Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Модератор: nkolev66

Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от australia »

Манук имам питане :?:
Тази рецепта с всякакви ябълки ли става ?Искам да кажа има ли значение дали са сладки или кисели?
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от manuk »

Колега australia ябълков оцет става от всякакви ябълки и от кисели и от сладки.
Естествено на киселите ябълки трябва да се сложи повече подсладител(Мед или захар).
При моите опити става и силен и слаб оцет,тъй като рецептата е приблизителна.
Тук е мястото да се обясни, как от слаб оцет става силен.
Оцета трябва да се изсипе в подходящ съд с голяма повърхност(примерно леген).
Това се прави за да се осигури по голям достъп до въздуха в който се намират и оцетните бактерии.
Освен това има и изпаряване при което излишната вода се отстранява.
За това са необходими три - четири седмици.
Имах случай в който мой приятел ми казва"Правих оцет по твоята рецепта но нищо не става".
На въпроса ми какво го направи, той ми отговори"Изхвърлих го".
Това според мен това е голяма грешка,тъй като първо да се получава ябълково вино и като потъне плода в
течността и се отстрани от нея,при достъп на въздух и при подходяща температура след два три месеца виното се
вкисва и става на ябълков оцет.Така че няма павече какво да се вкисва освен да стане в оцета една голяма
оцетна гъба.Добре е тя да се отстранява тъй като количеството на оцета намалява ,защото се подхранва гъбата.
Желая ти успех!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Всяко нещо си има цена,за да го постигнем трабва да я платим!
румчо-01
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 24, 2010 5:41 pm

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от румчо-01 »

Колега, manuk има ли голямо значение, дали ще се прави ябълковия оцет с мед или захар?
Има ли начин, да се ускори процеса на ферментация и ако е възможно как?
dmh12345
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Май 07, 2010 7:51 pm

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от dmh12345 »

Манук мерси за информатцията и опита който споделяш с нас.Искам да те питам, тва сас слагането на оцет в ушите може ли да се ползва домашен винен оцет, че аз такъв имам.
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от manuk »

Колега dmh 12345, не съм правил такъв опит с винен оцет, но мисля че по принцип няма да навреди, а дали ще помогне не мога да кажа.
Винения оцет е сащо органична киселина и по пътя на логиката би трябвало да помага.
Може би е добре да ти обясня каква е разликата между двата вида оцет.
Ябълковия оцет съдържа в себе си калий, който е много полезен за меките тъкани на тялото, включително и лигавиците.
Калия е необходим за изграждане на меките тъкани, както е калция за костите.
Винения оцет съдържа в себе си танин, който е дъбилно вещество а дали помага не зная.
Мисля, че може да опиташ и не би трябвало да имаш някакъв проблем.
Добре би било да споделиш резултата от опита, тъй като това би интересувало и другите колеги.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от manuk »

румчо-01 написа:Колега, manuk има ли голямо значение, дали ще се прави ябълковия оцет с мед или захар?
Има ли начин, да се ускори процеса на ферментация и ако е възможно как?
Колега румчо-01, според мен е най-добре да не се слага никакъв подсладител, но трябва ябълките да са изключително сладки.
Всичките ми опити без посладител, са завършвали с получаване на слаб ябълков оцет.
Все още не съм пробвал с ябълки Айвании, може би най сладките ябълки, които познавам. Ще трябва тази есен да направя и такъв опит.
Лично аз предпочитам да правя ябълковия оцет с пчелен мед, поради големите предимства, които меда има пред захарта.
По принцип и в двата случая обаче, при спазване на пропорциите в рецептата, се получава силен ябълков оцет.
Ускоряване на процеса на ферментация, може да се постигне по два начина.
1.Като се повиши температурата -поставяте съда в който правите оцета на шарена сянка, в краен случай и на слънце, но не повече от 2 -3 часа на ден.
2.Като се увелечи площа на съда, която е в съприкосновение с микроорганизмите във въздуха.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от spear »

Искам да допълня темата на Манук с едно източно решение за отстраняване проблеми със синусите вследствие на натрупване на секрети и запушване на евстахиевата тръба.
Процедурата се казва Jala Neti и пак идва от йогите. Какво представлява, ето направих филмче: http://vimeo.com/14031814
А подробно описание четете тук: http://www.spearfish.org/e107_plugins/f ... post_42969

Процедурата е много полезна и вероятно много от вас го имат този проблем, но го наричат "проблем с ушите" а той реално няма нищо общо с ушите ами с евстахиевата тръба и синусите. Ако след час два гмуркане трудно изравнявате надолу и още по-трудно когато излизате проблемът се нарича REVERSE BLOCK или казано на български невъзможност за изравянване при изплуване вследствие на блокаж на евстахиевата тръба. Подробно за проблема тука: http://www.spearfish.org/e107_plugins/f ... .php?42853
adventurebg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 10:01 pm
Местоположение: Слънчев Бряг
Обратна връзка:

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от adventurebg »

Евала Юли, много полезна информация, темата в спиарфиш е страхотна! Поздрави :) .
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕ ТОВА, КОЕТО МИ ДАВА МОРЕТО!
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от Булти »

spear написа:Искам да допълня темата на Манук с едно източно решение за отстраняване проблеми със синусите вследствие на натрупване на секрети и запушване на евстахиевата тръба.
Процедурата се казва Jala Neti и пак идва от йогите.
" ДокладвайОтговори с цитат Re: ОБЕЗВОДНЯВАНЕ ПРИ ПРОДЪЛЖИТЕЛЕН ПОДВОДЕН РИБОЛОВ
от spear » Пет Авг 20, 2010 2:02 am

Благодаря за коментара Манук!
И аз го четох това нети с урината, има го при йогите и си има име:
Swamootra Neti - течноста е собствената ви урина. Но засега нямам желание да го пробвам.
Jala Neti - водно нети, тоест това което правя в момента
Dughda Neti - вместо разтвор ползваме затоплено мляко
Ghrita Neti - добавяте парче мед в млякото
Има и разни нетита с различни видове билки а Тео от спиърфиш добавя и ампула витамин Ц(500млг) + 1% салицилов спирт(500млг) към разтвора и казва че формулата при него работи безотказно.

Току що прочетох мнението на лекар в темата Jala Neti в спиърфиш и той базирайки се на известното лекарство Стеримар което си е обработена морска вода е решил да увеличи с 4 пъти концентрацията на сол за промивките с цел резистентно привикване на лигавиците на синусите към морска вода и по-соления разтвор по чисто физичен закон на осмозата извлича излишната вода от клетките през клетъчната мембрана навън и по този начин намалява отока. Затова че в някои случаи се вижда че многото сол все пак е полезна."
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от Булти »

Юли , а това спомняш ли си от Спиърфиш :
" Fri Feb 17 2006, 09:40AM
Регистриран потребител #572
ккк , почти всеки , който се е гмуркал яко е имал синузит , със смъркане на подсолена вода се оправих...стане ли време за гмуркане - по няколко капки ракия или водка в ушите по няколко пъти на ден и си готов - нямаш гъбички , нямаш възпаления , нямаш проблеми...ако искаш ме послушай , ако искаш слагай тапи - ушите ти са си твои ...
Tue Oct 04 2005, 03:19PM
йогите имат цял комплекс упражнения за евстахиевите тръби...

Oct 21 2005, 12:48PM
преди всяко гмуркане(само не и през зимата )смъркам вода от морето през носа и след това я плюя , първо едната ноздра после с другата , ако искате и през зимата да сте във форма и да не хванете хрема най -вече , посолете си вода в едно канче смъркайтае и плюйте -елементарно е , тва го писах и миналата година

Булти Tue Jun 13 2006, 09:35AM
упражненията на йогите за очистване на УНГ са безплатни , но нали все се доверяме на това за което плащаме..... "

...има и още но не ми се търси , писъл съм и тук , смъркането на солена вода е една разновидност на техниката която описваш ...ползвам я от малък и съм много доволен :!:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от Булти »

...ето за това говоря :

"Re: Проблеми със синусите
от Булти » Вто Яну 06, 2009 12:44 pm

смъркането на солена вода на мен ми помогна най-много - смъркаш с едната ноздра , другата е запушена с пръст , смъркаш и събираш водата в гърлото и плюеш , смъркащата е потопена в канче затоплена до телесната температура вода , а тя е солена дотолкова колкото да не ти пари или люти при смъркане , демек със същото осмотично налягане като на твоята кръв , всичко става с проби , с течение на времето се намаля температурата на водата и така до хладка и накрая студена....и после преди гмуркане смъркаш директно от морето и плюеш , водата в нашето Черно Море е със същата осмоза като кръвта ни , няма да усетиш нищо дразнещо в ноздрите...затуй и при нараняване и кръвотечение не се усеща нищо - водата в нашето Море е уникална - не знам дали има другаде такава - може би в Японско море - там също има рапани...само дето нащо малко го осрахме .....колкото до синузита - моя е вечен - спра ли с тренировките ама не ми пречи...всъщност казах ви едно Йога упражнение "

:drinkers:
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от spear »

Булти ами пропуснал съм го приятелю и не съм учуден че точно ти си го написал а не някой друг. Само не съм съгласен че промивки трябва се правят директно от морето и че соленоста на Черно море е 0.9%. За първото имам предвид не само соленоста ами и вредните бактерии, все пак морето ни е доста замърсено. Соленоста му е около 2% което е двойно на това в кръвта.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от Булти »

Юли , не бой се ! :D ...от 15 год. целенасочено смъркам вода от морето :D ...а нецеленасочено ...понякога дори гълтам :D
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от spear »

То и аз гълтам и със старата маска постоянно ми влизаше вода из синусите и не съм имал инфекции, но го казвам за всеки случай някой да не вземе да промива носа на бебето си с морска вода :D
M.S.M
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 7:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от M.S.M »

Здавейте колеги, преди години, (не много)се гмурках усилено за рапани, просто не виждах друг начин да изкарам някой лев освен мизерната заплата.До тогава си нямах представа за това как се изравнява налягането, когато слизах на повече от 3-4 м. ми се струваше, че ще ми се пръсне главата, пуста широмашия не се отказвах, маската ми се пълнеше с кръв и сополи много пъти през времето когато се гмурках, но след това цяла зима нямах проблеми със синозита който ме тормозеше всяка зима.Извода-синосите ми са се отпушели от самото налягане на морето :D
Не препоръчвам на никой да пробва по този начин да лекува синозита си но при мен стана точно по този начин! От седем години нямам проблеми със синозита(въпреки че възникнаха други пак от морето или заради морето но тоа е друга тема) :drinkers:
не спори с глупак ще те свали на нивото си и ще те бие с опит
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”