пневматичен харпун - питане

Модератор: nkolev66

посейдон
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 434
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 10:18 pm
Местоположение: на големия гиол

пневматичен харпун - питане

Мнение от посейдон »

здравейте колеги имам питане за харпун . подариха ми харпун пневматичен ама не му разбирам нищо . ако може някой да помогне и да каже тва чудо как се зарежда и как се борави с него . имам ластичен ама такъв малак пищов не бях виждал . имам и снимка ама не мога да я кача . ако някой колега може да даде мейл да му я пратя .
последните ще станат първи......
Teodor
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:51 am
Местоположение: Варна

Re: пневматичен харпун - питане

Мнение от Teodor »

Казват, че са опасни. Внимавай! :roll:
Дай на човек една риба и той ще яде един ден. Научи го да лови риба и той винаги ще има храна. ;)

Изображение
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: пневматичен харпун - питане

Мнение от Булти »

ето го харпуна на колегата :

Изображение
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: пневматичен харпун - питане

Мнение от Булти »

...никой не отговори на човека и ще взема аз думата , не че не съм на сяка манджа мерудия :D ...колега , тоя пищов , освен за самоотбрана тук в Черно море , не се сещам за друго :?: , за какво да го ползваш :?:
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: пневматичен харпун - питане

Мнение от australia »

Абе аз се сещам ама де тоя късмет да одариш голяма риба и да я доубиеш :smt070 с този харпун. С една дума за втори харпун става ама иначе както казва Булти за друго не се сещам и аз,или за дупки ама ко ше търсиш там не моа да ти кажа .Късмет колега с начинанието :smt023
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
Аватар
spook
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 383
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 5:15 pm
Местоположение: несебър-влас и обратно....

Re: пневматичен харпун - питане

Мнение от spook »

За втори е перфектен (и за калкани де.. :wink: ) Ако имах такъв пролетта 10килограмовия пеленгатор щях да го разцепя :rolleyes: :rolleyes: :lol: :lol:
deathwalker
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 174
Регистриран на: Пет Ное 14, 2008 11:53 am

Re: пневматичен харпун - питане

Мнение от deathwalker »

Аз от пневматици не разбирам но доста филми за подводен риболов съм изгледал и мога да кажа че братушките много такива къси пневматици ползват за риболов във мътното,и то не за доубиване а като основно оръжие.
"Only after the last tree has been cut down, Only after the last river has been poisoned, Only after the last fish has been caught, Only then will you find that money cannot be eaten."
lastik
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Май 03, 2009 8:06 am

Re: пневматичен харпун - питане

Мнение от lastik »

Пневматичните харпуни са много мощни оръжия! Трябва да се внимава с тях защото последствията могат да са доста неприятни!Не стреляй на сушата или над повърхността в никакъв случай защото механизмите са много деликатни и поправката може да ти струва колкото нов пневматик.Начина на зареждане няма нищо общо с това на ластичните харпуни и там могат да се получат много гадни ситуации!Лично аз ползвам Bal co 550 който е мощен почти колкото 90 см ластичния ми такъв и нямам никакви проблеми ако рибата е на по голямо разстояние!Единственият за мен недостатък е че искат повече грижи и обслужване!Колкото до този харпун според мен е идеален за попчета но погледни в инструкциите колко му е оптималното налягане и не го натягай до край да не се случи да ти се върне стрелата от някой рикошет защото има и такива случаи!Ако практикуваш често този спорт наистина може да ти се окаже незаменим 2-ри харпун защото често ми се е случвало след изстрела да се покажат от нищото други риби и докато презаредя да си заминат необезпокоявани!За попчета с кадърен тризъбец това пушкало вярвам ще прави големи поражения!!!
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: пневматичен харпун - питане

Мнение от gunman »

посейдон написа:здравейте колеги имам питане за харпун . подариха ми харпун пневматичен ама не му разбирам нищо . ако може някой да помогне и да каже тва чудо как се зарежда и как се борави с него . имам ластичен ама такъв малак пищов не бях виждал . имам и снимка ама не мога да я кача . ако някой колега може да даде мейл да му я пратя .

Здравей, Посейдон!

Не мога да разбера, до тука в темата, всички ли се шегуват, или наистина не са виждали подобно чудо. :?
Едно време имах и аз нещо такова.(Дано да е същото по принцип, щото от снимката не мога да видя ясно ). Това според мен е клапанен хидропневматичен харпун.Пак повтарям, ако е точно като онова, дето аз го имах.Моето даже беше и БГ производство.
Идеята на цялата пущина беше, че това задното е нещо като аналог на хидравличен акумулатор, или по просто казано, гумен балон с въздух затворен в тази тръба.
Зареждането се осъществява само във водна среда и с помощта на стрелата която служуи като бутало (като я вкарвате в цевта) се нагнетява вода през обратен клапан, като същата тая вода свива балона с нагнетения предваритлно въздух. Така с няколко движения можете да постигнете донапомване със сила, на която би завидял всеки нормален пневматик.
Тия двете - черните тъбички, дето ги виждате да се търкалят не са нищо друго, освен цеви (пак повтарям, при моя беше така), така че като се настави цялата работа се получава пневматик със внушителна дължина. Просто се развива тоя мундщук от предния край на цевта на харпуна и се поставя още една тръбичка, която е с резби опт двете страни.
Тия всичките "стрели" могат да се снаждат една зад друга, акто на всяка отпред има "мъжка" резба, а отзад същия размер, но "женска".

Изстрела се получава, като със спусъка дефакто отваряте вътре един обратен клапан и водата нахлува от хидроакумулатора в цевта, като по този начин "изгонва" стрелата от там.

По същество замисъла е много добър, но като изпълнение, онова, което бях купил беще под всякаква критика :( . Като навиех двете цеви (явно от несъосие на резбите) се получаваше нещо начупено като дърводелски метър, а така същото се получаваше и със стрелата.Иначе само със една навита цев и с монолитна стрела, за сладководен риблов можеш да направиш доста беля с него. :D Че също и да си докараш такава де :wink:

Предимството е, че ако си носиш шише с вода с тебе, можеш да стреляш и на сушата, без риск да му помелиш буталото (то такова няма) и цевта. Просто пълниш с вода цевта, нагнетяваш със стрелата, пак пълниш и пак нагнетяваш и така ... докато ти хареса. После ако искаш стеляй със стрела, ако искаш без нея, но като натиснеш спусъка се получава нещо като противопжарен маркуч. Фляк..... И оня отсреща е окъпан с вода. :lol:

Та така момчета. Не е токова безобидно това дето го виждате в калъфчето на пръв поглед....
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
yavorsub
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 6:18 pm

Re: пневматичен харпун - питане

Мнение от yavorsub »

И на мен ми прилича мног на онова българско . превъзходно и прехвалено НЕДОРАЗУМЕНИЕ както повечето продукти от соц.производството.Ако наистина е такова ,моя съвет е да го закачи на високо на някоя стена и никога, ама никога да не го откачва !Само лоши отзиви и наранени съм чувал и виждал от допира с "нашенския" опит да бием света. :rolleyes:
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: пневматичен харпун - питане

Мнение от gunman »

Само да допълня. Ето откъс от книгата на Д.Минев, в където на стр.91 той споменава няколко думи за нещо подобно на горепоказаното оръжие:
http://gallery.nariba.com/data/500/3189 ... -1-med.jpg
Ето и скицата приложена за принципното устройство на същото:
http://gallery.nariba.com/data/500/3189 ... -1-med.jpg

Който е любопитен да види устройството малко по-подробно, да погледне в галерията ми. :wink: Там снимката излиза по-голяма.
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
посейдон
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 434
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 10:18 pm
Местоположение: на големия гиол

Re: пневматичен харпун - питане

Мнение от посейдон »

благодаря на всички за изчерпателните отговори . този харпун няма да се ползва . ще си стои в склада или ще го продам .
последните ще станат първи......
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: пневматичен харпун - питане

Мнение от Булти »

по принцип късите стрели по лесно губят траектория от дългите :wink: , не знам какво точно е имал в предвид Димитър Минев хвалейки харпуна :?:
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”