ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
румчо-01
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 24, 2010 5:41 pm

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от румчо-01 »

spear написа: Просто за информация, 99% от соята в БГ е ГМО! ............Иво темата за ГМО е голяма и на мен ми е ясно че без ГМО човека няма шанс да оцелее. Всичкия този народ трябва да се изхранва. Проблема е че не се знае какви са последствията след редовно консумиране на гмо храни в дълготраен план.
Наистина темата за ГМО е голяма. Никак не е случайно че колегата spear повдига завесата.
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от manuk »

румчо-01 написа:Наистина темата за ГМО е голяма. Никак не е случайно че колегата spear повдига завесата.
Колеги и аз да добавя няколко реда, към казаното от Вас.
Аз имах доста патила доката намеря Соя, която да покълва.
По принцип в България всичката Соя ,която се продава по пазарите НЕ ПОКЪЛВА, което от своя страна говори че е ГМО.
Това е политиката на големите производители на семена, да си закупуваш семена само от тях, защото семената са голям бизнес. Естествено те са ГМО и не дават поколение.
Та както казах, правих много опити да си покълна Соя в продължение на 5 години.
Започнах от опитната станция в Садово, но там отглеждат само фъстъци, насочиха ме към Павликени.
Стигнах до опитната станция в Павликени с надеждата да ми се даде шепа Соя от която, аз да си отглеждам на ранчото Соя, която да покълва, така и не можах да си доставя, макар и една шепа семена.
В последствие исках да сизирам разни комисии за защите на потребителите, защото в здравословните магазини продават Соя за покълване, на етикета пише "За готвене и покълване" ,ама не покълва, а само се вмирисва.
Един ден една от продавачките ми каза да си закупя Китайска Зелена Соя, която отлично покълвала. Естествено си закупих и тя наистина покълна, вече си отглеждам от нея в ранчото.
В последствие установих че това не е истинска Соя а е фасул Мунг. В големите магазини, пише че Ви се продава покълнала Соя, но това е фасул Мунг. В Китайските ресторанти същия покълнал фасул Мунг, Ви се предлага ,като покълнала Соя.
От многобройните ми опити, един ден с очудване видях, че Соя закупена от здравословен магазин с надпис "За покълване и варене", всичката Соя покълна. За мен това беше някакво чудо, на всичкото отгоре, самите кълнове по нищо(освен по цвета) не се различаваха от кълновете на фасула Мунг. При по внимателно вглеждане в етикета, установих че Соята, която покълна е.......произведена в Молдова.
Сега и от нея си отглеждам в ранчото и съм спокоен че не е ГМО.
...............................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от spear »

Сега остава да кажеш и къде ти е ранчото и ще видим дали ще намериш скоро соя там :lol:
Майтапя се, но определено човек да живее здравословно става все по-трудно дори и да не е ограничен финансово. Всичко по магазините за храни е измама включително и по здравословните такива. Добре че все още има баби и дядовци предлагащи собствената си продукция по градските пазари с цел да изкарат някой лев, но и тях ги подгониха всички отдели, ...
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от manuk »

spear написа:Сега остава да кажеш и къде ти е ранчото и ще видим дали ще намериш скоро соя там :lol:
Майтапя се, но определено човек да живее здравословно става все по-трудно дори и да не е ограничен финансово. Всичко по магазините за храни е измама включително и по здравословните такива. Добре че все още има баби и дядовци предлагащи собствената си продукция по градските пазари с цел да изкарат някой лев, но и тях ги подгониха всички отдели, ...
За ранчото няма страшно, Spear, на много приятели съм предлагал семена от Соята, която отглеждам, както от Китайската Соя (фасул Мунг) така и от другата, ама то си иска работа.
От друга страна, хората трудно могат да си променят мисленето или начина на живот (Първи и Втори закони на оздравяването) и гледат с предубеждение на някакви си покълнали семена. Просто повече се вярва на рекламите за хранителните добавки, а така е и по лесно.
Но и доста сме се овълчили, повечето хора като влязат в магазина, първо налитат на мръвката, не че е лошо, но колкото по нарядко( 1-2 хранения на седмица) толкова по-добре.
Не се осъзнава че като се покълне семе, примерно от едно кило жито може да се яде поне 15 -20 пъти, а като брашно от същото кило жито, може да се направи най-много хляб и половина в домашната пекарна.
Не се разбира,че им се предлага нещо хем много здравословно, хем много ефтино. Колкото до магазините, може да звучи невероятно, но аз ги посещавам за олио, подправки и пилешко. Всичко друго си произвеждам сам.
За това през Есента(Септември, Октомври и до 15 Ноември), съм на морето, да си попълня запасите от риба и диворастящи гъби. С други думи, пълни буркани към морето от ранчото, после към Пловдив, пак същите буркани пълни, с риба и гъби.
Малко хора оценяват, колко здравословна храна са диворастящите гъби, те доста сполучливо заместват месото.
Почити във всички ястия, аз ги употребявам, както при готвене, така и в салатите. А се консервират и лесно и бързо.
..................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от Jack Daniels »

Аз също съм голям любител на гъбите, скоро обаче попаднах на ето това и малко се озадачих :

"Наистина, гъбите са много богати на протеи­ни, но цялостното им въздействие върху организма и ума може да има токсичен ефект. За разлика от други растения, живеещи чрез фотосинте­за, извличайки енергия от слънче­вата светлина, в гъбите липсва хлорофил и те не могат да използват слънчевата енергия. Ето защо те трябва да набавят хранителни вещества от мъртви расте­ния, мъртви животни, животински изпражнения и др. Из­вличайки енергия от смъртта и мрака, те пренасят тези статични сили и качества директно към консуматора. Из­вестно е, че дори и най-скъпоструващите видове ядливи гъби са трудно смилаеми, ако се приемат в по-големи количества и причиняват ленива умствена дейност, сън­ливост и физическа летаргия. В много случаи количест­вото енергия, необходимо за да се извлекат полезни хра­нителни вещества от гъбите е по-голямо от самата извле­чена енергия." Манук, ти си :!:
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от manuk »

Jack Daniels написа:Аз също съм голям любител на гъбите, скоро обаче попаднах на ето това и малко се озадачих :

"Наистина, гъбите са много богати на протеи­ни, но цялостното им въздействие върху организма и ума може да има токсичен ефект. За разлика от други растения, живеещи чрез фотосинте­за, извличайки енергия от слънче­вата светлина, в гъбите липсва хлорофил и те не могат да използват слънчевата енергия. Ето защо те трябва да набавят хранителни вещества от мъртви расте­ния, мъртви животни, животински изпражнения и др. Из­вличайки енергия от смъртта и мрака, те пренасят тези статични сили и качества директно към консуматора. Из­вестно е, че дори и най-скъпоструващите видове ядливи гъби са трудно смилаеми, ако се приемат в по-големи количества и причиняват ленива умствена дейност, сън­ливост и физическа летаргия. В много случаи количест­вото енергия, необходимо за да се извлекат полезни хра­нителни вещества от гъбите е по-голямо от самата извле­чена енергия." Манук, ти си :!:
Колега Jack Daniels, нямате си на представа в каква необятна тема навлизате, за да съм по ясен ето малко информация, която ще даде възможно най-много познания, на най-малко место:
Гъбите са биологично царство организми, еукариотни, неподвижно прикрепени, без хлорофил.
Те са сухоземни форми, макар че развитието им изисква влага. Само най-примитивните от тях живеят във вода.
Най-голяма група представляват почвените гъби. Други са паразити върху животни или растения. Трети се намират върху органични отпадъци, продукти, стъкло, дървесина.
Въобще няма материя, върху която не биха могли да се развият при наличие на топлина и влага.
Тялото им е изградено от нишки (хифи). Съвкупността от хифи се определя като мицел. При по-нисшите организми мицела е едноклетъчен.
При едни форми клетките имат сферична форма, с едно ядро (квасни гъбички), а при други мицела има типичен вид — клетката е силноразклонена и многоядрена (хлебен мухъл). При по-висшите гъби мицела е многоклетъчен (синьо-зелена плесен) и клетките са двуядрени.
Гъбите, заедно с бактериите имат голямо значение за биосферата. Те разграждат органичните съединения чрез гниенето и минерализацията и ги довеждат до прости неорганични вещества.
Така се затваря хранителната верига и неорганичните вещества могат да се усвоят от зелените растения за изграждане отново на органични съединения.
Гъбите, особено почвените, спомагат за повишаване на почвеното плодородие.
Микоризните гъби подпомагат храненето на дървесните и някои тревисти растения. Например орхидеите и салепа не могат да съществуват без симбиоза с микоризни гъби.
Устройство:
Пигментираната клетъчна обвивка е изградена от хитиново вещество или (при някои по-нисши видове) от целулоза и пектин. В клетките на гъбите липсват хлоропласти.
В клетките като резервно вещество не се натрупва скорбяла както при растенията, а глюкоген и мазнини характерни за животните.
Както при растенията мицела нараства непрекъснато с връхната си част и има неограничен растеж. При гуглестите гъби тялото има по-дебели хифи, които в плодните тела са плътно долепени, образуващи по-твърда материя на пънчето и гуглата.
Хранене:
Гъбите се хранят несамостойно, т.е. вземат наготово органични вещества от околната среда. Някои видове се хранят от живи организми — те са паразити (главова ръжда, мораво рогче, лозова мана).
Други вземат хранителни вещества от хранителни продукти, умрели животни, гниещи вещества и са сапрофитни (хлебен мухъл). Между паразитите и сапрофитите няма рязка граница. Често пъти взаимоотношенията между паразита и гостоприемника са симбиотични.
Микоризните гъби, които се развиват по корените на дърветата, подпомагат всмукването на вода и минерални соли. Така действат като коренови власинки, срещу която услуга те получават храна, витамини и други вещества.
Размножаване:
По размножаване гъбите са спорови организми. Спорът е едноклетъчно образувание и може да се образува по безполов и по полов начин. Спорите при гъбите са предимно неподвижни. При малка група от примитивните се срещат зооспори.
По безполов път спорите се образуват по няколко начина:
Мицелът на главните и раждите се развива предимно в тялото на житните растения. Техните спори се образуват чрез разпадане на тялото им.
Пъпкуване. Например при квасните гъбички, вследствие на благоприятни условия в тестото (много храна, топлина и влага), майчината клетка образува пъпчица, т.е. нова дъщерна клетка, а тя от своя страна друга дъщерна. Това става толкова бързо, че дъщерните клетки не успяват да се откъснат от майчините и правят верижки.
Бързото размножаване и активните жизнени процеси са причина за отделяне на голямо количество въглероден диоксид (СО2), който образува мехурчета (тестото втасва).
На отделни хифи, които се разполагат отвесно нагоре, се формират топчести вмесилища. В тях се образуват до 10 000 черни спори. Това приспособление се нарича спорангий. Разпространяването на спорите се подпомага от движението на въздуха. (Хлебна мухъл)
При синьо-зелената плесен върху изправени хифи се изграждат спори, но не в спорангии, а в отделни кичурчета със синьо-зелен цвят.
Най-висшите гъби (гуглестите) образуват спори в специални плодни тела с пънче и гугличка. Самият мицел се намира в почвата. От долната страна на гугличката, под плодното месо се образуват спори, те са невидими за невъоръжено око (стотици от тях се събират на върха на игла), видим е споровия прашец.
Елементите на висшите гъби (шапка, плодно месо, ламели, пънче, було, мицел) са характерни за всеки отделен вид и определят класификацията им.
Ламелите могат да бъдат под формата на пластинки (мухоморка, булка, печурка, сърнела, пачи крак, копринка и др.), при други това са тръбички (дяволска гъба, манатарка, масловка, обикновена брезовка). Трети имат шипчета (рогатка).
Във всички тези случаи гугличката служи за предпазване на спорите от намокряне, което би затруднило тяхното разпространение.
Половото образуване на спорите е характерно за по-нисшите гъби. При най-примитивните размножаването се извършва чрез полови клетки — гамети. Гаметите могат да се намират в специални полови органи, но в повечето случаи става сливане на две вегетативни клетки. Когато се доближат две хифи на два мицела, се сливат клетки — извършва се оплождане и се образува слята спора (зигота).
Такива спори има лозовата мана в края на лятото. Наричат се зимни, тъй като тяхната понижена жизненост им дава възможност да преживеят трудните зимни условия.
Виждате че, гъбите се делят на низши и висши.
Мисля че, този текст Ви е озадачил най-много колега Jack Daniels "Из­вличайки енергия от смъртта и мрака, те пренасят тези статични сили и качества директно към консуматора". Може и така да е, но от казаното до тук се вижда че това се отнася за низшите видове гъби.
И още едно уточнение, че ние събираме за консумация диворастящите гъби, които наричаме ВИСШИ.
В изданието на БАН (Институт по Ботаника) "Гъбите в България" в увода пише:
" Висшите гъби, са служели за храна на човека още от най-стари времена. Те са богати на белтъчини, минерални соли, мазнини, витамини и други вещества и по своите вкусови качества заемат едно от първите места между храните от растителен произход."
...................................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от Pretor »

Eй, заключиха ви темичката "феодалните старчета" а :wink: .
Изображение
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от manuk »

Pretor написа:Eй, заключиха ви темичката "феодалните старчета" а :wink: .
Приятели според мен темата беше заключена по ред причини.
Потребителя angelmir, откровенно взе да обижда и да принизява, чрез коментара си, своя колега Евгени Иванов, който е написал тема „За водата, минералните соли и Йодът”.
Тъй като преди това на angelmir му направихме препратка към тази тема. Ето и неговия коментар към мен:
„.....От там ли черпиш информация? Хайде стигни до нивото да черпиш данни от тук:
http://www.sciencedirect.com/ и тогава вече ще можем да дискутираме..... „.
Аз влезох да почерпя информация от посочения сайт, мога да Ви кажа, че изчитането му е невъзможно в рамките на един човешки живот. Защото са написани раздели от Медицината, Физика, Биохимия.....Физиология.......и така нанатък.
Ето, какво според мен подразни angelmir.
Евгени Иванов е написал в темата си че водата се обработва по ред причини............
„На пазара има много типове бутилирана вода. Обикновено типовете вода се категоризират по техния извор и начина на обработка.
Принципно водите се обработват с ултравиолетови лампи или озон, с цел дезинфекция.
Ползваните методи за дезинфекция се избират по инертността им, а именно по невъзможността да оставят следи (вкус, мирис) в продукта. За разлика от тези процеси на дезинфекция, ползването на хлор оставя мирис във водата.
Някои от типовете води са: вода обогатена на флуор, изворна вода, минерална вода, пречистена вода, естествено газирана вода.
Ако водата излиза на земната повърхност с температура над 20 градуса по Целзий, тя се класифицира като минерална. Изворната вода извира под тези градуси. В минералната вода не се добавят допълнително минерални соли.
Пречистената вода се произвежда чрез дейонизация, дестилация, обратна осмоза, намаляване на алкалността, фина филтрация, пречистване с активен въглен и др.
Пречистената вода може да се нарече също деминерализирана.
Естествено газираната вода съдържа същото количество въглероден диоксид както в извора.
Въглеродния диоксид може да бъде премахнат след третиране от производителя.
Изворната вода е обикновената трапезна вода - тя не е минерална и не подлежи на никакви подобрителни процеси, освен дезинфекция.
В изворните води, които са обикновено с НИСКА минерализация, НЕ ПРИСЪСТВАТ ВЕЩЕСТВА С ХРАНИТЕЛНО-ФИЗИОЛОГИЧНО ДЕЙСТВИЕ.
Всички типове води - минерални, изворни или трапезни, съдържат различни количества йони.
Катионите - натриеви, калиеви, калциеви, магнезиеви, железни и др. са положително заредени.
Анионите - флуоридни, хлоридни, сулфатни, карбонатни, хидрогенкарбонатни и др. са отрицателно заредени.
Йоните съдържащи се във водата определят физиологичното и действие, както и нейния вкус.”

Ето и още един коментар на angelmir, към колегата Jack Daniels:....... горната теза е такава невероятна глупост, каквато може излезе само от религиозните среди.
Има нещо вярно в това че минералите включени в органичен комплекс се усвояват по-лесно от организма, но е върха на дивотията да се казва че имало органични и неорганични минерали. "Неорганичните" минерали основно се усвояват от живите същества от ниско ниво във хранителната верига. По принцип основно растенията и гъбите извличат "неорганични" минерали от почвата и въздуха......
ПС. Пишеш по теми за които си нямаш и най-малко понятие. Почти нищо от написаното по-горе не е вярно, ако го разгледаш задълбочено.

Според мен коментара е излишен, значи има верни неща но не се казват,а се казва това което им е удобно.
Така и не отговориха категорично на колегата Jack Daniels и особенно angelmir използваше груб език, което е недопустимо в форумите.....

.............................................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
elinpelin1
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Апр 23, 2010 6:00 pm

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от elinpelin1 »

То е хубаво да се спори, но си трябва и определено ниво на познания и след туй прилагане на мисъл.Аз ги нямам и двете затуй няма да споря :D
Споменавам следното, няма причина да има разлика между „органични„ и „неорганични„ соли,минерали, газове и пр.Живата материя е същата като другата , а „Господ„ за момента ,част от него е „склонноста„на массенергията да се „организира„ към определени направления, вероятноста към тези направления е по голяма.Въпроса е огромен и нему е време да се обсъжда сега.
ГМО, е и, какво от това.На практика повечето хора ,особено в развитите страни са ГМО.Те неби трябвало да са сред живите!По разни причини и с прилагането на трупаните познания, техния живот се потдържа изкуствено и се трупат генни изменения.Ние сме ГМО :lol:
Капитан АТАНАС АНГЕЛОВ , платил с живота си , служейки на Република България.
Убийците се смеят,
Весело живеят,
ала невежи те,нещат да проумеят,
деца им, внуци в Бездната ще се запилеят
„μή μου τούς κύκλους τάραττε„
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от manuk »

Може би отговорите са тук: (link )

PS.Може да се възползвате от калкулатора за изчисляване на индекса на телесно тегло (BMI), който се намира отляво в темата. Само е необходимо да зададете височината и теглото си. Надявам се да Ви е от полза.

.........................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от manuk »

Тези дни попаднах на нещо много интересно, за човешките възможности. Това е един филм за хранене със Слънчева енергия. След филма има направени и съответни изводи от видни учени и лекари. Мисля че ще Ви бъде интересно.
Всичко това можете да видите тук : (Link)

................................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, тгрябва да я платим!
Последно промяна от manuk на Пет Мар 04, 2011 5:10 am, променено общо 1 път.
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от Pretor »

Изгледах филма. Прочетох и 11-те страници коментари по темата. Има нещо рационално в идеята, но много неща все още ми убягват. Разтроен съм :) по въпроса. Тук http://www.balkanmysteries.com/bg/?cat=6&lang=bg има още по темата.
Изображение
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от Jack Daniels »

Ами като не го докарахме до никъде с торзионните полета, да пробваме със слънчевите такива :D
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
Тошето
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 755
Регистриран на: Съб Фев 23, 2008 12:25 pm
Местоположение: Варна

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от Тошето »

Нищо не прочетох за зехтина и балсамовия оцет.....сама за ябълковия а той е в по голямата си част измама,колкото до пълнозърнестия хляб предлаган в търговската мрежа/и въобще хляба/ нямам думи :evil:
Последно промяна от Тошето на Вто Мар 15, 2011 1:33 pm, променено общо 1 път.
За да поискаш, трябва да дадеш
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: ХРАНЕНЕ НА ПОДВОДНИЯ РИБОЛОВЕЦ

Мнение от Pretor »

Тошето написа:.....сама за ябълковия а той е в по голямата си част измама
Какво имаш предвид? Това, че този, който продават не е истински, или нещо друго?
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”