Съвети за начинаещи гмуркачи

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Jack Daniels »

един от най-добрите харпунджии / и производител на екипировка / още си джитка с "буркан-маска", не че го препоръчва , явно въпрос на навик :)
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
*Станислав*
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 237
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 10:18 pm
Местоположение: Варна

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от *Станислав* »

Jack Daniels написа:...явно въпрос на навик :).
досега само с такава съм се гмуркал,не че не съм пробвал други,но те бяха най обикновен за по 20-25лв.А пък да си купя маска за 70-80-100 лв каквито си показал(не че не са хубави ),но за лятото да събирам рапани,миди и да бия попчета... :? просто ще е "похабяване" да използвам такава екипировка за тези цели
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от manuk »

Колега stanislav-simeonov.
Препоръчвам ви маската да е от черен силикон или гума.
Трябва де е черна ,защото прозрачните маски отразяват повърхността на водата в съклото и видимоста значително се влошава.Получава се огледален ефект.
Полиамида е напълно неподходящ за маска,но кой знае защо се произвеждат и такива.Предполагам,че това е свързано с ниската им цена.
Лично аз предпочитам маска с нос,тъй като изравняването на налягането става по лесно отколкото с преглъщане.Моята маска е от черен силикон цена 40 лева.
Не ви препоръчвам панорамните маски,защото те отвличат вниманието със страничните стъкла.
Все още има магазини,където могат да се намерят Българските маски с нос "Хемус".
Работил съм със тях много са добри,защото имат двойно уплътнение към лицето и цената им е от порядъка на 10 лева тъй като са направени от гума.

Всяко нещо си има цена,за да го постигнем трябва да я платим!
Аватар
spook
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 383
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 5:15 pm
Местоположение: несебър-влас и обратно....

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от spook »

Ей те тая маска ми я подариха скоро :
Изображение

Не е скъпа (под 40 лв.) :D има малък обем и е гъзаааарскааааа :lol: :lol: Дано се оправи времето , че да я сефтосам...


п.п.на живо е по-готска :lol: :lol:
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от manuk »

Колега spook ,точно такава маска имах в предвид и аз.
Важното е ,че е черна и с малък обем на въздуха пред очите.


Всяко нещо си има цена,за да го постигнем трябва да я платим!
ретро рибаря
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Мар 03, 2010 1:33 am
Местоположение: Бургас

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от ретро рибаря »

Привет и от мен на всички в този страхотен форум! :D Аз също съм начинаещ в подводния риболов.Въпросът ми е : Може ли да се намери по магазините някоя от българските маски "Хемус". Първата ми маска беше такава, втората (беше ми подарък) ,която морето ми отне впоследствие, имаше възможност да се стиска носа през едни отвори отдолу.Сега съм с едно китайско иновативно творение(да не споменавам марки),което според мен е много подходящо само за маскен бал :lol: Няма да е честно ако не спомена и добрите и страни а именно: непрекъснатото сълзене и нахлуване на вода предизвикано от китайския вискокачествен силикон, не дава възможност да се запотява поликарбонатното стъкло. Последното е силно предразположено към матиране и омекотява слъчевите отблясъци като изплувам.Сега съм се спрял на едно произведение на изкуството от черен силикон,родом е от Италия ама цената е над 60лв. и ми е малко трудно да си го позволя още сега.А иначе от българската съм си най-доволен засега. 8) Може да приличам на антична находка с този "буркан" с овално стъкло ,както го наричате ,но той почти няма течове и малко само ми убива на носа.
terzo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 703
Регистриран на: Съб Авг 29, 2009 1:52 pm
Местоположение: Равда

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от terzo »

Здравей колега!По горе има достатачно написано, но все пак искам да ти кажа че ако пробваш някоя от марковите маски ще забравиш за този Хемус дето ти е в главата.А щом си от Бургас има на доста места хубави маски и то на добри цени .Успех в нашия мълчалив спорт.
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от vatus56 »

Ретро, "Хемус" наистина е ретро :D , ама и аз бих те посъветвал да си вземеш нещо по-съвременно :wink: .
Сега има голям избор и успешно можеш да си намериш добра маска за около - 30-тина лева.
Важното е да ти пасне идеално и почти да не я усещаш на лицето си.
Никоя риба не е по - важна от живота !
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

има некво недоразумение тука , маските Хемус не са тунелни , а си бяха с доста модерен дизайн за тогава ....стълкото обаче май не беше стъкло :D - много се изпотяваше и лесно се драскаше :wink:
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Jack Daniels »

наименованията не си ги спомням, но аз се сещам за 2 вида тунелни, първо си бяха чист буркан / като на чичо Жан :D / после излезе една модификация която отдолу около носа беше вдлъбната и го обхващаше и можеше да си го чешеш от вън като те сърби :D
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

е тая Хемус е от третия вид :D - напълно съвременна форма :!:
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от manuk »

Колега ретро рибаря,всичко наистина е написано в тази тема,както казват и останалите колеги.
Маските "Хемус" са с напълно съвременен дизайн и са с нос,но се съмнявам,че можеш да си намериш вече такава.
До колкото ми е известно са спряни от производство.Направени са от гума и ако не се полагат грижи(да се талкират след приключване на сезона),за един, два сезона се пробиват точно под носа и не стават вече за нищо.
Моят съвет е да вложиш малко повече средства за маска от силикон,черен,която без каишката поставена на лицето,като дръпнеш с носа въздуха от нея да стои здраво върху лицето ,да не пада ,както и да не пропуска никакъв въздух.За 30-50 лева има доста добри маски.
Естествено е ,че и за нея трябва да се полагат грижи,както и за цялото оборудване.
Всичко трябва да се измива добре с чешмяна(сладка)вода и след като изсъхне да се талкира да следващия сезон.
За препоръчване е неопреновия костюм да е на закачалка, а харпуна да се разглоби и смажат с грес всички движещи се части и оси(без стрелата и допиращите се до нея части) и да се сглаби отново.
В противен случай от солта тръбата здраво се "циментира" към глават и дръжката,а и самата дръжка в последствие става неразглобяема.
Желая ти успех!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Всяко нещо си има цена ,за да го постигнем трябва да я платим!
Аватар
morgan
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Пон Ное 02, 2009 7:55 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от morgan »

Ето няколко снимки на маска Хемус:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от spear »

е добре де, извинявам се, но не мога да разбера причината как може да ти харесва нещо толкова старо и нефункционално след като примерно за около 40лв можеш да си купиш маска като тази, изработена от най-новите материали, супер удобна и буквално вечна, без да я талкирваш и т.н... :roll:

Изображение
Аватар
morgan
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Пон Ное 02, 2009 7:55 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от morgan »

Юли, ако въпроса ти е зададен към мен, искам да поясня, че пуснах снимките, тъй като останах с впечатлението, че някой хора не знаят какво точно представлява въпросният модел "Хемус".
Няма да скрия факта, че преди 15-ина години и аз използвах такава (на снимката всъщност е моята маска) и не представляваше трудност да я онагледя за останалите с няколко снимки тук.

А иначе сегашният си избор съм го направил и той е:

Изображение
Beuchat Mundial

С две ръце подкрепям мненията ви за закупуването на нова и модерна маска - няма нищо общо със старите антики...

:D :D :D
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”