Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Модератор: nkolev66

Аватар
justinian
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 572
Регистриран на: Пон Юли 25, 2005 7:19 pm
Местоположение: In Female Dreams
Обратна връзка:

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от justinian »

Jack Daniels написа:дано си прав че ей сега ще взема скалпа на един биолог :lol:
Веско, не го скалпирай прибързано... Ако той се окаже прав, аз ще скалпирам един доцент. :lol:
Сърцето на глупавите е в техните уста, а устата на мъдрите са в тяхното сърце.
4x100срусалка+1бира
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 12:48 pm

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от 4x100срусалка+1бира »

Не е важно дали доцента е прав или биолога крив, а кой си бърка в носа когато никой не гледа.
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от manuk »

black-shark написа:Здравейте!
Започнах операция "ябълков оцет" :D . Искам да Ви попитам, какъв цвят е оцетната гъба /по какво ще я позная/? След образуването и, по какво да разбера, че е готов първокачествения оцет /да не би да съм го развалил/, за да го бутилирам. Как и кога го приемате, освен при приготвяне на салати и ястия.
Предварително Ви благодаря!
Колега "black shark", извинявайте за закъснелия отговор, но едва вчера се прибрах от Царево.
Оцетната гъба първоначално е като мътилка и леко опалесцира.
В никакъв случай не филтрирайте тази мътилка! Появата и показва че оцетните бактерии се размножават и започва образуването на оцетна гъба.
Самата оцетна гъба, като се появи е пихтиеста, като медуза с леко кафеникав цвят.
Най подходяща и идеална температура за образуването и е от 26 до 28 градуса по Целзий.
ВАЖНО!
При по-висока или при по ниска температура под 10 градуса, оцетните бактерии загиват!
След отделянето на течността от ябълките са необходими два –три месеца, докато се получи оцет.
Ако имате възможност да си набавите оцетна гъба и да я пуснете в бутилката процеса се ускорява.
Не се притеснявайте оцета не може да се развали, колкото повече престоява при подходящата температура и голям достъп на въздух, толкова по силен става оцета.
За да имам винаги под ръка ябълков оцет, аз целогодишно, през два-три месеца си залагам доза за получаване на ябълков оцет в 6 бутилки по 10 литра.
Когато бутилирате вече готовия ябълков оцет наливайте го в стъклени бутилки с високо и тясно гърло, например от вино ( аз използвам бутилки от 1,5 литра).
Наливайте ябълковия оцет почити до тапата, така че по възможност над него да има възможно най-малко количество въздух.
В противен случай, при много въздух, при дълъг престой голямо количество от оцета ще се превърне в оцетна гъба. Ако това стане, не я изхвърляйте - тя се състои от оцетни бактерии и е основата за направа на следващи количества от така ценната течност.
Освен за салати и ястия, ябълковия оцет се използва за пречистване на кръвоносната система, тъй като той разтваря варовитите отлагания, отпушва и най-малките капиляри, като по този начин подобрява храненето на отделната клетка, а от там и подобрява работата на целия организъм.
Използването му за тази цел става по следният начин:
Във водна чаша с чиста вода ( в никакъв случай минерална), се разтварят една супена лъжица ябълков оцет и една супена лъжица пчелен мед.
Желателно е така приготвения разтвор да се изпива сутрин преди ядене.

--------------------------------------------------------------------------------
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
black-shark
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:44 pm
Местоположение: Варна

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмурк

Мнение от black-shark »

Благодаря за отговора "manuk"!
Аз вече си отделих от гъбата и я сложих в хладилник /това действие правилно ли е?/, оцета го бутилирах. От както го заложих, до бутилирането минаха два месеца и половина. Това кратко време ли е? Но като го консумирам ми харесва :D .
Жив и здрав да си!
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Решаване на проблема с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от manuk »

black-shark написа:Благодаря за отговора "manuk"!
Аз вече си отделих от гъбата и я сложих в хладилник /това действие правилно ли е?/, оцета го бутилирах. От както го заложих, до бутилирането минаха два месеца и половина. Това кратко време ли е? Но като го консумирам ми харесва :D .
Колега black-shark, постъпил си правилно, като си отделил гъбата в хладилник, трябва да е в стъклен съд или от неръждаема стомана.Така тя ще се запази много дълго време.
Бутилирането на оцета също е добро дийствие, ако е станал вече оцет, повърхността над него трябва да съдържа малко въздух (да се напълни до тапата), за да не се образува нова гъба, която се храни от оцета и има възможност целия оцет да стане на гъба.
Ако още не е станал хубав оцет, над него трябва да има много въздух (течноста да е в съд с голяма повърхност), за да има достъп до оцетните бактерии, които са във въздуха.
Времето за образуване на ябълковия оцет е различно и ми е трудно да отговоря дали два месеца и половина са кратко или дърго време.
Всичко зависи от температурата, качеството на ябълките, количеството на подсладителя и така нататък.
При всички случаи обаче, дали бавно или бързо, ще се получи оцет и нищо друго!
Инстинктивно ще разберете, по силата му (градуса), дали е готов.
Благодаря за пожеланията!
............................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмурк

Мнение от mita4eto »

Колега Manuk, изчетох в захлас цялата тема, Вашите ценни съвети (както и на колегите, разбира се) и се сетих затова как баба ми (лека й пръст на жената) много пъти ми е казвала колко ценно и полезно нещо е ябълковият оцет. Със сигурност ще пробвам да си го направя в домашни условия, сърдечно благодаря за споделения Ви опит!

Бъдете здрав!
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмурк

Мнение от manuk »

mita4eto написа:Колега Manuk, изчетох........ и се сетих затова как баба ми (лека й пръст на жената) много пъти ми е казвала колко ценно и полезно нещо е ябълковият оцет. Със сигурност ще пробвам да си го направя в домашни условия........
Колега mita4eto, жената е била права, продължавай опитите си, според мен няма нищо по хубаво от това, да успееш сам да си произвеждаш ябълков оцет.
Аз използвам ябълковия оцет освен за лечение и за овкусяване на всичките си салати. Произвеждам си 60 -80 литра на година.
Може и би е време да споделя и последните си опити, за използване на ябълковия оцет против грип.
В основната тема аз, бях споменал, че не боледувам от грип и това е вярно.
Всяка вечер правя профилактични процедури.
Както знаете, грипа е респираторно заболяване и навлиза през дихателните пътища.
Естествено през деня волно или неволно, при контакт с други хора има голяма вероятност да се заразим.
Скоро по БНТ гледах предаване при което професор по уши, нос,гърло каза че на грипните вируси им трябват четири-шест дни за да се развият и да причинят усложнения(бронхопневмония).
При тази процедура, ако се прави всяка вечер просто вирусите няма да имат никакъв шанс. Те ще бъдат унищожени, преди да предизвикат тези по-сериозни усложнения.
Тези дни малко промених начина на извършване на процедурата.
Най- новото при мен е че, при поставяне на 1-2 капки ябълков оцет в ноздрите(в легнало положение), силно засмуквам въздух през носа, при което всичко отива в гърлото( чуството е доста неприятно но се свиква). След това веднага стисвам носа и "изравнявам налягането", при което малка част от оцета отива от вътрешната страна на ухото (тъпънчето).
Остава само във външното ухо да се капнат по една капка ябълков оцет.
.............................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмурк

Мнение от manuk »

Тези дни попаднах на тема за лечение на възпалителни процеси в ухото, които могат да споходят всеки от нас. Темата касае предимно усложненията.
Мисля, че е добре да присъства във форума. За това искам да я споделя с Вас:http://yphalachev.blogspot.com/2010/11/ ... _3838.html
Ето и още някои приложения на ябълковият оцет:http://applevinegar.run-bg.com/bg/index ... ice&id=323

........................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да га постигнем, трябва да я платим!
румчо-01
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 24, 2010 5:41 pm

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмурк

Мнение от румчо-01 »

Благодаря колега manuk, и двете теми са много интересни. Особенно ми допадна втората тема, за това си позволих да направя малка извадка на най-важното от нея: :D

:idea: ".....Друга причина, поради която ябълковият оцет е толкова полезен, е, че той е богат на калий - в идеална доза за човешкия организъм....
....... Калият е важен минерал с много ползи за здравето. Калият действа като електролит, което означава, че в присъствието на натрий и хлор, той провежда електричество в течности от тялото ни.....
....... Предполага се, че електролитите и в това число калият играе важна роля в превенцията на атеросклероза, катаракта, диабет, хепатит, високо кръвно налягане, възпалително заболяване на червата, остеопороза и др. ....
.......Някои ензими изискват наличието на калий, за да изпълняват своите функции.....
....... Калият помага за облекчаване на мускулни спазми, умора и аритмия. Той запазва меките тъкани (вътрешни и външни) меки и еластични....
....... Ябълковия оцет подпомага, предотвратяване на втвърдяване на артериите!....
....... Ябълковият оцет спомага за намаляване на високо кръвно налягане, което най-вероятно се дължи на съдържанието на калий. ....
....... Калият също така помага за предотвратяване на кариес, заздравява ноктите и косопад.....
.......Редовният прием от 1 до 3 чаени лъжички ябълков оцет преди ядене може да реши проблема с високото кръвно налягане Киселината чисти пътищата на урината....

....... Ябълковият оцет е сред най-добрите унищожители на микробите, които атакуват гърлото и устата....
.......Причина за това е калият, който съдържа. Той разрушава кристалчетата на киселините в ставите и тъканта, задържа влагата в организма и повишава съпротивителните му сили. Ябълковият оцет влияе на храносмилането, стимулира работата на бъбреците. Киселината в него дезинфекцира пътищата на урината и пикочния мехур, предпазва от инфекциозни и възпалителни процеси.....
.......Добро противогрипно средство е миксът от половин грейпфрут, 2 чаши вода, една глава целина и 3 супени лъжици оцет. Разбива се и се пие всяка сутрин и следобед....
....... Стомашните киселини спират веднага щом изпиете чаша вода, в която са добавени оцет и мед.....
......
.......При главоболие масажирайте слепоочията с оцет. Ако главоболието е прекалено силно и не минава с масажи, кипнете равни количества вода и оцет, напоете с тази течност един пешкир и покрийте челото за няколко минути. :idea:

Мисля че всичко това, което извадих за по-добра пригледност, ще помогне на много от нас да се справим с някои на пръв поглед "нелечими" болести.
:D
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмурк

Мнение от manuk »

Колега Румчо-01,
както виждам доста сте се потрудили и това, което сте компилирали за ползите от ябълковия оцет, доста ми хареса.
Мога само да Ви поздравя.
Надявам се и останалите колеги да оценят пригледността на направеното от Вас.
..........................................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
румчо-01
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 24, 2010 5:41 pm

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмурк

Мнение от румчо-01 »

Благодаря, просто е впечетляващо. :D
През този сезон когато се задава грипа, добре е да се помни това че: :idea:
1.Ябълковият оцет е сред най-добрите унищожители на микробите, които атакуват гърлото и устата.
Причина за това е калият, който съдържа. Той разрушава кристалчетата на киселините в ставите и тъканта, задържа влагата в организма и повишава съпротивителните му сили. Ябълковият оцет влияе на храносмилането, стимулира работата на бъбреците.
Киселината в него дезинфекцира пътищата на улината и пикочния мехур, предпазва от инфекциозни и възпалителни процеси.
2.Добро противогрипно средство е миксът от половин грейпфрут, 2 чаши вода, една глава целина и 3 супени лъжици оцет. Разбива се и се пие всяка сутрин и следобед.
3. Стомашните киселини спират веднага щом изпиете чаша вода, в която са добавени оцет и мед.
4.При главоболие масажирайте слепоочията с оцет. Ако главоболието е прекалено силно и не минава с масажи, кипнете равни количества вода и оцет, напоете с тази течност един пешкир и покрийте челото за няколко минути. :D
Аватар
Shag
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 264
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 4:29 am
Местоположение: Пловдив

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмурк

Мнение от Shag »

Привет!

Не посещавам подфорума за подводния риболов, защото не практикувам, но се натъкнах на някои полезни теми за обща култура. Изчетох ги от - до. Много полезна информация има. Май, май ще се промени тази закономерност и ще почна да го преглеждам редовно форума. Вероятно много рядко ще се включвам, но ще следя като Големия Брат.

Така да мина към същината на намесата си. Пиша, защото видях рецептата за направа на ябълков оцет и опита на един колега да си направи. Имаше проблем някакъв с водата и ферментацията - поне това разбрах аз. Решил си е проблема с добавяне на вода и захар. Имаше и въпроси от други или същия колега "може ли без мед и захар". И имаше една малка неяснота около разбъркването - колко често и докога да се прави. Преди всичко да спомена, че не съм правил оцет, а това, което ще спомена е на базата от малко получени знания по Микробиология.

Захар или мед се добавя, за да може бактериите да имат източник на енергия, а именно глюкозата. Тя е важна за клетките, защото им служи като източник на енергия и отделно е с изключителна важност за обмяната на веществата. Колегата манук е споменал, че става и без добавяне на захар или мед, но е пояснил, че в тази ситуация трябва да се използват сладки ябълки. Това е така, за да може да има повече захар в системата. Сами се сещата, че без достатъчно енергия клетките няма да имат такова високо КПД каквото искаме. А и да не се пропуска факта, че оцета се образува след ферментацията до вино, а захарите са основния субстрат при ферментацията. Следователно, ако ябълките не са узрели ферментацията ще се забави.

Тук идва въпроса и за разбъркването. От моя страна е гореспоменатата неяснота. Не ми стана ясно, защото никъде не видях докога да се разбърква. Питам, защото ферментацията или гликолизата е анаеробен процес - в безкислородна среда. Това обаче НЕ означава, че анаеробните бактерии дишат с нещо друго освен кислород като нас. С тази разлика, че кислорода, който дишат не е атмосферен. Та си мисля, че разбъркването е задължително, за да се внася разтворен кислород в системата, но това би трябвало да се прави до завършване на ферментацията. Не трябва да продължава после при гъбообразуването, защото гъбата ще се разрушава и ще се забави самото оцетообразуване. А и без това последващия процес е аеробен. Колко дълго и често трябва да се разбърква?

Ако някъде бъркам, поправете ме. Съжалявам за волеизявленията, но разсъждавах "на глас". А и така по-лесно ще се намери грешката ми.

Поздрави и приятен ден!
Рибата е риба, когато е в тигана!
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмурк

Мнение от Jack Daniels »

manuk написа:....
Звинтвате капачката разбивате съдържанието в бутилката след което разхлабвате капачката и я оставяте така че газовете да излизат навън и резбата да държи все още капачката.Това се прави един два пъти на ден....
Манук го е казал, ама явно си чел по диагонал .... А до кога, би трябвало да е ясно - докато се изцеди чорбата и се сложи гъбата, все пак трябва и да се утаи :D
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
Shag
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 264
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 4:29 am
Местоположение: Пловдив

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмурк

Мнение от Shag »

@Jack Daniels: Четох отзад напред за благозвучие ..... А гъбата може да си я развъдиш сам, ако няма от кой да вземеш. Все пак споменах, че ще ми е за сефте. Плюс т'ва поста ми не е с цел заяждане. Забелязах, че има отделено внимание на замътването, нали това е истинския оцет. Идеята е, че ако постоянно разбъркваме течността ще се "хомогенизира", но това трябва да спре по някое време. То след определено време ще започне да се утаява по-бързо между разбъркванията и явно тогава някъде ще трябва да се спре, но идеята е условно кога е това. В рамките на 2-3-4 седмици. Питам за да знам долу - горе кога да чакам. И между другото от поста ти съдя, че нямаш личен опит или го пазиш в тайна.
Рибата е риба, когато е в тигана!
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмурк

Мнение от baretata »

Момчета май ще трябва да отворим тема за оцета, или против него. Бях предложил темите на Манук да ги пратим в Разни ама....... Ще Ви помоля да пишете по темата.
Пашата обича смелите.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”