Спусъци за дървен харпун

Модератор: nkolev66

Аватар
justinian
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 572
Регистриран на: Пон Юли 25, 2005 7:19 pm
Местоположение: In Female Dreams
Обратна връзка:

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от justinian »

JIRO написа:Аз използвам 20х15мм профил с 10мм шина оплътнена с тефлонови шайби(може и без тях) също съм ползвал и 20х10мм профил с 6мм шина но сме ограничени до 7мм стрела, за по късо харпунче става!С 20мм профила спусъка влиза в основния корпус на харпуна едва 15мм а в задния край само 8мм!По този начин височината на харпуна може да бъде снижена доста ,и ръката да се доближи до стрелата и спусъка да се дръпне към петата 10-15мм!Не разбирам защо се вманиачавате да намалите теглото на спусъка ,при условие ,че в повечето случаи харпуните искат доотежняване ,поне с тия габарити на гореизложения?
Жиро, може ли да постнеш няколко снимки на тези профили?
Сърцето на глупавите е в техните уста, а устата на мъдрите са в тяхното сърце.
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от gunman »

australia написа:Супер а за каква стрела ще бъде?
Имам едно питане което ме човърка от доста време някой ще ми каже ли защо този отвор е продълговат....
Ами батка, отвора е продълговат, щото иначе като зареждаш стрелата требе да натискаш и спусъка. Тоя дългия детайл се плъзга назад от силата на натиска на стрелата и излиза извън спусъка, като опашката на стрелата се плъзга по предния ъгъл на тоя (дългия) детаил и го натиска надолу докато го прескочи, след което пружината го тласва напред и нагоре като го натаманява над спусъка.

Това е първия или втория модел мой реверсен спусък, а идеята я взаимствах от един Блиц на Технисуб.
Като косур му излезе, че ако стрелата не е с добре шлайфано и закръглено "дупе" задира по тоя склон и трудно щраква. Аз по принцип ги пробвам спусъците които правя с 4-5вида стрели. Имам тука няколко заводски - Еталонни, ама все пак на пазара се намират и неоформени такива, та от там идват по-късно и проблемите в тая насока.Опраявя се бързо и лесно, като се добереш до някой камък под водата и за има-няма две минути махнеш острия ръб от долната част (фаската) на опашката на стрелата.
Както и да е... и за тоя модел ядох калая по горепосочените причини де... :wink:
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
Аватар
JIRO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 180
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 1:49 am

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от JIRO »

Много се извинявам но ме мързи да демонтирам спусъка от харпуна за да го покажа, някъде бях писъл във форума от къде ги купувам във Варна предполагам ,че все още ги продават ,образно казано профил с правоъгълно сечение 20х15мм с 1,5мм стена(външно измерено),върешен отвор 12мм,профила е със заваръчен шев от вътрешната страна,които трудно се премахва ,за да не закача елементите на механизма...А иначе за теглото колега ,колкото по прецизно ги изрежеш детайлите с (флех,лазер,нишкова ерозия)толкова по малко доработка ти остава после с пилата и шлаифа...
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от express.servise »

Дялкам един спусък от известно време.Напрвих го максимално най реверсивен (дълъг е 125мм) . Смятам да го монтирам максимално назад в петата на харпуна.Ето малко снимки .
От къде да намеря неръждаема пружина за него? :P
Прикачени файлове
Photo-0061.jpg
Photo-0061.jpg (165.02 KiB) Преглеждано 869 пъти
Photo-0063.jpg
Photo-0063.jpg (114.11 KiB) Преглеждано 869 пъти
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от express.servise »

Палците на механизма са широки 10мм
Профила на корпуса е 30/15мм деб.1,5
Не съм го довършил още има да доприпаснамалко и да го полирам
. :lol:
Прикачени файлове
Image0000.jpg
Image0000.jpg (89.81 KiB) Преглеждано 865 пъти
Image0001.jpg
Image0001.jpg (59.67 KiB) Преглеждано 865 пъти
Image0004.jpg
Image0004.jpg (170.39 KiB) Преглеждано 865 пъти
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от gunman »

:partyman:
Прилича ми на един друг популярен спусък, ама де да видим.... :wink:
1.Това скосение отзад се прави максимално (оставя се колкото да се скрие детайла зад него), едно да се улекоти , друго да има къде да вкараш опашката на дръжката.
2.Отпред, освен тая дупчица за щифта на пружинката си изтървал още една, която е около 1мм по-високо, иначе опашката на стрелата чука ухото на пружинката и го чупи.
3.Автоматичната линиеоткачалка (ама каква дума сътворих сутринта рано-рано :lol: ) нали си я помислил ?
Давай нататък ! Добре е :wink:
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от express.servise »

Това за втория щифт не го знаех .Мерси за съвета! Автоматичната Линеоткачалка ми се иска да я направя няъде отстрани . По трудно е но после под водата ще е по лесно. :lol:
Ще го скося отдолу ,гледах да не бързам че като го почнах въобще не знаех колко и от къде ще трябва да отнемам.В интернет има рисунки и снимки ама като вземеш да го правиш става друго (отидоха камъните на шмиргела и флекса) :lol: .За следващия поне ще имам отпавна точка и чертеж.Иначе мисля че достигнах максималната дължина 12-13см . По дълъг и трябва да се прави с друг вид механизъм .
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от gunman »

Ами за рязането аз ползвам флексдискчета с диаметър 115 или 125мм и дебелина 1 или 1,2мм.Реже неръждавейката като горещ нож студен маргарин.Поне за касетата. За 10мм си е проблем.
То за 10мм и не всеки лазер се справя. Мъка е, но щом си се хванал...
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
Аватар
JIRO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 180
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 1:49 am

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от JIRO »

Тъй доста ще се увеличи "офсета"(ръката ще бъде твърде ниско).
Ще те провокирам като те накарам да помислиш върху изместване на дупката за оста на "хоризонталния елемент" нагоре и назад зад участъка в който опира стрелата при зареждане.Щом го изместиш ще се намали височината в задния край на спусъка с 5мм ,като теоритично може до към 9-10мм(от които "потапяш" в дървото едва полвината) при (3мм щифт) заедно с тавана на касетата...Иначе 30х15 профил според мен е много това 30,аз бих ползвал 20мм , но по принцип профила може да бъде почти или изцяло отворен отдолу.
За прожинката виж файла ,попълваш данните пращаш им тази форма те ти я изработват...(може и да е по проста и по прецизна,помисли по въпроса) аз вече не бих ползвал показаната от теб като принцип на работа
Последно промяна от JIRO на Чет Дек 08, 2011 4:49 pm, променено общо 1 път.
Аватар
JIRO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 180
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 1:49 am

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от JIRO »

Проформа
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от gunman »

JIRO написа:Тъй доста ще се увеличи "офсета"(ръката ще бъде твърде ниско).
Ще те провокирам като те накарам да помислиш върху изместване на дупката за оста на "хоризонталния елемент" нагоре и назад зад участъка в който опира стрелата при зареждане.Щом го изместиш ще се намали височината в задния край на спусъка с 5мм ,като теоретично може до към 9-10мм(от които "потапяш" в дървото едва половината) при (3мм щифт) заедно с тавана на касетата..
Жиро, нали ще ми позволиш да не съм съгласен с теб :oops:
Отвора му е даже прекалено назад и ако не помисли как да укрепи задната част на спусковата касета вертикално към тялото, рискува много.
При тези спусъци не всичко е "+". Това, че печелиш няколко сантиметра - да.От друга страна колкото е по дълъг хоризонталния елемент, спусъка става по-мек, но пък се зарежда по-трудно.
Колега express.servise, това езиче което си оставил в задната страна на вертикалния елемент е явно за да ти ограничи спусъка, за да не го дърпа пружината прекалено напред. Промени го някак си, защото като натиснеш спусъка на заредения харпун, хоризонталния елемент ще се удари в това езиче, при падането си надолу. Може да ти върне спусковия лост напред и да те фрасне сериозно по пръста.
Мислете ей, не е шега работата :!:
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от express.servise »

Всъщност наистина стана доста дългичък и смятам да го скъся ,като тъкмо ще оставя планка за захващане с винт(за дървената част).Касеткaта сега е (45мм) ще я скъся до (30мм),както
и хоризонталния палец.Също ще отрежа отдолу скосението в долната част до където позволява хориз. палец. за да нямам проблеми с офсета и отката.Колега Гънмен наистина това езиче-ограничител ми създава проблеми (още преди да съм го пробвал на харпун) :oops:
бие в спусъка ( май ще го махам) :oops: .Ще огранича спусъка с втория нит дето ми каза за него.Видях го това езиче на други спусъци реших че ще е от полза .Гледам да има каво да махам. Да не стане като поговорката :
Пет пъти го режа майсторе и все късо иде! :lol:
Прикачени файлове
Image0000.jpg
Image0000.jpg (46.67 KiB) Преглеждано 803 пъти
Аватар
Шуменеца
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 2:19 pm
Местоположение: където всички земноводни живеят :)
Обратна връзка:

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от Шуменеца »

Колеги, правил съм десетина спусъка поне ( навремето, на ръка...нямаше лазерни резачи и лесен достъп до нишкова ерозия...), но един фабричен спусък ми е направил страхотно впечатление- тоя на Лазер...харпуните ги имаше в Кореком (САМО там, естествено :D ), не помня на коя фирма беше, появи се непосредствено след Блиц-а. Спусъка е по сложничък- от 3 елемента, но супер мек и безшумен..някъде из книжата го имам прекопиран и ако го намеря ще го фотна и постна :wink:
Аватар
Шуменеца
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 2:19 pm
Местоположение: където всички земноводни живеят :)
Обратна връзка:

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от Шуменеца »

Цък, не го открих :( ...Който познава Ицо Патето от Варна, бивш харпунджия и даже национал, а сега въдичар) :lol: :lol: :lol: , той имаше Лазер и от неговият харпун ги бях прекопирал иако не е мухлясала сопата, може да го помоли да прекопира спусъка
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Спусъци за дървен харпун

Мнение от gunman »

express.servise написа: .Ще огранича спусъка с втория нит дето ми каза за него.Видях го това езиче на други спусъци реших че ще е от полза .Гледам да има какво да махам. Да не стане като поговорката :
Пет пъти го режа майсторе и все късо иде! :lol:
Пак грешно преписваш :!: Бая бири ти се насъбраха. :D
С втория нит (дето ти го казах) ще си подпреш опашката на стрелата,както те посъветвах (тоя втория обикновено идва високо), а ще направиш трети нит, с който да си ограничиш хода на спусъка напред... И мисли как да го спреш тоя език да не излиза нагоре извън касетата, че дразни. Това аз съм го направил с линиеоткачалката, но ти може да измислиш нещо по-рационално.
Да не те отчайвам, но на мен ми отне две или три седмици на компа за да го създам в 3D модел, но ти има от къде да гледаш и кой да те съветва, така че може да успееш да се справиш и по-бързо.
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”