ТЕХНИКИ

Модератор: nkolev66

Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Булти »

...за неопрените - аз ги деля на два вида - леководолазни и за свободно гмуркане(лично мнение) и разликата не е само в кройката :D ...първите са твърди и са неудобни за раздишване , но на по-голяма дълбочина остават сравнително дебели , вторите са доста по-меки и еластични , но на дълбокото се смачкват осезателно и ако си в Черно Море и лятото се набухаш в ледения термоклин апнеата ти се скъсява драстично...рибата се върти на границата на термоклина- там водата стои като мастика :D и оставам доста замислен като ми каже някой , че бие риба в нашето море под двадесетия метър април , май , юни или юли...виж есента бирата е друга :wink: ...
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Булти »

...за скороста на изплуване - къв е проблема да изплуваш бързо , не моа да разбера :?: :D ....огледа на водната повърхност преди гмуркане не е гаранция - в миналото да - сега не - при апнеа под водата средно три минути , при сегашните джетове или моторници ситуацията се сменя доста бързо :shock: , аз лично разчитам на слуха си и като чуя характерното "жужене" отдолу доста внимателската изплувам....говорим за различни морета , но това не ни пречи да дискутираме - има и общи неща .....
:D
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

Булти написа:...благодаря на Емо за обясненията - интересна дискусия се получи , но има някои неща с които лично не съм съгласен ...
...за предоверяването - ЛИЧНО мнение - гмуркането по двойки( колкото и да го хвалят ) е нож с две остриета - колкото предимствата - толкова и недостатъците....някой те наблюдава и те пази , добре но ти също трябва да го наблюдаваш и пазиш и ако го загубиш от поглед - лошо , ти почваш да го търсиш , той почва да те търси и т.н....опасноста от неволно прострелване става два пъти по голяма...пишеш ,че при техниката "паяк" изплуващия не трябвало да си повдига главата а да разчита на колегата си който ще се гмурне при него , а ако не дай си боже на осигуряващия колега му се случи нещо :shock: , кво праим тогава ?...гмуркането си е индивидуално занимание и човек трябва да разчита на собствените си сили да потъне или да изплува - инак е с единия крак в гроба :!: ....

Доста относително.......пример.–На повечето състезания е забранено гмуркането от един човек.Трябва да са двама.Защо ли??????? :mrgreen:
Когато казвам колега,имам предвид и приятел.А колкото дали ще те пази има една техника която исползват ,доста често хората който се гмуркат всекидневно.ИСПОЛЗВАТ ЕДИН ХАРПУН ДВАМА ЧОВЕКА останалите харпуни са на шамандурата.
Изображение
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

Булти написа:...за неопрените - аз ги деля на два вида - леководолазни и за свободно гмуркане(лично мнение) и разликата не е само в кройката :D ...първите са твърди и са неудобни за раздишване , но на по-голяма дълбочина остават сравнително дебели , вторите са доста по-меки и еластични , но на дълбокото се смачкват осезателно и ако си в Черно Море и лятото се набухаш в ледения термоклин апнеата ти се скъсява драстично...рибата се върти на границата на термоклина- там водата стои като мастика :D и оставам доста замислен като ми каже някой , че бие риба в нашето море под двадесетия метър април , май , юни или юли...виж есента бирата е друга :wink: ...

юни ,юли на тази дълбочина слизам със з мм неопрен.
В черно море не знам как стоят нещата със температурата,но тука разликата от повърхноста до тази на 30 метър е два градуса.
Дебелите неопрени са и адекватни,неприложими на такива дълбочи.Както отбеляза има и тънки и дебебели,но и в двата случая избягваме тези със зипове.За тях няма място в подводния риболов.
Изображение
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

Булти написа:...за скороста на изплуване - къв е проблема да изплуваш бързо , не моа да разбера :?: :D ....огледа на водната повърхност преди гмуркане не е гаранция - в миналото да - сега не - при апнеа под водата средно три минути , при сегашните джетове или моторници ситуацията се сменя доста бързо :shock: , аз лично разчитам на слуха си и като чуя характерното "жужене" отдолу доста внимателската изплувам....говорим за различни морета , но това не ни пречи да дискутираме - има и общи неща .....
:D

За скороста Булти ще разбереш какъв е проблема когато слезеш на дълбочината за която става въпрос.Писах го вече.
Огледа на водата преди гмуркане е нещо което трябва да правиш редовно,не гарантира,но предпазва донякъде.Ако чуеш характерното жужене и си сам в морето както казваш ,може да ти е последното жужене което чуваш,няма кой да те предпази.Внимателско изплуване няма,в случай ,че си изгорил кислорода вече.
А различните морета–Булти ситуацията ОПАСНОСТ и в двете морета е една и съща ,изисква се внимание и пак повтарям–никога сам.
Изображение
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Булти »

бил съм на достатъчна дълбочина за да разбера :D :D :D , че няма проблем с бързото изплуване :!: ....и пак питам какъв е проблема , обясни , не всеки тук ще хукне да се гмурка надълбоко , но може и да му се наложи някой път , та обясни що не трябва да изплува бързо :?: , сподели инфо :?: ....не съм ходил на състезания и не съм вещ да давам съвети за там , но доколкото знам си имат лодки с осигурители , не съм чул да се гмуркат по двама с цел безопасност...и най-добре е - по-принцип да те придружава колегата в лодката и да те следи отгоре и после смяна на местата - двама заедно във водата - опасно шибан вариант :evil: - лично мнение.....за неопрените ми се струва не ме разбра - не тънки или дебели - а твърди и меки и има поне още два начина да регулираш скороста при изплуване ако стане твърде висока....очаквам и други да се включат , ще взема да напиша пак нещо за лаврака ....
:D
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

Прекалено бързата скорост нагоре,води до загуба на съзнание.Не съм казал,че не си се гмуркал надълбоко,но такъв въпрос не бях очаквал от гмуркач като теб.Трябваше да го знаеш.
Малко са одавените на дъното но морето,99% от гмуркачите се давят на повърхноста-.Много рядко давенето в море означава махане на крака и ръце придружено със викове за помощ.Повечето давещи се дори не го знаят,те просто припадат на повърхноста.
А в малкото случай когато давенето означава махане на ръце и крака,то тогава просто човека се дави защото не знае да плува.
Има и доста удавени от грешно предаване на информация.
Изображение
gmurkacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 548
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 1:21 pm
Местоположение: Ахтопол София http://bungala-ahtopol.com/
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от gmurkacha »

Зравейте колеги реших и аз да се влюча.По въпроса за изплуването аз лично се стремя да изпрлувам бавно ,защото при по бързо изплуване натоварвам повече мускулите и горя повече кислород което води и до по голямо раздишване след това.Ако апнеята ми е примерно макс 3 мин. аз стоя не повече от 2 мин. или при първия порив за вдишване излизам, така удължавам като цяло полезното време в водата за деня.Изключвам случайте когато изчаквам някоя риба и вече едвам издържам тогава се изтрелвам като стрела и се показвам до кръста над водата.В нашето море Булти добре го каза за мастиката която няма почти ден с ден да е на една и съща дълбочина.Имал съм случай да вая рапани на 30 метра и воата да е пикня на следващия ден на същото място и дълбочина водата да е 5 градуса.За неопрените гледам да ми е удовен и да ми е топло най вече че си изпатих с бъбреците заради това,неопрена сии го суша всеки ден точно заради мехурчетата въздух нали точно те ме топлят.Като искам да потъвам по бързо правя си малко по тежък баласта и ми се получава .Случвало ми се е на есен неопрена да не може да изсъхне 2 седмици и тогава ме е било яд че го обличам да ме пази само от медузи ,умирал съм от студ.За сигурноста съм разчитал само на себе си като поемам винаги премерени рискове в който винаги съм имал все пак и едно на ум.Винаги като излизам гледам към повърхноста не за друго ама ми се е случвало да се ударя в собствената ми лодка.Когато чуя жужене харпуна винаги е насочен нагоре и излиза пръв над водата.а най ми е спокойно като си ползвам буй.И все пак това което правя аз може на друг да не му понася ,все пак сме с различни организми ,всеки раздишва и стои под вода различно.Всеки се нагажда както е по добре за него.И не забравяйте морето е за умните и смелите а не за глупаците!!!
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

gmurkacha написа:Зравейте колеги реших и аз да се влюча.По въпроса за изплуването аз лично се стремя да изпрлувам бавно ,защото при по бързо изплуване натоварвам повече мускулите и горя повече кислород което води и до по голямо раздишване след това.Ако апнеята ми е примерно макс 3 мин. аз стоя не повече от 2 мин. или при първия порив за вдишване излизам, така удължавам като цяло полезното време в водата за деня.Изключвам случайте когато изчаквам някоя риба и вече едвам издържам тогава се изтрелвам като стрела и се показвам до кръста над водата.В нашето море Булти добре го каза за мастиката която няма почти ден с ден да е на една и съща дълбочина.Имал съм случай да вая рапани на 30 метра и воата да е пикня на следващия ден на същото място и дълбочина водата да е 5 градуса.За неопрените гледам да ми е удовен и да ми е топло най вече че си изпатих с бъбреците заради това,неопрена сии го суша всеки ден точно заради мехурчетата въздух нали точно те ме топлят.Като искам да потъвам по бързо правя си малко по тежък баласта и ми се получава .Случвало ми се е на есен неопрена да не може да изсъхне 2 седмици и тогава ме е било яд че го обличам да ме пази само от медузи ,умирал съм от студ.За сигурноста съм разчитал само на себе си като поемам винаги премерени рискове в който винаги съм имал все пак и едно на ум.Винаги като излизам гледам към повърхноста не за друго ама ми се е случвало да се ударя в собствената ми лодка.Когато чуя жужене харпуна винаги е насочен нагоре и излиза пръв над водата.а най ми е спокойно като си ползвам буй.И все пак това което правя аз може на друг да не му понася ,все пак сме с различни организми ,всеки раздишва и стои под вода различно.Всеки се нагажда както е по добре за него.И не забравяйте морето е за умните и смелите а не за глупаците!!!

По въпроса за изплуването аз лично се стремя да изпрлувам бавно ,защото при по бързо изплуване натоварвам повече мускулите и горя повече кислород
Изображение
gmurkacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 548
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 1:21 pm
Местоположение: Ахтопол София http://bungala-ahtopol.com/
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от gmurkacha »

Емилиос давенето се получава на повърхноста не от бързото излизане а от предшестващите го стъпки на гмуркача.Излиза бързо защото е престоял много изчакал е прекалено много риба от което на него вече му е свършил въздуха.От недостиг на кислород се получава замайване на главата дори загуба на съзнание.Друго което може да се случи излизайки нагоре този гмуркач изпуска и последния въздух който е в гръдния кош и преди да достигне повърхноста порива за вдишване вече е много голям отваря уста и се на гълтва с вода.Нататък последствията могат да са много.Третия вариянт е при едно бързо излизане по същата причина дори и достигаики до повърхноста издишвайки въздуха се получава един спазъм,схващане на белия дроб и не можеш да си поемеш въздух при което ако не запазиш самобладание настъпва паника и давене,спазъма трае до към 30 сек..Не дай си баже ако ти се случи такова нещо лягай по гръб на повърхноста и с все сила се бий в гърдите.Всичко това ми се е случвало за това съм стигнал до извода да излизам доста по рано от тоталния край на апнеята ми.Имах късмет единия пут доста вода изпих.Благодаря на господ
наблюдател
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 749
Регистриран на: Чет Апр 05, 2007 3:38 pm
Местоположение: Недко Митев - Смолян

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от наблюдател »

Булти написа:някой те наблюдава и те пази , добре но ти също трябва да го наблюдаваш и пазиш и ако го загубиш от поглед - лошо , ти почваш да го търсиш , той почва да те търси и т.н
С много голям интерес изчетох темата, въпреки че не се гмуркам.
Ще се опитем да отговоря за ето това на Булти: в Средиземно море видимостта на 30м е като в Черно - на 3м. Особено през лятото.
"Истината не е изящна, красивите думи не са истинни.
Добрите не са красноречиви, красноречивите не са добри.
Знаещият не убеждава, убеждаващият не е знаещ."
Лао Цзи

IDA каза:
Нищо и никакъв човек, пък голям простак
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

gmurkacha написа:Емилиос давенето се получава на повърхноста не от бързото излизане а от предшестващите го стъпки на гмуркача.Излиза бързо защото е престоял много изчакал е прекалено много риба от което на него вече му е свършил въздуха.От недостиг на кислород се получава замайване на главата дори загуба на съзнание.Друго което може да се случи излизайки нагоре този гмуркач изпуска и последния въздух който е в гръдния кош и преди да достигне повърхноста порива за вдишване вече е много голям отваря уста и се на гълтва с вода.Нататък последствията могат да са много.Третия вариянт е при едно бързо излизане по същата причина дори и достигаики до повърхноста издишвайки въздуха се получава един спазъм,схващане на белия дроб и не можеш да си поемеш въздух при което ако не запазиш самобладание настъпва паника и давене,спазъма трае до към 30 сек..Не дай си баже ако ти се случи такова нещо лягай по гръб на повърхноста и с все сила се бий в гърдите.Всичко това ми се е случвало за това съм стигнал до извода да излизам доста по рано от тоталния край на апнеята ми.Имах късмет единия пут доста вода изпих.Благодаря на господ

Много правилно колега,престоя на дъното,скороста на изплуването и подготвянето на апнеа ,това са фактите.Не съм определил като единствен факт самата скорост,но казах че е един от тези факти.Мисля,че там някъде булти се обърка мислейки ,че посочвам само скороста като единствен определител.
Изображение
gmurkacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 548
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 1:21 pm
Местоположение: Ахтопол София http://bungala-ahtopol.com/
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от gmurkacha »

Иначе бързо излизане никога не ми е правило проблем ,в смисъл слизам на 20 метра ,щтраквам карабинер на котва и излизам като стрела така никого не съм имал проблем.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Булти »

Емо , ако бързото изплуване при свободно гмуркане беше проблем това щях да го зная със сигурност - повярвай ми :D :D :D , няма физиологична причина за това :!: , Гмуркача правилно изтъкна коя може да е причината ....предполагам правиш аналогия със дишащите сгъстен въздух под вода - там аварийното изплуване е със скороста на най-малките мехурчета ....когато изплувам , аз се отпускам извършвайки движения на краката все едно плувам с моноплавник :wink: , забелязъл съм , че така ми е някакси доста по- лесно , но не мога да намеря логично обяснение , видя ли зора обаче изхвърчам като тапа :D
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

не булти не говаря за кислородни и ти много добре го знаеш и разбираш. :D
Бързото изплуване крие опасности..отбелязахме ги,когато изгаряме нужен кислород нали затова ни истегля колегата придърпва,за да не горим кислород.Докарва до припадъци.–ето ти една физиологична причина.
А ако не си го знаел ,е време да го научиш.Не е срамно.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”