ТЕХНИКИ

Модератор: nkolev66

gmurkacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 548
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 1:21 pm
Местоположение: Ахтопол София http://bungala-ahtopol.com/
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от gmurkacha »

Тук сме да споделяме колеги не да се зяждаме.Мисля че си разбрахме по темата вече,случва се да се доуточняваме което според мен е нормално ,не всички имаме завършен докторат и трудно или по тоно неправилно изразяваме това което искаме да обясним. :wink:
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

Всичко е наред гмуркач,няма проблем със Булти просто разговаряме.Или поне така си мисля.На никои не му харесва спама или of topik,темата замяза на задник,в опита да се направи на интересен.Жалко за труда
Изображение
Ihtiandar70
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Вто Дек 16, 2008 5:17 pm
Местоположение: В Морето

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Ihtiandar70 »

Не съм голям спец по дълбочинно гмуркане, в черно море 20 м са повече от достатъчно, но единствената причина, да се спазва бавна скорост при изплуване на фридайвинг от дълбочина 30+м според мен е да се даде време на почти сплесканите от голямата дълбочина алвиоли да се отворят нормално и да поемат обратно газа от кръвоносната система.Ще се опитам да ви обясня и двата вида одавяния. При дишане, клетките приемат кислорода от въздуха и отделят въглероден двуокис.Когато нивото СО2 достигне до определено ниво, започва да дразни центъра за дишане на мозъка и човек вдишва.1 Сухото давене се получава, когато преди гмуркане, прекалим с хипер вентилацията, при която единственото което постигаме е да изхвърлим максимално СО2, и гогато се гмурнем, тялото изразходва всичкия кислород, но нивото на СО2 е толкова ниско, че няма какво да раздразни точката ни за вдишване и преди да се осети, човек умира поради липса на кислород, но дробовете му са сухи. 2 Давенето, което споменахте в постовете си, на няколко метра под повърхността, се получава от компресирането на газовете.На дъното повишеното парциално налягане на кислорода храни предостатъчно клетките ни, а компресирания СО2 не дразни мозъка и човек се лъже, че не му е проблем да остане още няколко секунди и когато тръгне към повърхността, вече сме изразходвали почти всичкия си О2 а с намаляне на външното налягане се повишава нивото на СО2 който до този момент е компресиран и когато достигне до ниво, то раздразва точката ни на мозъка и човек вдишва, не зависимо, че се намира на няколко метра.За това съм съгласен, ако смятате да работите на 20+м е задължително с осигурител, не само заради Дълбочинното ви осигуряване, а заради лодки джетове и напълно безшумните сърфове, които могат да ви нарежат и на които им викам мълчаливите убийци.Извинявам се за дългия пост и се надявам да сте ме разбрали.
Аз обичам и теб и земята, но морето е мойта любов!
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

Ihtiandar70 написа:Не съм голям спец по дълбочинно гмуркане, в черно море 20 м са повече от достатъчно, но единствената причина, да се спазва бавна скорост при изплуване на фридайвинг от дълбочина 30+м според мен е да се даде време на почти сплесканите от голямата дълбочина алвиоли да се отворят нормално и да поемат обратно газа от кръвоносната система.Ще се опитам да ви обясня и двата вида одавяния. При дишане, клетките приемат кислорода от въздуха и отделят въглероден двуокис.Когато нивото СО2 достигне до определено ниво, започва да дразни центъра за дишане на мозъка и човек вдишва.1 Сухото давене се получава, когато преди гмуркане, прекалим с хипер вентилацията, при която единственото което постигаме е да изхвърлим максимално СО2, и гогато се гмурнем, тялото изразходва всичкия кислород, но нивото на СО2 е толкова ниско, че няма какво да раздразни точката ни за вдишване и преди да се осети, човек умира поради липса на кислород, но дробовете му са сухи. 2 Давенето, което споменахте в постовете си, на няколко метра под повърхността, се получава от компресирането на газовете.На дъното повишеното парциално налягане на кислорода храни предостатъчно клетките ни, а компресирания СО2 не дразни мозъка и човек се лъже, че не му е проблем да остане още няколко секунди и когато тръгне към повърхността, вече сме изразходвали почти всичкия си О2 а с намаляне на външното налягане се повишава нивото на СО2 който до този момент е компресиран и когато достигне до ниво, то раздразва точката ни на мозъка и човек вдишва, не зависимо, че се намира на няколко метра.За това съм съгласен, ако смятате да работите на 20+м е задължително с осигурител, не само заради Дълбочинното ви осигуряване, а заради лодки джетове и напълно безшумните сърфове, които могат да ви нарежат и на които им викам мълчаливите убийци.Извинявам се за дългия пост и се надявам да сте ме разбрали.


Благодаря ихтиандар.
Изображение
Аватар
FiSheRMaN_
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 7:33 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от FiSheRMaN_ »

Браво Стамене много добре обясни в деиствителност какво точно се случва.Горе долу по същия начин е обяснено и в книгата"Ръководство по гмуркаческа подготовка"(една изключително хубава книга която всеки които почва да се занимава с този хубав спорт е добре да прочете)
П.с извинявам се за оф-топика :wink:
Teodor
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:51 am
Местоположение: Варна

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Teodor »

Мисля , че изразява как да не простреляш партньора си без да искаш... :D :D :mrgreen:
Дай на човек една риба и той ще яде един ден. Научи го да лови риба и той винаги ще има храна. ;)

Изображение
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

Да колега,как да пазим втория защото не трябва само той да ни пази,той е осигорителя,но трябва и ние да го пазим.
Ако погледнем под един друг ъгъл ще забележим начина по които втория гледа подготвящия се за гмуркане,ка му държи тежестите които ще помогнат за бързото гмуркане.Втория е във очакване и наблудава внимателно,тази помощ е също частица от ролята на осигорителя.
Изображение
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от baretata »

Еи лош човек е тоз Момо бе, накара Емо да се откаже да пише. А онзи Царевския Ихтиандър , да не се спотаива ами да напише нешо за някои свои техники , че и ние да научим нещо. Стамба твоита риба никои не може да я вземе нали знаеш.
Пашата обича смелите.
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от baretata »

Ще помоля Ватуса и Джак Даниелс и те да драснат няколко реда. Те са стари харпунджии, все ще научим нещо и от тях.
Пашата обича смелите.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Диканаров »

Барета, няколко пъти съм призовавал по-срамежливите колеги до пишат! Имат какво да споделят и не само в "техники"! Въпрос на техен избор е къде и кога да пишат! Аз бих чел с интерес написаното от тях! А сигурно не съм единствен! Дано да успееш да ги престрашиш! Колкото до написваното от колегата Emilios го намирам, като много любопитно! Някои от техниките там са екзотични и твърде екстремни за моите разбирания. Аз нямам такъв потенциал и никога не съм практикувал нещо подобно. Но това, че аз не скачам с бънджи, не омаловажава техниката и чувствата на практикуващите я хора. Според мен е хубаво, когато се споделят техники или преживявания, снимки или спомени, но да се отразява точно кои са лични и кои са от друг автор или от дадена конкретна публикация. Писал съм и преди, при първата във форумът ни негова грешка, когато поиска да се представи с чужд улов, че бъдещето му при нас зависи само от него. Ще ми се да вярвам, че е разбрал, че при нас рано или късно се разбира кога не си бил честен в поста си! Ще ми се да вярвам, че такива изцепки в бъдеще не ще има. Ще ми се да вярвам, че ще бъде коректен към колегите си при споделяне на гръцкият опит, отразяван във специализираните издания. С голямо удоволствие чета и всичко споделено от колегата Василев! Сигурен съм, че и той има много възможности за предаване на гръцкият опит в харпунджийството. Ще се радвам, ако ставаме повече във форума, а не намаляваме! Ще се радвам, ако заедно сме под водата или около нея! :lol:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
петър василев

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от петър василев »

Колега Диканаров,виждам,че следиш темите в които пиша и не за първи път изписваш името ми .Това много ме радва, :lol: че мога и аз да съм с нещо полезен не само за теб ,но и за целия форум.За харпунджийството мога да кажа,че съм пълен аматьор :( .Когато жената успее да ме излъже да отидем на плаж си взимам харпуна.Докато другите се печат аз обикалям с харпуна :lol: и въпреки това,че съм аматьор имам доста пронизани ,някои от които добри риби и октоподи.За разните му техники нищо не знам, :roll: защото не ходя на големи дълбочини. :wink: На мен ми е малко по-друга болеста,,,,,,,,парагади,джикинг,дълбоко влачене,и др.Вашата болест ми е интересна,но рядко я практикувам :wink:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Булти »

Здравейте колеги ! Отсъствах пак поради техн . причини :D ....чудя се как да регирам на писанията на Емилиос , хем да не го обидя , хем изобщо не мога да се съглася с някой от нещата които пише....
1. фотоапарата , чийто снимки Емо ни прати е 100 процента ментак - бяха ги пуснали преди години по заложните къщи и ако е не ме лъже паметта от Хоумшопинг с най-различни марки , лично съм разглобявал такъв - това е една куха пластмасова кутия - дори вътре бяха монтирали парче чугун да имитира тежест ( баластен колан :D :D :D ) ПЪЛЕН МЕНТАК :D , не за подводни , за надводни снимки не става , който знае с какво се занимавам не би поставил под съмнение мнението ми :wink:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Булти »

2. колегата Емо беше писъл , че дълбоководните гмуркачи не използват дебели неопрени , поради причината , че ако долу си фърлят колана ще изплуват доста бързо и следствие от това ще загубят съзнание , после се изметна ,че ще загубят съзнание вледствие изгарянето на кислород поради бързото махане с плавниците и изразходването на енергия - нещо не разбирам - ако излиташ като тапа би ли махал с плавници :?: ....
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Булти »

3. не смятам , че спамя - просто искам да се изяснят нещата за да не пострада някой - и така :
БЪРЗОТО ИЗПЛУВАНЕ ПРИ СВОБОДНО ГМУРКАНЕ НЕ Е ОПАСНО , ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ , ЧЕ СИ ХВЪРЛИТЕ КОЛАНА НА ДЪНОТО И ПОДЕМНАТА СИЛА ВИ ИЗХВЪРЛИ БЪРЗО НАГОРЕ - НЕ СЕ КОЛЕБАЙТЕ И ОТКОПЧАВАЙТЕ КОЛАНА :!: НЕЗАВИСИМО ОТ ДЪЛБОЧИНАТА И КИЛОГРАМИТЕ НА КОЛАНА ВИ

ще ви дам примери : гмуркането със шейна - когато гмуркача достигне рекорда си изплува със ......парашут :D

П.С. почвам да се убеждавам в правотата на колегата Уишбоне :wink:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Булти »

ако някой прояви съмнение , в твърденията ми за бързото изплуване, то нека си купи , наеме или открадне :D списанието
"DivingBg" , брой трети и да прочете статията на стр.76 от Pipin Ferreras за смъртта на любимата му Одри Местр - да прочете , че именно бавната скорост на изплуване на гмуркачката вледствие на малкото въздух в парашута и (балона) е причинило нейната смърт ...е който не верва на мене на Пипин поне да повярва :D :D :D
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”