ТЕХНИКИ

Модератор: nkolev66

Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от baretata »

Не приятелю, намира се в самия залив , по точно от северната страна на нос Акин, ама се пази от нашите.
Пашата обича смелите.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Булти »

http://www.evgenidinev.com/seen_in_my_camera/akin2
приятельо , брега е на вашите ама морето е на нашите :D ......остава само да изясним Биволите и Малаците дали са едно и също място :?:
:D
....а някъде тук има една огромна котва лежаща на 0,5 метра дълбочина :idea:
Изображение....
и с прискърбие ти съобщавам , че аквариума вече не такъв , демек видял си го за последно :D :D :D ....
тва си е старо харп. място и тва лято с доста колеги се засякохме там ама накрая и там рибата свърши :(
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от baretata »

Да Малаците и Биволите е едно и също място. Обаче това на линка не е аквариума. Като се появя лятото ще ти се обадя да пием по бира и може да спретнем някой съвместен риболов
Пашата обича смелите.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Диканаров »

Емо, няма нищо лошо колега, ако се преведе или пусне в темата някоя статия от авторитетен автор или части от нея, имащи отношение към същината на дискутирания въпрос. Аз, а навярно и другите колеги ще сме благодарни за такъв споделен опит. Само е нужно да се отблежи , кой е авторът на статията или материала и от къде е преведена. :!: Виждам, че от тълги години си в Гърция, имаш добри познания от езикът на страната и би било за нас интересно, ако можеш понякога да превеждаш по нещо от огромният гръцки опит в спортно-харпунджийското дело. :shock: Аз , а и доста от колегите във форума, следим публикациите на английски, но гръцките източници са ми недостъпни, а наверно и за повечето от колегите тук!
Исках да те попитам, намирал ли си лангусти във водите около Крит. Това бе мечтата ми в Либия и не се осъществи! Не видях на свобода това животно. На рибната борса в Триполи съм няколко пъти виждал за 9г. само единични бройки, но никой не си казваше, къде и как ги е хванал. Може и продавачите да са били прекупвачи, като повечето търговци на борсата за морски продукти и да не са знаели. То и в нас по пазарите истинските производители-търговци са изчезваща прослойка. :oops:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
FiSheRMaN_
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 7:33 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от FiSheRMaN_ »

Eмо колегата Диканаров говори за Лангуста което представлява голям рак.
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

Големи раци около остров Крит има ,но мисля ,че не съм срещал по голям от 1 кило.Има и също така наречените каравиди приличат на раци ,но не са раци до 2 кила съм вадил.
Чувал съм за 7 килограмови раци ,но не тука някъде в Австралия.Ловенето на морския рак е нещо което рядко правя понеже са рядко срещани и тука,но малкото който съм срещал обикновенно ги намирам в пукнатини и тъмни дупки в скалите.


Изображение
Изображение
петър василев

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от петър василев »

emilios написа:Разбира се колега Диканаров ще го направя ще преведа някой статии свързани със темата подписани със техните автори.Гръцкия ми е много добър пиша статий във няколко списания на гръцки.Много рядко се случва да говоря или пиша на БГ език,но мисля ,че се справям поне малко.
За рибата колега Диканаров не съм сигорен че я познавам сигорно тука е със друго име и затова не се сещам може би ако някой има такава снимка да ми покаже тази риба.Мисля ,че се сещам и ако е тази риба има,но ако не я видя на снимка.....лАНГУСТА ми звучи познато.
Тука прословутата огромна пясъчна риба е СЕЛАХИ и ги има ммного около Крит
Здрасти,Емиле.За астакос (лангуста) говорят.Има много лангусти,колеги, но са много на дълбоко и ги ловят предимно с мрежи,стари, окъсани,защото там където се намира астакоса(лангустата),е скалиста местност,каравидата се придържа в по-плитки води.Морската котка тук е два вида т.н. 'салахи 'и "радзена".Салахито е черното,което има електричество и на опашката шипове,ако те прободе с шипа на опашката ще трябва да го изкараш в същата посока от която е влезнал,няма назад.Радзената е кафява на цвят и е безобидна,много добро мезе,докато салахито е само мазнина :wink: Изображение
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

ако лангуста е астакос тогава аз никога не съм хващал лангуста,но съм чувал как я ловят със женски чаропогащник режим единия крачол пълним го със раздробена ситна риба и морски пясък за тежест и се спуска на дълбочина под 70 метра със въже оставя се да постои 10 мин и ако има в района лангуста се закача ако няма се местим на около 50 метра по нататък и пак така.Закача се за чаропогащника и не може да се откачи и така я истегляме.
Каравиди хващам доста често със харпун,но лангуста никога не съм хващал :D
Да допълня каравида и лангуста са най скъпите ястия на остров крит.В района на Василев е пълно доколкото чух от сигурен источник :D
Изображение
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Булти »

За Много Години на всички колеги !....Емо интересни неща споделяш - аз се гмуркам предимно на мътно и техниката ми е коренно различна така , че ми е интересно и продължавай :drinkers:
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

Изображение
Изображение
Аватар
FiSheRMaN_
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 7:33 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от FiSheRMaN_ »

За да се изпълни това упражнение според мен трябва да има уникален синхрон между двамата
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

Манчо много правилно отбеляза,че енужен синхрон,но това не стига.Трябва двамата гмуркачи преди всичко да са приятели,защото ако не са ,тогава възникват проблеми от рода на....нека я гръмна аз,егоизъм,завист,и кои ще простреля повече риба.сЪЩО ТАКА ТРЯБВА ДА СЕ СМЕНЯМЕ,не само един да се гмурка и гърми по риби. Ако двама гмуркачи се надпреварват кои ще изкара повече риба,то трябва да сме сигурни ,че няма да могат да се пазят един с друг.Смисъла на приятеля или колега като пазач гмуркач по време на гмуркане,започва от брега,и приключва пак там.Заедно влизаме,заедно излизаме.
А синхрона се придобива със време, когато двама си паснат и свикнат със движенията си.След известно време на гмуркане заедно ,опознаваме начина на приятеля ни и се синхронизираме.Връската между двама гмуркачи,е нещо относително;...тои ме пази от лодки,от оплитане на въжета,мрежи,схващане на крак,от припадъци ,от всичко което може да ни заплаши.Нещо повече от брат ,сестра,майка,баща.Тои е човека които гарантира ,че всичко ще е наред ,както му гарантираме и ние.Разбира се....боже мои помогни ми......Е МРЪДНИ СИ И ТИ КРАКАТА ДЕ.Трябва и сами да се пазим ,не само да ни пазят.
Изображение
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Булти »

Емо , браво за споделения опит ! ...интересна техника , която предизвиква следните въпроси у мен :
1. дали е възможно и двамата гмуркачи да изравнят едновременно налягането или по-точно - как бутащия определя скороста на бутания - аз не бих позволил на никой да ме бута надолу :twisted: :D ... :?:
2.каква е температурата на 35 метра - тука при нас е доста ниска за тънък неопрен :shock: :D ... :?:
3.на голяма дълбочина и дебелия неопрен се сплесква -особено ако си с вендуза - става картон :wink: и да фърлиш колана няма да се увеличи много подемната сила - само в горните 5,6 метра се увеличава скоростта осезателно - това поне съм го пробвал лично... :?:
4. такова предоверяване един на друг - няма ли да доведе до нещастни случаи .... :?:

п.с. предполагам , разбираш че съм доброжелателен :D
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от emilios »

Булти написа:Емо , браво за споделения опит ! ...интересна техника , която предизвиква следните въпроси у мен :
1. дали е възможно и двамата гмуркачи да изравнят едновременно налягането или по-точно - как бутащия определя скороста на бутания - аз не бих позволил на никой да ме бута надолу :twisted: :D ... :?:
2.каква е температурата на 35 метра - тука при нас е доста ниска за тънък неопрен :shock: :D ... :?:
3.на голяма дълбочина и дебелия неопрен се сплесква -особено ако си с вендуза - става картон :wink: и да фърлиш колана няма да се увеличи много подемната сила - само в горните 5,6 метра се увеличава скоростта осезателно - това поне съм го пробвал лично... :?:
4. такова предоверяване един на друг - няма ли да доведе до нещастни случаи .... :?:

п.с. предполагам , разбираш че съм доброжелателен :D
Булти ,темперературата на водата лятно време на такива дълбочини,не е толкова различна ,за 35 метра говорим не за 70 :D
За изравняването и за едновременното изравняване ще ти отговоря със да,може двама да изравняват едновременно.
иЗРАВНЯВАНЕТО СТАВА АВТОМАТИЧНО и без да си слагам ръцете на носа или ако го направя го правя само когато съм изтинал,нещо много рядко.Изравняването,става миханично,дори и не мисля да го правя само става.Усещам лекия натиск и притискам леко езика към небцето ,всичко става миханично.За скороста на бутащия,скороста надолу не е толкова важна колкото тази нагоре ,но е една и съща при всяко посещение на морето бутаме по същия начин и ако нещо не е наред,правим забележка .Но трябва да отбележа ,че е голяма.Манчо правилно отбеляза за синхрона,ако си обърнал внимание по горе.За предоверяване :D Булти този въпрос бе излишен даваме лошия пример на останалите.Доказано е ,че никои не се е удавил ходеики за риба с другар,а ако е имало такива случай те са рядки.Я си отговори на въпроса,сам посредата на морето,разбива ти се първо психиката.Втория човек,колега ,приятел и каквото искаш е задължитен–поне при гмуркачите които обичат себе си и семействата си.
Най важния и интевесен въпрос за мен го оставих за най накрая.Когато неопрена е лошокачествен,тои си остава бурия и на 100 метра да го свалиш.Лошокачествените неопрени са със големи въздушни мехури,и на свои ред изискват ужасно много тежести.Скъпите костюми са много претенциозни,те са определено със малък мехур които се пука много лесно,ето сега идва най важното ГМУРКАЧИ НА ГОЛЕМИ ДЪЛБОЧИНИ ГЪРМЯТ ТЕЗИ МЕХУРИ И СЕ МОЛЯТ ПО БЪРЗО ДА СЕ СПУКАТ. Има начини да нулираш мехурите,как...неопрена за три седмици не трябва да изсъхва.Преди състезания всички ходят колкото се може повече на море,но никога не изсушават неопрена докато не постигнат нулирването на въздушни мехури.Подемната сила булти правилно отбелязваш ,че се увеличава на 5 метра,но от дъното към повърхноста и расте със голяма скорост.Има такава техника ,казва се бразилка.Изоставяш колана на дъното вързан със въже,но тя няма нищо общо със тази :D .Надявам се да съм бил ясен и да съм отговорил на всички твои въпроси.
Изображение
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: ТЕХНИКИ

Мнение от Булти »

...благодаря на Емо за обясненията - интересна дискусия се получи , но има някои неща с които лично не съм съгласен ...
...за предоверяването - ЛИЧНО мнение - гмуркането по двойки( колкото и да го хвалят ) е нож с две остриета - колкото предимствата - толкова и недостатъците....някой те наблюдава и те пази , добре но ти също трябва да го наблюдаваш и пазиш и ако го загубиш от поглед - лошо , ти почваш да го търсиш , той почва да те търси и т.н....опасноста от неволно прострелване става два пъти по голяма...пишеш ,че при техниката "паяк" изплуващия не трябвало да си повдига главата а да разчита на колегата си който ще се гмурне при него , а ако не дай си боже на осигуряващия колега му се случи нещо :shock: , кво праим тогава ?...гмуркането си е индивидуално занимание и човек трябва да разчита на собствените си сили да потъне или да изплува - инак е с единия крак в гроба :!: ....
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”