вашето мнение за направа на "хронограф"?

Модератор: nkolev66

Аватар
Шуменеца
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 2:19 pm
Местоположение: където всички земноводни живеят :)
Обратна връзка:

вашето мнение за направа на "хронограф"?

Мнение от Шуменеца »

Желая мнението на участниците във форума за направа на "хронограф" - уред за измерване скоростта на стрелата( използват ги и за лъкове и за огнестрелни и пневматични оръжия)
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: вашето мнение за направа на "хронограф"?

Мнение от spear »

Най-евтиния начин, дори безплатен, e с програмка като Cool Edit http://zamunda.net/details.php?id=25792&hit=1
Така поне правят колегите италианци. Записва се звука на изстрела и след това се отваря с програмата която ти показва от <-> до времето в милисекунди :)

Изображение
terzo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 703
Регистриран на: Съб Авг 29, 2009 1:52 pm
Местоположение: Равда

Re: вашето мнение за направа на "хронограф"?

Мнение от terzo »

Това няма да е лошо,аз ползвах хронограв за измерване на скорпста на пушката си затова че давай батка.
Аватар
Шуменеца
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 2:19 pm
Местоположение: където всички земноводни живеят :)
Обратна връзка:

Re: вашето мнение за направа на "хронограф"?

Мнение от Шуменеца »

това със звука е "мижи да те лажем"..извинявам се за израза, но на тема измервания..........................( това ми е работата)...тия хронографи за сухоземно измерване....ами те са със оптически датчици...и какво правим с кавитацията?????...същото е със звука.....колко прецизно ще преценим от какво е звука?( в подводниците имат огромен софтуер, преценяващ тия фактори, а в Куул Едит- да забравим)....звуци издават механизма, ластиците, стрелата и кавитацията...доста неизвестни, но може италианците да ги устройва, но аз не съм на тяхното мнение...нещата трябва да са истински, а не да се вадят от контекста на измерванията..те италианците пуцат и във въздух, ама това е смешно...по вярвам на тия със скоростните камери, но и там не е съвсем както трябва
П.П. Куул едит съм ползвал за кратко....за случая е в порядъка...от милисекунди до десетки такива, но това са косвени методи...малко като за милиционерите, дето засичали скоростта на МПС с "Лазар"..."брррррррррр"
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: вашето мнение за направа на "хронограф"?

Мнение от spear »

Пробвай и ще се убедиш колко е точно. Точно когато стрелата бива изстреляна имаш голяма амплутуда в кул едита, слагаш там първа отметка. Когато достигне целта пак се получава голяма амплитуда. Ясно различими са на фона на всички останали, останалите са много по-малки и няма как да се объркаш. Слагаш и на втората голяма амплитуда отметка и си готов.
Е ако си приготвил някакви пари за харчене не мога да те спра, аз просто ти предложих безплатен и много точен вариант :D

Американците ползват същия метод, но за по-голяма точност потапят допълнителен микрофон в презерватив. Ето в тази тема е описано: http://www.freedivingspearfishing.com/f ... post3.html

А това е запис на реален изстрел:

Изображение
Аватар
Шуменеца
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 2:19 pm
Местоположение: където всички земноводни живеят :)
Обратна връзка:

Re: вашето мнение за направа на "хронограф"?

Мнение от Шуменеца »

Да, което описа с мишената е вече друго нещо, само че в тоя случай ще мерим средна скорост, а не начална, но при съпоставка на няколко харпуна това е без значение. Иначе не мисля, че ще излезе много скъпо...просто си мислех за едно компактно устройство, което всеки може да "удави" където си иска и да мери...в случая на Юлиан е нужна някаква звукозаписна апаратура(или лаптоп до водоема), после аудиофайла да се вкара в софтуера и да се мери
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”