Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Модератор: nkolev66

Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от manuk »

Като начало ще цитирам колегата Vatus 56 “ Никоя риба не е по-важна от живота!"
“ Л И Х Н У С А “
И така през далечната 1976 година вече бях със самочувствието на напреднал в подводния риболов.
Един прекрасен Августовски ден с моя колега Румен и семействата ни решихме да отидем за риба на Лафина, това е архипелаг на 3 километра южно от Мичурин / сега Царево/. Мястото е удобно тъй като предлага естествена каменна пързалка за децата, плаж за жените, а за нас малко по навътре в морето мнго добри ловни места.
Денят беше както казват старите морски вълци “ Бонаца”- тих ,безветрен и без вълни.
В такъв ден да се срещнат кефалови риби е просто в областа на невероятното.
За сметка на това обстановката е изключително благоприятна на лов за попчета.
Поради тази причина с колегата бяхме взели късите 60 сантиметрови харпуни с тризъбец.Тогава още нямахме неопрени. Аз на гърба си имах елече без ръкави, направено от стар плажен дюшек с подплата от парашут и множество тигели ,а Румен беше с моряшка фланелка.
По някое време на около 6 метра от повърхността до една скала виждам прекрасен Лихнус, това е плоскоглаво попче което достига до 35 сантиметра и до 500 грама.
Раздишах и тръгнах към Лихнуса, но като го наближих той се мушна под скалата в процеп с малък свод, колкото една длан. Поглеждам в процепа и виждам част от хрилния капак и цялото тяло. Стрелях при което Лихнуса заедно със стрелата изчезна в процепа, като остана да стърчи само задния край на стрелата . Вместо да хвана стрелата за опашката и да я изтегля, аз си пъхнах ръката в процепа за да хвана тризъбеца заедно с рибата за по голяма сигурност да не я изпусна.
Оказа се обаче че ръката влезе в процепа но не може да излезе, даже и когато пуснах рибата със стрелата и въпреки неимоверните усилия, които полагах. Ясно е че вече бях на предела на силите си и едва в края на апнеята успях да изкарам ръката си изгубвайки немалка част от кожата и наранявайки мускулите.
Едва успях да изплувам и да излезна на брега облян в кръв. Оказа се в последствие че скалата е обрасла с миди, които пуснаха ръката да влезе навътре но не и разрешаваха да излезне навън.
Румен беше излязъл преди мене . Като ме видяха от компанията в какво състояние съм всички бяха ужасени. Наложи се да търсим помощ от болницата в Царево.
Интересното е че междувременно колегата беше ударил морска лястовица с тегло 1кг.750 гр.. По неговите думи ,като я видял да лежи на дъното , помислил че това е някаква дунапренова играчка, закотвена на дъното от някой шегаджия. Въпреки това решил да си пробва мерника и стрелял, едва тогава рибата се раздвижила и той разбрал ,че това е истинска риба.Тризъбеца с трите шипа беше попаднал в главата и.
До тогава не бях виждал такава риба, която е невероятно красива ,с червено тяло и криле в тъмносиньо и червено. На вечерята се оказа че е и много вкусна.Така докато ми заздравее ръката ,бяха загубени малкото останали дни от отпуската.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Последно промяна от manuk на Вто Ное 23, 2010 8:48 pm, променено общо 2 пъти.
carp777
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6726
Регистриран на: Нед Авг 02, 2009 5:42 pm
Местоположение: НАКАТА Пловдив,Хасково,яз.Ивайловград и после обратно
Обратна връзка:

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от carp777 »

Интересна история било е напечено добре че си се измъкнал на време .Още ходиш ли да се гмуркаш?
C.A.R.P.
Catch /for pleasure/ And /photo for memory/ Release /for future/ Pro
Не помня от кога съм рибар................... но помня,че се зарибих отдавна.
Последен шарко:63 см ,5 кг от река Тунджа в Ямбол.
Tеди
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1593
Регистриран на: Съб Мар 28, 2009 8:59 pm
Местоположение: София

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от Tеди »

Готин разказ,евала :smt023
Със Приятели за Риба-БЕЗЦЕННО!
MECHOLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Нед Авг 10, 2008 4:22 pm

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от MECHOLIN »

Хубав разказ с поука .
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от manuk »

Колега carp 777 все още се гмуркам, като тази година бях в Царево от 1 Септември до 15 Ноември. Всичките пари които мога да събера за цялата година от пенсията отиват за това удоволствие наречено подводен риболов.
bokooll
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Ное 14, 2007 8:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от bokooll »

:smt023 Продължаваи все така :drinkers:
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от vatus56 »

Колега Манук, приятно ми е да ти чета спомените и разказите. Пропити са с носталгично - романтично настроение и осезаемо се чувства уханието на море.
Що се касае до това, че все още практикуваш любимото си хоби, приеми моите аплодисменти.Дълбоко убеден съм, че бивши гмуркачи няма. Великият Кусто гмуркаше до сетния си дъх.
Да се надяваме, че въпреки финансовата криза която ни тресе и за в бъдеще ще можем да си позволяваме и да се отдаваме на любимото си хоби.
Поздрави! :)
Никоя риба не е по - важна от живота !
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2583
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от Диканаров »

Отличен разказ! Полезен, особено за новите в общото ни хоби! Така е колега Манук! Ден след ден, драскотина след драскотина се натрупва опит и спомени! Ще ми е приятно да прочета и за други Ваши преживелици!
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от manuk »

Колега Диканаров,
Трудно имам контакти с интернет по ред причини и за това едва сега ви отговарям.
Както казвате,кой с каквото може допринася за хобито- подводен риболов.
От една страна ние ветераните да предадем опита си на по младите колеги,от друга страна винаги има какво да се научи и от тях.

Всяко нещо има цена,за да го постигнем трябва да я платим!
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от vatus56 »

:D Като виждам младите колко са назад с възрастта и колко са напред с материяла и оборудването, ми се струва, че ще си останем само със спомените и драскотините, както казва колегата Диканоров. :D
Никоя риба не е по - важна от живота !
terzo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 703
Регистриран на: Съб Авг 29, 2009 1:52 pm
Местоположение: Равда

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от terzo »

Ванка материала само от форумите не е материал и ти го знаеш по дабре иска си време гмуркане,гмуркане и като цяло много гмуркане истината е там.Защото на теория е едно а в реалми условия е съвсем друго.
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от vatus56 »

Лъчо, за гмуркането си прав. Аз имах друго предвид.
Сега има всякаква екипировка и всякаква информация за всичко необходимо-
Например: на времето за да достигнем до някакви изводи относно подв. риболов, или екипировката, ни трябваха години време за да ги открием и осъществим. Сега е лесно, влизаш в интернет и за отрицателно време научаваш откъде и как да се снабдиш с най-добрата екипировка, техники и начини за гмуркане и осъществяване на подв. риболов и какво ли още не.
Наскоро изказах мнение което поддържам и сега, че при сегашните условия на свръх - информация, ако човек се подготви теоретично добре, има добра физическа и плувна подготовка и си набави необходимата екипировка, може да стане средно добър харпунджия точно за един сезон /познавам няколко такива момчета/.
За всичко останало, както казваш ти - гмуркане му е майката.
Никоя риба не е по - важна от живота !
terzo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 703
Регистриран на: Съб Авг 29, 2009 1:52 pm
Местоположение: Равда

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от terzo »

Ванка и аз съм минал по този път който казваш ти,че нямахме информация и много от нещата си ги откривахме сами с течение на времето.И пак си държа на моето,че има неща който ако не научиш с течение на гмуркането няма как да ги знаеш.Едно е да го изпиташ, друго е да ти го обясняват или да прочетеш. :D :D :D
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от manuk »

Колега vatus 56,към вашия коментар мога да добавя,че не всичко е до оборудване и знания.
Имал съм случаи да заведа млад колега до добро място.
Да влезна с него,да му покажа къде да залегне,къде минава рибата и как да постъпи и в крайна сметка да ми се каже,че аз не съм направил необходимото и съм виновен за неговите несполуки.
Думите му буквално бяха "Ти ще ми кажеш,че не правя нещата както трябва".
В крайна сметка човек ,като не му е дадено от природата и няма необходимата интуиция за нищо не става.
Имам и случай с колега,който казва че си е купил харпун и неопрен за да лови Пеленгаси ,по времето когато те бяха в изобилие.Само,че от 5 години не е влизал защото по рядко се появявали.
От такива хора нищо не става колкото и знания да им наливаш в главата,каквото и добро оборудване да притежават.
Само са си прахосали парите напразно!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Всяко нещо си има цена,за да го постигнем трябва да я платим!
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как "Лихнуса" си поигра с мен!

Мнение от vatus56 »

Колега Манук, в случая говорех за хора с сериозни амбиции и хъс към подв. риболов.
А, че има хора които за нищо не стават, това е ясно.
Никоя риба не е по - важна от живота !
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”