Мъртво вълнение

Модератор: nkolev66

sli4vo
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 5:35 pm

Re: Мъртво вълнение

Мнение от sli4vo »

мелтем мисля,че е североизточен вятър
soylediler
новобранец
новобранец
Мнения: 64
Регистриран на: Вто Фев 03, 2009 10:22 am
Местоположение: Haskovo
Обратна връзка:

Re: Мъртво вълнение

Мнение от soylediler »

[quote="Pretor"]Реших да отворя тази тема, защото едва ли има някой, който не се е сблъсквал с това явление и защото то е взело достатъчно жертви за да му обърнем подобаващо внимание.

Колега, първо да ти благодаря за прекрасното описание, наистина не е шега-работа!
Лично съм го изпитал на гърба си на Шкорпиловци преди десетина години, след 3 водки и някоя бира, близо 20 мин. съм плувал към брега с всичка сила. Измъкнах се, но аз си знам какви усилия ми струваше и какви мисли ми минаваха през кратуната и то след солиден допинг ;).
Никога, дотогава не бях попадал в такава ситуация в сладководните басейни, в които плувах.
Имах подобен случай и на Созопол, но там вече знаех какво представлява, че помогнах и на още един човек.
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Мъртво вълнение

Мнение от Pretor »

sli4vo написа:мелтем мисля,че е североизточен вятър
Така е. Мелтема е североизточен вятър, който често е причина за образуване на мъртво вълнение. Като такъв го определя и Димитър Минев в книгата си "Мълчаливият спорт".
soylediler написа:..........................................................
Да, според мен е важно да се знае какво представлява това явление. По-важно е обаче да успеем да запазим самообладание и да използваме наученото за изход от подобни ситуации. Като дете съм израснал по Шабленския плаж. Който е ходил знае с какви размери е той и колко рядко може да се види без вълни. Та там мъртвото вълнение е чест гост. Какво ти гост, направо е домакин :) .
Изображение
TonyZ
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Май 08, 2011 9:42 am
Обратна връзка:

Re: Мъртво вълнение

Мнение от TonyZ »

spear написа:Темата е много полезна особено за новобранци. И при мъртвото вълнение, при прилив-отлив, гмуркане до борун или проход между брега и остров винаги се образуват течения в някои случаи много силни и продължителни. Най-важното условие при измъкване от течение е да не се плашиш и да можеш да плуваш.
Теченията в които аз съм попадал ги деля на 3 вида - повърхностни(до 2м дълбочина), средни(на 5-6м) и дълбочинни(след 10-я метър).
Освен както е казано по-горе, аз съм се измъквал от повърхностно течение като гмурна до 6-7 метра и плувайки странично да изляза от него. При другите е ясно как. При тях опасното е само да не попаднеш в дълбочинно течение което да те дръпне за секунди на голяма дълбочина както се случва с този руснак в египет http://www.youtube.com/watch?v=eejQPUye ... re=related при който течението го сваля от 10м на 100 метра буквално за няколко секунди и след това се дави.
Кофтито е че по мои наблюдения най-много риба има там където течението е най-силно, обикновенно пред боруна. Какво правя в такъв случай. Закотвям си буя и държейки се за него раздишвам. След това гмуркам, взимам рибата и се качвам, обикновено на 50 м от буя заради течението. Следва малко екшън срещу течението докато се докопаш до буя и там почиваш. Гмуркал съм в толкова силно течение със закотвен буй че въжето(шлаух) се скъса веднъж докато раздишвах.
И накрая да добавя че като ви писне да се борите с течението просто се отпуснете на него, така или иначе километър, два по нататъка ще свърши. Надвечер поради отлива винаги обръща и ще се върнете пак с него, правили сме го много пъти по гръцките острови :).
Това видео ме потресе.
Накара ме да се замисля за доста неща.
Немога да разбера как така е засмукан на цели 100 м. Какво е това течение(какъв вид).
В Черно море има ли такива и т.н.
Мир на праха му на момчето.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Мъртво вълнение

Мнение от rikitikitavi »

има още един вид мъртво вълнение и то се получава на големите пясячни плажове. Познава се по грамадните по 2-3 метра вълни без гребени. Изглаждат като пииждащи хълмове. Тези вълни са доста дълги и се движат на права посока към брега без да се кривят. Та тези вълни след като се ударят в брега няма как да се отдръпнат освен по дъното. Тогава се получават две ясно усещащи се течения към брега и от брега. Лощото е , че огъването на водата от преминаването на вълната се предават и в дълбочина и се получава накъсване на двете течения.В тази ситуация се осеща едно здраво лашкане към брега и обратно и като краен резултат сме изтеглени навътре. След като стане по дълбоко от 4-5 метра двете течения се разделят и тогава си плуваме по леко към брега. И така докато излезем пак на плиткото.
Варианти да се измъкнем от тази ситуация:
-не влизаме при такива вълни
-използваме големи плавници, маска, шнорхел и пълзим по дъното със захващане по дъното и използваме енергично махане с плавниците докато изчакваме на дъното да отмине вълната за навътре. После изплуваме, дишаме и енергично плуваме със вълната към брега и при първо спиране на движението към брега се гмурваме и почваме отначало. Така имаме да издрепаме не повече от 100м най често.
-насочваме се към края на плажа се пробваме на камъните. Там можем да се задържаме по лесно по камъните.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Мъртво вълнение

Мнение от Булти »

manuk написа:Повод да напиша тези редове, ми даде темата на колегата Pretor „ Мъртво вълнение”.
В първият момент исках да коментирам за Мъртвото вълнение в неговата тема, в последствие прецених, че по- опитните харпунисти няма да научат от мен, нещо ново.
За сметка на това, смятам, че ползата за начинаещите гмуркачи и харпунисти ще е голяма, защото всичко в моят коментар е взето от Сборник „Черно Море” на издателство „Георги Бакалов” – Варна, както и от лични наблюдения.
На всички ни е ясно, че вълните се образуват от преобладаващите ветрове.
Освен това е установено, че има движение на водните пластове, както от характеристиките на брега, от температурната разлика на самите водни пластове- особенно около устията на големите реки- Днепър, Южен Буг, Днестър и Дунав, както смесването на сладка и солена вода, така и от фазите на Луната- приливи и отливи, които за нашето Черноморие са незначителни, но за други морета на бива да се пренебрегват.
Ета как стоят нещата за нашето Черно море.

ВЕТРОВЕ: Районът на Черно море се отличава с по-голяма ветровитост от близката суша. Преобладаващи са ветровете от Северозапад, Запад е Югозапад. Това се обяснява с Западно – Източния Атмосферен пренос, който съществува в умерения пояс на Северното полукълбо.
Освен това през студеното полугодие, във връзка с засилване на циклоналната дейност на Средиземно море и по-често формиране и задържане на Антициклони над Източна Европа в района на Черно море и особенно над Североизточната и Западната му част се появяват Североизточни ветрове.
През преходните сезони, когато Циклоните по полярния фронт преминават през територията на България или малко по на Север, се създават благоприятни условия за появяването на Югоизточни или Източни ветрове.
В такъв случай по Южното крайбрежие ветровете се предимно Южни и с Фьонов характер.
През летните месеци по крайбрежието възникват Бризови ветрове, които имат денонощна смяна: през деня духат към сушата, а през ноща – към морето.

ВЪЛНЕНИЕ: Силата на вълнението, височината на вълната и нейната скорост зависят от силата на вятъра, неговата продължителност и от разгона на вълната(изминато разстояние за засилване).
Теоретически максимално вълнение край Българския бряг, трябва да бъде при Източни и Североизточни ветрове, а край Кавказкия бряг при Западен и Северозападни ветрове.
При тези условия се образуват вълни от порядъка на 4 -5 бала и с ударна сила 5,7 тона върху един квадратен метър.
Вълнението има и сезонен характер – максималното му развитие е през Есента и Зимата а минималното – през Май и Юни.
Наблюдават се и денонощни промени. В повечето случаи, височината на вълната в следобедните часове е по- голяма, отколкото в утринните.

След спиране на вятъра (за нашето крайбрежие на Северозападния вятър), вълнението не утихва веднага, а продължава във вид на МЪРТВО ВЪЛНЕНИЕ - отразени вълни, образувани по импулсивен път от Кавказкия бряг, които се движат(връщат) по дъното, при пълно безветрие
Схващането че от Мелтем се образува Мъртво вълнение по нашия Български бряг, не отговаря на истината.
.

Така че, Североизточния и Източния вятър, които предизвикват Мелтем по нашето крайбрежие – вълните се засилват по повърхостта на нашето крайбрежие, след няколко дни ще предизвикат, съответно Мъртво вълнение по Кавказкия бряг, когато се връщат към него импулсивно по дъното.
Разбира се Мъртво вълнение може да има и при всякакъв друг вид, духащ в момента вятър.
Извода е : че Мъртвото вълнение може да се наблюдава, както при пълно безветрие, така и при всякакъв вятър..
Важното в случая е да се знае, че доминиращи са Мъртвите(отразените импулсивни вълни), докато формираните от текущия вятър вълни се явяват като тяхна „фризура” по повърхността, най-често с друга посока.
Веднага трябва да се отбележи ,че Мъртвите вълни проникват дълбоко и саздават неимоверно повече затруднения на подводния риболовец, отколкото най–високите ветрови вълни.
Имал съм случаи, когато от 10 метрова дълбочина, Мъртви вълни са ме изтръгвали от дъното и изхвърляли върху скалите на брега.
Рутинираните харпунисти отлично познават неукротимия бяс на морето при Мъртво вълнение, но се излагат на опасността, защото знаят, че в такива случаи, рибите населяват крайбрежните води в самия прибой.

Много важното в случая е, как без да се влиза в морето, да се определи характера на вълната.
Дали е ВЕТРОВА от духащия в момента вятър или е МЪРТВА–от ветрове, които са духали през изминалите 4-5 дни.
Изисква се наблюдателност,.........отварям дневника, който съм водил дълги години и съм отразявал всичко за рибите, полянките, пътищата на миграциите, сезоните, ветровете, валежите и тяхната продължителност, вълните, повтаряемостта на събитията и така нататък...... практиката показва следното:
При Североизточен и Източен вятър – Мелтем по нашето крайбрежие – вълните се високи, начупени и разпенени, цялото море е с „зайци”( начупени вълни, които се обръщат по цялата повърхност на морето), вълните се разбиват както в скалите, така и по плажа, но при тези ветрове се докарва топла вода от вътрешността на морето, което докарва и рибите.
Опитните харпунисти казват „ Колкото са по-големи вълните при Мелтем, толкова по-големи риби минават”, това е така но е опасно и не е за препоръчване поемането на такъв риск.
При Северозападен и Западен вятър по нашето крайбрежие вълните не са големи, начупени са и посоката им е към вътрешността на морето, топлата вода от повърхността се отнася към вътрешността на морето, зедно с нея си отива и голяма част от рибите.
След стихване на тези ветрове след 4-6 дни се появява Мъртвото вълнение – на плажа видимо вълните са малки, не са начупени и резпенени а полегати и движението им е плавно, защото се плъзват по пясъка плавно, без да срещнат съпротива и „загубват” силата си, но при връщането си обратно дърпат с голяма сила.
В същия момент ако погледнете към скалите на носа ще видите с каква голяма сила същите кротки на глед и плавно движещи се вълни по плажа, удрят скалите, тъй като съпротивата на скалите е непоклатима и пръските от разбитата вълна, се издигат на огромна височина - причина е огромната енергия, която Мъртвите вълни притежават.
В заключение, трябва да се направи уговорката, че всичко казано до тук, като Ветрове, Посоки и Видове вълни, се отнасят за нашето Черно море.
Разбира се, че по Аналогия- за други морета извода ще е следният:

Силен вятър духащ, от морето към брега създава Мелтем със всичките му последствия.
Силен вятър духащ, от брега към морето, след четри – шест, а и повече дни-в зависимост от разстоянието до отсрещния бряг, ще предизвика по импулсивен път Мъртво вълнение с всичките му последствия.

.......................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Булти написа:...колега Манук , Кавказ е доста далеч за да връща вълните :D ...на брега е едно , на 2 км навътре различно , на 10 пък си в друг свят ...зависи и от орографията на брега ...ветровете не се движат в права посока а в полукръг или полуелипса ...не знам откъде си го чел тва , но не мога да се съглася за отразени вълни от Кавказ или пък , че след силен западен вятър , после има мъртвак , след 4, 5 дни ...най-често мъртвак има след силен , бурен вятър с посока : североизток , югоизток , северозапад , югозапад , няма след източен и западен вятър :!: ...през ден съм с лодката в морето - кога с харпуна , кога с въдицата и ...тва са моите наблюдения ...темата , която подхвана е много интересна и моля и други да се изкажат :?:
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Мъртво вълнение

Мнение от Jack Daniels »

Манук, тука наистина си в грешка, какъв Северозападен вятър, какъв Кавказ ? Уважавам те че имаш собствено мнение, но в случая то не е вярно. Ето накратко какво казват специалистите :
"Мъртво вълнение се получава след спирането на вятър със сила около 5-10 м/сек. и продължителност 10-15 часа. То се наблюдава, след като вятърът е вдигнал вълна и вече е спрял, а продължава обикновено ден след спирането на вятъра. Това са свободни вълни на морската или океанската повърхност при пълно безветрие, дълги и полегати, с правилна форма, които се образуват от ветрови вълни след пълното спиране на вятъра или след излизането им от района на неговото въздействие. При мъртвото вълнение водните пластове се движат в различни посоки и затова то се усеща и в дълбочина, а придънното течение, което се образува в този случай, тегли навътре към морето. Специалистите предупреждават, че след подобно явление са необходими няколко дни морето да се успокои. Мъртвото вълнение е една от сериозните причини за удавянията, коментират водни спасители от Българския червен кръст (БЧК)."
Скоро в Бургаското приложенеи на в.24 часа имаше доста добра статия със съответните схеми за мъртвото вълнение, ако съм запазил вестникка ще я сканирам и сложа тука.
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Мъртво вълнение

Мнение от Pretor »

Весо, цитирал си точните специалисти. След вятъра, който се носи тези дни, очаквайте пак летално вълнение :wink: .
Изображение
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Мъртво вълнение

Мнение от manuk »

Колеги Булти и Jack Daniels,
За да не спорим излишно, тъй като и двамата изпускате израза ПРЕДАВАНЕ ПО ИМПУЛСИВЕН ПЪТ НА ЕНЕРГИЯ.
Обяснете ми това, което ще видите тук: (Link)
Как от петте закачени и допиращи се махала, като се отклони първото крайно махало и удари останалите четири махала, трите,които са в средата остават неподвижни и отскача само последното пето махало.
Ще допълня, че колкото и махала да наредите, ще отскача само последното, а останалите ще си остават неподвижни
Това е нагледен пример за предаване на енергия по импулсивен път.
Елементарна Механика Уотсън, би казал Шерлок Холмс.
Същото се получава и с водните маси, които имат натрупана огромна Енергия, от силния вятър.
Независимо дали това се случва в Черно море или в Океана.
По същия начин натрупаната Енергия на вълните от вятъра, става видима в двата края на водния басейн.
В единя край при вятъра
>>> първоначалния удар на първото първото махало, а в другия край след стихването му >>> отскача последното махало, като първото махало вече е спряло.
За това и вълнението се нарича Мъртво-няма ярко изразено видимо движение.
При плажа, вълната е напълно безобидна, поради липса на съпротива, но при връщането си в морето, водата е съхранила все още много Енергия и за това дърпа навътре.
В същия момент Енергията става видима при скалите, където при среща на водата с непоклатимите скали, се отдава натрупаната Енергия с голяма сила, и тази сила става видима от голямата височина на пръските от разбитата вълна, като срещне съпротивата на скалите.
За това, въпреки опасността за живота Ви, ако сте решили на всяка цена да ловите риба, при Мъртво вълнение, което въобще не е за препоръчване, трябва да се подходи от плажа, към скалите, защото при скалите просто няма да можете да влезете в морето.
Излизането, трябва да става на удобно място при скалите като в най-добрия случай, само ще си повредите екипировката, а в по-тежки случаи, може сериозно да се нараните.
А за това което колегата Pretor, е описал като "Мъртво вълнение", в друга тема, аз съм обяснил че:

".......На всички ни е ясно, че вълните се образуват от преобладаващите ветрове.
Освен това от учените е установено, че има движение на водните пластове, както от ХАРАКТЕРИСТИКИТЕ НА БРЕГА, от температурната разлика на самите водни пластове- особенно около устията на големите реки- Днепър, Южен Буг, Днестър и Дунав, както смесването на сладка и солена вода, така и от фазите на Луната- приливи и отливи, които за нашето Черноморие са незначителни, но за други морета на бива да се пренебрегват".......

Именно това което, описва колегата Pretor е свързано с характеристиките на брега, а не с Мъртвото вълнение.
Ако прочетете внимателно встъплението на колегата в темата, видно е че самият той дава обяснение, което е сходно с характеристиките на брега.
...............................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Мъртво вълнение

Мнение от Jack Daniels »

Манук, ти не спориш с мене, а със специалиста написал това, аз те попитах каква общо има тука северозападния вятър и Кавказ, а ти доста витиевато се опитваш да се измъкнеш. Сега в бургаския залив пере яко от изток и има вълни 2-3 метра, като утихне вятъра ела да видиш на живо мъртво вълнение.
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Мъртво вълнение

Мнение от manuk »

Jack Daniels написа:Манук, ти не спориш с мене, а със специалиста написал това, аз те попитах каква общо има тука северозападния вятър и Кавказ, а ти доста витиевато се опитваш да се измъкнеш. Сега в бургаския залив пере яко от изток и има вълни 2-3 метра, като утихне вятъра ела да видиш на живо мъртво вълнение.
И какво по различно казва специалиста , който цитираш от мен?
Ето какво сте написали Вие и специалиста, като веднага отбелязвам съвпаденията
:


"Мъртво вълнение се получава след спирането на вятър със сила около 5-10 м/сек. и продължителност 10-15 часа. То се наблюдава, след като вятърът е вдигнал вълна и вече е спрял, а продължава обикновено ден след спирането на вятъра. Това са свободни вълни на морската или океанската повърхност при пълно безветрие, дълги и полегати, с правилна форма, които се образуват от ветрови вълни след пълното спиране на вятъра или след излизането им от района на неговото въздействие. При мъртвото вълнение водните пластове се движат в различни посоки и затова то се усеща и в дълбочина, а придънното течение, което се образува в този случай, тегли навътре към морето. Специалистите предупреждават, че след подобно явление са необходими няколко дни морето да се успокои. Мъртвото вълнение е една от сериозните причини за удавянията, коментират водни спасители от Българския червен кръст (БЧК)."

Само че са изпуснати и не са указани посоките на движение и не зная как четете това което съм написал, пак ще повторя че, колкото е по голямо разтоянието в километри, толкова по голям е разгона на вълната и толкова повече енергия набира тя.
А разстоянието от Бургас до Кавказкия бряг е най-дългото за Черно море, та за това става въпрс.
След няколко дни на Кавказкия бряг ще има Мъртви вълни, като последица от силния Източен вятър, който духа сега по Българското Черноморие.
Ако и в Бургас има мъртви вълни, те ще са последица не от Мелтема, а от Западния вятър който духше преди да духне, Изтока.
Добре би било да кажете няколко думи и за нагледния материал с махалата - предаване на натрупана енергия по импулсивен път.
Защо реагират само крайните махала, а тези в средата остават неподвижни?
Аналогията за морските басейни е същата - видимата реакция на водата е само по бреговете, а пластовете в средата остават неподвижни ("мъртви"), защото само по импулсивен път предават енергията натрупана от вятъра.
Нима това не е очевидно?
По добре е да наблюдавате, събитията и да спорим когато, те се различават от моите твърдения.
Като за целта, при идеални природни условия, трябва да стихне Източния вятър духащ в момента, след това да има пълно безветрие.
Уверявам Ви Мъртво вълнение, няма да има, в близките 2-3 дни след стихването на Изтока, но разбира се ако не духне, друг вятър, ще се повтори това, което става с махалата.
Мъртвото вълнение от Кавказкия бряг след 5-6 дни , ще предизвика Мъртво вълнение по Българския бряг, но много по-слабо вълнение до затихване на процеса по подобие на махалата.
Препоръчвам Ви да изгледате филмчето, отново и пак да си кажете думата.
.............................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем трябва да я платим!
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Мъртво вълнение

Мнение от Jack Daniels »

manuk написа: След няколко дни на Кавказкия бряг ще има Мъртви вълни, като последица от силния Източен вятър, който духа сега по Българското Черноморие.
Ако и в Бургас има мъртви вълни, те ще са последица не от Мелтема, а от Западния вятър който духше преди да духне, Изтока.

.............................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем трябва да я платим![/color][/b]

:rolleyes:
Манук, това че при нас духа от изток не значи че и в Кавказ духа от там.Там спокойно може да си духа от другаде. Както и Булти писа по-горе, ветровете не се движат праволинейно а в кръг вседствие на съответните циклони и антициклони
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Мъртво вълнение

Мнение от manuk »

Jack Daniels написа:

:rolleyes:
Манук, това че при нас духа от изток не значи че и в Кавказ духа от там.Там спокойно може да си духа от другаде. Както и Булти писа по-горе, ветровете не се движат праволинейно а в кръг вседствие на съответните циклони и антициклони
Абсолютно правилно, тогава се получава ситуацията описана от мен преди два поста, прочетете пак:
"Извода е : че Мъртвото вълнение може да се наблюдава, както при пълно безветрие, така и при всякакъв вятър..
Важното в случая е да се знае, че доминиращи са Мъртвите(отразените импулсивни вълни), докато формираните от текущия вятър вълни се явяват като тяхна „фризура” по повърхността, най-често с друга посока.
Веднага трябва да се отбележи ,че Мъртвите вълни проникват дълбоко и саздават неимоверно повече затруднения на подводния риболовец, отколкото най–високите ветрови вълни."
Колега Jack Daniels не зная защо, аз задавам въпроси Вие не отговаряте на тях и прадължавате да твърдите едно и също.
Нима инструкцията на БЧК за Мъртвите вълни, може да обясни пораждането им по добре от съставителите на Сборник "Черно Море"на Книгоиздателство "Георги Бакалов-Варна.
Това са - чл.-кор. проф Александър Вълканов, проф. Христо Маринов, проф, Христо Динов, Петър Владев, както и огромния авторски колектив от още 68 члена.
Това е източника на моята информация, както и Законите на Физиката и Механиката.
Вие се позовавате на една информационна Инструкция на БЧК- цитирана от водни спасители???, и твърдите ,че са специалисти!
..................................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Мъртво вълнение

Мнение от Jack Daniels »

Манук,сега ми стана ясно защо в постове ви има толкова еклектика. Мисля че е редно когато цитирате нещо да го поставяте в кавички, а не да вплитате собствените си мнения в чужди цитати.
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Мъртво вълнение

Мнение от Булти »

Булти написа:...приятелю Манук , нареди 10000000000000...0000 махала и да видим дали ще отскочи последното :D , направи сметка колко е дължината на една вълна и колко дължини на вълни има до Кавказ :D ....или засили една лодка на глисаж със 100 км. в час , изключи мотора и виж колко ще продължи по инерция :D - ще спре на 1,2 метра ...минавал съм покрай боен кораб движещ се на пълна скорост - прави три метра вълна , която на по голямо разстояние намалява драстично - общото на тези примери доказва , че не си прав и ... механиката на твърдите тела , не е същата като на течностите...
...коя вълна е най-силната поред ли :D :D :D .....ми секи път като съм влизал от Бургаския плаж с лодката съм ги броил , щото инак ши напълня лодката с вода - в най добрия случай...и мога да кажа , че всеки път е различно :!: , поне за тва недей спори :D
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”