Избор на маска за подводен риболов?

Модератор: nkolev66

Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от barutchiata © »

Това лято ми влезна идеята да опитам с гмуркането. Изчетох това онова за плавници и харпуни, но никъде не намерих за избор на очила. Как се избират? Ако можете батковци да ми помогнете, ще съм ви благодарен.
rimohit
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 9:04 pm
Местоположение: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от rimohit »

Не съм от батковците, но едно е сигурно. Маслата е нещо прекалено индивидуално. От 12 маски наскоро остсях 3 , които ми пасваха . От тях избрах най - удобната . Иска проба и само проба. Като я натиснеш към лицето трябва да се задържа от вакума без да си сложил каишката , а като я сложиш не трябва да усещаш грам притеснение от натиска!
татовамомченценаучибезбройнещаотмоитерепортажидобисмелостоттяхвидячеивБългарияможедаселовирибаскаяккопираабсолютновсичкитемимаршрутиирепортажиипослегипредставикатосвоивМаниятаинаРиба
terzo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 703
Регистриран на: Съб Авг 29, 2009 1:52 pm
Местоположение: Равда

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от terzo »

Никой не може да те съветеа коя маска да си купиш,или на коя марка всичко е много относително.Както ти писа колегата, отиваш в магазина и пробваш ако трябва всички маски от щанда и сам ще трябва да усетиш коя маска ти лепне най добре и това е твоята маска.
Аватар
RAAZIEL
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1436
Регистриран на: Чет Яну 31, 2008 5:16 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от RAAZIEL »

Това е индивидуална работа,но ето няколко общи съвета-Силикона трябва да е много мек,да се задържа на лицето без ластик и да е добра марка.Не е лошо да се уговориш с продавачите за проба във водата и ако не ти пасне да я смениш с друг модел.Моята е на 10 год.и не е мръднала/Mares-tempra/при мен не пуска капка вода,но съм имал случаи когато не е пасвала на някои приятели.
ПАЗЕТЕ ЧИСТОТА НА ВОДОЕМИТЕ
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от barutchiata © »

Благодаря за съветите явно нещата се свеждат до анатомията на човека и е индивидуално, а нещо да ме посъветвате за цвета. Дали да е прозрачен силикон или плътен цвят, сиреч да няма отражения и т.н. И ако може да ме посъветвате за добри марки.
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от australia »

Да добавя само че е много важно като я пробваш да си добре избръснат :!: (или поне само мустаците) иначе теста няма да е меродавен .
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от baretata »

Обикновено харпунджийте ползват маска от черен силикон. Преди десетина дни влязох в магазин на Видракс и от 15 маски само една ми пасна. С цяло стъкло на Салвимар, струва 51 лев и има страхотна видимост. Сложи си избраната маска на лицето и всмукни на вътре без да слагаш каишката, трябва да не пада от лицето ти и да усетиш вакуума.
Пашата обича смелите.
Аватар
RAAZIEL
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1436
Регистриран на: Чет Яну 31, 2008 5:16 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от RAAZIEL »

Моя нов избор би бил пак Mares,черна, от по скъпите модели/около100лв/
Технисуб ако намериш също е марка с традиции,но тя май се превърна в акваланг ако не се лъжа :?: :!: Пазара вече е много богат,така че.....успех.
ПАЗЕТЕ ЧИСТОТА НА ВОДОЕМИТЕ
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от barutchiata © »

Благодаря на всички за съветите. Сега поне имам време за избор. :lol:
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от australia »

Успех батка :mrgreen:
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от gunman »

barutchiata © написа:Благодаря на всички за съветите. Сега поне имам време за избор. :lol:
Ако позволиш, да те посъветвам и аз: Преди да отидеш в магазина си удари и една "контра", че иначе космясал ли си, вакума не го търси и има да се чудиш, защо все не ти прилепва маската :wink:
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
valjo
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 9:40 pm

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от valjo »

За маската има две основни изисквания:
• Да ти пасва добре на лицето и да не пуща вода
• Да ти осигурява добра видимост, както в широчина, така и носът да не ти прави т.нар. „хикс” по средата на зрителното поле.
Според мен най-добре е изборът да се направи по следния начин: Отиваш в магазин в който има голямо разнообразие от марки и модели и започваш да пробваш коя маска ти лепва добре на лицето. Критерият е следния: Притискаш я леко към лицето за да се вакуумира и трябва да остава така без да пада и без да се налага от време на време да смукваш лека с носа за да възстановяваш вакуума. Ако трябва да помагаш на вакуума с носа значи маската не става.
Така отделяш онези маски които ти лепват добре на лицето. След това от тях избираш онази която ти осигурява най-добра видимост.
След като намериш „твоята маска” – тази кояти ти лепва добре на лицето и ти дава най-голямата възможна видимост я купуваш, като може много, много да не и гледаш цвета. Все пак аз бих предпочел черна маска, но то ва си е въпрос на лични предпочитания.
Щях да забравя, да уточня, че говорим само за маски които са от 45 – 50 лв. нагоре. Тези от 15 лв, по сергиите, ги забравяш.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от Булти »

Баруте , добре дошъл в наште редици ...

:drinkers:
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от barutchiata © »

Булти написа:Баруте , добре дошъл в наште редици ...

:drinkers:
Чакай първо да далдисам и после. Иначе един приятел Иво Селеновски отдавна ме зарибяваше за подводния, ама пусто не съм много добър плувец та все отлагах.


Значи гладко избръснат и отивам да избирам маска и шнорнел. После цяла зима ще тренирам във ваната. :lol: :lol: :lol:
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Избор на маска за подводен риболов?

Мнение от Pretor »

И автършейфа е много важен :wink: . Трябва да е лосион, а не от сорта на млеката :) .
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”