Съвети за начинаещи гмуркачи

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от manuk »

Какво кара човека да слиза под водата? Трудно е да се каже. За да се реши на подобна авантюра той трябва да е обладан от могъщи сили породени от любопитство,глад,забогатяване или малко лудост. Още преди хилядолетия е нагазил във водата , а по късно се е потопил в нея. Винаги е имало,както и днес и хора ,които се впускали в подводния свят привлечени и от неговото очарование и красота.
Преди всичко обаче са необходими и малко познания за да може всичко да е под контрол и да е безопасно.За това си позволих да предложа на хората,които сега ще започнат,някои правила част от които са прочетени от книгите,а други се продобити и автоматизирани на принципа проба- грешка.
Преди да тръгне на море човек,който е решил да се гмурка е желателно да премине през контролен преглед при зъболекар.Тъй като при преодоляването на всеки метър дълбочина налягането на водата се увеличава с една десета от атмосферата,което означава че при 10 метра налягането е една атмосфера и така нататък.
На налягането са подложени всички кухини в човешкото тяло в това число и зъбите.Ако някоя пломба не е в ред или имате болен зъб,уверявам Ви че ще изпитате болка и ще загубите от планираните дни в посещение на непознат за вас зъболекар.
Желателно е и в ушите Ви да няма ушна кал.По принцип състоянието на ушите се проверява,като с палеца и показалеца се хваща долната мека част на ушната мида и със средна сила се издърпва надолу, ако почуствате болка значи ухото не е в ред.Ушната кал може и сами да изчистите с помоща на клечки за уши и ябълков оцет -домашно производство (купения от магазина не върши работа,ако някой се интересува при следваща среща ще обясня как се прави).Само ще добавя че истинския ябълков оцет ,като престои 1-2 месеца помътнява и в него се образува оцетна гъба,тя придава лековити свойства.В моята практика излекуването става за един ден, включително и при грип но в процедурата се включва и носоглътката,като с носа се смърка от поднесената напоена с ябълков оцет клечка а за гърлото се прави гаргара ,като след това ябълковия оцет се поглъща.
Няколко думи за маската и шнорхела. Маската е добре да е с възможно най малък обем на въздух, и да е от черен силикон ( при бял силикон ако ловиш риба и се взираш в полусенките, в стъклото от влизащата светлина се вижда огледално отражение на лицето, което пречи).
Маската трябва плътно да прилепва към лицето – изпробва се като маската без каишката се поставя на лицето с помоща на носа се изтегля въздуха от нея, като се махнат ръцете тя трябва да не пада.Най важното е да е с място за носа, чиято необходимост, ще обясня малко по късно.
.Шнорхела е желателно да няма клапани, да е с оптимално сечение около 20 мм. И да е сравнително къс (да има малък мъртъв обем)и в долната си част да не е гофриран (събира се слюнка).Освен това в долната си част да не е U –образен а да е V- образен тъй-като вторият е безшумен нещо много важно при подводен риболов.
Препоръчително е да имате буй или някаква цветна топка привързана към Вас със достатъчно дълго капроново въже. При определени обстоятелства ще предупреждава преминаващите покрай вас лодки ,че във водата има гмуркач и по този начин ще се избегнат нежелателни съприкосновения или удари.
Важно е да имате и подводен нож. Той може никога да не Ви потрябва,но ако го нямате може това да струва живота Ви.
Малко ще се отклоня от темата.
Това лято ловя риба при нос Агалина, залегнал съм в засада на 5-6 метра дълбочина.Изчаках края на апнеята (задържане на дишането) не виждах риба и реших да изплувам и точно тогава изневиделица се появи платерина и то каква.Стрелях, не я улучих по най-добрия начин и естествено за да не я изпусна се хвърлих и я сграбчих.Време беше да изплувам ,при тръгването ми към повърхноста се оказа че около лявата ми ръка се е омотало парче от въже ,което не бях забелязал до този момент ,въжето сякаш беше циментирано към скалата от мидите и не ми позволяваше да изплувам.При всяко дърпане нагоре то се затягаше все повече. На края на силите си прецених че трябва да тръгна надолу,при което то се разхлаби и с цената на згубена ръкавица и часовник стигнах някак си до повърхноста. Сигурно се досещате че ножа поради небрежност от моя страна не беше на мястото си а си стоеше кротко в колата горе на брега.
Отново към темата.
Нарочно не споменавам плавниците и топлозащитното облекло ,защото тово е въпрос на личен избор и не е от съществено значение.
Вече сме готови да се гмурнем,това става много лесно от хоризонтално положение , след добро раздишване ръцете са по протежение на тялото.Прави се прегъване в кръста,като главата,ръцете и гръдният кош са насочени към дъното ,като образуват прав ъгъл с краката. След това краката енергично се изхвърлят над водата и заемат вертикално положение. При това изнесените над повърхноста крака натежават на тялото и то добива отрицателна плаваемост и се вмъква в водата.След пълното скриване на гмуркача под повърхността се налага дйствие с краката до достигане на дъното.
Трябва де се противодейства на нлягането в ушите,като се преглъща или със свободната ръка се стиска носа и се надува леко(ето защо маската трябва да е с място за носа).Може да се наложи да се изравнява налягането няколко пъти в противен случай се появява болка в ушите.Ако се занимавате с подводен риболов гмуркането трябва да е възможно най изчистено и безшумно.Аз лично след раздишване леко отварям устната от едната страна и напълвам шнорхела с вода за да избегна бълбукането на влизащата в шнорхела вода.
Естествено след изплуване рязко се издухва водата от шнорхела.
Ами това е.
Искам само да добавя че при възможност ще отговоря ,ако има въпроси. Поради проявения интерес към харпуна с две стрели, мисля да подготвя специален материал но за това се изисква време, за това се въоражете с търпение. За съжеление нямам собсвен компютър и нещата се получават по трудно. Предпочитам да вложа средствата за отиване до морето от първи Септември, тъй като миграцията на рибите вече започна и условията за успешен рибопов се подобриха значително.Надявам се в края на октомври отново да имам въжможност да се включа с нещо по актуално.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Последно промяна от manuk на Вто Ное 23, 2010 8:32 pm, променено общо 1 път.
pvo
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 5:31 pm
Местоположение: SOZOPOL

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от pvo »

Благодаря за инфото относно маската и шнорхела, защото днес смятам на си купя от Бургас.
pvo
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 5:31 pm
Местоположение: SOZOPOL

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от pvo »

Имам един въпрос. Ноември месец подходящ ли е също за риболов на платерин ? Защото няма да съм в България до 4–5 ноември. :D
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

"...което означава че при 10 метра налягането е една атмосфера и така нататък..." - налягането на 10 метра е две атмосвери :D
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Jack Daniels »

PVO, по- на юг може да има някои сакати, неуспели все още да емигрират но все пак зависи от водата колко ще е истинала
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
pvo
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 5:31 pm
Местоположение: SOZOPOL

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от pvo »

Благодаря за оптимистичния отговор :(
terzo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 703
Регистриран на: Съб Авг 29, 2009 1:52 pm
Местоположение: Равда

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от terzo »

Не се притиснявай колега и след 10 сме взимали много риби и то само одбрани. :smt023
life_is_ a_dive
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Авг 30, 2009 9:19 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от life_is_ a_dive »

бих искал да поздравя всички колеги във форума първо. мисля че темата е актуална за всички начинаещи в знаята защото и аз съм такъв а и е необходимо все пак да се чуят съвети. имам питане относно избора на нож, тъй като от цялата екипировка май остана само ножа . но имам известни колебания при избора.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

Добре дошъл ! Какви колебания :?:
life_is_ a_dive
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Авг 30, 2009 9:19 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от life_is_ a_dive »

колебания по отношение избора на подходящ нож. дължина, с връх или без известно ми е, че има такива без остър връх, от гледна точка на лична безопасност, има и джобен формат ножки, какви се ползват масово. все пак един нож трябва да върши работа.
gogo26
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 9:06 am

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от gogo26 »

Не му се цели толкова,добре е да е с остър връх и назъбено острие от едната страна.
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/i ... Path=81_86
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

О-o-o , бъкар на хоризонта :D , Добре дошъл Гого ! :drinkers:
gogo26
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 9:06 am

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от gogo26 »

Мерси Булти,но бъкарството е поддържаща функция на гмуренето :drinkers:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

Колеги , Гого е втория в България ( първият съм аз :oops: :D ) , каякар , харпунист , публикувал снимка на улов в сайт , като рибата е била ударена в резултат от синтез на двата съвсем различни спорта :!: ...и достоен мой заместник в клуб Бъкари :D ...надявам се да имам още последователи , двете красти се съчетават идеално :!:
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от vatus56 »

Булти, караш ме все по-често да се замислям по въпроса за харпуно-каякарството. :wink:
Никоя риба не е по - важна от живота !
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”