"Меандрос" с калибра за монтиране

Модератор: nkolev66

Аватар
JIRO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 180
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 1:49 am

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от JIRO »

adventurebg написа:Аз пък спретвам един с дължина на задния елемент 9, 3 см. В задната си част е висок 1см. а в най широката е 2,2 см. и се казва Мирос :lol: скоро ще кача и снимки за един колега :wink:
Сигурно ще се повторя но смятам ,че не се печели кой знае какво като увеличаваме задния елемент,освен ако не поместим част от спусъка в петата.
Това което би станало ако не го изнесем в петата и го удължим с повече от 90мм:
1)Увеличаваме безсмисленно зарядното усилие...
2)Рискуваме спусковия елемент да се отдалечи от удобната за показалеца позиция(особено с ръкавица)
Това над което би трябвало да се поработи е да се намали височината в задния край на касетата под 12мм(с цел да се измести няколко см. към петата) и да се постави автоматична странична щипка(която да ни даде възможност за засечка поставена максимално назад)!
1)Изпълнявайки горното правилно ,това би ни дало приблизително към +150мм зарядна дължина спрямо стандартен харпун без обратен спусък

И на края съм на мнение ,че не си струва да се прави спусък при наличието на готови на прилично ниво и пари ,понеже(от опит знам) иска много часове работа за да стане почти толкова хубав като примерно горния!
Аватар
Шуменеца
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 2:19 pm
Местоположение: където всички земноводни живеят :)
Обратна връзка:

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от Шуменеца »

Жиро, спусъка ти е много гот, казвам го за другите, защото го видях :wink: . Колкото до "калибрата" и за мен е някаква недомислица на фона на красивата изработка. Като гледам съотношението на рамената на елементите, няма да е по мек от "акулския" спусък, а материала ако е неръждаема стомана, ще тежи поне толкова. От друга страна, ако е титан....титана е лек, много жилав материал, НОООООО....ковък( ПЛАСТИЧЕН ), което за подобни приложения би довело наистина до деформации на късите рамена на лоста и резултата е "изтърване" след време :wink:
ПП. Колкото до поста на Сийл, човека не се има за гений и не твърди, че не е виждал спусък преди това, а просто казва, че не е копирал и не е ползвал чертежи( нечии) , аз всъщност никога не съм контактувал с него, но както каза Владо, постовете му са интелигентни и грамотни и ги чета с интерес!!!
yavorsub
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 6:18 pm

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от yavorsub »

Само на мен ли тази калибра ще ми улесни живота? :roll:
Що да е недомислица? :?: Не всеки има работилница в къщи :idea:
Дали всеки един от нас си е пробивал дупките за спусъка от първия път?

А сега кажете че някога някой се е сетил и е помислил за клиента че да го улесни? Да ИКЕА го правят от години. :lol:

Малко като че ли започвам да долавям "фалшиви ноти" ама може и да съм мнителен. Излезе нещо ново на пазара, което сметнах че може да е интересно на самоделците -както се очертава че е в съседна Гърция, и реших да го споделя. Така както редовно пускам всички новости до които се докопам.Ясно е че не на всеки ще се хареса, ясно че и коментарите ще са -такива каквито са досега. Ама така е , в Българя спорта подводен риболов макар и познат от доста години , тепърва му предстоят развитие и апогей.Поне така ми се струва на мен.

Аз лично в най-скоро време ще получа един такъв спусък , ще го монтирам сам на едно ново тяло или най-вероятно на някоя стара дръжка (от Апачи например) -ей така за да се пробвам че да видя дали наистина е тежък, недомислен или просто ...... :wink:


п.с.-Не е крита унформация по простата причина че в Бг бяха продадени само няколко. С един от спусъците наречен Митос имаше технически проблем.За радост поради ЮРИДИЧЕСКИ проблеми той бе спрян , преработен и вече под бранд Меандрос се появи на пазара. Пасва идеално в леглото на първия модел на Патос (пластмасовия спусък) . Не са продадени много бройки от него , но производителя ги подменя безплатно с нов. Така че Коце ако имаш такъв -давай го , вече подменихме двата от Несебър.
seal
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 5:28 pm

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от seal »

Яворе под детайл имах предвид оная странната пружинка дето играе и роля на ограничител-просто е малко по-серт и с повече витки от необходимото и малко да клеяса затруднява зареждането-по принцип е дребна работа и може да се намалят витките и промени формата става нормално,или просто да се изкопира от по-тънка тел
Що се отнася до обратноста на спусъка и безопасноста му те са в обратна пропорционалност-удължаването на задния детайл изисква голяма дъга на пропадането му за да освободи стрелата,което е проблем при нисък офсет и касета назад в дръжката-просто детайла няма къде да пропадне.Проблема може да се реши със намаляване на гърбицата и контакта между нея и стрелата,което е компромис с безопасноста така че не съм фен на прекалено дългите детайли и големия реверс,за това и бях малко скептичен към онзи интересен свръхреверсивен спусък на новата словенска фирма,дето влиза в петата.Ако принципа му е същия за който говорим,то със сигурност е много нервен и не държи на износване.Просто както и при много други работи не може "хем душата в рая,хем ...до края"
А пък калибрата ако е добре замислена си е супер улеснение,при положение че напасваме разпробита касета.Аз в "лабораторни" условия разпробивам тялото и касетата синхронно.Набелязвам си място за дупка в касетата с площ поне квадратен сант лесно за целене,после го уцелвам през тялото с дрелка,да остави белег.Вадя касетата и разпробивам белега на бормашината,връщам касета и прекарвам свредлото през двете готови дупки ,докато остави белег от вътрешната страна на втората стена на касетата.Вадя и пак на бормашината-така касетата е готова и остава да прокарам свредлото през готовите дупки да разпробие другата страна на тялото и готово
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от gunman »

А ако го измислиш така,че не пробиваш въобще за щифтове не става ли по-лесно?
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
tolio_pm
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 826
Регистриран на: Сря Мар 26, 2008 8:48 pm
Местоположение: Поморие

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от tolio_pm »

Е каква стана тя сега?Човека пусна снимки,исказа мнение,"отвори очите" на нашего брата,и накрая какво?То спусъци всеки(е почти де),който се занимава с "дърводелство" предпочита (опитва)да си направи сам(Ицката-Поморие,Коцето-Балчик,Жиро ,миро,Лъчо Владо,итн. тн.)
Дали "Меандроса" бива,или не- ще определи пазара :!: Ма имало смисъл,нямало смисъл-щом производителя така е преценил;ако Ви харесва-купувате,ако ли не-не купувате.Е тука е местото да благодаря на Явор че бяхме едни от първите,който го видяхме.Благодарско Батка,и не само за случая-по принцип.
Пп:Стрелям само с "дървета" със спусаци на Ицо-Пм,и Владо с лек "тунинг" на Явор-ми и двата си вършат работата. а именно да освобождават безпроблемно стрелата и линията(или не е това целта на спусака?)
Поздрави и наравни на всички във всичко :D
Spear го каза в един друг форум:От вас зависи кога ще спрете и ще се задоволите с постигнатото, но едно е сигурно -
пътят е безкраен а бариерите си ги слагаме сами вървейки по него.
yavorsub
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 6:18 pm

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от yavorsub »

" Меандрос" с цяла серия от няколко (до момента) спусъци и доста аксесоари за подводния ловец.

Имат вече спусък който има отвори за захващане с види и с оси.
tolio_pm
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 826
Регистриран на: Сря Мар 26, 2008 8:48 pm
Местоположение: Поморие

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от tolio_pm »

Имам една молба към Юли(spear),ако не му е проблем да качи снимка на макарето(Меандрос-а де)
Надявам се че молбата ми ще бъде удовлетворена :roll:
Предварително благодаря
Spear го каза в един друг форум:От вас зависи кога ще спрете и ще се задоволите с постигнатото, но едно е сигурно -
пътят е безкраен а бариерите си ги слагаме сами вървейки по него.
yavorsub
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 6:18 pm

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от yavorsub »

@ Тольо (ако позволиш да те наричам така) , от известно време очаквам снимки на цялата серия за да ги качим ,но още нямаме .Имам само на някои от продуктите им.
seal
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 5:28 pm

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от seal »

Аз лично нищо лошо не съм казал за Меандроса,даже не знаех че е новият "Митос".Благодаря на Явор че ни държи в течение.Има много хубави работи на пазара,особено на гръцкия,но на мой харпун слагам мой си спусък,без суеверие,просто ме кефи.Не че не са се налагли дребни доработки но тва е част от играта на усъвършенстване,като гледам и на големите им се налага понякога.Просто трябва не само мисъл,ами и да дойде и навреме.Но най-важното е кефа да е пълен :drinkers:
Аватар
Шуменеца
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 2:19 pm
Местоположение: където всички земноводни живеят :)
Обратна връзка:

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от Шуменеца »

Колеги, един въпрос, който не касае спусъци :? ...Просто за да се изчистят понятията! В древността нямаше "реверсни" спусъци и не се обръщаше такова внимание на работният ход на ластика...просто имаше повече риба :D ..и тогава казвахме "метров харпун" на харпун с дължина на тръбата от края на дръжката до главата...което си е доста неточно, защото например, особено дръжките- дръжки всякакви. Нека някой даде по точно оределение колко "метров" е харпуна, защото искам новото "чудовище" , което правя да отговаря на ЕДНО определение за дължина( НЕ ЗА РАБОТЕН ХОД НА ЛАСТИКА :idea: ), аз за колко "метров" се води като габарит, за да няма после спорове и недоразумения. Предварително благодаря на всеки, който вземе участие! :wink:
П.П. ще го постна и в моята тема..колкото повече мнения и окончателно избистряне на нещата- по добре!
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от ildobrev »

До колкото знам, дължина на харпуна сега се води, разстоянието от втулките на ластика при главата до последната засечка на стрелата.
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от Jack Daniels »

Това с последната засечка пак е малко неточно,при различните модели стрели последната засечка може да варира поне с 5 см. Според мене когато говорим за харпуни, би трябвало да се гледа някакъв постоянен размер, примерно както каза Явор - от дупката/втулките за ластика до началото на касетата , или пък габаритната дължина. А когато говорим за зарядна дължина, тогава опираме до засечките на стрелата
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от spear »

tolio_pm написа:Имам една молба към Юли(spear),ако не му е проблем да качи снимка на макарето(Меандрос-а де)
Надявам се че молбата ми ще бъде удовлетворена :roll:
Предварително благодаря
На xxOne в сайта ги има: http://www.xxone.gr/default.aspx?pageid=90
yavorsub
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 6:18 pm

Re: "Меандрос" с калибра за монтиране

Мнение от yavorsub »

Бат Веско зарядната дължина ни се задава освен от дължината на тялото и от вида на стрелата.Не че не го знаеш де а и другите участници в дискусията , но да го напишем и да го вземаме в пред вид.
От както (пак за него) навлезе реверса :roll: се забелязва едно "течение" от харпунджии които започнаха да търсят лимита в един харпун.Имам преки наблюдения и смело мога да твърдя че съм един от първите който започна да си скъсява жълъдите и да правям допълнителан асечка , в по-късен етап и акулска финка мноого назад, на 5мм пред касетата.Даже и скъсяване на самата касета направих(на една повредена касета и изпилих тавана на зад с около 2см и с радост останових че си стреля без проблем) :wink: с цел да се спестят 2, 3, 5 че и 7см за еднакъв харпун.
Та от около 3-4 години леко полека започнаха да се появяват стрели , първо с една допълнителна засечка -за по-дългите харпуни да улесни зареждането, по-късно и с изнесени силно назад засечки и днес вече има фирми които предлагат силно тунинговани стрели , точно както е редно. :wink:
Та думата ми е че в цялото това уравнение няма как и не трябва да слагаме габаритите на харпуна.Просто има хора които слагат огроман пета, други пък стърчат с по 20см напред пред дупките за ластици, гледаш го метров харпун пък той зарежда колкото една 75ца.

Не знам да ли да не отворим нова тема за еволюцията на харпуните или нещо от рода , но аз май не съм човека дето ставам за това.
Просто много ми е интересно и държа когато някой ползва нещо , да се знае кой кога и къде го е измислил. Че иначе се случват интересни моменти когато някой ме праща да се науча да плувам -например . :D :D :D
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”