техники за монтаж на леководолазен буй

Модератор: nkolev66

darknessfairy
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 8:08 pm

техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от darknessfairy »

Здравейте на всички!
Може и да не сьм публикувал темата на правилното място и да сьм сгрешил но силно се надявам да не ме упрекнете а ако можете да помогнете.Вьпросьт ми е такьв-може ли някой да ме осведоми за това как се монтира леководолазен буй"шамандура",по-специално ме интересува това как се прикрепва вьжето на шамандурата кьм тялото и как се монтира тежеста която служи за закотвяне до като се гмуркам.Питам и бих искал да ме осведомите ако има доброжелатели защото аз от 2,5 години се гмуркам но никога до сега не сьм ползвал буй дори не знаех че е задьлжително .Разбрах едва вчера когато пристигна морски полицейски патрул (с който за радост се разминах само с предупреждение тьй като сьм чужденец тук).М/у другото пиша от Кипьр ,искам да се осведомя относно това което питам защото тук законите са кофти а глобите солени.Всеки който иска да изспрати някаква информация и снимков материал може да го направи тук вьв форума или на адрес:darknessfairy@abv.bg , ili v SKAYP na plamenlilov68 .Предварително благодаря.
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от baretata »

Пашата обича смелите.
darknessfairy
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 8:08 pm

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от darknessfairy »

baretata написа:Прочети тук...http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f ... 5&start=15
Aде бе барета стига с тоя "паша"бе аде помогни каквото питам ако знаеш де.
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от spear »

Безплатния вариант който ползвам и аз е, взимаш едно от оловата за колан, режеш му лявата и дясната колонка тоест да се получи Т-образен профил, след това с чука издължаваш малко средната колонка за да може да се одпъхва лесно под колана. В горната част на Т-то връзваш въжето на буя и си готов.

А ако си решил да даваш пари има различни варианти котви за буй:

Изображение

Изображение

тази е най-добрата котва на пазара:

Изображение
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от baretata »

Моят буй е подреден така
На буя имам закачени няколко карабинки. На една от тях е закачена 1,8 мм корда с дължина около 50-60 см и е вързана за навивачката на буя. За навивачката е вързан 5мм шлаух които е стопен в двата края за да не влиза вода. след него е закачен вирбел достатъчно голям за да влезе шлауха в него. Самият той е дълъг около 12-13 метра, след вирбела имам вързана корда с дебелина около 1,8 мм и дължина около 7-8 метра след това кордата е вързана за навивачката на буя. Всички връзки са направени с кримпи. По средата на кордата има сложена стиропорена тапа за да повдига цялата линия на горе и да не ми се заплита в краката. Не че не се заплита пак ама се свиква да я отмяташ настрани и вече не ми прави впечатление. Мисля че някъде имаше снимки направени долу горе по същия начин натъкмен буй. Накрая на линията слагам една тежест водолазна от килограм и си я слагам на колана. Ако се наложи да фиксирам място просто я пускам. Ако обаче съм в по дълбоки води я държа закачена на буя и я ползвам при нужда. На буя можеш да си сложиш каквото поискаш, друг харпун, вода , жълъди или други необходими неща.
Пашата обича смелите.
darknessfairy
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 8:08 pm

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от darknessfairy »

Абе искам само тук да закача и един друг вьпрос .Искам да попитам ако някой гледа от вас "ХОБИ ТВ" не ви ли омрьзна да гледате само за сладководен риболов и то как ловят някакви малки аквариумни рибки( т.е такьв им е размера),за разни храни и други подобни глупости на разни кретени като (папрака и компания и разни други идиоти )които си правят реклама на това което продават в магазините си.Та в в тази насока понеже аз пиша от Кипьр тьй като от 4,6 години сьм пльтно тук вьпросьт ми е такьв-не можете ли да се сьберете и да се обадите в офисьт им ако има такьв и да ги помолите да започнат да пускат и филми с подводен риболов ?Аз сьм Плевенчанин по принцип и би трябвало сладководният риболов да ми е по на сьрце поради разбираеми причини но при мен е обратно по ми харесва морският и по-точно подводният риболов.Значи за едните рибари тези които харесват язовирите всичко а за нас сьс харпуните нищо ,не мислите ли че е малко кофти така
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от Pretor »

Честно казано не я гледам тази телевизия, може би и по причина, че няма какво да ме заинтересува в нея. А за да пускат такива филми, първо трябва да ги вземат от някъде. Нали не мислиш, че дежурния им екип ще слезе на -20 метра за да прави репортаж :) . Убеден съм, че всеки от колегите с удоволствие ще предостави снимани от него подводни кадри, без дори да прави уговорки за плащане (макар, че това е в реда на нещата). Въпросът е дали спомоществователите на телевизията имат интерес от такива филми. А иначе въпросът ти е резонен. За щастие има руски и други братски :wink: телевизии с подобна насоченост, а интернет е необятен.
Изображение
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от Диканаров »

Аз съм си хващал с карабинки и въже дръжката на харпунът за буя. Въжето ми бе 30м. и бе твърдо, капроново за пране. Така можех да контролирам простреляните риби, като пропусках въжето през шепата си и като легнеха си свалях вторият харпун от буя и пусках втора стрела. Така стрелях голями скатове Рая и морски котки. Имах хубави снимки, но галерияна ми е изтрита и ще трябва да ги кача отново. Рибите Рая бяха между 15 и 45-50кг. И аз като Булти в джоб или торбичка на буя си носех резервни върхове, клещи, пила, ластик, жълади и т.н. окачах още на буя желязна кука за октоподи и дизгия за рибата. Нямам представа защо у нас не се срещат буйове с форма на малко овално дюшече. Имах такъв и съм във възторг от него. Освен, че можеше да окача под него много полезни неща, той имаше и джоб с цип, в който да слагам разните дребнюшки и октоподите или мурените, ако имах такива риби простреляни на един излет. Ако са заедно на една дизгия макар и умиращи стават на усукано кълбо. Мурената и октопода са смъртни врагове и кожното им допиране, макар и заклани ги кара да се инстинктивно вкопчват едно в друго. Та затова ги разделях. На буя имах червено-бяло сигнално флагче, а можех при нужда да си полегна на него и да почина или надигна и огледам морето, прибоя или за приятел.
За мен това е най-добрият начин за осигуряване на харпуна. Простреляната риба е индикирана от буя, ако се наложи да пуснеш въжето. Няма да загубиш и харпуна. Нищо не пречи на харпунджията да изплува, ако се наложи по спешност това. Ако е вързан буя за плувеца и въжето се зацепи някъде по дъното може да стане доста напрегнато додето го отрежеш или откачиш . Мисля, че от гледна точка на сигурността на плувеца, неби трябвало да има по него нищо, което виси, стърчи или ограничава движението. Мисля, че в " случки и спомени под водата" съм описал един случай с мой приятел от Пловдив- Тодор Ташуков, който за малко не се одави при един съвместен лов на скат. Той си носеше на къса верижка малък нож на дясната китка и така се случи, че при втората стрела, пусната от Тошко, ската започна да се върти на място, насука въжетата и ножът остана блокиран между тях. Тошко нямаше сили сам да притегли рибата и да достигне повърхността и остана на 3-4м под мен като трескаво се мъчеше да се освободи. Добре, че бях там и гледах какво стана, та можах да се гмурна, прихвана и издърпам въжетата под него и да отхлабя засукването. Бях готов с ножа си да отрежа и двете въжета, ако Тошко не се освободеше. После дълго раздишваше и се кълнеше дето не ме е послушал. В нашият спорт сакатлъкат става само един път! :wink:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от spear »

darknessfairy написа: ... Та в в тази насока понеже аз пиша от Кипьр тьй като от 4,6 години сьм пльтно тук вьпросьт ми е такьв-не можете ли да се сьберете и да се обадите в офисьт им ако има такьв и да ги помолите да започнат да пускат и филми с подводен риболов ?...
Още миналата година се свързах с тях и им предложих абсолютно безплатно моите филмчета като им дадох линк за да ги видят. Благодариха ми и казаха че ще се обадят ако решат нещо. Явно или не са им харесали или има друга причина, защото така и не се обадиха.
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от Pretor »

Едва ли не са им харесали. Може би причината е друга:
darknessfairy написа:...............за разни храни и други подобни глупости на разни кретени като (папрака и компания и разни други идиоти )които си правят реклама на това което продават в магазините си.
Pretor написа: Въпросът е дали спомоществователите на телевизията имат интерес от такива филми.
Изображение
Аватар
Amfibiq
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Яну 05, 2011 11:31 pm
Местоположение: София

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от Amfibiq »

Диканаров написа:Имах такъв и съм във възторг от него. Освен, че можеше да окача под него много полезни неща, той имаше и джоб с цип, в който да слагам разните дребнюшки и октоподите или мурените, ако имах такива риби простреляни на един излет. Ако са заедно на една дизгия макар и умиращи стават на усукано кълбо. Мурената и октопода са смъртни врагове и кожното им допиране, макар и заклани ги кара да се инстинктивно вкопчват едно в друго. Та затова ги разделях. На буя имах червено-бяло сигнално флагче, а можех при нужда да си полегна на него и да почина или надигна и огледам морето, прибоя или за приятел.
Колега диканяров искам да попитам въпросната морена прилича ли на змиорка или нещо подобно ? питах чичо гоогъл но той ми показа само една снимка на нещо подобно на змиорка след това търсих в да намеря клипче как се лови подобно нещо но не намерих повечето харпонджии не го стрелят а чакат да отмине ?
ето линк на това което си мисля че е морена.
http://www.google.bg/imgres?imgurl=http ... x=71&ty=48

Та въпроса ми е лови ли се яде ли се има ли чалъм ? извинявам се за OFFTOPIC
Само нинджа може да настъпи друга нинджа!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от spear »

Морената е много вкусна пържена и се лови само когато няма нищо друго, защото разправията с нея след изстрела е много голяма. Трябва да излезеш на брега за да и отрежеш главата като внимаваш да не те ухапе и чак тогава да я изкараш от стрелата.
Следва дране, което е доста трудно, става с 2 чифта клещи.
Месото е по-вкусно от това на змиорката.
Няма никакъв адреналин да стреляш и вземеш морена.
Да това на снимката е морена.
Аватар
Amfibiq
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Яну 05, 2011 11:31 pm
Местоположение: София

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от Amfibiq »

Добре ясно, а не мога ли да я сложа в мрежа примерно и да й отрежа главата след което да изкарам стрелата и да си продължа с нещата без да излизам на брега. Или трябва да я одера веднага? и другото което е как така с два чифта клещи? те самите клещи някакви по специални ли са или?
Само нинджа може да настъпи друга нинджа!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от spear »

Не е нужно веднага да се дере. Змиорката и морената се дерат много трудно. От опит съм установил че с 2 чифта най-обикновенни клещи става най-бързо и лесно. Като казвам лесно имам предвид че отиват около 15 минути яко дърпане. Трябва да сте двама, единия държи от едната страна другия дърпа кожата хваната от двете страни с клещите. Тя се къса, пак и пак ... и така :)
А дали ще и отрежеш главата в морето или на брега зависи от уменията ти и как си я ударил :). По-добре пробвай и сам ще разбереш как е най-добре за теб.
life_is_ a_dive
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Авг 30, 2009 9:19 pm

Re: техники за монтаж на леководолазен буй

Мнение от life_is_ a_dive »

Amfibiq написа:Добре ясно, а не мога ли да я сложа в мрежа примерно и да й отрежа главата след което да изкарам стрелата и да си продължа с нещата без да излизам на брега. Или трябва да я одера веднага? и другото което е как така с два чифта клещи? те самите клещи някакви по специални ли са или?

http://www.scielo.br/pdf/jvatitd/v14n3/a13v14n3.pdf

на английски морена е moray или само eel и ако така зададеш търсенето ще има резултат а относно това какво може да ти се случи ако все пак не се пребориш с морената след като я простреляш с харпуна, можеш да придобиеш по ясна представа от линка.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”