Съвети за начинаещи гмуркачи

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

minch написа:Аз съм от начинаещите и искам да попитам колегите, които ползват надуваеми каяци при гмуркане, как точно се качват и слизат от водата. Моля за извинение, ако въпроса ми ви се стори тъп.
- а може и тук да намериш нещо полезно за връзката : каяк - гмуркане :

http://bulti.forumn.org/t7-topic

- чети да видиш , как съм ходил с каяка да гмуркам на Св. Иван - оборудване и т.н.

:drinkers:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

....и още - показаната в клипа на Доктора , котва е абсолютно неподходяща за каяк ...качването в каяк от вода - показано от него е тоже неправилно - Докито го прави на плитко , стъпал на дъното по камъните на Велека - пробвай в дълбокото ( без опора под себе си ) и има да правиш оверкил след оверкил - демек да съ въртиш кът разгонен тюлен - ще се преобръщаш непрекъснато ....правилното качване е : налазваш един от краищата и се придърпваш по корем напред и все по напред , някъде по средата го обкрачваш , мушкаш гъзъ в седалката и после наместваш краката напред - пробвано е от мен във вода доста по дълбока от кръста ...инак Докито е прав за пробите и другите неща - проби му е майката ....
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от express.servise »

Този каяк ми се струва малко тъничък .Няма ли дасе скъса по камъните и мидите.Има едни по здрави http://sportdepot.bg/bg/product/kayak-2 ... etter.html Дали са по добре?
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от express.servise »

Ако си взема двуместен няма ли да е по удобно за да слгам екипировката ?.
http://www.toytownbg.com/?toy=10.4.4347
Удобно ли е това Чудо да се ходи до по вътрешни рифчета?Колко време трябва да си качиш екипировката и да мръднеш на 400м до следващото място?Предполагам че можеш само да свалиш баласта харпуна и плавниците и да гребеш така ?Може ли да се тегли като буй или няма мърдане?
Може ли да го носиш в колата полу-надут или трябва да го сгъваш всеки път?
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Pretor »

Имам такъв http://sportdepot.bg/bg/product/aqua_ma ... etter.html . Честно казано от 3 години не съм го надувал изобщо. Надут е изключено да се носи на колата, дълъг е над 4 метра. Раздут пък заема целия багажник. Да се дърпа като буй си е чиста хамалогия. Да излизаш с него, особено при силен вятър си е чист хазарт. Особено ако трябва да гребеш няколко километра, след 4-5 часа гмуркане. Предпочитам да плувам няколко километра, отколкото да се нося като хвърчило по вятъра. Или каяк, или харпун. Комбинацията им обикновено е неудачна. ИМХО.
Изображение
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

...Всичко зависи от това на какви места ходиш - на някои места ходя с каяк и харпун и въдица , на други с лодка харпун и въдица ....колкото до пукането - не се пукат толкова лесно , пък и да го пукнеш с течна гума на Бизон се лепи лесно ...
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от express.servise »

Мерси за съветите! Ще пробвам на пролет. :wink:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

...за същите пари има и малки лодки с транец дори , слагаш си и една малка моторетка отзад ( още малко кинти ) и си ти - па може и с ел . ...и ставаш мобилен ...след това си намираш подробни морски карти , намираш къде има плитчини и рифове и никой няма да ти диша във врата ...после си купуваш и въдица ...и няма излизане от Морето ....
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от express.servise »

Имам лодка 3,5м но не съм я ползвал никога .От една страна няма къде да я държа на центъра на варна (нямам гараж) от друга знам че без надежден и мощен двигател не се влиза в морето.За това седи на село.Лодката всява повече респект от каяка и другите лодкари спазват по голямо отстояние което може да се използва за гмуркане.
Тука идва въпроса какъв двигател е подходящ за 3,5 м гуменка с надуваем кил?
И дали ще мога да я свалям с жената от багажника на колата? :?
milen_ilchev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 189
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 9:20 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от milen_ilchev »

express.servise написа: Тука идва въпроса какъв двигател е подходящ за 3,5 м гуменка с надуваем кил?
И дали ще мога да я свалям с жената от багажника на колата? :?
Моята лока беше като твоята и вървеше с двигател 5 к.с. Двама човека около 10 км/ч. Когато бях сам излизаше на глисаж. Никакви ядове в лошо време и вятър. Нямаш ядове и с по-малък двигател. Просто ще вървиш по-бавно. Над 6-5 к.с. двигателите стават много тежки и за това моят избор навремето беше такъв.
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от express.servise »

Аз си мисля за 10 до 15к.с. двутактов с дълъг ботуш.Все пак е добре да глисира с двама човека и баласта и екипировката им.
milen_ilchev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 189
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 9:20 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от milen_ilchev »

Че каква ти е транцевата дъска? Обикновенно за твоя размер лодка са за къс ботуш! Ако сложиш дълъг ефекта ще е негативен, а и по-трудно се пренася!
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Булти »

...и моята е с къс ботуш ...
Аватар
Angel73
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 1:16 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Angel73 »

Ако може някой да ми отговори на въпроса ,дали трябва да си измивам харпуна и плавниците с чиста вода у нас след гмуркане ,защото съм нов в харпунджийството и още се уча :)
За неопрена , чорапи, маска и други ми е ясно .
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от spear »

Май не си бил в казармата :)
Всичко се измива със сладка вода след гмуркане. Задължително.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”