Как да направим добър харпун в домашни условия

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
gevb
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 11:28 am

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от gevb »

bravo
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

Този сезон по неволя ,пак е наложи да правя основен ремонт на моя дървен харпун .Първоначално изготвен от Варненският майстор и до завършен от мен . Използвам го активно 5 сезона като първите две години беше само боядисан и лакиран .След което се нацепи по сглобките и всяка година се нуждае от сериозна реновация .По предният сезон го облицовах със солидно количество фибростъкло вкл. дръжката ,канала за спусъка и ластиците.
Достигна солидните 2,5 кг като придвижвам ми тежи .Най вероятно не съм го изсушил добре .
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

Тази година го отрязах през корема ,без да разбутвам горната част ,където са ластиците и дръжката.Като го отворих дървесината (червен махагон) беше мокра .Бавно го суших ,канала на стрелата заприлича на пързалка в аквапарк.Реших да му вградя една алуминиева тръба d16мм за здравина и плаваемост.Първоначално направих един канал с фрезата за тръбата, но постепенно изчоплих изцяло изгнилото дърво придоби вид на обелка от авокадо ,като остана само 1,5-2мм. фиброплат облицовка. Знам че преди3-4години хората минаха на пластмаси ,аз още нямах тези проблеми.
Дървото си е яко зелено в природата!
После ще покажа снимки.
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

Тръбата е затапена от двете страни с смола и стърготини от фибростъкло и зашкурена с п40.
Прикачени файлове
20180313_044322.jpg
20180313_030801.jpg
20180313_030719.jpg
20180313_025922.jpg
20180313_025912.jpg
20180313_025903.jpg
20180313_025851.jpg
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от boqn_belchev »

Благодаря, Калояне! Може ли, да опишеш подробно работата? Разбира се ако няма някакви тайни!
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

Работата е много за да се опише ,от части се съдържа в темата (60страници).По скоро това е продължението на сагата :какво се случва с един дървен харпун когато се ползва интензивно?
Може ли да го опазиш да не се насмуче с вода без да е облицован с фибро или карбон платно? А дори и да е облицован?

Може ли да го изсушиш като вече е се е напил?

Ще стигне ли плаваемостта 16 мм . тръба за да носи предната част? Като премахнах дървесината дръжката облицовката и малкото дърво останало при каналите на ластиците тежеше 1кг а след китването и добавянето на двете парчета стъклоплат 1,2кг .Може да се наложи да му слагам коремче за още плаваемост .Като го топна в морето ще отговоря .А може и да си купя нов харпун от магазина :) :) :( .
Преди 4-5 години нямаше купешки пушки с елиптично нископрофилно тяло анатомична дръжка и балансирани с тежест. Сега за 400-500лв има .
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от rikitikitavi »

Ако въпросите ти не са риторични ще ти пиша това дето аз зная.:
Може да го опазиш да не се насмуче с вода като предварително го насмучеш с ленено масло. Грее се маслото. Топи се в него дървото. Колкото повече седи толкова повече попива. После се суши на сянка и вятър няколко дни та до две седмици. После пак го топиш и пак го сушиш. Примерно пет пъти.
Може да го изсушиш ама трябва да е ошкурена повърхноста до дърво. После измито да падне праха и после сушено на средно висока температура ама подпряно с нещо да не се криви.
Плаваемоста на една тръба е равна на обема въздух затворен в нея. Колкото милилитра въздух толкова грама повдига.
И.моето.мнение. един харпун като си постреля много почва да прави мизерии от износване. Ако ще ремонтираш го прави основно. Като нов харпун. И нов да си купиш пак се налагат доработки докато влезе у водата.
Горното са моите знания. Може да не са съвсем правилни. ...
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

Това не съм го правил защото мисля че като го напоиш с масло после няма да захване лак и ли карбон ,а и ще намали плаваемоста .Като го взех беше лакиран вече.Пробвах другото за което прочетох във форума с разреден нагрят лак да го напоя . Не ми се получи.Не беше просмукало в дървото .
Малко са риторични ,защото който познавам да има дървен харпун все нещо ремонтира всяка зима .
Ценя мнението на всеки който отговаря!
По скоро за мен са трагични .Така се надявах да си стрелям без да се налага да дялкам шкуря и лепя. :)
Ако сега си поръчвам дървен харпун не бих го ползвал преди да го карбонизирам.
По напредналите в харпуностроенето отдавна минаха на порест полимер вместо дърво или кух харпун с воден баласт излят в метален калъп с карбон платно.

Ако не трябваше да си купувам неопрен , да съм си взел вече тръбен харпун (нов) .
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от lozzy.68 »

express.servise написа:
Ако не трябваше да си купувам неопрен , да съм си взел вече тръбен харпун (нов) .
Не може да купиш, ,,Джип-ка,, , а да не купиш ГУМИ !!! :wink: Лично мое мнение... :drinkers:
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от lozzy.68 »

Иначе,Никито е прав....!!! Колкото повече ,,Импрегнираш,, ,толкова по-добре... :smt023 :drinkers:
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от lozzy.68 »

Мисля ,че не са толкова...скъпи...?!?! http://synchronsport.bg/podvoden-ribolov/harpuni ... :cry:
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

Джипка без гуми може ,ако имаш трактор! :)
Супер прав си за импрегнацията , но има предел .Да не изгуби плаваемост и да стане от харпун котва или тежест за променлив баласт.За това и го отворих на първо време беше станал тежък така може да го изгубиш при течение мътност след изстрел и тежи при придвижване по дъното. Харпуните наистина са два пъти по ефтини от преди 5 г от както стрелям с този. Не е добре да се сменя често ! Докато не гръмнеш 200 бр 300 грамови иларии новия не е станал твой. :)
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от rikitikitavi »

Абе яз си ги сменям редовно. Като направя 3-4000 изстрела и почва да се усеща че е уморен харпуна. Обикновенно се мяриа поредния дето да ми хвяне окото и така. То за три -четири години се достига надстрела при мен де.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

Нямам пари да ги сменям като теб.Но имам работилница,за това го реновирам и променям докато намеря съвършенството.Проблема е че имах друг проект ,който започнах миналото "рождество" исках да го завърша тази пролет .Харпуна не ми беше в сметките . Ще покажа снимки по късно как върви.
Благодаря ти за мненията! Здраве и на равни!
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Как да направим добър харпун в домашни условия

Мнение от express.servise »

След като вградих тръбата ,положих 1 пласт фибростъкло и един въглерод на корема .Топнах харпуна в морето , беше тежък(в областа при дръжката). Но с една пластмасова бутилка захваната с тиксо определих количеството въздух необходимо за да стане плаваем.Прецених какво коремче да издялкам от "чам".Облепих отдолу с арм. тиксо също и иглолистния калъп ,прикрепих корема към тялото и го бинтовах с два ката фибро от по голям грамаж .След втвърдяване ,отлепих от към разделеното с тиксо и вградих в черупката алуминиева тръба за линия към макарата. После нанизах получения детайл обратно на харпуна ,предварително намазан със смола+стърготини.Изшкурих и въглеродизирах полученият балон и останалата повърхност ,изправих каналите ,разширих и добавих алуминиева планка на петата.Полирах спусъка.Замених шайбите в него с пластмасови планки,даваха засечки.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”