На лов за пагури

Модератор: nkolev66

Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: На лов за пагури

Мнение от Булти »

Pretor написа:Ама както каза Булти някъде (щото той е много плодовит-[img]господ%20здраве%20да%20му%20дава%20и%20дълъг%20живот[/img], и трудно обхващам цялото му творчество :drinkers:
....Благодаря , да ти се връща !!! :drinkers:
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: На лов за пагури

Мнение от Pretor »

Моля. Ще се почерпим нявгаж :drinkers:
Изображение
Аватар
Valyo68
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 240
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: На лов за пагури

Мнение от Valyo68 »

Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: На лов за пагури

Мнение от Pretor »

Бравус! Интересно и поучително четиво :) .
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: На лов за пагури

Мнение от gunman »

И к'во излезе сега, че онова, дето хората (които са по-учени от нас) са нарекли Cancer pagurus – рак Пагур,
Изображение

не е баш онова, дето го ловиме и варим и му викаме Пагур, Павур, Паур и т.н. :wink:
И май никой (или почти) от нас НЕ Е хващал Пагур :oops:
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
Аватар
Valyo68
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 240
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: На лов за пагури

Мнение от Valyo68 »

Ами...,май така излиза Владо! :shock:
Potamon fluviatilis – Речен крив рак
Това най ми прилича на нашенските пагури,ама знае ли човек? :D
Но ако трябва да съм честен,аз си го знам каменен рак, а латинското му име е:
Eriphia spinifrons
Те това са моите 2 стотинки по въпроса с пагурите!
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: На лов за пагури

Мнение от Булти »

...според мен по-важното е - не как се нарича , а да различаваме мъжкия от женския , че много хора не знаят и ги събират наред :wink:
Аватар
Valyo68
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 240
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: На лов за пагури

Мнение от Valyo68 »

Няма какво да кажа,Булти! :) За къде е жената,без мъжа!Лично на мен речните са ми по вкусни,но ги ловя много рядко,заради жената и децата,да вкусят,че и зет се задава! :axe:
Морските....,то голямо чукане пада!То де с чук,ако си носиш...,де клещи,то камъни не останаха по морето! :D То и хубави миди нещо няма,рапани...,то те са гозба на демокрацията,да им дадем малко почивка,а?Какво, ще кажете момчета?
То ги изтрепахте бе!
Наздраве банда и до дъно! :drinkers:
gogoh
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Юли 06, 2008 10:04 am

Re: На лов за пагури

Мнение от gogoh »

мирославмладенов написа:аз пък също го знам,,паУр,,!!!
Идва от гръцки "παγούρι" - туба, манерка. Те и на такова приличат де. И "г"-то се произнася като звук между нашите "г" и "х". Много често не се чува. На много места по южното ни черноморие наистина му казват ПАУР.
А как се вади - ако е в някоя рафа (дълбока цепнатина в скала) ... много просто. Буташ четирите пръста вътре и като те хване с двете щипалки - издърпваш го и излиза. Малко боли, ама не е фатално :D . Като изкараш така десетина, :drinkers: , мезе от тях и забравяш болката.
gogo26
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 9:06 am

Re: На лов за пагури

Мнение от gogo26 »

'Буташ четирите пръста вътре и като те хване с двете щипалки - издърпваш го и излиза. Малко боли, ама не е фатално :D . Като изкараш така десетина, :drinkers: , мезе от тях и забравяш болката."

Аве пич,ти пробвал ли си го тоя фокус :?: И колко пръста имаш понастоящем :rolleyes:
Не говори глупости :smt013 някой да не го пробва,че ще стане сакатлък :smt018
Виждал съм сакати пръсти на стари рибари размазани от паури.Не напразно пишем и предлагаме начини за безопасен улов :idea:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: На лов за пагури

Мнение от Булти »

gogoh написа:
мирославмладенов написа:аз пък също го знам,,паУр,,!!!
Идва от гръцки "παγούρι" - туба, манерка. Те и на такова приличат де. И "г"-то се произнася като звук между нашите "г" и "х". Много често не се чува. На много места по южното ни черноморие наистина му казват ПАУР.
А как се вади - ако е в някоя рафа (дълбока цепнатина в скала) ... много просто. Буташ четирите пръста вътре и като те хване с двете щипалки - издърпваш го и излиза. Малко боли, ама не е фатално :D . Като изкараш така десетина, :drinkers: , мезе от тях и забравяш болката.
...като ти режат пръст , много боли ...честно ти казвам :?
карид
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1740
Регистриран на: Чет Авг 30, 2007 2:55 pm
Местоположение: Бургас

Re: На лов за пагури

Мнение от карид »

gogo26 написа:'Буташ четирите пръста вътре и като те хване с двете щипалки - издърпваш го и излиза. Малко боли, ама не е фатално . "

Аве пич,ти пробвал ли си го тоя фокус И колко пръста имаш понастоящем
Ааааа. От много време не съм се смял в подводния на подобни бисери. :lol: :lol: :lol:
Аватар
niki_fire1977
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 4:19 pm
Местоположение: Бургас

Re: На лов за пагури

Мнение от niki_fire1977 »

Аааааааааа, аз един път пробвах с един такъв голям. Но в бързината докато му свия щипките с една ръка го изпуснах в едни зелени водорасли и като бръкнах да го извадя течението се обърна и водораслите го закриха. Обаче ръката ми беше вече вътре и не можах да го видя нито него нито къде му са щипките. Видях го като си изкарах ръката. Тогава изкрещях под водата :lol: :lol: :lol: . Това стана преди три седмици. За малко щеше да ми счупи края на показалеца на дясната ръка. Нокътя още е син до лилав. Може и да го е счупил защото леко се поду.Късмет, че побързах да му откъсна щипката иначе......Та колегата дето по-горе препоръчва да се бърка из дупките да си приготви резервни пръсти. Ако е мазохист няма никакъв проблем. Иначе за ядене си пригответе клещи тип гага, с редуциране на силата на стискане. Безотказно е. Забравете ги тези чукове. Иначе нищо няма да остане от рака за ядене защото в месото ще останат и много стружки от бронята му. Има опасност да си счупите зъбите. И малко повече варене. Около 15 мин. след като водата заври. Иначе за ловене някой път ползвам и кокана. Като е в някоя дупка по подплашвам на открито. Като излезе бутам му в щипките да захапе кокана и го грабвам отзад с другата ръка. Някой път взимам направо телената кошница и го слагам в нея. Не си играя да го забучвам на кокана. Пък кошницата хем си е жив и не може да избяга, защото по някой път като отъркам кокана в някоя скала и щипките заминават без да усетя.
gogo26
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 9:06 am

Re: На лов за пагури

Мнение от gogo26 »

Когато ги ловя целенасочено,се пазя и проблем нямам.Но скоро като залягах на едни скали,заблеян в далечината,отпуснат,чакам кефали и с лявата ръка без да погледна се захващам за една цепка :smt083 ....последва рязко защипване за средния пръст :smt099 ...изтървах си фарпуня,дръпна ми се фъшкията,почти си отхапах шнорхела....много яко ме стресна :shock: Пък той един юнак само ме предупреди с едно пощипване че цепката си е негова :lol: :lol: Ама си боли,хем във вода по не се усеща болката.
Раците ги събирам в един обикновен телен живарник закачен на буя,понякога го закачам и на кръста но не е удобно.Пружинката му трябва да е доста натегната, че се измъкват гадовете :mrgreen:
Пробвайте ги печени на барбекю,много са вкусни :drinkers:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: На лов за пагури

Мнение от Булти »

gogo26 написа:...изтървах си фарпуня,дръпна ми се фъшкията,почти си отхапах шнорхела....много яко ме стресна :shock:
:D :D :) :D :) :D :) :D :) :D :) :D :) :) :D :) :D
...едно време време и аз съм си патил :D :D :D :D

:drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”