Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Модератор: nkolev66

Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от Диканаров »

Моите дълбоки почитания, че споделяш с форума всичко това колега Манук!
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от Булти »

колега Манук , напълно споделям написаното от вас :D
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от manuk »

Колега Диканаров,благодаря за високите оценки с които оценявате моите постове.
Както Вие, така и аз се опитвам с каквото мога да помогна на колегите независимо от тяхната възраст и опит.
Сега с наличието на този форум -има от къде човек да се научи за всичко ,което го интересува.
Сигурно си спомняте,че в началото на подводния риболов в България всичко беше мното трудно.Нямаше никаква литература,нито някой който да ти подскаже какво да правиш.Всичко беше на проба-грешка и бавно ,бавно се научаваш какво трябва да правиш за да се получават нещата.
Спомням си колко много се радвах,когато си купих един голям том за Черно море на издателство Г.Бакалов Варна.
От там научавах всичко за флората и фауната на Черно море,температурни колебания на водата през есента, лятото и пролетта,валежи ,ветрове и други.
Явно е че човек цял живот се учи,и сега все още не мога да предвидя поведението на някои риби.По младите колеги ме изненадват с рационални решения на проблеми и така нататък.
Колега Булти благодаря и на вас, мисля че сте един от най-активните в този форум и почити винаги имате отговор на поставени въпроси от други колеги.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Всяко нещо си има цена,за да го постигнем трябва да я платим!
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от Булти »

Благодаря Манук !!! Вашите мнения са по ценни и поради факта , че трудно влизате в мрежата за да споделяте с нас !
:drinkers:
Бат' Гойко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 17, 2009 9:01 pm

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от Бат' Гойко »

Колеги, гледам ентусиазма и нетърпението, с които бързате да се бухнете в леденото море и да откриете сезона - разбираемо е, особено за живеещите на морския бряг! :D Ще си позволя да ви дам няколко полезни според мен съвета, приемайки риска да досадя на тези, на които всичко това, което ще напиша им е известно или пък не споделят подобни методи. И аз както Манук си позволявам да давам съвети само на база на личен опит. Започвам с ушите, защото ми е направило впечатление, че след старта на сезона във форумите освен снимки на улова зачестяват и темите с оплаквания от болки в ушите. Ще опитам съветите ми да звучат като допълнение на всичко, което е споделил Манук:

Всички знаем, че ухото е фин и деликатен орган, за който Творецът се е погрижил да създаде ефективна защита. Заплахата за ухото в нормални условия е свързана главно с проникването на болестотворни микроорганизми във външната му част - канала от ушната мида до тъпанчето. За тази цел този канал се обмазва от защитен секрет с много силни антибактериални свойства - нещо като естествен антибиотик. Този секрет е гъст и лепкав, като постоянно се произвежда във вътрешната част на канала и покрива тъпанчето и стените на канала. Пресният секрет тръгва от вътре на вън, като избутва стария към ушната мида. Така в един момент става видим и нежелан от хигиенно-естетична гледна точка и е познат на всички като "ушна кал". До тук всичко е ясно и всеки се грижи да го почиства по някакъв начин - кой с клечки с намотан памук, кой с пръст, кой с химикалката... :lol:

Има обаче една малка подробност: по този секрет полепват всякакви боклуци, продукт на запрашената среда, в която живеем и работим и това силно нарушава течливоста му. Образува се горен слой, който се втвърдява леко и при опитите за почистване на ухото с разни предмети, част от него се натъпква обратно навътре в ушния канал и образува т.н. тапи. Те по правило се позиционират в най-вътрешната част и е трудно да бъдат достигнати и още по-трудно извадени с клечка или пръст. Когато са сухи, рядко в ежедневието дават някакви сигнали за съществуването си и не ни безпокоят. При нормално къпане под душа се намокрят и разкисват, а поредната процедура с клечката с памук отново натъпква обратно част от тях навътре. После пак изсъхват и се спичат по стените на канала. По принцип "амалгамата" на тези тапи е съставена от твърди частици прах и стар, неработещ вече секрет и е идеална среда за развитие на всякакви бактерии. След първото влизане в морето "живата" морска вода, която достига до тях, доставя необходимите микроорганизми и животворна влага и процесът на възпалението е стартиран. Тапата набъбва, затваря една камера между себе си и тъпанчето, където на тъмно, топло и влажно започва купонът на гадинките. Първите признаци са заглъхване и тежест в ухото, на другия ден и болка, после става лошо...

За да не се стига до там, препоръчвам следното:
Преди сезона посетете при възможност ушен лекар с молба да ви направи "шприц". Това е елементарна промивка с топла вода, но със специална спринцовка с голям обем и тънка, закривена дюза. Хитринката е, че комбинацията от широко бутало и малък диаметър на дюзата създава нялягане на струята, която бързо, безопасно и дори приятно изважда всичко, чието място не е в ухото. Това позволява на новият, пресен и биологично активен секрет безпрепятствено да покрие ушния канал и да върши работата си по най-добрия начин.

Другият вариант, който прилагам аз, защото никога не се сещам да отскоча до лекар преди тръгването ми към морето, е да се обзаведете с подходяща спринцовка от аптеката и да си я носите винаги в чантичката с тоалетни принадлежности. Аз имам вече 4 години една 20 кубикова еднократна спринцовка с нахлузено на дюзата меко шлаухче от система с дължина 4-5 см., с помощта на която редовно си шприцвам ушите в банята. Пълни се с топла (30-40 градуса) вода, може и леко сапунена, вкарва се шлаухчето в ухото и рязко и силно се натиска буталото до край. 2-3 процедури на ухо.
В нашето семейство съм забранил и на децата ми да се бърника с клечки в ушите, като ги "обработвам" по същия начин. Правил съм го и с деца на приятели по спешност, когато обикновено след първия ден на морето вечерта започнат оплакванията за неизлизаща от ушите вода. Понякога не е за вярване какво излиза от ухото на 7-8 годишно дете! Няма да забравя жената на мой приятел, която независимо от безупречната хигиена, която е възпитала у децата си, когато видя съдържанието на ваничката, която държеше под ушенцето на дъщеричката си, изпита силно неудобство. После цяла вечер ми обясняваше как старателно лично тя почиствала с клечка с памук ушите на щерките си след всяко къпане... :) Чувството и на мен ми е познато, когато за първи път през 1982 г. УНГ лекарят в Ахтопол ми направи шприц - и аз почервенял от срам му обяснявах колко старателно си мия ушите в банята всеки ден...
Може да ви прозвучи малко неестетично, но имах близка лекарка УНГ, която отдавна замина за чужбина и от нея съм запомнил, че човек може да бърка в ухото си само с кутрето до първата му фаланга! Другото е работа на лекар!

Добре почистеното от твърди секрети ухо без проблем се пълни с вода преди гмуркането, а после водата с лекота излиза след странично навеждане и леко тръскане на главата. Предполагам, че не е необходимо да коментираме, че преди започване на гмуркането ушите ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се напълнят с вода! Ако на някой не му е ясно защо - да пита. Да не стане обаче като със шнорхела... ! :lol:
grizmin
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 11:07 am
Местоположение: Варна

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от grizmin »

Нека и аз добавя моите "2 стотинки" от личен опит,може и да съм полезен на някой,знае ли се.Аз използвам тръбички от восък ,които се продават по "здравословните"магазини,с разни етерични масла,пирамиди и тинтири-минтири.Не купувайте тези като фуния а дългите тръбички,продават се по две в комплект.Техниката е следната:
Разгъва се една салфетка и точно по средата правим малка дупка с химикалка,колкото да мине тръбичката-това се прави с цел да не пада пепел по косата и лицето.Прекарва се тръбичката през дупката и се натиква в ухото,от обозначения край.Натиква се хубаво,без да се мачка.Поставя се главата настрани,така че тръбичката да стои вертикално за да има хубаво изгаряне.Пали се горния край,главата да е на възглавничка,защото се стои така около5-7 минути,докато изгори до определената дължина,белязана на тръбичката.Под въздействието на вакуума или по скоро ефекта на комина,тръбичката се пълни с тази гадост,която може да учуди всеки като количество.След внимателното махане на още горящата тръбичка(не духайте да гасите че отиде косата),е необходимо да се отстрани внимателно събраната в извивката на канала сволоч,която не е успяла да влезе в тръбичката.
Резултата е, че чувате като прилеп,и светът става по-шумен и красив.Синузита се повлиява доста положително. :D :D :D
Какво му трябва на човек-1000 долара на месец,коричка черен хляб за черния хайвер,
и малко дизел за яхтата. Всичко останало е компромис.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от Булти »

Бат' Гойко написа:Колеги, гледам ентусиазма и нетърпението, с които бързате да се бухнете в леденото море и да откриете сезона - разбираемо е, особено за живеещите на морския бряг! :D Ще си позволя да ви дам няколко полезни според мен съвета, приемайки риска да досадя на тези, на които всичко това, което ще напиша им е известно... Да не стане обаче като със шнорхела... ! :lol:
...бат Грингу ...на мен кът не верваш и на Христо Янчев , повярвай моля те на Твореца ( любимия ти израз ) дет е създал делфините ...ам те също не си плюят шнорхела и не си поемат първия дъх с уста след като изплуват и противно на новите ви моди -издишват силно :wink: след гмуркане :wink: ... шнорхела е създаден по имитация на оня отвор дет го имат делфините горе зад главата си ...бат Грингу ...колко време требе да мине за да разбереш , че не съм прост снимкаджия и абориген :D :D :D и не съм самолюбив копелдак :D :D :D ...който остоява някакво мнение само заради ината си ...повярвай ми брате ...тотално съм убеден , че шнорхела не требе да се плюе ...имам си манерка на раменете и така мисля :wink: :twisted:
yavorsub
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 6:18 pm

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от yavorsub »

Булти относно плюенето на шнорхела -тотално си грешка.И аз подобно на теб дълги години си гмурках както си ми беше удобно , като през годините стила ми доста еволюира ( имайки в пред вид че от март 1991 правя това абсолютно всеки ден ).
Преди доста години карах един курс за инструктори по гмуркане(беше първия такъв провеждан в Гърция) и когато ме поканиха попитах колко метра ще се гмуркаме и се изсмях на отговора им .Та аз можех поне още 20 по-дълбоко.Оказа се че преди този курс трябва да минем и на един подготвителен -сега той се води 3-та звезда.Разказвам ви всички тези подробности за да видите как реагирах аз тогава на всичко ново и непознато за мен до тогава.

Оказа се че въпреки че нямаше какво да постигна като показатели на тези курсове -аз колкото и да не вярвах научих изключително много нови неща.Научих и как и защо правя някои от нещата, както и научих другите как да правят някои от упражненията.По него време свалях шнорхела винаги -нещо което си дойде само по време на работа -оказа се че така ми е по-лесно а за риба на екстремни дълбочини свалях шнорхела и от маската-(това го видях от големия Рензо Мазари.)-за ходродинамика.
След изплуване обаче и аз като теб си издишвах силно и мощно.По време на курса разбрах че има хора които от 30ина години събират инфо, систематизират , анализират и изучават някои от феномените по време на гмуркане с цел създаване именно на материал -учебник за подготовка на гмуркачи.
Чувал ли си че освен изравняването с ръка наречено "Валсалва" и другото дето автоматично го правим мърдайки нещо в устата и зад носа , съществуват още 6-7 вида описани и научно обяснени начина за изравняване налягането в средното ухо.Няма да се задълбочавам , нито да изнасям лекции -за това си има училища и курсове, но конкретно за шнорхела:
Като чета писанията ти оставам с впечатление че имаш над средни познания за нещата относно гмуркането, знаеш за насищането с СО2 и поривите за вдишване , както и за опасноста от загубата на съзнание в последните 10 метра .Именно поради тази причина е по-правилно да се плюе шнохела преди гмуркане или по време на салтото (за всеки е удобно по различен начин)и да се поставя в устата малко преди да достигнем повърхноста.Това с цел да може да се издиша леко точно по времео в което главата се показва над водата и тогава с празен шнорхел, без излишно натоварване направо да поемем въздух.Повярвай ми -беше ми доста трудно да се примиря с мисълта че може да е толкова просто и как да не съм се сетил досега че да го приложа аз първи.
Пак ти казам -има хора -преподаватели в университети които се замнимават с изучаването на подобни трикове с години и всичко това са научно доказани и обяснение факти.
И примера с делфините хич не е на място-те са еволюирали десетки хиляди години във водна среда за разлика от нас.
Надявам се да не ми се обидиш -ни най малко целя това, а на лято като се видим ще ти обясня точно къде и защо си в грешка.Опитите дето си показал от личния ти опит са показателни за времето когато се учехме да се гмуркаме в ОСО , но и пълни с неточностиа и някои от тях -направо неправилни (да не кажа -опасни ). :idea:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от Булти »

Яво , Гринго , не бих се разсърдил на никой , спорим ве :D ...от делфините могат да се научат доста неща :wink:
yavorsub
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 6:18 pm

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от yavorsub »

Булти-начина който ти обясних с шнорхела е взаимстван именно от делфините.Пробвай го , не е никак труден, просто иска малко тренировка за да улучиш точния моментв който отвора на издишващия шнорхел излиза над водата и направо започваш с вдишване.Може леко да се наклони назад главата за да се улесни цялата процедура. :smt020
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от Булти »

Благодаря ! За проби и експерименти ...винаги готов !!! :drinkers:
grizmin
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 11:07 am
Местоположение: Варна

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от grizmin »

И да си отпушите фуниите. :D .Мненията на всички са полезни.
Какво му трябва на човек-1000 долара на месец,коричка черен хляб за черния хайвер,
и малко дизел за яхтата. Всичко останало е компромис.
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от manuk »

Колеги искам да допълня казаното от Бат,Гойко за бъркането в ухото с клечките за уши.
Действително това е доста деликатна работа и не е за деца.
Освен това природата се е погрижила ушния канал да се самопречиства.
Преди години с моя син(също добър гмуркач) се случи такова вазпаление в ушния канал,от натрупаните нечистотии и без ушен лекар не се мина,като лекаря направи промивка на ушния канал по описания от колегата начин.
Говоря за времето ,когато нямах този опит с ушите и не познавах свойствата на ябълковия оцет.
Мога да допълня,че сега във времето на сезона ако всеки ден се третират ушите с ябълков оцет,благодарение и на самопречистването, проблеми няма да имате.
От всичко казано до тук искам да споделя едно мое хрумване,което мисля че заслужава внимание.
Тази зима ми беше много неудобно да нося постоянно с мен клечки за уши и шишенце с ябълков оцет.
Споделял съм ,че така се боря с грипа и не боледувам от грип,както аз,така и семейството ми.
Хрумна ми да взема шишенце от какпки за уши (може и за нос),да го измия много хубаво и да го напълня с ябълков оцет.
Шишенцето има гумен дозатор и се затваря много здраво.
С него много удобно се третират както ушите така и носа ,също и гърлото.
Минава ми мисълта тази тодина да нося шишенцето закачено за буя и да опитам какъв ще бъде резултата.
Няма да е преди Юли месец,ако някой опита преди мен,имам молба да сподели резултата.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем трябва да я платим!
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от Jack Daniels »

колега Манук, явно не си четеш личните съобщения, за това ще ти пиша тука, макар и малко късно вече - пробвах твоята рецепта за оцета - 5 кг ябълки в 2.5 литра вода в 10 л. туба от вода - водата не покри ябълките и отгоре почнаха да потъмняват, питах те така ли трябва да бъде, но след 1 седмица нещата си останаха така и аз долях пропорционално още вода и захар - докато се покриха, вече взеха да вкисват, но още не са потънали и омекнали,да видим какво ще се получи накрая
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Решаване на проблеми с ушите, носа и гърлото преди гмуркане

Мнение от manuk »

Колега Jack Daniels искам да ви се извиня ,че не съм прочел съобщението ви.
Както съм споменавал и в други мои постове ,просто нямам нито компютър, нито интернет и нещата при мен са доста тромави защото ползвам чужди и то доста рядко.
Колкото за оцета сигурен съм че сте постъпили по най добрия начин,и просто той ще си стане .
Потъмняването на ябълките не влияе на качеството на оцета.От опит знам,че при по често разбъркване на сместа
потъмняване няма или е малко.
Изисква се малко търпение ,ежедневно разбъркване и подходяща температура.
Успех!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Всяко нещо си има цена, за да го постигнем трябва да я платим!
Последно промяна от manuk на Нед Май 16, 2010 3:43 pm, променено общо 3 пъти.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”