Съвети за начинаещи гмуркачи

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от ildobrev »

Аз се чудя как още модераторите не са изтрили повечето мнения. Включително и моите. :) Нямат нищо общо с темата. Специално пуснах и тема http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=160&t=58787, за да не спамим тук . Там пуснах и копие от въпросния сборник "Черно море", който Манук цитира и от където тръгна цялата история с отразените мъртви вълни. Може с очите си да се убедите, че там това не е казано. Казах и мнението на хора от Института по океанология. Какво по-научно доказателство? Въртят се разни клипчета с отскачащи топчета - извинявайте, но това са научни доказателства на ниво учебник по физика за основното училище. :)

Ако помоля някой физик да напише статия на тема "Отразени, мъртви и девети вълни в Черно море", ще го приемете ли за доказателство"? :)
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Jack Daniels »

Ти хубаво каза, ама баба така си знае - така бае
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
garokal-74
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Яну 10, 2011 6:39 am

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от garokal-74 »

Колеги, не зная дали това което намерих в Интернет, ще хвърли светлина върху споровете за зараждането и разпространението на мъртвите вълни, но все пак е нещо по-конкретно и научно. :idea:
За голямо мое съжаление е на английски език, вижте тук: > Link

Tемата e следната:
Wind wave - Wikipedia, the free encyclopedia
en.wikipedia.org/wiki/Wind... - Кеширана версия - Превод на страницата
When directly being generated and affected by the local winds, a wind wave ...
from"http://en.wikipedia.org/w/index.php?tit ... =475555769

Ако не разбирате английски, за целта влезте в Google с:
> Wind wave - Wikipedia, the free encyclopedia
при което ще се появи горната тема. Чукнете върху превод на страницата.
Макар и с лош превод ще добиете, най-обща представа:
1.Как се образуват вълните.
2.Видове ветрово вълнение
3.Навлизане на вълните в плитководието и пречупването им.
4.Пречупване на вълните
5.Наука за вълните, която е доста теоретична и изисква повече познания.
Все пак, като погледнете в дясно на раздела, ще видите образи под които пише анимация:
а.Анимация на движението на вълните и съставящите ги водни частици в плитки води.
б.Анимация на движението на вълните и съставящите ги водни частици в дълбоки води.
За да ги проследите просто чукнете с мишката на анимация.
Дано да съм спомогнал с нещо полезно :D
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от baretata »

Добре че не съм начинаещ гмуркач, едва ли щях да науча нещо , освен за народната медицина и за деветата вълна. Спам по темата отвсякъде. Поради причината че нета ми е слаб, ще помоля колегите модератори или да разделят темата или да я преименуват , примерно ДЕВЕТАТА ВЪЛНА.
Пашата обича смелите.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Непредвидена ситуация

Мнение от Булти »

...аре и от мен , една случка по темата :

Непредвидена ситуация

Времето размива спомените , но има моменти , които траят само секунди а се помнят до края на живота с кристална яснота ...Цялото изминало лято се жабурках в плитките и мътни води на Бургаския залив , както и по миналото и то не толкова от любов към батаците , колкото от чисто прозаичните финансови причини . В началото на есента се появи светлина в тунела и заедно с Чинкуеченто Very Happy , Сина и неговия приятел - Варненеца се отправихме към превърналия се вече в мираж - Мириус ...
Жадувах за бистра вода , не че в мътното нямаше риба , дори напротив , но там някакси душата ми се чувстваше подтисната , удоволствието не бе пълно ...
Веднага след като пристигнахме ( всъщност цялото приключение е описано отлично от Варненеца в подфорума ми : Вашите приключения ) , двамата авери се отправиха към близкото носче с бомбардите а аз натърпеливо почнах да обличам неопрена . Гмурнах се и ...мислено благодарих на Господа , че отново доживях да видя широките , обрасли с водорасли и миди , кристално бистри полета . Дори в началото изобщо не се интересувах дали ще срещна риба , плувах навътре и опиянен от красота , цветове и форми се гмурках все по дълбоко и по дълбоко . Връщах се назад в древността и първичността ...
...след като преминах на 12-13 метрови дълбочини , след няколко гмуркания усетих слабост и сърцето ми след изплуване , буквално искаше да изхвръкне през шнорхела . Тогава се усетих ,че съм тръгнал доста непредпазливо в щурм на дълбините , бях загубил тренинг , дъното изглеждаше , че е близо , но всъщност това бе илюзия . В Бургаския залив след 3, 4 или 5 тия метър дъното рядко се виждаше , а тук го гледаш детайлно , но почнеш ли да слизаш , ти се струва че пътуваш нещо доста по дълго надолу . Реших да успокоя топката и поне два часа , докато вляза във форма и си продухам дробовете , да гмуркам на по плитко . Харесах си едни скали на 10 метрова дълбочина ...
Едва тогава се усетих , че риба до момента не съм срещнал . Заредиха се засада след засада . Бях закотвил каяка на наблизо , дори харпуна си бях оставил на дъното между скалите , на едно страхотно закрито и супер подходящо за засади местенце . Риба , достойна за отстрел нямаше , но аз се кефех на бистрака и живота долу ...
Неочаквано на края на една от засадите , в близката далечина Very Happy , се появиха сребристи тела . Обикновено тръгвах по рано от края на апнеята си и имах време да ги дочакам . Те обаче никак не бързаха а си криволяха наляво , надясно безгрижно . След като се доближиха , се оказа , че това са ято баби платерини I love you . Ясно , чакането си струваше , но на мен вече взе да ми идва в повече ...Христо Янчев ми е разправял , че когато си долу и въздуха не ти стига , рибата усеща напрежението в теб . Явно нещо подобно се случи и сега . В последния момент , когато вече харпуна ми сочеше една от тях и пръста ми натискаше спусъка , изведнъж стадото се стресна и класните риби потънаха в мастилената синева . Теглих им една майна през шнорхела и тъкмо щях да поема нагоре , когато видях , че на пясъка под скалите , над около 5 метра по надолу , нещо се движи ...
Тръгнах надолу и съзрях Морска котка . Стрелях инстинктивно без да се замисля . Стрелата прониза животното , то се стресна и тръгна нагоре срещу мен . Идваше отгоре ми и аз панически се извъртях също нагоре и заплувах с плавниците с все сила . В този момент усетих рязка болка в левия крак и... повече не можех да разчитам на него . Котката явно ме видя ( бях с камуфлажа ) и дръпна надолу ...След време правих разбор на ситуацията : 1 . трябваше да зарежа харпуна ( не слагам макари ) 2. трябваше да си откопчея баластния колан . Тогава не направих нито едното нито другото . Макар и да се имам за стара пушка , човек не винаги взема правилното решение , за това само ще повторя написаното от Валтер Ръсовски : " Пичове не се докарвайте до там , да хвърляте баластни колани ! "

...обратния път - с един крак нагоре , ми се стори цяла вечност , дори в един момент си помислих , че няма да мога да изплувам ...в последния метър изплюх и шнорхела , усещах че няма да имам сила да издухам водата ...после си поех съвсем малко въдух , задържах леко , после още малко и чак тогава почнах да дишам дълбоко и да успокоявам сърцето . Не знам дали това е правилно и го правя инстинктивно , но досега проблеми съм нямал така . Виждах известно време чернобяло ...а Варненеца и сина ми , мятаха ли мятаха бомбардите ...



КРАЙ
Edrev
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Съб Ное 26, 2011 6:49 pm

Re: Непредвидена ситуация

Мнение от Edrev »

Булти написа: ...в последния метър изплюх и шнорхела , усещах че няма да имам сила да издухам водата ...
Не е трябвало да плюеш шнорхела! Толкова мастило си изписал срещу плюенето на шнорхела, че е трябвало да го стискаш до... КРАЙ! :lol:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

:lol: :lol: :lol:

...и пак съм на същото мнение ...защо трябва да го махаш предварително , след като винаги можеш да го изплюеш при изплуване , ако усетиш , че рабтата отива на зле :!:
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Диканаров »

Булти, котката ли те чукна по крака или спазъм? Това твоето си е било направо Руска рулетка! :cry:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от ildobrev »

Булти написа::lol: :lol: :lol:

...и пак съм на същото мнение ...защо трябва да го махаш предварително , след като винаги можеш да го изплюеш при изплуване , ако усетиш , че рабтата отива на зле :!:
Аз го махам, защото при гмуркане мехурчетата от въздуха, който остава в шнорхела, вдигат много шум и плашат рибата. Булти, пробвай някой път. Може пък да ти допадне. Поне гмуркането става по-безшумно.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

Диканаров написа:Булти, котката ли те чукна по крака или спазъм? Това твоето си е било направо Руска рулетка! :cry:
...класическо схващане...бях се изкалпазанил с тая лодка : камшика на мотора , газ до мястото , после котвата , после леко по течението , после почивка в лодката , после газ на мотора - пълен лешперлък на 5 , 6 метрови дълбочини ...на Мириус бях с каяка-буй - яко плуване и гмуркане в дълбочина и схващането си дойде съвсем закономерно + плюс рязкото извъртане за да избегна котката - под водата всички резки движения са рискови :idea:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

ildobrev написа:
Булти написа::lol: :lol: :lol:

...и пак съм на същото мнение ...защо трябва да го махаш предварително , след като винаги можеш да го изплюеш при изплуване , ако усетиш , че рабтата отива на зле :!:
Аз го махам, защото при гмуркане мехурчетата от въздуха, който остава в шнорхела, вдигат много шум и плашат рибата. Булти, пробвай някой път. Може пък да ти допадне. Поне гмуркането става по-безшумно.
...пробвах , но аз съм човек оптималист :lol: - много излишни движения :? ..и ако има вълни , особено деветата :lol: и си без шнорхел , рискуваш някоя да те бухне в лицето и да се нагълташ с вода :?
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

...пропуснах мехурчетата ...забелязъл съм , че често от дъното изкачат мехурчета - демек тва си е нещо нормално и не вярвам да плаши рибата , по скоро обратното...откакто си купих камуфлажен неопрен , рибите ги думкам още по лесно и кът ми е кеф си пускам мехури на воля :lol: ...Дапиран няма да споменавам - всички сте гледали как пуска мехурчета на лавраците , ще ми се да ви дам един друг пример : модерния талян на Мириус ( до Мидарника ) :lol: ...та за кво става въпрос - предполагам много от състезателите са го виждали - имаше състезание там - талян като талян , но е опънат един маркуч от сушата - до самите мрежи , които са около 100 метра навътре . Целия маркуч е надупчен и му се подава въздух с компресор от сушата ...и се получава под водата една стена или по скоро завеса от мехурчета...
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Диканаров »

В такъв кошмар не съм попадал! Да си накрая на апнеята и да ти се схване крак при простреляна котка! :shock: Чудо е , че си се спасил! На мен много пъти са ми се схващали крака, имам и едновременно схващане на двата, но на края на апнея при опасен противник никога. Никога не ми се е схващала и ръка! Може би тук в "съвети към начинаещите" ще е добре да обменим опит при излизане от такива ситуации. Дано те да са по-малко за всеки във водата! :wink:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

...много е красиво да ги гледаш и особено да слушаш ромона им - все едно поток минава вътре в теб . Компресора бичи денонощно , харчи ток на поразия и целта на цялата тази галимация е мехурчетата да плашат рибите преминаващи до брега и да ги насочат в мрежите ...реших и аз да се напрая на хитър :lol: и започнах една серия от засади на места където имаше пролуки в тая завеса - демек рибата ши мини оттам ...засада след засада - грънци ...после промених тактиката и си харесах едни скали до самата завеса - там не би трябвало от шума да припари риба ...но :shock: :shock: :shock: , няма да ви кажа как се опулих , като видях поне сто бели риби да си минават съвсем спокойно през завесата от мехури :lol: ...казах на бачкаторите там , че им бичи напразно компресора , не знам дали са предали на баш Шефа :D
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

...бате Диканаров и на мен ми беше за първи път - спомням си , че на изплуване , като видях колко много вода има над мен и колко бавно се издигам към светлината , ми мина мисълта , че тоя път , май няма да мине номера да оцеля :? ...не изпитах страх , само леко съжаление ...случая е истина от началото до края , без грам преувеличение , нека да е обица на ухото не само на младите :!:
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”