Ролер 85

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Ролер 85

Мнение от gunman »

Пламене, добре се е получило.
Знаеш че тази идея ми харесва, но също така съм споделял с теб, кои са по принцип основните недостатъци на класическия ролер.Приемаме това тук за прототип, който съм сигурен, че до лятото ще преработиш още поне 3 пъти :D
За положителните страни на ролерите е говорено достатъчно.Най-голямата е, че се повишава коефициента на полезно използване (КПИ) на дължината на тялото на харпуна.При класическия ластичен харпун той е САМО около 50% :idea:
От недостатъците, на първо място, това е, че при тази схема губиш 1/2 от силата на ластика. Ако трябва тук да сложиш втори ластик, ще настъпи конструктивен кошмар.
С по-дебел ластик сигурно ще постигнеш изстрел, като при средно напомпан руски пневматик, което никак не е лошо, като гледам какви ги върши един 100см. "Таймен".
Второто, което е недостатък при всички ролери в този им вид е проблема, който настъпва, когато ластиците достигнат ролките (края на хода).
Третия е загубите от вътрешно триене, което настъпва при огъване на ластика около ролките и в случая, ако сложиш дебел ластик този ефект се засилва.
Четвъртия, това е вторичния откат, за който бат'ти Джорджо Дапиран пише подробно в сайта си.
Петия това е проблема с разположението (по-скоро разпределението) на отделните компоненти на сета: Стрела, линия, ластици, ролки, макара...
При класическия харпун това е ясно: Стрелата е отгоре, ластиците отгоре, линията и макарата отдолу.
Шестия, това е стъкмяването на харпуна след изстрел.При ролера е значително по-"интересно" отколкото при класическия. Най-просто е при пневматиците.

Има и още, но засега не ми се пише повече (уморен съм)....

Както и да е.... Пиша тези неща, не защото не сме дискутирали всяко нещо поотделно с теб. Напротив, всичко това сме си го говорили мноого пъти. Просто искам да споделя моите наблюдения върху ролерите и то точно тук-в темата, която ти отвори и което аз приветствах. Надявам се, поне някой друг да ги прочете,но не по диагонала.
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
Аватар
Шуменеца
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 2:19 pm
Местоположение: където всички земноводни живеят :)
Обратна връзка:

Re: Ролер 85

Мнение от Шуменеца »

Да, прототип е, даже на практика използвам старият си ролер с малки промени. Въпроса с проблема когато ласика достигне ролките тук се решава "автоматично". Достигайки тоя момент се изчерпва "лимита от полиспастното въже" и няма удар на тетивата в главата на харпуна. Да, ластика е Г-20 (май...защото имам 3 вида от такава дебелина и вече не помня кой кой е) , дебел, защото силата се редуцира два пъти и силата на ластика става колкото на ластик с диаметър 14, за сметка на скоростта, която "теоретично" трябва да е два пъти по висока, но поради загуби в триене ще се радвам ако достигне 1,3- 1,4 пъти да е по висока. Засега не мога да твърдя нищо със сигурност, трябва да се види какво ще покаже под вода.
ruslani4
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 5:21 pm

Re: Ролер 85

Мнение от ruslani4 »

Влизам в дискусията само с уговорката да спазваме добрия тон и да говорим конструктивно. В другия сайт темата за ролерите явно отдавна спря прогреса си и там сега на мода са пневматиците, които не ме вълнуват. Харпуна на снимките е доста поочукан вече, тъй като цял сезон стрелях с него и не го заменям с нищо друго за ползване в Черно море. Не е засичал и е абс. точен до самия край на 5-те си дължини. Имам намерение да изработя абс. същия харпун, но не 80 а 100 см. за Егея.
Та Акула (гънмен), относно поста ти от 04,01 2012 г. по т.4 при стрелба с класически харпун с 2, или 3 добре натегнати ластика отката може сериозно да нарани китката ти, а главата на харпуна скача видимо. При ролера не, че няма откат, но няма нищо общо с гореописаното. По т.2 , 5 и 6 - разгледай снимките и клипчето и ми кажи кое ти създава проблеми? По т.3 загуби със сигурност има, но ползването на добра ролка с колкото се може по-голям диаметър (при мен d max е 36 мм, като височината на ролера е 40 мм.) стопява тези загуби.
По т.1 неразбирам как губиш 1/2 от силата на ластика ?

П.П. Чакаме снимки от новия харпун.

Шуменец, за мен колкото по проста е една система толкова по-добре от гледна точка на екслпоатация в море. Дано системата да дава резултати т.е. да стреля по-добре от обикновения фулролер, да се зарежда лесно, да е надеждно, здраво и дълготрайно.

http://vimeo.com/34510056
Прикачени файлове
P1010269_2.JPG
P1010269_2.JPG (28.86 KiB) Преглеждано 1305 пъти
P1010358_2.JPG
P1010358_2.JPG (33.75 KiB) Преглеждано 1305 пъти
P1010357_2.JPG
P1010357_2.JPG (23.55 KiB) Преглеждано 1305 пъти
Последно промяна от ruslani4 на Чет Яну 05, 2012 7:52 pm, променено общо 2 пъти.
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Ролер 85

Мнение от baretata »

А добре дошъл в този форум Руслане.
Пашата обича смелите.
ruslani4
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 5:21 pm

Re: Ролер 85

Мнение от ruslani4 »

welcome :D

А забравих да кажа след клипчето: Не правете това в къщи. :) :) :)
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2583
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Ролер 85

Мнение от Диканаров »

Добре дошъл и от мен! Къде очука харпуна, у нас или в други морета и какви са успехите? Не изчезвай! :D
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Ролер 85

Мнение от gunman »

Колега Русланич, не знам защо си останал с убеждението, че се заяждам за щяло и нещяло с хората. Дори напротив. Винаги съм симпатизирал на тези, които си правят или подобряват сами части от екипировката.
Ако си прочел внимателно постовете ми в другия форум и по-специално, заключената тема "Polygun", ще видиш, че по-скоро се опитвам, да се придържам към добрия тон като игнорирам някои от постовете с лични нападки.

Най-напред бих искал, от сърце, да ти честитя новата придобивка.

Ще карам поред, като си формулирал въпросите в твоя пост:
По т.4 питай Джорджо Дапиран в чиито сайт най-подробно се описва ефекта от вторичния откат. Това го е заснел лично с неговата установка с високоскоростна камера и щом той го твърди, значи сигурно е така.Още повече, че не би ми дошло на акъла за това, ако в другия форум колегата Добс не беше споменал за това, което ме накара да си преведа специално тази статия (или както там го наричат) от сайта на Дапиран..
По т.5 за разположението: Добре си го решил при теб. Изнесъл си линията в от ляво, като при главата си направил канал. Ако ти е добре така... Пас съм. Не бих искал да те оспорвам, ако така ти е удобно да си работиш.
Аз твърдя, че най-лесна е схемата на пневматичния харпун, там става дори без да се налага да гледаш.Ако трябва на твоя да му сложиш една макара, как ще го осъществиш?
По т.6. Не виждам смисъл да спорим. При ролера винаги е малко по-времеемко стъкмяването, отколкото при класическия харпун. Пак трябва да откачиш това, да закачиш онова.Разбираш ме.
По т.2 Обърни внимание, как в края на хода, ластиците са вече "твърди". Ще обясня:дори с ръка, ако направиш бавно движението виждаш, че ластика се огъва относително лесно около ролката, докато не дойде самия край. Тогава вече силата на огъване става по-голяма , заради това, че самия ластик окъсява и се стреми в последния момент да подскочи нагоре.Даже си мисля, че в това влияние има и самата свръзка с топчетата и констриктера, които са в края на ластика.Края на ластика в последния момент подскача нагоре,след което тетивата плясва върху двете метални мостчета.Ти твърдиш, че това не създава проблем. Аз твърдя, че има, но с просто око не се вижда неговото влияние.
По т.3 сме на едно мнение...като си мисля, че параметъра "височинана барела" подлежи на оптимизация.

Остана т.1. Това беше специално за полиролера на Пламен. Погледни му внимателно клипчето. Използва полиспастен механизъм от втори род. Губи два пъти сила, като на теория, този полиспаст му дава два пъти по-висока скорост.

П.П. Снимките на новия ми харпун...Някои ги дочакаха (и оцениха) ... :wink:
Ти лично за себе си,смяташ ли, че аз съм длъжен да показвам нещо?
Кое те кара да мислиш, че това не просто блъф от моя страна и е един мой отчаян опит, да привлека внимание върху себе си?

Бих искал да отговориш поне на последния ми въпрос.
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
ruslani4
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 5:21 pm

Re: Ролер 85

Мнение от ruslani4 »

Е тя придобивката не е нова, но благодаря.

Къде е Джорджо, къде съм аз ? :)
Но имай в предвид, че най-вероятно Той (може би не лично ) е произвел поне няколко десетки, ако не и стотици класически харпуни, които чакат и трябва да бъдат ПРОДАДЕНИ. Няма как да излезе и да каже, че ролера е по-добър. Така че малко, или много неговото мнение и извод са субективни.

Най-лесно е с хавайско копие :)

Макара може да се монтира лесно стандартно отдолу, но ще се загуби 15-на см. дължина за зареждане. Най-хитро е да се монтира странично на принципа на стойките за камера :)

При ролера откачаш ластика, закачаш го на първата засечка, зареждаш отгоре, после въртиш и зареждаш отдолу. Отнема всичко 20 секунди. При класически харпун с отворена глава и 2 ластика обикновено първо проверяваш дали ластика е центрован, наместваш и после зареждаш. Същото се повтаря и с втория ластик. ( Джорджо даже има харпун с ролка за да няма разминаване в дължините) Ако двата ластика са стегнати в главата и не се разместват зареждането пак отнема 15-на сек. Но така или иначе след престой под водата от 1 - 2 минути трябва да почиваш поне минута. Дали ще заредиш за 5 или 20 сек на кой му пука, бърза работа нямаш.

Прав си, но точно за това, забележи как от снимката, металните мостчета започват 5 см преди оста на ролките и на около 3 см от тях пресичат плавно стрелата. Освобождаването на дайнемата от засечката става точно в този момент и там нататък стрелата се движи свободно в канала, а после ластика нека си подскача и нека дайнемата се удря в железата - стрелата отдавна е излетяла (След като добре си изпилих засечката имам минимално във времето износване на дайнемата)

Допълнително и внимателно ще разгледам клипчето на Пламен.

А иначе както писах в другия сайт нито сме приятели, нито гмуркаме заедно. Т.е. нищо лично. Мога да съдя само по това което виждам и чета. Но смятам, че е нормално като си казал А да кажеш и Б. Иначе е логично да останеш с всяко друго впечатление, но не и с вярното. Харпуна си е твой, ако искаш го покажи, ако не искаш недей.
Аватар
Шуменеца
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 2:19 pm
Местоположение: където всички земноводни живеят :)
Обратна връзка:

Re: Ролер 85

Мнение от Шуменеца »

Здравей Руслане, мисля, че с теб не се познаваме( или може да сме се виждали задочно по боруните), но лично ме познават стотици колеги( дърт торук съм) :) ...Съжалявам, че клипчето е кратко и доста калпаво( най важното- изстрела се вижда зле), но се надявам скоро да направя ново....Постоянно следя иновациите и такова нещо не съм виждал, с което съм горд, ама засега съм горд само на СУХО и без измервания :lol: ....но смятам, че идейката е добра и ще се радвам, ако някой я доработи( ПРЕДИ ЖАБАРИТЕ), затова я публикувах....но имам "още две в торбата" и те искат доста време за реализация :)
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Ролер 85

Мнение от gunman »

Ruslani4, нямам какво повече да добавя.
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: Ролер 85

Мнение от australia »

Да приветстваме колегата Руслан с добре дошъл в нашето скромно общество ,надявам се за напред да привличаме все повече любители на това красиво хоби и да сме по задружни макар не всякога да сме на едно мнение по дадена тема !

Пламене ще чакаме с нетърпение и голям интерес по подробно описание ,и по качествено видео на твоята концепция за ROLLER GUN .
Успех пичове аз пак изпушвам из Европата за около месец :smt006
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
ruslani4
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 5:21 pm

Re: Ролер 85

Мнение от ruslani4 »

yavorsub написа:Ето кой вид ролер-инверсния ме кефи най-много.Теста е много показателен:

http://vimeo.com/31562644

Яворе, според тебе ластиците на какъв коеф. ги зарежда колегата ?
ruslani4
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 5:21 pm

Re: Ролер 85

Мнение от ruslani4 »

Шуменеца написа:Здравей Руслане, мисля, че с теб не се познаваме( или може да сме се виждали задочно по боруните), но лично ме познават стотици колеги( дърт торук съм) :) ...Съжалявам, че клипчето е кратко и доста калпаво( най важното- изстрела се вижда зле), но се надявам скоро да направя ново....Постоянно следя иновациите и такова нещо не съм виждал, с което съм горд, ама засега съм горд само на СУХО и без измервания :lol: ....но смятам, че идейката е добра и ще се радвам, ако някой я доработи( ПРЕДИ ЖАБАРИТЕ), затова я публикувах....но имам "още две в торбата" и те искат доста време за реализация :)
Здравей Пламене,
Не се познаваме, аз съм малък - на 36 г. почти и се гмуркам от скоро - 6 г. :)
Разгледах внимателно концепцията на полиспасните харпуни и честно казано не ми допада. Ако се измисли нещо което да стреля по мишена силно и точно на далечно разтояние - поне 7-8 метра, най-вероятно няма да става за реално ползване в море. Сложно зареждане, много ролки и допълнителни ластици, затруднена маневреност.
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Ролер 85

Мнение от gunman »

ruslani4 написа: Здравей Пламене,
Не се познаваме, аз съм малък - на 36 г. почти и се гмуркам от скоро - 6 г. :)
Разгледах внимателно концепцията на полиспасните харпуни и честно казано не ми допада. Ако се измисли нещо което да стреля по мишена силно и точно на далечно разтояние - поне 7-8 метра, най-вероятно няма да става за реално ползване в море. Сложно зареждане, много ролки и допълнителни ластици, затруднена маневреност.
Точно така си е!
Русланич, като че ли вчера беше, когато почти същия израз бях прочел за ролергъна, като концепция.Не искам да те засегна по никой начин.
Явно хората не са настроени лесно да приемат промяната. И не само в подводния риболов.
Така е било и в корабоплаването, когато корабите с парни двигатели са били в "пелени", почитателите на платноходите са ги наричали "димящи чайници" и с разни други имена, все от този сорт. :D
Според мен, всяко едно начало е трудно и прототипите са част от играта наречена технически прогрес. Това, че някой се е опитал нещо да направи, за мен е по-скоро основание за респект пред неговия неуспех, отколкото повод за подигравка.
На всички е известно, че братя Райт са прелетели малко повече от 10 метра с техния прототип на самолет, първата кола с ДВГ е имала респекртиращата мощност от 1к.с. задвижвана от двигателя си с обем 1000 куб.см. но рано или късно, хората разбират колко важни са били именно тези първи стъпки.
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
ruslani4
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 5:21 pm

Re: Ролер 85

Мнение от ruslani4 »

Съгласен. Едни си губят времето, парите и нервите, накрая всички споделяме. Но няма по-голям кеф от това да изработиш нещо, което си струва. Така, че само напред.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”