НЕГАТИВИ В СЛЕДСTВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Модератор: nkolev66

adventurebg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 10:01 pm
Местоположение: Слънчев Бряг
Обратна връзка:

НЕГАТИВИ В СЛЕДСTВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от adventurebg »

Здравейте колеги, реших да направя тази тема защото мисля, че аз и аудиторията посещаваща форума трябва да са на ясно на какво натоварване подлагат организма си и има ли последици ( странични ефекти ) от това!
Като много от хората тук аз гмуркам поне 5 месеца в годината и то ежедневно, ако даде морето де :D .
Въпроса ми е следния: Има ли негативни ефекти върху организма в седствие на редовно гмуркане и натоварване на организма при ( АПНЕЯ )?
Интернет е пространство изобилсващо от информация, но съм сигурен, че тук има хора които са наясно, чели в тази област и ще се радвам ако споделят знанията си с нас.
Последно промяна от adventurebg на Пон Апр 12, 2010 12:45 am, променено общо 1 път.
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕ ТОВА, КОЕТО МИ ДАВА МОРЕТО!
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от australia »

Самба :!: :!: :!:
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от spear »

При мен специално, след две спуквания на тъпанче за 20 години трудно чувам с едното ухо. Но това си е "без пари" за това пък което ми е дало това хоби :D
adventurebg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 10:01 pm
Местоположение: Слънчев Бряг
Обратна връзка:

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от adventurebg »

Не, искам да кажа дали се отразява на организма-дъх задържането. Убива ли мозъчни клетки, претоварва ли сърцето, раширява ли значително белия дроб - вредно ли е това? От това което съм прочел до момента се разбира, че сезнае твърде малко в тази област или простo аз не съм попаднал на инфо... :)
Последно промяна от adventurebg на Пет Апр 09, 2010 11:05 pm, променено общо 1 път.
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕ ТОВА, КОЕТО МИ ДАВА МОРЕТО!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от spear »

Не няма такива неща. А за значителното увеличаване на белия дроб добре щеше да е супер, но не става толкова лесно. Фридайвърите вкарват допълнителен въздух чрез пакване в белия дроб и след известно време все пак стигат до увеличението му, но това само им помага, не им вреди.
А убийството на мозъчни клетки си е запазен лаф на спасителите и повечето треньори по плуване и лека атлетика :D
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от Булти »

Ще споделя личния си опит . Имало е години когато съм се гмуркал почти всеки ден . Тогава често се е случвало жена ми да ме буди посреднощ , защото съм спирал да дишам :shock: , често също съм сънувал , тогава , че се гмуркам в пещера - влизам и не мога да намеря после изхода ...и търся , търся и се събуждам облян в пот :shock: ...в случаите когато жената ме е будила , не си спомням какво съм сънувал ...добре е на два дена гмуркане , третия да си починеш - все пак не сме риби :D ...също според мен апнеята води до пристрастяване , демек вид наркотик е :!: ...явно при поемане на въздух след потискано вдишване се отделят разни хормони на щастието или въгл. двуокис влияе - не знам точно , но съдейки по себе си съм пристрастен :? ...
:drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Наздраве бат Грингу !!!
Бат' Гойко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 17, 2009 9:01 pm

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от Бат' Гойко »

***Offtopic:
Бъди здрав, Булти! За йога много често надигаш чашката, пък си и доста нервен и агресивен, но може и аз нещо да не съм схванал целите на практикуването на Йога. Познавам някои, които изповядват учението Йога, но те не са толкова общителни като теб... :) Offtopic***

Ето какво мисля аз по темата:
Много зависи като какъв влизаш в морето. Дали като завоевател или като поклонник. Тук не крия, че грубо изплагиатствах израза на Ники Новкиришки от Варна, който се опита в другия сайт с него да провокира дискусия, макар и с малко по-различен, бих казал философски нюанс. Там той и брат му Весел защитаваха тезата, че получаваш от морето това, което сам ти си готов да му дадеш.

Ако влизаш с любов и грижа и се разтвориш в него както кокосовото мляко, за което @Spear някъде тук писа, ще получиш ласки и красиви преживявания. Тогава нищо не те заплашва и ще излизаш приятно уморен физически, но щастлив. Ако влизаш с настройката на покорител, алчен и гладен търбух, който с воля, сила и техника ще се доказва и ще търси победа в някакъв двубой, тогава постоянно ще чувстваш съпротивата и ответните удари на средата, която си тръгнал да завоюваш. В единия случай ще се гмуркаш до там и толкова, че да ти е леко и приятно, а в другия ще се готвиш като за война със зверски тренировки, изцеждайки на макс възможностите на тялото си и ще носиш всякакви последствия от това - тук морето няма нищо общо. Всичко това се случва и на улицата, и по стадионите, и в планините, и на бюрото в офиса. Законите на физиката и на природата в цялост действат безмилостно - срещу количеството вложена сила и амбиция ще получаваш адекватна ответна реакция със съответните последици - травми, увреждания, професионални заболявания - всеки получава това, което си е поръчал...

Ето един пример с мен:
Преди 2 години в резултат на сериозни травми по вените, които получих след като ураганен вятър на остров Самотраки обърна на брега лодката ни върху мен, седмица след това получих масивна белодробна тромбоемболия. Съсиреци бяха ми запушили и двете белодробни артерии към двата дяла на белия дроб - едната на 100%, другата на 92%. Според завеждащата пулмологията в Токуда д-р Стоева вероятността да умра до сутринта беше 95% и извика жена ми, за да я подготви. Не само, че се стабилизирах, за да бъда преместен в друга болница и излекуван чрез инвазивен метод, но на втората седмица след приемането ми в болница и една седмица след изписването ми бях вече на морето и се гмуркахме заедно с Ватуса. През това време горката докторка ми звъняла, ама аз - в морето. Тогава се притеснила и се обадила на жена ми и като разбрала с какво се занимавам, щяла самата тя да умре! Само промълвила: "Ама какво гмуркане.... той не трябва да ходи поне още 2 седмици, после много да се пази...!!!" Ето какво може да ти причини морето и гмуркането - една тиха лудост и любов, проявяваща се както всичко в живота с неговата дуалистична природа... :lol:

P.S. Сетих се във връзка с премеждието ми и нещо още по-интересно: в седмицата след прибирането ми от Самотраки усещах някакво затруднение в дишането, но в четвъртъка заминахме с един приятел за Камен бряг, където ни чакаше част от варненската банда. Всички усетиха, че нещо не съм съвсем в кондиция, но само докато си качвах такъмите по урвите от Яйлата и Огънчето - не ми стигаше въздух. В морето се чувствах прекрасно и си гмурих наравно с всички - раздишвах си, имах си апнеа, плувах си дистанции и то не в много дружелюбно море. Прибрахме се в неделя вечерта в Софето, като Радко Кърджев ми качи багажа до вратата, а в понеделник вечерта ме приеха умиращ в болница...
По-късно, когато съм коментирал с приятели лекари случката, всички са изказвали мнение, че ме е спасило гмуркането - и като привикване на организма към по-ниски нива на кислород и най-вече - на по-високи CO2 в кръвта, и като възстановяване след това... :)
Последно промяна от Бат' Гойко на Пет Апр 09, 2010 5:22 pm, променено общо 1 път.
adventurebg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 10:01 pm
Местоположение: Слънчев Бряг
Обратна връзка:

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от adventurebg »

Любовта ми към морето ( природата ) е неизмерима :D . То ме кара да се чуствам изключително спокоен и ме зарежда както нищо друго. Имам няколко хобита: ендуро, тенис, риболов, но подводния риболов наделява значително. Този релакс, приятната умора след гмуркане в комбинация с морските дарове които обожавам ме правят пристрастен към морето. Много често когато съм сам и се гмуркам ей така с любов а не целенасочено(риба,риба и пак риба ) ми прави впечатление, че идва най добрата слука :!: :wink:
Единсвено мога да кажа, че понякога когато гмуркам на дълбочини различни от обикновенните 1 до 5 метра, а значителните за мен (8 до 12-13 метра) имам главоболие за което не съм сигурен дали е от гмуркането.
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕ ТОВА, КОЕТО МИ ДАВА МОРЕТО!
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от australia »

Бат' Гойко написа: По-късно, когато съм коментирал с приятели лекари случката, всички са изказвали мнение, че ме е спасило гмуркането - и като привикване на организма към по-ниски нива на кислород и най-вече - на по-високи CO2 в кръвта, и като възстановяване след това... :)

Напълно съм съглсен с това мнение ,потдържам тази теза на 100% :smt023
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
Бат' Гойко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 17, 2009 9:01 pm

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от Бат' Гойко »

adventurebg написа:....Единсвено мога да кажа, че понякога когато гмуркам на дълбочини различни от обикновенните 1 до 5 метра, а значителните за мен (8 до 12-13 метра) имам главоболие за което не съм сигурен дали е от гмуркането.
Колега, повече от сигурно е, че когато умират мозъчни клетки, не боли глава... :lol: Шегичка :) - главоболието ти нищо чудно да се провокира от гмуркането, но зад това трябва да има някаква друга физиологична причина, защото не е нещо обичайно и често срещано. Ето някои вероятни причини: някакви проблеми в синусите, хипервентилация, колебания в кръвното налягане.
Опитай плавно да увеличаваш дълбочината, като внимаваш да не прераздишваш (хипервентилираш) и следи как ти работят синусите при изравняване. Също е много важен обратният процес - нормално ли се изравнява налягането при излизане от дълбокото. Ако изравняваш "ръчно" :) (слагам усмивка, защото Yavorsub нарича другия начин с преглъщане "автоматично" :) ), трябва да става леко и без усилие. Налага ли се много да надуваш, значи има някакво нарушение в проходимоста на синусите. Опитай преди гмуркане да си промиеш хубаво синусите с физиологичен разтвор или с морска вода. След като влезеш, погмуркай на 5-8 м. около 30 мин., после се качи на буя, свали си маската и хубаво се изсекни, като пак промиеш синусите с морска вода. Тогава тръгвай под 8-мия метър.
Също е много важно да изравняваш постоянно и полека, на всеки метър, а не напр. чак когато усетиш натиск в тъпанчетата и тогава да ти изкочат очите от зор да надуваш.
Неправилното интензивно и силово раздишване, предизвикващо хипервентилация, комбинирано с бърза промяната в налягането може и да провокира някаква подобна реакция. На мен при гмуркане не ми се е случвало, но съм имал подобни усещания на ски. Слизам от колата, скачам в кабината на лифта, която за 20 мин. ме качва на 2100 м., на върха слагам ските и спускам бързо до долу, където яко съм се задъхал, качвам се пак на лифта и тогава усещам, че ми "причуква" главата. После се оправя.
Ако имаш апаратче за кръвно, премери си го преди да влезеш в морето и после 2-3 пъти след излизане, напр. през 30 мин. Ако е високо преди влизане - не влизаш! Ако имаш сериозни разлики след излизане - доктор! :)
Извинявай, ако нищо от писаното не се връзва с твоя случай, но все на някого може и да е от полза. Както казва един от пишещите под този ник, "По добре да си досаден, отколкото да пропуснеш да помогнеш!"... :lol:
grizmin
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 11:07 am
Местоположение: Варна

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от grizmin »

Бат' Гойко написа:. Както казва един от пишещите под този ник, "По добре да си досаден, отколкото да пропуснеш да помогнеш!"... :lol:
Колко сте бре? :D Поне слагайте по един подпис накрая на мненията.
Какво му трябва на човек-1000 долара на месец,коричка черен хляб за черния хайвер,
и малко дизел за яхтата. Всичко останало е компромис.
Аватар
makari
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 176
Регистриран на: Пон Авг 04, 2008 1:01 pm
Местоположение: Благоевград/Пловдив

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от makari »

И на мен ми се е случвало веднъж миналата година да ме боли главата отпред на 2м дълбочина още.Правех постепенни опити около час,но нищо не се получаваше и си излязох.На следващата седмица ми нямаше нищо,а се опасявах дали няма да си пътувам напразно над 200км в едната посока.Затова завиждам на морските най-много/за морето до близо до тях/.
Наскоро даваха едно предаване по нейшънал географик за една фрийдайвърка.Измерваха и дробовете колко въздух поемат.При нормално поемаше 4литра,а допълнително пакване-7,4литра и изкара 6,15мин статична апнеа като не можа да си подобри нейния си рекорд от 6,35мин..То ако се намерят трима учени ще кажат сигурно три тези,но във въпросното филмче казаха,че е вредно увеличаването на дробовете чрез пакване,но не запомних защо.
Който не е учил започва да учи другите.
grizmin
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 11:07 am
Местоположение: Варна

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от grizmin »

makari написа: увеличаването на дробовете чрез пакване,.
Вас ис дас,какво е това пакване?
Какво му трябва на човек-1000 долара на месец,коричка черен хляб за черния хайвер,
и малко дизел за яхтата. Всичко останало е компромис.
maslin
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 8:44 am

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от maslin »

При чрезмерном усердии, вызванном то ли патриотическими чувствами, то ли из любви к страданиям, после длинной дистанции могут возникать головные боли. По мнению одних исследователей из-за сужения сосудов головного мозга. Другие считают, вследствие расширения их же (не исследователей, а сосудов).
Това е цитат от статия на Наталия Молчанова, световен рекордьор в много дисциплини във фрийдайвинга. Така, че ако не изпитвате прилив на любов към родината или страданието, причината за болката е тривиална, нещо като лек махмурлук. Едно напиване разширява много повече кръвоносните съдове в главата от апнеята, да на говорим за дрогерите. На колегата който изпитва болки при гмуркане предлагам да увеличи времето между гмурканията и предполагам, че ще си реши проблема. И аз изпитвам леки болки след тренировка, но там интервалите между гмурканията, нарочно са намалени с цел.В морето никога защото там съм доста по предпазлив. Ето ви линк към цялата статия, в molchanova.ru и http://www.free-diving.ru има и доста статии свързани с физиологията на фрийдайвинга, който мисли, че ще се увреди от спорт и морето ще се отне грубо с него да чете. http://yoga-metod.narod.ru/fmolchan.htm
5.08 STA. 115 DYN with stereofins in 50 meters pool.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: НЕГАТИВИ В СЛЕДСВИЕ ОТ РЕДОВНО НАТОВАРВАНЕ ( АПНЕЯ )

Мнение от Булти »

Бат' Гойко написа:
adventurebg написа: След като влезеш, погмуркай на 5-8 м. около 30 мин., после се качи на буя, свали си маската и хубаво се изсекни, като пак промиеш синусите с морска вода. Тогава тръгвай под 8-мия метър.
:lol:
...едно допълнение от мен ( добронамерено ) : не е нужно да се качваш на буя , да си сваляш маската , оттам и ръкавиците , което в ледената вода не е никак приятно - дори е опасно , имал съм случай да ми се вкочанят пръстите от студа и да не мога да си сложа ръкавиците обратно а през това време ледената вода те бие в голото чело :shock: ...аз правя следното прилагайки опита ми от гмуркането с акваланг : по време на гмуркането в началото е ясно , че се събира сополь :D в долната част на маската , когато почне да ме дразни прекомерно , при раздишване започвам да издишвам директно през носа вътре в маската със сила докато я напълна догоре с матрял :D , после повдигам леко долния край на маската да влезе и вода , тръскам странично глава да се миксира коктейла вътре :D и после повдигам на макс брадичката нагоре , като отпускам главата назад : оттук има два варианта - или да повдигнете пак долния край на маската леко с пръст и да оставите слузта да си изтече сама , или да издишате силно и да напълните маската с въздух - това е скуба приойм , който се прилага когато ти се напълни маската с вода под водата , в нашия случай обаче го правим на повърхноста :!:...в поцеса на гмуркане тази процедура я повтарям многократно ....и преди някой хора да тръгнат да ме оборват с блестящи теоретични обосновки , първо нека пробват и после да пишат :wink: ( същото важи и за йога упражненията които съм дал в темата Апнеа ) , не конкретизирам никого , просто така си пиша :D , да ме има и мен в купона - както бил писъл Гофуса
:drinkers:

п.с. тая икона с чашата за мен е символ за приятелски настроен пост , а не за алкохолизъм
:D
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”