Как да направим добър харпун в домашни условия

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от gunman »

Браво на Ицо! Перфектна работа! :D
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

Настана студ .Една седмица напред времето ще е боза. И на мен взеха да ми се въртят някакви схеми на харпуни . :idea: Ще ги споделя с вас с надеждата за коментар! Стелям креси джаронимо 75 с г20-ки на креси ,Който е идеален за повечето време и условия около Варна.
Но има моменти които ми идва слаб .До 1,5-2м стреля горе долу но по нататък поскоро само долу :x .Като ми мине риба на по далеч виждам пропадането на стрелата как идва под целта с 10см на3-4м.Все по често взех да чувствам нужда от по мощен харпун!Когато водата е бистра рибите минават на дистанция и се дразня като произведа точен истрел а стрелата пропада в последните 30см или рибата я вижда и я заобикаля :oops: :evil:
Обиколил съм всички магазини в Варна и нещо не мога да си харесам харпун които да отговаря на вижданията ми.Проблема при повечето е че ако ги направиш мощни т.е. им сложиш мощни ластици ,почват да подскачат или да кривят стрелата при истрел или други проблеми които произтичат от това че не са нисък клас и не са предназначени да се ъпгреидват.До сега сум харесал само сии-тек геко но нещо не ми се дава450лв на веднъж . Сякаш на дървен по бих се зарадвал! :P Според мен ако искам да сложа две или три чифта 14ки(ластици) за да се произведе точен истрел трябва да се намали максимално отката.Ще трябва тежък корпус (сет).
Купешките харпуни с ал.тръби имат ограничение във възможноста да ги отежняваш. За моето джаронимо тежеста която носи е125г олово след което взе да потъва без стрелата.
За това съм се спрял на дървен сет:
силно сплеснат отчасти за да намаля отката и да е странично повратлив
одебелен в часта към дръжката за се изтегли масата му към по лесно движещата част
три 14ки като ще е гарга да е рошава
обратен спусък с изтеглане на 7-8 см(с по голям реверс ще ми пречи задната част на маневреноста)
с 7мм стрела с засечки максимално назад и близки(стрелата ще излиза от сета на не повече от20см )
дръжката трябва да е грапава анатомична и същевременно по широка в долната част за да предавам въртеливо движение острия ъгъл спрямо сета дава повече конрол при странични движения
макарата според мен трябва да е възможно наи малка защото много пречи туи нещо навита с наи тънката и здрава даинема като отпред е скорда 1.6 да не реже рибите даже си мисля не може ли да се използва рибарско влакно(плетеняк)само за макарата вместо даин. в черно море рядко се налага макара!
петата може да е по къса от общоприетото взех си 90ка с махната пета и без проблем я зареждам на плочката по добре да се наблегне на реверсния спусък и по виско разположение на дръжката (за да се поема максимално отката от ръката)
Според мен ластиците трябва да потънат максимално в дървения профил за да не вибрират при странични движения .само където се закачат в засечките ще оставя свободно!
Това са изводи от четене на форуми .Моля ако някой не е съгласен да каже преди да съм си нарязал махгона и нерждавеиката! :lol:
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

Ето една груба скица.
Прикачени файлове
shema.jpg.jpg
shema.jpg.jpg (49.18 KiB) Преглеждано 1388 пъти
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

:?
Прикачени файлове
glava h..JPG
glava h..JPG (44.86 KiB) Преглеждано 1378 пъти
glava h..JPG
glava h..JPG (44.86 KiB) Преглеждано 1378 пъти
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

Не в океан но в Гърция би била полезна такава пушка.А и ни чака дълга зима ! :(
Прикачени файлове
risunka harpun.JPG
risunka harpun.JPG (40.51 KiB) Преглеждано 1378 пъти
Martinbar74
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Фев 22, 2010 9:47 am

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от Martinbar74 »

Колега,
това за дървото, нищо не пречи да опиташ , не съм специалист по дърветата за туй други да коментират проекта ти .

Преди да изхвълиш Джеронимото от употреба ,бих искал да ти кажа следното :

При правилно стъкмяване на този харпуна би могъл да постигнеш напълно достатъчен резултат за Черно Море.
За това което ти предлагам да направиш е следното :
1) Използваш само отворена глава, мисля че тази с която е харпуна няма нужда от преправяне, иначе отворена глава на креси струва 15-тина лева
2) Подради това, че си с отворена глава трябва да си сложиш и цял водач ( продава се такъв, който се лепи около 15 лв. )
3) Вземаш по- къса и по-дебела стрела (ако оригинала е 115cm/6.00mm вземаш 105см/6,5мм или 6,25 мм препоръчително е да е стомана сандвик , задължително с долна контра (около 35 лв.) .
4) Слагаш 2 x 14 ластици дънлоп, като почваш от коеф. 3,2 и скъсяваш докато почне да ти харесва харпуна на точност и откат ( ще ти излезе около 20 лв.) .
5) слагаш монофил 5 дължини на стрелата максимум 1,2 мм ( по добре е 1 мм, но ще го сменяш по често ) .
Така стъкмен този харпун ще пробива всяка платерина на 4 метра и стрелата няма да пропада - пробвано :)
А пък дървенията си я дялкай за кеф .
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от australia »

Jack Daniels написа:В някой океан ли мислиш да гърмиш с тая гаубица :shock:
Да бе гаубица !?

Те на това му се вика гаубица........

Изображение
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
mickata
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Съб Авг 18, 2007 1:39 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от mickata »

ей това горното за платерини се е утепало :)


А иначе Марти е прав.... такъв минохвъргач не му трябва на човек. Вероятността да срещне човек достоен 'противник' е малка, а далечен бой > от 4 м просто не е нужен. Аз от 2 трудно ги целим пък камо ли на 4....;)
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от baretata »

Поразчистих няколко мнения които бяха извън темата.
Пашата обича смелите.
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

Благодаря на Мартинбар за съвета за джаронимото!Аз не смятамда го хвърлям .В нашия мътнак е като показалка насочваш го като вълшебна пръчица! Препоръките ти са абсолютно верни .Половината съм ги изпълнил (сложих цял водач и 5 дължини) другите възнамерявах да ги правя.Но си купих един ефесуб от спеарфиш 2-ра ръка които е с две 14ки отворена глава цял водач обратен спусък.Не бях се замислил само за по дебелта къса стрела с долна контра Не мислех че има такова огромно значение до сега не ми се е случвало да не ми се отвори контрата.
90ката на ефесуб има същата дължина като джаронимото75 заради обратния спусък и по късата стрела.Ще стрелям с 90-ката вече а дялкането на дръвото е заради зимния период и за кеф .Седмица напред го дават североисток около варна ще батак рибата все по рехаво минава за южното черноморие няма време хвана ме някакъв синозит .От гърция се върнаха безрибни доста хора.Тъй че май ще зкривам сезона! Остава ми само дърводелството. Знам че за нащо море не ми трябва такава мощна дулма ама искам да имам един харпун с които да ходя по диви места където по може да с се завърти хищник . С него няма да стрелям платерини .Като мине екзотична риба си струва си срува да стреляш дори на далеч 4-5м.Наи ме кефи да стрелям надалеч по бързодвижеста се риба без да мисля и прицелвам може да е маломерна платеринка но като я взема много се кефя :P .За това искам комбинация между маневреност далекобоиност и прцизност.
Ако някой вижда недостатък в харпуна който замислям да каже че да го избистря!
Смятам да изработя обратния спусък с познатата схема http://media.snimka.bg/7729/021713244-big.jpg
Прикачени файлове
glva na harpun.JPG
glva na harpun.JPG (37.13 KiB) Преглеждано 1330 пъти
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от Jack Daniels »

express.servise написа:.... стрела с долна контра Не мислех че има такова огромно значение до сега не ми се е случвало да не ми се отвори контрата.
Основното предназначение на долната контра не е да гарантира отварянето и, а да "повдига" стрелата, демек - прав бой на по-голяма дистанция.
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от gunman »

express.servise написа: Ако някой вижда недостатък в харпуна който замислям да каже че да го избистря!
Смятам да изработя обратния спусък с познатата схема http://media.snimka.bg/7729/021713244-big.jpg
Недостатък (ако може да се каже) ще е доста широката глава, която ще се получи (около 12-14см. най-малко). Въпрос на субективна преценка. Правил съм такава глава два пъти, но за два ластика и харпуните работиха много добре.
Виж това:
DSC00677.JPG
DSC00677.JPG (96.39 KiB) Преглеждано 1237 пъти
Извинявай за качеството на снимката :(
Колкото до спусък "по познатата схема". Този спусък е моя разработка и по една случайност, имам един такъв работещ (ама точно такъв) в къщи, като не мисля скоро да го ползвам.
Мога да ти спестя "малко" пилене с шлайфа и търсене на подходящите неръждаеми пружини (които съм поръчвал специално), ако искаш. Твоя си работа :wink:
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
adventurebg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 10:01 pm
Местоположение: Слънчев Бряг
Обратна връзка:

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от adventurebg »

express.servise, според мен ако си свършиш работата както трябва ще се получи много добър харпун, но определено те съветвам да използваш цялата дължина на тялото! Промени идеята за главата и според мен се опитай да направиш нещо подобно на (абеланската) глава!
Разгледай тази тема, може да ти е от полза.
http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=160&t=42278
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕ ТОВА, КОЕТО МИ ДАВА МОРЕТО!
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

Гледал съм го този харпун десетки пъти .Много добре е изпълнен ! Няма недостатъци за разлика от други ,но тои е класика а аз искам да експериментирам малко искам да вкарам ластиците в профила така че да не са на пътя на струята при хоризонтално движение .Получава се плосък сет неволно напречното му сечение изглежда като емблемата на батман :lol: като завъртиш рязко купешки харпун ластиците почват да барабанят по тръбата и усещаш съпротивлението в дръжката.Искам да избегна това съпротивление.
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

Наистина ще стане големичък и тежичък . Но би трябвало да е добре за отката . А за недостатъците вие ще кажете!Ето пак рисунката на сечението!
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”