Началото на едно хоби

Модератор: nkolev66

Radush
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 12, 2009 11:18 am
Местоположение: Варна

Re: Началото на едно хоби

Мнение от Radush »

Страхотен разказ. Много благодаря! Дано е само началото...
Хавайски копиехвъргач!
Аватар
pluv4o
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1085
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 9:25 pm
Местоположение: varna

Re: Началото на едно хоби

Мнение от pluv4o »

Стара пушка-ценен човек във форума. :smt023 Страхотно начало :smt038
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Началото на едно хоби

Мнение от manuk »

Благодаря колега,да се надявам че ще допринеса с каквото мога за форума.
grizmin
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 11:07 am
Местоположение: Варна

моето начало

Мнение от grizmin »

1988-Моето начало.С брат ми бяхме на Първа буна ,Варна и" ловяхме " попчета с волти,лято е няма кой знае какво да се прави.Минавайки покрай камъните в началото на буната,на страната откъм офицерския плаж,видяхме на един камък връзка Огромни попчета и младеж който се припичаше на камъните и събираше топлина.Глътнахме си граматиката,само се пулим,докато попитахме най накрая на каква стръв ги е хванал.Показа ни своя харпун,правен от ПВЦ тръба и спусък щипка.Следваше най-важната лекция в живота ми.-Как да се направи такова оръжие и какъв е принципа на работа.Губят ми се подробностите, но това което си спомням е ,че момчето каза
-Имам един друг ,по-малък харпун ,ако искате утре по обяд ще ви го донеса,подарък,щом имате такъв мерак.Излишно е да казвам какъв беше отговора.
Следващия ден валеше като из ведро.Брат ми се отказа,но в 10.00 аз бях там,на буната и чаках.Никой не дойде.Последва най-смотаната дъждовна седмица в живота ми,в която аз проклинах цялата вселена и всеки ден по обед чаках да се появи момчето.Никога не го видях отново.
След няколко дни в мазата с всеобщите усилия на братото и мен,се роди първия попоубиец,със спусък от вилица и стрела от електрод.Ластик уплътнение от ПВЦ.Гордостта беше ...Първо гмуркане с цел риболов на рибарския плаж във Варна,имахме 4 попчета,които носихме на кукана пеш до вкъщи,и тогава едно бабе пита
-Абе вий ли ги хванахти тез рибки?А Браво, Браво...Това дава крила ,бога ми.След няколко "излета'' вече целихме и грацата покрай брега,а попчета гърмяхме почти от упор,иначе не ставаше.Този харпун е удрял и илария ,която гонихме в продължение на 10 минути да я докопаме,понеже бе по скоро зашеметена,отколкото ранена.Е повече от кило риба двамата това лято не изкарахме. Направихме още няколко харпуна,но принципа бе същия.После дойдоха врънканиците за руски харпун ,който гледахме в оказиона за 40 лева!!!! Не ни огря.Намерихме дръжка от някъде,точилка за тяло и глава от незнам къде си попаднала във водата и намерена от едно приятелче на плажа.Още си я пазя,като спомен.Последваха първите опити с кефалите и платерините на Паша дере,вече имахме семейна кола Москвич...ех спомени, спомени.С този мутант стрелях до 1996.После Български харпун,Йълмъз,Сглоби чарк, и сега дървен.Хавайките не ги пиша в сметките.Друг Път ще ви разкажа за Въздушния харпун Нимрод,и странната му съдба. :D
Какво му трябва на човек-1000 долара на месец,коричка черен хляб за черния хайвер,
и малко дизел за яхтата. Всичко останало е компромис.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Началото на едно хоби

Мнение от Булти »

ей пич върна ма в детството...като малък все чаках баща ми на брега , да излезе с кукан пълен с кефали - имаше риба тогава , въпреки , че бащата гмуркаше гол по плувки , само с колан на кръста с кама и с две тежести , майка ми все мрънкаше , че нормалните хора ходели по плажа а ний все по скалите сме се катерили ...веднъж баща ми остави харпуна на брега и ме взе със себе си , вероятно съм бил около 5те години , но още помня този момент...качи ме на гърба си , все едно бях яхнал делфин и дълго и безкрайно ( така ми се струваше тогава ) плуваше навътре ...явно стигнал някакъв риф , стъпи на дъното , хвана ме с ръце и ми сложи маската ...и аз погледнах само от повърхноста , без да я потапям изцяло , там от ръцете на баща си видях рая - долу се вееха зелени водорасли като воали и между тях плуваха разноцветни рибки ...тая гледка , като затворя очи и сега ми изплува ...да е било дълбоко не повече от половин метър ...
mirocomm
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Юли 12, 2005 5:21 pm

Re: Началото на едно хоби

Мнение от mirocomm »

Завиждам благородно на всички, които имат такива ранни спомени от детството. Аз например започнах да се гмуркам на 26 :( Преди това редовно си ходехме за миди и рапани и от там установих, че много обичам да се гмуркам. Та съвсем случайно попаднах на сайта Спиърфиш и изчетох 2 пъти всичко написано. После си купих един илмаз дениз от краставицата, даже питах продавачката как се ползва :) Тя се притесни и даже ми смени ластиците с по-нови - сигурно я е било страх да не и лежа на съвестта после хе хе. Яхам си скутерчето (нямах кола тогава) една вълнена фланела, маска и шнорхел за 10 лв, плавници от баща ми, никой не знае коя година са, още си ги пазя. И газ към Черноморец, там от повърхността стрелях по платерините, удрях по някоя илария, след 2 часа излизах на припек щото направо се тресях от студ :) И така после се запознах с Добри - Добс и той ме светна къде се слага ножа, защо ми трябва кукан(аз криех рибите под водорасли и камъни) и общо взето все такива важни неща. Е аз тогава си бях пълен индианец - даже си спомням, че не знаех какво е това изравняване на налягането и това ми беше първия пост във форума :) После си взех един неопрен Апнея, камуфлажен и това беше - вече оттърване няма:)
Пожелавам на всички до 100 години да се гмуркаме и после да влезем в затвора за изнасилване хе хе :D
Бат' Гойко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 17, 2009 9:01 pm

Re: Началото на едно хоби

Мнение от Бат' Гойко »

mirocomm написа:Завиждам благородно на всички, които имат такива ранни спомени от детството. Аз например започнах да се гмуркам на 26 :( .......... [/
То това е бил и късметът на лавраците на юг от Бургас - да видят малко живот, а някои да сложат и по 8-9 килца по кокалите, ама това им беше...! Представям си, ако се беше загмуркал на 6... :cry:
mirocomm написа:............ После си взех един неопрен Апнея, камуфлажен и това беше - вече оттърване няма:)........
Те затова хората я намразиха тази фирма! ....И други мислят, че от теб вече отърване няма...! :lol: :lol:
mirocomm
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Юли 12, 2005 5:21 pm

Re: Началото на едно хоби

Мнение от mirocomm »

То това е бил и късметът на лавраците на юг от Бургас - да видят малко живот, а някои да сложат и по 8-9 килца по кокалите, ама това им беше...!
Ааа, бат Гринго ако знаеш какво им мислех на рибите тази година не е истина, бях останал без работа и смятах да не си вадя задника от морето, но за съжаление скоро ще почвам пак :( :D Ама то е така аз съм забелязал, ако много вземе човек да се кани накрая нищо не става! Затова гмуркане през уикенда, яваш и да си правим кефа, а пък риби колкото толкова :D
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Началото на едно хоби

Мнение от Jack Daniels »

така си е Миро, кефа цена няма, и е голям кеф когато си правиш кефа :D
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
deathwalker
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 174
Регистриран на: Пет Ное 14, 2008 11:53 am

Re: Началото на едно хоби

Мнение от deathwalker »

mirocomm написа: Ааа, бат Гринго ако знаеш какво им мислех на рибите тази година не е истина, бях останал без работа и смятах да не си вадя задника от морето, но за съжаление скоро ще почвам пак
Даже Сашо е инструктиран да те държи изкъсо и да нямаш хич време за море :D :D :D
"Only after the last tree has been cut down, Only after the last river has been poisoned, Only after the last fish has been caught, Only then will you find that money cannot be eaten."
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Началото на едно хоби

Мнение от Булти »

mirocomm написа: ако знаеш какво им мислех на рибите тази година не е истина, бях останал без работа и смятах да не си вадя задника от морето
....а ...май си сменихме местата , аз останах без работа ...е ся аз ши им скъсам гъзлето :D :D :D
mirocomm
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Юли 12, 2005 5:21 pm

Re: Началото на едно хоби

Мнение от mirocomm »

А Момчиле, не така!(абе винаги се сещам за оная рибена чорба, много вкусна беше значи :D )
А пък как си мечтая за една работа с хубава заплатка и да се работи понеделник, сряда и петък :D (мислех си за вторник и четвъртък, но нека не бъдем нагли)
Бат' Гойко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 17, 2009 9:01 pm

Re: Началото на едно хоби

Мнение от Бат' Гойко »

Специално за Grizmin и за клуба на самоделковците - първият ми баластен колан! Модел 1981 г., Made in Mazeto... :lol: Катарама: собствен проект, 2.5 мм. алуминиева ламарина, вътрешна гума от Москвич (видинска) и оловни тежести, отливана в мокър пресят пясък. Ползван успешно до 1987 г., когато си купих първия текстилен Технисуб:
Изображение
Изображение

Това е настоящият ми колан, хамерикански "Хамилтън", но никога не влизам без поне една от първите ми тежести на него - суеверие ли, що ли...? Щом работят, мястото им е в морето!!! :lol:
Изображение
deathwalker
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 174
Регистриран на: Пет Ное 14, 2008 11:53 am

Re: Началото на едно хоби

Мнение от deathwalker »

Eх Миро,хубаво нещо са спомените особено приятните,за прекарани мигове с чудесни приятели :wink: ...пак като не каза за хъркането на художника :D щото не вярвам да не го помниш :D :D :D
"Only after the last tree has been cut down, Only after the last river has been poisoned, Only after the last fish has been caught, Only then will you find that money cannot be eaten."
grizmin
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 11:07 am
Местоположение: Варна

Re: Началото на едно хоби

Мнение от grizmin »

Бат' Гойко написа:Специално за Grizmin и за клуба на самоделковците - първият ми баластен колан! Модел 1981 г., Made in Mazeto... :lol: Катарама: собствен проект, 2.5 мм. алуминиева ламарина, вътрешна гума от Москвич (видинска) и оловни тежести, отливана в мокър пресят пясък. Ползван успешно до 1987 г., когато си купих първия текстилен Технисуб:
Това е настоящият ми колан, хамерикански "Хамилтън", но никога не влизам без поне една от първите ми тежести на него - суеверие ли, що ли...? Щом работят, мястото им е в морето!!! :lol:
Изображение
Майтапите се вие ,ама ако това старото колан можеше да говори колко риби е носил ....Гойкооо,и ти имаш добри попадения,като този кобур за кукана,ама си траеш. И гледаш хората как режат компресорите за да затъкнат "ментишето" у коланя.Имам един пиниз ,като ходя за риба,колкото и да не кълве,или да няма(зависи дали съм под,или до водата),ВИНАГИ тръгва.На теб мога да кажа,ма защо не и на другите-винаги си плащам версиите на морето-дали ще хвърля във водата 5,10 "или моите 2 стотинки",морето си дава това което търсиш.Следващия път не хвърляй монета в шадравана,хвърли я в морето,плати си "за гяволъка" дето викат гагаузите по твоето любимо място.Миро,(Adwenturebg) знае,че което кажа "хваща дикиш".
Кажи ,признай си,че изпитваш малко гордост,от това което Maze-incorporeited е сътворило.Ти си табетлия,бавно и славно работиш към усъвършенстване на цялото.То и затова си на тоя хал.Още съм далеч под твоя подпис в спиърфиш.Много имам да уча. :D :D :D
Какво му трябва на човек-1000 долара на месец,коричка черен хляб за черния хайвер,
и малко дизел за яхтата. Всичко останало е компромис.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”