съвет

Модератор: nkolev66

krasimir-77
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Яну 06, 2011 12:00 am

съвет

Мнение от krasimir-77 »

Здравейте смятам да се гмуркам от средата на април до края на октомври-спрял съм се на 5 мм нава ево камо(удачен ли е?)аз съм висок 1,76 и тежа 96 какъв размер е за мен -хл и ххл,спрял съм се на хл(отпуска ли се малко въб водата).Избрал съм си харпун САЛВИМАР вуду-95-става ли и плавниници САЛВИМАР едно със сменяеми пера(препоръки).БЛАГОДАРЯВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: съвет

Мнение от Pretor »

Много е вероятно към средата на април да ти бъде хладно с 5мм. Неопрена, на който си се спрял е един от многото възможни и би ти свършил работа при вода откъм 16-17 градуса нагоре (разбира се поносимостта на студ при всеки е различна). При тези ТТ данни, които си дал ми се струва, че ХL ще ти бъде тесен, а XXL - дълъг и вероятно широк. С времето неопрена ще се отпусне малко (за съжаление и ще отънее), но едва ли чак толкова. Харпунът е добър, разбира се в този клас има и други, които не са за пропускане. Въпрос на личен избор е дали да започнеш "гмуркаческата си кариера" с 95 см. или примерно 85см. При избора трябва да си наясно и за каква риба го взимаш, защото ако ще търсиш нещо по дъното, 95 не е най-удачния вариант. За плавниците нямам лични впечатления и не знам каква е твърдостта им, но според мен е нормално да започнеш с по-меки пера. И последно- можеш да си сигурен, че ще чуеш най-различни мнения на зададените въпроси, но докато не сменииш по няколко части от екипировката няма как да придобиеш лични впечатления и да прецениш кое е най-доброто за теб. И успехи!
Изображение
adventurebg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 10:01 pm
Местоположение: Слънчев Бряг
Обратна връзка:

Re: съвет

Мнение от adventurebg »

Според мен колегата Pretor ти е отговорил много точно на въпросите ти! Аз само мога да ти кажа, че аз ползвам пантоф на SALVI MAR и съм много доволен, изключително удобен панфоф! За перата не мога да дам мнение защото не съм ги ползвал.
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕ ТОВА, КОЕТО МИ ДАВА МОРЕТО!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: съвет

Мнение от spear »

С 5мм неопрен и едно бельо като това http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... cts_id=622 ще можеш да гмуркаш април и октомври щом си 96кг(подкожно имаш още 2-3мм изолация :lol: ) и си зиморничав като мен.
Вудуто е с регулируема дръжка, тоест пасва на всякаква длан а това условие е определещо най-вече при предпочитанията на вид харпун. Аз предпочитам по-дълъг харпун дори и за мътилката, но това е персонално и опира до начин на лов, погледни тази тема http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=40&t=38097
Плавниците на Салви са с пера средна твърдост тоест стават не само за начинаещ, но и за напреднал и определено ще ти харесат още от първия ден. Пантофът, както Миро отбеляза, е много удобен и мек сравнен с тесния и твърд пантоф на Патос за който все повече се убеждавам че е за хора които гмуркат само много надълбоко и всеки грам е важен.
krasimir-77
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Яну 06, 2011 12:00 am

Re: съвет

Мнение от krasimir-77 »

Благодаря ВИ за изказаните мнения!Мисля в понеделник да направя покупките-неопрена нава камо5мм,хл(ще съм на диета до април да сваля 3-4кг :D ).Миналото лято ползвах турски-75см и за това се спрях на вудуто-95см.Пробвах и обувката на салви и мисля че наистина е удобна,перата са със средна твърдост и мисля че са удачни за мен.Смятам да добавя още:чорапи нава камо 3мм,ръкавици нава камо 2мм,маска нава мероу камо,нож тайпан,шнорхел сеа суб камо.
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: съвет

Мнение от ildobrev »

Да не забравиш колана с тежестите. :)
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: съвет

Мнение от Pretor »

И кукана :D :wink: .
Изображение
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: съвет

Мнение от baretata »

Аз ползвам 2мм ръкавици на Нава, ама само през лятото. За април и май ще ти е студено с тях, добре е да имаш 3мм ръкавици и 5 мм чорапи, за да ги сменяш когато водата е студена. Иначе съм с Нава Еволюшън 5 мм и влизам от април до края на ноември.
Пашата обича смелите.
krasimir-77
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Яну 06, 2011 12:00 am

Re: съвет

Мнение от krasimir-77 »

За колан да,но тежестите мисля сам да ги направя,с ваша помощ естествено :) .А за кукана не съм сигурен че ще ми трябва първия сезон :lol: ,дано да ми потрябва!Трябва да си взема и макара но миказаха че имало специална за модела вуду но още на е дошла и ще я получат скоро.Бихте ли ми дали съвет отностно размера 176см и 96кг.Благодаря ВИ предварително!
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: съвет

Мнение от Pretor »

Най-добре е да отидеш в магазин, в който се продава набелязания от теб костюм и да поискаш да го премериш (разбира се ако е такава политиката на магазина). При тези габарити ми се чиниш малко "нестандартен" :wink: :D (то и аз съм така, ама поради източеността ми :D ). Иначе не виждам как по описания и препоръки ще прецениш дали ще се чувстваш удобно в костюма, а комфорта по време на гмуркане е много важен. Аз преди 20-тина дни си взех нава 7мм, но преди това ми дадоха същия размер (оборотен :) ) за мерене и го пробвах у дома на спокойствие. Така че не се хвърляй на виртуална покупка без да си сигурен дали това е твоят размер.
Изображение
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: съвет

Мнение от baretata »

Като си купих моята Нава бях точно с твоите размери. Навата ми е 54\XL. Чувствам се добре с нея, ама ми се струва че е малко дълга. Въпреки това я спуках от носене. И един съвет, когато купуваш неопрена го огледай добре отвътре да не е скъсан, и го пробвай у вас в банята със шампоан, иначе няма да стане.
Пашата обича смелите.
krasimir-77
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Яну 06, 2011 12:00 am

Re: съвет

Мнение от krasimir-77 »

:axe: Купих си всичко което ви бях писал,останаха колана и макарата(приемем съвети за тежестите).Неопрена е хл пробвах го в магазина горнището като го обърнахме с вендузите на вън,стана но ми е малко по тесен но нали ще отслабвам :D ,и продавачката ми каза че ще се отпусне малко иначе дължината е ок,утре в банята и долницата.Плавниците наистина са много удобни поне на сухо :lol: ,колебах се много за харпуна, дали да е 85 или 95 см вземах големия,в магазина като пробвах да го заредя и ми беше трудно но у дома свалих опората на харпуна и стана малко по лесно.Разбрах се в магазина да го върна до 2-3 дни ако ми е много дълъг,бихте ли ме посъветва ли какво да правя във водата ще ме затруднява ли зареждането и да ли ще ми е удобно без опрата(накрайника),мадела е салвимар вуду.Благодария ВИ предврително!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: съвет

Мнение от spear »

Аз винаги съм предпочитал по-дългия харпун пред по-късия. Ползвам в Черно Море 105 см а другото море 110 см с 3 ластика :D. Когато е много мътно влизам с 82см с обратен спусък, но това е само в началото на сезона.
Затова че съм за по-дългия.
Зареждането е въпрос на чалъм а не на сила. Ще му свикнеш след 3-я път :D
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: съвет

Мнение от australia »

Красчо честити да са ти със здраве да ги ползуваш и много ГОЛЕМИ риби да пратиш на оня Свят с новото пушкало и водата да ти е бистра винаги .
За зареждането не му мисли както ти каза Юли ше му хванеш цаката
Винаги се връщай на брега и бъди здрав :smt006
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
Аватар
alex_vp
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Май 20, 2009 6:37 pm
Местоположение: Бургас

Re: съвет

Мнение от alex_vp »

ДА ти е честита екипировката и много щастие и големи риби да ти носят!!! За зареждането един съвет: когато сложиш харпуна на гърдите и след като хванеп двата ластика недей само да дърпаш с ръцете, а бутай и с гърдите. Става много по-лесно
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”