Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Модератор: nkolev66

Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от rumci »

Дънни риби

Попчетата са най-масовата дънна риба в Черно море, обект на подводния риболов. По нашето крайбрежие се срещат близо 20 вида от тях. Все пак по-голямо внимание заслужават:

ЛИХНУС
Изображение


СТРОНГИЛ
Стронгил самка
Изображение

Стронгил самец
Изображение

Широкоглаво попче
Изображение



Другите риби които обитават дъното на Черно море:

КАЛКАН
Изображение

ПИСИЯ
Изображение

МОРСКИ ЕЗИК
Изображение

БАРБУНЯ
Изображение

МОРСКА ЛЯСТОВИЦА
Изображение

МОРСКА КОТКА
Изображение

МОРСКА ЛИСИЦА
Изображение

ГАЛЯ
Изображение

ЕВРЕЙСКО ПОПЧЕ
Изображение

ЗМИОРКА
Изображение

ЗВЕЗДОБРОЕЦ
Изображение

СКОРПИД
Изображение

МОРСКИ ДРАКОН (най-отровната риба в Черно море)
Изображение

Пропуснах лапината и морската кучка, но тези риби рядко биват прострелвани :D . Дотук споменатите дънни обитатели не са обект на състезателният подводен риболов, но попадат в полезрението на любителите харпунисти!



Пелагични риби

Рибите от сем. Кефалови са най-разпространени в нашето море. Трите основни вида на това семейство са: платерина, кефал и илария

ПЛАТЕРИНА
Изображение

КЕФАЛ
Изображение

РУСКИ КЕФАЛ(ПЕЛЕНГАС)
Изображение

ИЛАРИЯ
Изображение


Останалите:

ЛЕФЕР
Изображение

ПАЛАМУД
Изображение

ЛАВРАК
Изображение

ЗАРГАН
Изображение

МОРСКА ВРАНА
Изображение

MOРСКА БЯЛА РИБА
Изображение

MИНОКОП
Изображение

МОРСКА ХИЕНА
Изображение

СПАРИ
Изображение


И накрая още няколко вида, които се срещат съвсем инцидентно в Черно море, но все пак:

ЧЕРНОМОРСКА АКУЛА
Изображение

МОРСКА ПЪСТЪРВА
Изображение

МОРУНА
Изображение

ЕСЕТРА
Изображение

ЗЪБАР
Изображение

ДОРАДА
Изображение

САЛПА
Изображение

ТУНЕЦ
Изображение
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от rumci »

Предполагам има колеги, които са срещали някои от редките видове риба по нашето крайбрежие и биха споделили интересна информация относно местонахождението им и тяхното поведение под водата :D . Ако съм пропуснал някоя риба-допълвайте! :wink:
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от vatus56 »

От сем. "кефалови", може би ще е добре да покажеш и пеленгас, който вече много често се среща по нашето крайбрежие и не рядко се прострелва от харпунджиите.
Никоя риба не е по - важна от живота !
lefera1
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 353
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 11:13 am

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от lefera1 »

ЕЕееех красота !!!!! За съжаление ще ги показваме на децата си само на снимки.
deathwalker
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 174
Регистриран на: Пет Ное 14, 2008 11:53 am

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от deathwalker »

ех спомени,спомени :wink:
Изображение
"Only after the last tree has been cut down, Only after the last river has been poisoned, Only after the last fish has been caught, Only then will you find that money cannot be eaten."
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от rumci »

vatus56 написа:От сем. "кефалови", може би ще е добре да покажеш и пеленгас, който вече много често се среща по нашето крайбрежие и не рядко се прострелва от харпунджиите.
:smt023
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от Диканаров »

Първо поздравления за снимките и темата!Браво Румчо! Браво и на Deathwalker за рядката слука и снимка! Много по-естествени са от рисунките! Като допълнение само да спомена драконът, морската бяла риба и турукът. Виждал съм хубави снимки на уловени от Бат Милен бели, а също и една черно бяла снимка от зората на миналият век на уловена риба тон по нашето крайбрежие, мисля, че бе край Бургас. На снимката рибата бе повдигната за опашката и имаше още двадесетина мъже. Явно някога са се срещали макар и много рядко в Черно море! За туруците, чувам, че още се срещали, но били изключително редки! Нека помогнат нашите морски колеги! :lol:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от rumci »

Относно тунецът се колебаех дали да му слагам снимка, тъй като това което изчетох като информация е, че досега няма харпуниран такъв в България. Голяма риба си е и малкото хора, които са имали среща с него не са посмели да стрелят :D . Въпреки всичко не е изключено и това да се случи :roll: . Добавям ги и трите риби + зарган, смятам че по-големите екземпляри също са обект на подводния риболов.
Аватар
FiSheRMaN_
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 7:33 pm

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от FiSheRMaN_ »

Браво Rumci,много хубава тема , само че в последния ти пост нещо не ми стана ясно.Ти на кое викаш Торук ,питам защото за мен както и за още предполагам доста харпунджии и рибари Торукат е голям паламуд над 3-4кг.Аз лично съм виждал наживо ,на състезание по подводен риболов,2 турука одарени от един Испанец ,в Приморско и също доста снимки на харпунирани торуци в българия.Явно говорим за различни риби :wink:
П.с довечера ще кача снимки че закъснях за даскало :D
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от rumci »

Грешката е моя :D . През цялото време, мисля за ТУНЕЦ, а съм писал торук, дори и снимка му сложих вече. Торука си е голям паламуд затова не го класифицирам отделно. Ще си коригирам поста.
deathwalker
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 174
Регистриран на: Пет Ное 14, 2008 11:53 am

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от deathwalker »

Торукът не е чест гост на харпунджииския кукан но доста представители на вида му са се простили с живота си при срещи с подводни ловци,дори на състезания по подв. риболов са харпунирани добри екземпляри.Заргана се бие с тризъбец,и то доста успешно.Ето и показно как става с единична стрела http://www.vimeo.com/2363860
"Only after the last tree has been cut down, Only after the last river has been poisoned, Only after the last fish has been caught, Only then will you find that money cannot be eaten."
deathwalker
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 174
Регистриран на: Пет Ное 14, 2008 11:53 am

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от deathwalker »

хе-хе...грешката е вярна,дори и аз се заблудих :D
"Only after the last tree has been cut down, Only after the last river has been poisoned, Only after the last fish has been caught, Only then will you find that money cannot be eaten."
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от baretata »

Опасен е Несебърския Веско, чак в очите ги мери. А ние висим по буните да хванем 8-10 заргана.
Пашата обича смелите.
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от vatus56 »

Поздравления за темата и от мен! Намирам го за уместно, да е първа тема в подфорума.
Колкото до тунеца, rumci е прав, досега не съм чувал някой да е прострелвал тунец, а и не съм срещал "жив" харпунджия да е виждал под вода тази риба по нашето черноморие. В другите морета и океани тунеца го стрелят успешно с много мощни харпуни, има го показано на стотици филмчета. Снимката от миналият век за който спомена г-н Диканоров, наистина съществува и е достоверна. Огромният тунец е хванат с мрежа около Несебър, но се предполага, че е влязъл случайно в Черно море.
Виждал съм снимки и на огромни сафриди от 1 кгр нагоре, хванати в нашето море, дори едно момче на скоро показа снимка на прострелян килограмов сафрид, но явно тези срещи са инцидентни.
Заргана не е проблем да се стреля с харпун, особенно по-едрите екземпляри, но с единичен връх наистина е много по-трудно, защото месцето му е крехко и ако не е уцелен добре, лесно се "къса". С многозъбец наистина е много по-резултатен лова.
Никоя риба не е по - важна от живота !
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Рибите в Черно море, обект на подводен риболов

Мнение от Диканаров »

Тези клипчета със зарганският лов си е направо майсторско показно за художествена бродерия! :shock: Аз в практиката си имам само един, а тук се нагледах на серии от прецизни изстрели! :rolleyes: Браво на майстора! :smt041 Има точна ръка! :smt023
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”