Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Модератор: nkolev66

Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от spear »

Гърците го наричат РОФОЗ, но по-често се среща галеното РОФО.
Турците ОРФОЗ. Общо взето мълчат за него щото е забранено в Турция, но който го види задължително се пробва да го вземе :D
В България е познато като МЕРУ заради състезателите ни по подводен риболов участвали в състезания по средиземноморието.
Това е втората мечтана риба от всеки по средиземноморието. Много бавно расте и с растежа слиза все по-надълбоко като си избира дупка лабиринт много често с алтернативен изход.
Веднъж влязло в дупката си меруто се бие трудно. В случай че не го уцелите в главата шанса да го изкарате е няколко процента. Е ако сте с бутилки сугурно ще го изкарате за 1-2 часа, но без бутилки на дълбочина над 20 метра след 10-то гмуркане човек се отказва.
Миналата година ударих едно в дупка, но не се отказах :) . Развързах кордата на стрелата от харпуна и я вързах на 18 метра за една греда изхвърлена на брега. На другия ден намерих ей този 11 кг хубавец на десетина метра от дупката, все още жив но предаден, привързан към гредата :D

Изображение

стана ми жал какви мъки е преживял цяла нощ

Изображение

И все пак това беше шанс да го взема. В 90% от случаите рибата се изоставя със забита стрела ....

По-успешен е риболова с изненада. Гмуркате на 10-15 метра дълбочина и тръгвате по хоризонтала оглеждайки дъното на 20-30 метра(според възможностите ви). За разлика от другите хищници меруто е активно и през деня а не само рано сутрин и късно вечер както зъбара например. Лесно се забелязва легнал край някой камък, но по-често отгоре му. В случай че ви усети се изстрелва към дупката, но спира пред нея и ви наблюдава. И да не ви усети и да ви усети безшумно и много бавно излезте на повърхността и се подгответе за дълбочинно гмуркане. Гмуркате буквално отгоре му като спирате да махате с плавници веднъж след като започнете да падате от собствената си маса. Държите го на мушка и падате към него, без никакво движение и звук. На разстояния от него максимум 5-6 метра трябва да стреляте иначе го изтървате, влиза си в дупката. Стреляйте в главата или пред нея. Желателно е да сте с мощен далекобоен харпун с дебела стрела, защото главата на меруто е твърда.
По този начин взех този 10кг хубавец сега в неделя:

Изображение

синът ми ме асистираше отгоре :)
Изображение

И като финал - няма нищо по-вкусно от супа от глава на меру, казват гърците и съм абсолютно съгласен с тях :D

Изображение
Аватар
Анатоли Стоименов
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 138
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 11:09 pm
Местоположение: Варна

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от Анатоли Стоименов »

Евала!!!! :smt023
Аватар
RAAZIEL
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1436
Регистриран на: Чет Яну 31, 2008 5:16 pm
Местоположение: Варна

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от RAAZIEL »

Абсолютно!!!!!
creativ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 775
Регистриран на: Нед Мар 23, 2008 11:12 pm
Местоположение: София/Сливен/Крумовград

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от creativ »

Старотен разказ и невероятен успех. :smt023
Само мога да предполагам какво е да си сам в неестествена среда за човек
при тези дълбочини.
Разкриваш ни други светове на риболова.

Веднъж на язовир ми се наложи да се гмуркам на 4 m да
търся изпуснато бижу и след това имах невероятни болки в
ушите от налягането. Немога да си представя какво
е на 18-20m.

Някой ден ще пробвам гмуркането. В Турция по Гергьов ден не
бяха открили сезона и не успяхме да се гмуркаме въпреки
голямото желание.

От кога практикуваш този риболов и как започна?
Риболова е удоволствие, а не начин за препитание !!!!!!
BZI
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1039
Регистриран на: Вто Фев 19, 2008 10:02 pm
Местоположение: Богомил Иринчев - Пловдив

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от BZI »

Колега страхотен разказ и невероятни риби!!!!! Все едно, че гледам филм на Жак - Ив Косто по Нешенъл Джеографик! Страхотен репортаж!!!
Изображение Пазете природата чиста !!!!
Аватар
makari
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 176
Регистриран на: Пон Авг 04, 2008 1:01 pm
Местоположение: Благоевград/Пловдив

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от makari »

Страхотен трофей.Браво
Последно промяна от makari на Вто Сеп 29, 2009 9:55 pm, променено общо 1 път.
Който не е учил започва да учи другите.
borislavvasilev
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1111
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:56 am
Местоположение: Житница (Пловдив)

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от borislavvasilev »

браво
Изображение
БАЙ-100-ЯН
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2582
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от Диканаров »

Чудесни риби! Прекрасни снимки! Спомени за цял живот! Щастливец си, че и синът е влязъл в неопрена! Влезеш ли веднъж, оставаш за цял живот! Спиър, меруто още го наричат:-групер или скален, морски костур. Арабите имат няколко имена за различните мерута, като :-Фаруж и Миняни. Не е най-важното как го наричат, а как го ловят! Това за големината на рибата и дълбочината на прострелване е верно, но има и изключения! Зависи от това рибата наплашена ли е ? Чувства ли се в безопасност? Аз най-голямото си меру прострелях на по-малко от 1.5м дълбочина! Описал съм го в "случки и спомени под водата"! Ще се радвам да чета и с нетърпение ще чакам следващите ти репортажи от успешни излети ! На слука! :D :D :D
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от spear »

Благодаря за поздравленията момчета!
creativ гмуркам от много години но манияшката от 3-4 години :) . Започнах с един руски хапун просто тогава нямаше от къде човек да си купи нещо по-добро.
Диканаров и аз съм удрял 5кг меру на 7 метра, но това беше преди години. За съжаление през последните години бракониерския лов с бутилки го накара да слезе много надълбоко и се съмнявам дали може да се открие на плитко. Евентуално само по дествените брегове на Сирия и Либия, но в съседните ни страни абсурд. Цената му е прекалено висока. Това последното след като го изкарахме на кея от близкия ресторант ми предложиха 300 евро за него и бяха безкрайно учудени как тъй не искам да го продам.
dian
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1019
Регистриран на: Пет Яну 13, 2006 2:38 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от dian »

браво колега много интересен разказ за мен е нещо ново и се надявам да продължиш да пускаш подобни теми и с други видове риби
само слабите се стремят към порядаък силните владеят хаоса
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от Булти »

Спиър Евала за рибите , Евала за репортажа , Евала за инфото за тактиката за лова :D :D :D ....днес запали най-малко 100 човека за каузата :D ....аве верно ли , че лова в Турция с бутилки е разрешен и за това е забранено меруто :?:
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от Don4o_62 »

Миналата година какво чух от очевидец.На Студен кладенец,двама с харпуни,бутилки въздух и фенери,слезнали на около 14-16м.дълб. в един ръкав близо до острова.Сега го казвам дословно, какво чух от моя човек.
Ударили са два шарана по 25кг.(теглили са ги).Като се спуснали на дъното,първо минало едно голямо ято шарани до 5-6кг. най големия.След тях минало едно ято само големи,между 20-30кг.Като ударили двата,другите са разбягали,а и нямало добра видимост.И най интересното било,че (двете ята)отнякъде идвали,движейки се бавно,без да се хранят,и отивали нанякъде.Рибешка му работа.
Колегата щом му разбира на тоя риболов,може да направи някой излет нататък,и след това да сподели.
Какви товарни влакове има по Кърджалийската каскада,един господ знае. :smt102
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2582
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от Диканаров »

Спиър, абсолютно точно си го казал! Техниката наплаши рибата и останаха девствени места, наистина само по крайбрежията на Либия/ 1200км./, Сирия и Судан до някъде Ливан и Алжир, но последните три не са спокойни страни и е опасно отиването и на плаж сам, без охрана! Всичко това никак не ме радва! :twisted:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от spear »

Булти написа: ....аве верно ли , че лова в Турция с бутилки е разрешен и за това е забранено меруто :?:
Абсолютно е забранено с бутилки не само в Турция, но по цялото средиземноморие. В Турция директно отиваш в затвора по бързата процедура.
Аз лично ако видя гмуркач с бутилки и харпун лично ще го натопя !!!
BZI
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1039
Регистриран на: Вто Фев 19, 2008 10:02 pm
Местоположение: Богомил Иринчев - Пловдив

Re: Рофоз, Орфоз или Меру - навици и снимки

Мнение от BZI »

Сори за спама, но имам един въпрос. Вие любителите на подводния риболов, с оглед на това, че правите и сериозни гмуркания, не си ли носите от онези малките кислородни бутилки ей така за зор заман?????
Изображение Пазете природата чиста !!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”