Съвети за начинаещи гмуркачи

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
Аватар
Angel73
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 1:16 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Angel73 »

Бил съм в казармата ,ама там бяхме с други пушкала в друга среда.....но те разбрах какво ми казваш ,благодаря за отговора.
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от baretata »

Морската вода не прощава на нищо, задължително ги изплаквай с чиста вода.
Пашата обича смелите.
Аватар
stoikov
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Вто Мар 22, 2011 11:24 am
Местоположение: Добрич

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от stoikov »

Angel73 написа:Ако може някой да ми отговори на въпроса ,дали трябва да си измивам харпуна и плавниците с чиста вода у нас след гмуркане ,защото съм нов в харпунджийството и още се уча :)
За неопрена , чорапи, маска и други ми е ясно .
Задължително ! Първо минаваш през банята, после бирата ! :partyman: ! И още нещо - най-големият враг на ластиците и на неопрена са UV лъчите на слънцето, затова, старай се да са колкото се може повече на сянка (когато не си във водата, когато се сушат и т.н.)
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от baretata »

Резервните си харпуни ги държа отдолу под планшета, и по този начин не са изложени пряко на слънцето. После като изляза ги изплаквам, ако не целите поне ластиците.
Пашата обича смелите.
Аватар
Angel73
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 1:16 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Angel73 »

Ок разбрах за измиването и за бирата ;) и вече го спазвам ,сега и друго въпросче ми дойде. На колана си имам около 7,2кг и когато се гмуркам все още трудно стигам до дъното с много махане и не мога да се задържа долу ,а когато съм на повърхността във вертикално положение ми се струва че натежавам и леко ме дърпа надолу. Явно ми трябват още тежести ,но пък защо на повърхността натежавам и потъвам ? Дали обясних правилно не знам ,но това е горе долу :) Някакъв съвет да ми дадете .
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от baretata »

Балансирането зависи от много неща, мисля че ако разровиш ще намериш обяснение. И така , сложи си още 2-3 килограма и пробвай пак. Аз сега гмуркам със 7мм костюм и 13 кила олово.
Пашата обича смелите.
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Pretor »

Angel73 написа:Ок разбрах за измиването и за бирата ;) и вече го спазвам ,сега и друго въпросче ми дойде. На колана си имам около 7,2кг и когато се гмуркам все още трудно стигам до дъното с много махане и не мога да се задържа долу ,а когато съм на повърхността във вертикално положение ми се струва че натежавам и леко ме дърпа надолу. Явно ми трябват още тежести ,но пък защо на повърхността натежавам и потъвам ? Дали обясних правилно не знам ,но това е горе долу :) Някакъв съвет да ми дадете .
Зависи колко тежиш, каква е структурата на тялото ти (съотношение мускули, мазнини), структурата на костите ти, дебелината на неопрена, на чорапите, материала на плавниците и т.н. и т.н. Зависи и колко дълбоко е това "долу", на което не можеш да се задържиш. Защото ако е 3 метра е едно, ако е 9 метра е друго. Зависи много и от техниката ти на гмуркане и на прилепяне/задържане към дъното. Само един пример: когато си малко по-лек от дълбочината, на която си гмурнал и се опиташ да се задържиш за нещо, което се намира пред теб или под горната част на тялото ти, нерядко краката ти "се веят". Когато обаче се хванеш за нещо, което е около или под средата на тялото ти, тогава е по-лесно да задържиш краката на дъното. Така че дай малко повече материал за размисъл по зададения въпрос, за да получиш и по-конкретни отговори.
А това, че във вертикално положение на повърхността "те дърпа надолу" е нормално. Балансирането се прави за хоризонтално положение. Не случайно гмуркането се прави с китово салто, а не като подводница с напълване на баласта :).
Изображение
Аватар
Angel73
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 1:16 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Angel73 »

Неопрена ми е 6,5мм ,плюс чорапи 5мм ,плавници най обикновени ,аз съм 62-63кг и засега гмуркам от 2 до към 5 метра.
Техника на гмуркане сега я уча и натаманявам :).
Мисля ,че ще ми трябват още няколко килограма,но ме притеснява това че на повърхността ще пада голямо махане с плавниците и се чудя дали е нормално това.
Но за балансирането доколкото разбирам всичко е доста индивидуално.
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Pretor »

Освен че балансирането е индивидуално за човека и конкретната екипировка, зависи и от дълбочината, на която преобладаващо ще гмуркаш. Май идва време да сменяш дебелия неопрен с по-тънък и тогава си направи няколко опита с различно тегло на баласта. Преди това обаче поработи над техниката и ще достигнеш до подходящото утежнение.
Изображение
Аватар
Angel73
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 1:16 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Angel73 »

Ще се работи /над техниката/ и ще се учи ,няма как трябва време :) Благодаря за съветите.
Аватар
Ив. Иванов
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 9:40 pm
Местоположение: Бургас

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Ив. Иванов »

Здравейте колеги, не съм сигурен тук ли е точното място за въпроса ми, но пък съм начинаещ :D . Искам да попитам за този неопрен http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=5871" onclick="window.open(this.href);return false; .. камуфлажа добър ли е, и като цяло някой дали има мнение за неопрена.
Ще се радвам на съветите ви , които ще предотвратят извършването на някоя глупост от моя страна.. :D
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от spear »

Ето тук го дискутирахме: http://spearfish.org/replies.php?id=67876" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Angel73
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 1:16 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Angel73 »

Не успях да намеря дискусия за плавниците ,ако има такава ...понеже искам да си купувам
нови ми трябва повече информация,дали ще може някой да ме насочи къде да прочета във форума?
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от spear »

Зависи от парите които си решил да похарчиш има 3 вида:
- пластмасови(от 100 до 200лв)
- файбърглас(от 200 до 300лв)
- микс от файбърглас + карбон(от 200 до 500лв)
- карбон(от 400 до 800лв)
Уточни ти къде си и тогава ще дискутираме марки и модели :)
Аватар
Angel73
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 1:16 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Angel73 »

Досега имах едни за около 40лв. :) да кажем че отивам в следващата ценова група около 100лв. и малко нагоре. Нов с в заниманието с подводен риболов затова мисля да карам последователно :)
Явно ще са пластмасови ,а какви са другите важни характеристики които да гледам?
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”