Началото на едно хоби

Модератор: nkolev66

garokal-74
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Яну 10, 2011 6:39 am

Re: Началото на едно хоби

Мнение от garokal-74 »

Jack Daniels написа:Да, ако ти е интересно виж и това http://www.spearfish.org/e107_plugins/f ... .php?30672
всичко е дело на наши колеги :D
Действително и Лакърдията е добра! Който умее и може, го прави. :D
румчо-01
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 24, 2010 5:41 pm

Re: Началото на едно хоби

Мнение от румчо-01 »

Булти написа:.....: гмуркаческите форуми са повече от един......
По повод на тези думи, признавам че това е така.
Веднага се сещам че в spearfis, авторът на същата тема "Началото на едно хоби" прави един експеримент след като е препоръчал ползата от воденето на дневник.
Реших че ще от полза да се запознаят повече хора с този експеримент.
Повярвайте ми много е интересно.
Ето за какво става въпрос:

manuk написа ...

......На мен ми се иска да направим един експеримент.
Според моят Дневник с 11 годишен цикъл събитията с малки отклонения се случват, за това по горе използвам думата „около”.
И така, според Дневника – около 5 и 11 Септември трябва да духа силен Североизточен вятър.....мелтем. Същото трябва да се получи около 16 и 24 Септември, както и около 3 и 9 Октомври.
Разбира се това не може да гарантира никой синоптик, така че, ако сме живи и здрави ще доживеем и ще видим, каква е ползата от Дневника.
И разбира се всеки може да избере обяснението, което му харесва.

spear написа ...

Манук май си пак онлайн. Е какво се оказа времето около 5 и 11 Септември, че аз забравих да го наблюдавам?

manuk написа ...

Тук в Царево ще съм до 15 Ноември и до тогава няма да съм в Нета, но случайно ми попадна за няколко часа, компютъра на колега и ще отговоря на колегата Spear.
Тази година задуха от 7 Септември умерен до силен Северен вятър, който на моменти се променяше и от Северо-Запад.
Тези които живеят в Бургас, сигурно помнят, че на 10 Септември силата на вятъра достигаше и до бурен, условията за подводен риболов бяха опасни.
На 10 , 11 и 12 Септември имаше, силно мъртво вълнение до 3 -4 бала.
Така че, ...... моята „прогноза” за дните от 5 до11 на месец Септември не се сбъдна, с посоката и силата на вятъра и малко отместване в дните.
Може да се приеме, че съм успял да позная 90%, от дните, тъй като не бях включил и денят 12 Септември, както и хубавите дни на 5 и 6 Септември.
И така, точно на 16 Септември задуха Североизточен вятър и първия ден в който можеше да се практикува подводен риболов беше едва на 25 Септември.
Забележете че, за периода от 16 до 24 Септември съвпадението на „прогнозата” според дневника е 100%.
За месец Октомври нещата се оказаха по трудни за прогнозиране, всички помнят, че до 7 Октомври, лятото продължаваше с пълна сила.
И все пак в рамките на „прогнозата” ми 7, 8 и 9 Октомври се проявиха със силен Североизточен вятър 15 -20 метра в секунда и дъжд......до 12 Октомври.
Получи се едно отместване от три дни, но съгласете с мен, че такъва точност в прогнозата, не може да се похвалят и синоптиците.
Забележете времето когато аз направих „прогнозата” с помоща на дневника.......беше 25 Юни.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Началото на едно хоби

Мнение от Булти »

...аз пък съм забелязал странна повтаряемост , не толкова на времето , колкото на събитията в своя живот , повторяемост на възход и падение :D , като всичко се върти около десетата година ...в годините завършващи на нула почва възхода , като своя пик достига около петата година , после тръгвам надолу :lol: ...на следващата десета година съм стигнал минимума , но малко по висок от тоя преди 10 години ...и после пак тръгвам нагоре - демек не правя пълен кръг а се движа по спирала , говоря за жизнен стандарт и успехи в бизнеса и живота....напълно съм съгласен , че такава цикличност би съществувала и за времето ...аз също си водя дневници , но не толкова подробни ...
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: Началото на едно хоби

Мнение от australia »

Митре както сам си разбрал "КРЪГОВРАТА НА ЖИВОТА " не е празно понятие ,от където следва да предположиме че същото понятие се отнася с пълна сила и за стихийте ,понеже сме част от общия план на Твореца и всичко си има причина и съответно някъкъв цикъл .Ако нямаше модел на всичко което ни заобикаля щяхме да живеем в хаос .Така си го обяснявам аз поне .

Сори че не казах нищо по темата :wink:
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: Началото на едно хоби

Мнение от australia »

И да се поправя ще разкажа как залепнах аз за тази мания (както се изказа Tolio_pm). Не помня коя беше годината понеже баща ми, бог да го прости ни водеше по водоемите още от както проходехме .Та бил сам 4 или 5 годишен когато запърви път сме били на море ,мисля че на Мичурин или Ахтопол не съм сигурен но ми се е запечатало в съзнанието че имаше големи скали и много пяна (явно тогава морето е било по бурно) .Един ден когато с Баща ми и брат ми се разхождахме по брега и се радвахме на безгрижното детство отнякъде изскочи един чичка носейки няколко рибета на една връв , а в другата ръка държеше нещо странно което аз от начало помислих за въдица ,в последствие човека ми позволи да го разгледам от по близо и както можете да се сетите през останалата част от почивката на нашите им надувах главите да ми купят харпун като на чичката който за мен по това време беше олицетворение на Нептун .ЗА всеобщо учудване на родата аз не се отказах от това си искане дори и през зимата на същата година и тайно се надявах да намеря под елхата заветния бленуван харпун (руско пройзводство разбира се) ,не че на 4/5 години бих могъл да се справя с ластиците камо ли със спусъка който всеки от нашето поколение знае колко е "перфектен" .И за да ме озаптят за рожденият ми ден който е през декември, ми взеха един буркан с алуминиев шнорхел.На следващия ден след празненството ми напълниха коритото в банята и можете да се сетите че по щастливо хлапе от мене нямаше на земята :mrgreen: .Като дете колко бях дребен толкова бях и вреден ,с голямо нетърпение изчаках да се затопли водата по водоемите и с бандата отидохме на Санчо панса (за тези който не са от София ще спомена че това е едно гьолче в близост до село Негован на 10на километра от града )където имаше по онова време оформен плаж и водата още бе чиста и имаше повече риба от рибари за разлика от сега когато всичко е разрушено и водоема е станал едно смърдливо блато пълно с всякакви отпадъци .Но да не се отплесвам от темата та искам да отбележа че него време още не умеех нито плувам нито да се гмуркам но явно ми е било заложено генетически понеже нямах грам страх от водата а и нямах голям контрол честно да си кажа , абе щура работа .На споменатото място плажа беше оформен като бяха изсипали няколко самосвала пясък от съседната кариера която все още се намира от другата страна на пътя .Тази ивица пясък беше около десетина метра навътре в езерото и където свършваше съответно започваше да става рязко по дълбоко за което и представа си нямах тогава .Както си щтрапах по дъното с потопена глава в водата и наблюдавайки гамбузийте и други дребни рибета ,представяйки си че съм в дълбините на великите морета и океани ,така унесен не разбрах кога съм нагазил накрая на пясъка и в един момент вместо въздух разбира се засмуках нещо друго :lol: от което последва бързо махане на всичко което ми е на чутората и на подскоци от дъното изредих скоростите посока запад към то сухото където имаше малко плюене на водица :vom: :smt078 и много рев :smt010 не толко че се уплаших а колкото че любимия подарък беше вече на дъното (където между другото каквото е останало от него все още лежи ), след като се постоплих няколко пъти се опитах и аз и мойте авери да го намерим но без резултат .
Сещате се как се чувствах през останалото време докато не събрах достатъчно стотинки в касичката за нова маска. Тате нямаше възможност да ме зарадва с харпун през следващите години понеже се появиха на бял свят мойте братя и сестра ми и не му беше до мойте мечти :(
С бленуваното пушкало се здобих чак в пубертета и то с много трудно спестени 13,50 лв. доколкото си спомням от ловнорибарския магазин на граф Игнатиев.

От там на сетне историята се повтаря ...................... :D :D :D

П.П. А беме млади а беме убави :lol: :lol: :lol: :wink:


Късмет и здраве на всички колеги :smt039
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Началото на едно хоби

Мнение от Булти »

...наборе страхотен разказ ...

:prayer: :prayer: :prayer:

:supz:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Началото на едно хоби

Мнение от Булти »

Булти написа:...аз пък съм забелязал странна повтаряемост , не толкова на времето , колкото на събитията в своя живот , повторяемост на възход и падение :D , като всичко се върти около десетата година...
...ще си позволя да приложа същия принцип и в нашето общество и да дам прогноза за края на кризата в България , пък времето ще покаже дали съм бил прав ...може и да залагате , но да не забравите комисионната за мен :lol: ...така - в БГ-то кризата се усети реално у нас през 2009 година , тогава тръгнахме надолу и според моята хипотеза , след 5 години спускане , ще стигнем дъното през 2014 година ...тогава ще бележим и края на кризата у нас... ...възхода в България ще се усети през 2015... точност на прогнозата +- 1 година :D...

П.С. и ако оцелеем ...през 2025 година ни очакват много хубави неща

:drinkers:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Началото на едно хоби

Мнение от Булти »

...извинявам се за отклонението и щот съм виновен , ще продължа по темата с два цитата от моя форум :
Jorestes написа:Булти, много сърдечно бих те помолил ако имаш време и желание да споделиш твоят опит при началните стъпки на подводният риболов и гмуркане, как трябва и как е правилно да се започне , примерно при влизане на човек за първи път с харпун в морето, кои са основите на подводното дело??.
Булти написа:...ми аз как започнах ...събирахме се пешлеметата от махалата , правехме си дървени харпунчета със спусък от огъната вилица и гмуркахме из плиткачите да търсим попчета . Фюта , дори ги фащаше с голи ръце в дупките :face: . Тогава продаваха едни тунелни и адски неудобни български маски , пък шнорхелите как горчаха - мани :| ...в началото на маска и шнорхел на два , три метра дълбочина...доста неща съм научил и от баща ми - дългогодишен харпунист . Не беше състезател , въпреки че е бил почнал , да се гмурка доста преди Христо Янчев . За разлика от него , бащата си беше кореняк бургазлия . Един тип в Нарибата ме нарече ученик на бай Христо :D ...по скоро съм ученик на баща си :D ...та почнал съм да се гмуркам в най ранна детска възраст и честно се чудя къв съвет да ти дам ....се едно да ме питаш : - Как да се науча да вървя ! или - Как да се науча да карам колело ! ....земи си там - едни маска , плавници и шнорхел , един къс харпун и лятото бой по поповете в плиткача по шорти ....преглъщаш като се гмуркаш или си кривиш ченето или гълташ по малко вода , да ти изпукат ушите и си ти ...после някой ден щи мине наблизо кефал ...и докато се усетиш , ще се видиш оборудван с най модерна екипировка , фанал се за някоя скала на десетметрова дълбочина ...чети в специализираните форуми на Спиърфиш , На риба или Гофишинг , там е събран опита и на други като мен ...па задължително прочети книгата на Димитър Минев : " Мълчаливия спорт "...


:drinkers:
Аватар
Valyo68
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 240
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Началото на едно хоби

Мнение от Valyo68 »

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”