пневматичен харпун

Модератор: nkolev66

GEORGE_SHARK
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 6:14 pm
Местоположение: Варна

пневматичен харпун

Мнение от GEORGE_SHARK »

Колеги, притежавам пневматичен харпун руски модел, но произведен в България. Струва ми се че е произведен в някакъв военен завод около Хасково, до колкото имам спомен. До колкото си спомням моделите бяха два: един с дълго тяло с малък диаметър на камерата и къса дебела камера.....моя е от втория вид. Дано някой да си ги спомня! Изрових го от запасите в мазата и ми се струва, че е смазан добре и е в добро състояние, но е малко разглобен. Не можах да намеря документацията на пушкалото, а ми се иска да го ползвам като резервен, закачен за буя.......ако се наложи. Тази година скъсах желъд по време на риболов край Лозенец/още ме боли показалеца, здраво ме "изпра"/. Та ако някой има някаква техническа документация или познава майстор, който може да ми помогне ще му бъда признателен.
terzo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 703
Регистриран на: Съб Авг 29, 2009 1:52 pm
Местоположение: Равда

Re: пневматичен харпун

Мнение от terzo »

Имал съм го този модел преди доста ереме...просто се откажи от този харпун.Не става.
kavarna
новобранец
новобранец
Мнения: 79
Регистриран на: Сря Яну 13, 2010 6:55 pm

Re: пневматичен харпун

Мнение от kavarna »

А не може ли да пуснеш някоя снимка ей тъй за информация!
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2583
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: пневматичен харпун

Мнение от Диканаров »

Колега, напиши и от къде си. Така по-лесно ще те насочат към някой изпитан сервиз или техник. А и ако си сигурен в производителя, то някой колега от Хасково може да провери за нужната книжка с енструкции.
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
GEORGE_SHARK
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 6:14 pm
Местоположение: Варна

Re: пневматичен харпун

Мнение от GEORGE_SHARK »

Извинявайте колеги, че не се представих. Казвам се Георги Шарков на 54год, Н=169-170см/в зависимост от сезона/, последно - 77кг живо тегло. Коренен жител на Варна с малко гръцки примес в благородната българска кръв и по наследсво и с известно количество морска вода.
Инжектирам по малко и в двете си деца/син на 16г и дъщеря на 32г/, както и в зет си. Абе изграждам си семейна група по интереси, е и помагам за оборудването...
Както се казва добре възпитан, обучен .........и относително интелигентен.
Доста години бях разделен с любимото занимание, но от три години съм пак в саламурата. Затова и задавам въпроси за стари оръжия и вероятно и други по-нататък, които може да ви се сторят доста лаически. Предварително се извинявам, че може да предизвикам иронични усмивки.
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: пневматичен харпун

Мнение от Pretor »

Възрастта не е пречка, както писа Уйлям Уилис :) . Добре си дошъл при останалите "облъчени". Ако харпуна е от старите съветски антики, не си струва да се главоболиш с него, каквато и сантиментална стойност да има. Имах такъв преди трийсетина години. Но тогава да се докопаш до нещо друго беше трудно. Е в шапшандера имаше, но там както знаеш пазаряха определен кръг хора. Така че, вземай нещо класическо с ластик и пуцай на воля.
Изображение
GEORGE_SHARK
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 6:14 pm
Местоположение: Варна

Re: пневматичен харпун

Мнение от GEORGE_SHARK »

Благодаря за съветите. Оборудвал съм се вече с Cressi sub sioux 75 и Effesug black blade 100, но наистина пушкалото има романтична история, та затова ми е скъпо, пък съм го запазил добре смазано с оръжейна смазка...........Ще го щракна и публикувам тези дни.
Аватар
Valyo68
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 240
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: пневматичен харпун

Мнение от Valyo68 »

А....,аз не робувам на правила и норми! Имам руски харпун закупен от мен, на 12 години, като бях в Москва, от 55 рубли, от сивите, и той е на 30 години, въпрос е на подръжка, амортизация :lol: и любов към оръжието. До ден днешен си работи безупречно, баща ми си пуца с него, друг е въпроса какво вади. :D Ама си пуца и е доволен. :lol: За друг не иска и да чуе! Резервния комплект на буталцето така и си стои в смазката. За мен си е отживял времето, ама той, не та не, нали му е подарък от първородния син. :lol: И сега си го е смазал и нагласил и наистина работи.Инженер е, и може би си го човърка там нещо по него, незнам... :?: Тук, до колкото разбирам става дума за БГ. пневматика. Пусни снимка да го видим, то ще излезе пак някоя СССР разработка, и ако мога, ще помогна, най вече заради сантименталната стойност. :rolleyes: Но не разчитай на него, просто за реставрацията, тръпката и на стената. За гостите, разказите за големите риби и спомените!
А Претор, е прав отвсякъде, относно пригодноста му в днешни дни.
GEORGE_SHARK
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 6:14 pm
Местоположение: Варна

Re: пневматичен харпун

Мнение от GEORGE_SHARK »

Няколко снимки на производството на харпуни през "развития социализъм", за да си спомнят по-възрастните момчета 80–те години.
пневмо
пневмо
IMG00650-20110401-0742.jpg (103.06 KiB) Преглеждано 1927 пъти
IMG00649-20110401-0742.jpg
IMG00649-20110401-0742.jpg (108.39 KiB) Преглеждано 1927 пъти
За съжаление снимките не са с добра резолюция но могат да се качват до 256кб
Аватар
Шуменеца
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 2:19 pm
Местоположение: където всички земноводни живеят :)
Обратна връзка:

Re: пневматичен харпун

Мнение от Шуменеца »

Здравейте! Първоначално ми заприлича на Руските хидропневматични, но с тия отвори на надулника може и чист двукамерен пневматик да е. Лошото е че е с предно зацепване ( на стрелата), а не на буталото, но и така става. Няма какво да му се развали, освен каучуковите уплътнения. О- ринговете (орингите) можеш да намериш по автомагазините, К- маншона на буталото също оттам( търси к- маншони за спирачни цилиндърчета), а има и фирми в БГ , продаващи всякакви К- маншони и оринги. Ако е хидропневматичен, на камерата има нахлузен един маркуч пристегнат в двата края...сменяш го с някакъв достатъчно еластичен каучуков маркуч с подходящ диаметър....Дано да съм помогнал :)
ПП. забравих да допълня, че ако е чист пневматик , трябва да се налее в камерата 20- 30 милилитра ТЪНКО масло, най добре пълна синтетика или "силиконово" и в НИКАКЪВ случай спирачна течност, тя поема влага!
Аватар
Valyo68
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 240
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: пневматичен харпун

Мнение от Valyo68 »

Чиста пневматика е. Прилича много на този на баща ми, модел РПБ.
http://www.fishtour.by/articles.php?id=426
При братушките, ако се разровиш ще намериш доста подобрения и нови разработки за модела. А всичко каквото ти е написал Пламен/Шуменеца/ е точно така. Така, че разглобявай смело, почиствай, смазвай и ще стане къде ще иде. 8)
GEORGE_SHARK
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 6:14 pm
Местоположение: Варна

Re: пневматичен харпун

Мнение от GEORGE_SHARK »

Благодаря Ви колеги! Май този форум е пълен с момчета от старото поколение и правилното възпитание, свикнали да помагат на ближния. Ще отговарям на ввсеки затруднен с каквото мога. Рапор даден!
mitaka_nariba
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Мар 05, 2012 1:15 pm

Re: пневматичен харпун

Мнение от mitaka_nariba »

Имам същия супер е стреля безупречно....нека е руски...мога да помогна skype:
mitaka.tsvetkov
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: пневматичен харпун

Мнение от Булти »

... а аз навремето стрелях с ей такъв :

Изображение

и спусъка му понякога изтърваше :axe: ....а понякога бе невъзможно да произведеш изстрел :shock: , да не говорим , че стрелата се движеше на зигзаг :rolleyes:
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: пневматичен харпун

Мнение от spear »

Булти аз още го имам, същия. Същите проблеми ги имаше и моя.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”