СЕЗОН 2012

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от vatus56 »

Браво, добре си се справил, Златко!
Никоя риба не е по - важна от живота !
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от boqn_belchev »

Да продължа накратко и аз.
Бях стигнал до излизането от водата на Мартина. Слънцето напичаше, качих се по стръмната пътека и побързах да стигна до колата. Похвалих се на жената и започнах да събличам неопрена. Гледам долу колегата, на който беше паднал акумулатора влязъл във водата и се опитва да го извади. При събличането чух едно прас и после пак прас. Бях сцепил горницата на неопрена и от двете страни по около педя близо до шева от кръста нагоре. Ядосах си се де съм се разбързал и заблял. Сложих го в кофата и започнахме да прибираме покъщината. Видях, че колегата излезе от водата без акумулатора, но така и не дойде да се обади. Бях му казал ако не могат, когато изляза да се обади, но не го направи. Малко ме човърка дали е още там. Ако мога някои ден да вляза до края на сезона, ще се опитам да го извадя да не пречи на морето. Там често влизат и от дайвинг центровете може и те да са го направили.
Прибрахме багажа обърнахме се към морето да му се полюбуваме и потеглихме за Каварна. Изкъпах хубаво оборудването и полу-сух взех горницата във Варна за през седмицата да се опитам да я поправя.
Следващата сряда ми остана малко време през деня, попрегледах темата на Ники за лепене на боти, купих си конец, които ми казаха, че издържал на морска вода и започнах да творя. Не съм от сръчните, но накрая резултатът изглеждаше добре, а няколко гмуркания без проблеми са доказателство за качеството.
Запознах се и със няколко колеги. Един от тях Иво ми показа и харпуните, които си е правил попитах го дали мога да ги разгледам, а след като ми разреши имах чувството, че държа някакво произведение на изкуството. Не бях виждал преди това ролков харпун пък ка моли да го държа. Сигурно съм изглеждал като малко дете държащо скъпа играчка. Поздравих го за труда и работата. Запознах се и със Силистренският колега, които пътувал чак от Силистра само да е в синьото, беше пострелял доста платерини а един кефал след борба му избягал, но му оставил незабравими спомени.
Та влизам аз опитвам да заредя. Поставям стрелата, намествам въжето, опъвам ластика и се опитвам да поставя тетивата на стрелата. В момента, в които го направя тя излита напред. Пак опитвам и така половин час във водата. Явно днес няма да стрелям малко се ядосвам, но нищо ще вляза да извадя малко миди и да се погмуркам за кеф. Може пък така да видя някоя класна риба и да понауча за навиците, малко ме е яд, но какво да се прави работата ми в къщи, върху оборудването не е на 90% . Когато излязох видях и друг колега от Каварна, които ме посъветва:
да сменя въжето с корда, че не се оплита и се обслужва по-лесно, дори понякога откачал рибите от кордата без да ги прекарва през стрелата.
Да имам резервен амортисьор – заминавали за около един сезон
И ако ми трябват клещи за кримпване имал и ще ми помогне за кримпването.
Прибирам се вадя спусъка. Дали от това, че смених стрелата сегашната е малко по-дебела и опашката и е по- различна. Валио68 ме беше посъветвал в началото на сезона да погледна пружините. Малко ме беше страх да отварям спусъка, но какво да се прави неволя. Има едно петле, един щифт, две пружини и всичко това в пластмасова касета. Гледам едната пружина връща спусъка зад нея е предпазителя. Другата пружина нещо се е изкривила. Единия и край влиза в нещо като чоп, а другият подпира петлето. Отивам до магазина купувам подобна малко по- дълга. Режа я. Нестава- по дебела е самата тел и по твърда пружината. Попитах в рибарсия магазин, но и там не намерих. Зимата бях срещал некъде по форумите, някои да пише къде ги има, но не ги прегледах. Поизправих старата и след няколко опита, пробвания и тестове последните излети нямам проблеми, но почти винаги внимавам когато поставям стрелата я вкарвам все едно, че правя любов нежно и леко да чуя изщракването проверявам спусъка, тогава зареждам ластика и поставям тетивата.
Няколко излета нямаше много за разказване.
Нещо за което се сещам е една техника от един клип. Гмурках се около Фичоза. След като преплувах морето да огледам мястото, на което не бях идвал преди това. Гмурках на плитко и дълбоко, риба- чернокопчета виждах предимно в плиткото. Вземах от дъното бели, плоски камъчета., когато забележех рибите, хвърлях по едно камъче и те любопитковците идваха да проверят какво става. Няколко пъти се връщаха с едно по-малко. Пробвах номера и на други места, но нямаше такъв голям ефект. По- скоро трябва да е тихо и да няма вълни. Така плясъка на камъка се чува по-добре. Два пъти видях и платерини. Първата беше следвана от две по-малки. Дали това, че слънцето беше зад гърба ми или рибите бяха нещо разсеяни, но ме доближиха много близо прицелих се изстрел и голямата е уцелена в корема. Посягам да я хвана притискам я към гърдите, хващам я и започвам да я нижа на кукана. Когато изваждах стрелата от корема на рибата се показа хайвер. Малко ме доядя, сякаш нещо ми подсказваше да не стрелям, имах някакви съмнения и може би затова не са ми обръщали внимание. Малко след това дойде и още една платерина . Забелязах я от далеч и се прилепих към дъното. Рибата идваше точно срещу мен. Чаках момента в който да съм сигурен на 100% че ще успея, пръстът ми вече натискаше спусъка когато рибата ме усети и се обърна, но вече беше закъсняла. Стрелата явно беше прекъснала нещо, защото рибата не се помръдна след изстрела. Приех това като дар и знак, че не съм постъпил толкова лошо с предната и морето е решило в това без платерино време да ми ги подари.
Имах и няколко излета в Каварна бях без документи и не ми се мърдаше много извън града. Имам една платерина и няколко чернокопчета. Веднъж видях и по-големи рибки, от същия вид, но бяха много бързи, а водата много мътна. Колега ми каза, че е стрелял по-кефали, но сега там имаше мрежи на рибари и не става много за гмуркане. Една вечер след като свалих рибата от кукана да я изчистя го забравих на буната. Беше ми подарък от Ники и ми носеше много късмет. Направих си нови подобни, пак са късметлииски. Единият замина и на екскурзия за седмица до комшиите, другият го подарих на един приятел и ми останаха две заготовки.
Миналата седмица събота и неделя бях на Болата.
Водата в събота беше много мътна и не можах да намеря бистро място. В 9 вече пиех кафе с приятели и почти през целия ден се срещах със хора, с които не се бях виждал почти цяло лято.
В неделя беше доста по-бистро видях и няколко пасажа от по стотина риби, които незнам защо се движеха на север или пасажът и бил само един и е обикалял в кръг. Имаше доста голям мъртвак и след като започна да ми става лошо се преместих на Зеленка. Там имаше много рибари по буната и дори на камъка от който обикновено влизам. Влязох малко по-на страни да не им преча. Водата беше по-топла и бистра от тази на Болата. Още с първите гмуркания видях пасажи от риби. Странно, но всички се движеха на север. Първо при всяко гмуркане над мен минаваха пасажи със съфрид. Изчаквах търпеливо да мине и някои хищник, но явно се беше прибрал вече на дълбокото. Бях легнал до един камък и ме доближиха дребни платерини. Не бързаха много и една застана пред стрелата. Беше дребна, но реших да проверя мерника, изстрел рибата остана на въжето без да трепва. Взех я и се отправих към плиткото да я обработя. Когато я нижех на кукана ми се стори доста малка, този сезон само в началото бях стрелял по такива малки риби. Отидох по към буната, но там много въдичари хвърлят бомбарди. Не ми се минаваше пред тях и се качих на буната. Там ми казаха, че в четвъртък вряло от чернокоп. Попитах рибаря, който беше застанал на ръба на буната дали ще му преча, ако постоя малко под въдиците. Отговори ми че няма проблеми. Взех под мишница боди борда с коша и оборудването и точно се оглеждах от къде да сляза нещо ме прободе по крака. Дори малко извиках от болка. Гледам настъпал съм една мида. И преди съм трошал миди с боси крака, но не ме е болял така крака, кръв няма а болката е голяма. Тогава рибарят, който попитах за мястото каза, че е било оса. Наистина като се вгледах в строшената черупка се различаваха жълтеникави остатъци на осата. Дали да влизам или да се прибирам. Знам, че по принцип много боли ужиленото от оса, а от пчела повече се надува. Преди няколко седмици на гроздобера ме беше жилнала пчела по ръката и после една седмица ходех с подута ръка. Така и така вече бях пренесъл оборудването, ще плувам покрай брега и ако усетя нещо бързо ще изляза. Дори когато си потопих крака усетих облекчение. После дори се залисах и забравих за осата. Там от където влиза лодката на рибарите намерих два чернокопа, доста едри с хубави червени хриле и бистри очи. Взех и тях както и няколко по-едри рапана по буната. На плиткото пред скалата с водопада видях и платерини. Закотвих бодиборда и зачаках. Появи се един пасаж, после още един, но все малки. Пообиколих и по-напред нищо. Върнах се прострелях една малка платерина и излязох на буната. От там куцук куцук до колата. Там се запознах с двама колеги от Добрич. Иво и Дидо ако не се лъжа им бяха имената, побърихме малко, обсъдихме си оборудването и се разделихме. По пътя на връщане имах чувството, че някои ми отхапва крака, пуснах климатика на студено в краката и така се прибрах. Явно морската вода е облекчавала болката, а красотите под водата са разсейвали съзнанието. Бях прекарал няколко часа в синьото и дори бях прекалил малко с времето, но часовете прекарани под вода ми се струват като минути. Там забравям, забавлявам се и се зарибявам .

снимката е подготовка за следващата слука.
Пожелавам на всички весел празник, много слука и сполука!
62521_3482885364694_1551065755_n[1].jpg
62521_3482885364694_1551065755_n[1].jpg (177.87 KiB) Преглеждано 1854 пъти
Честит празник на всички именици!
Да сте живи,
да сте здрави,
да празнувате с другари
и за награда най-накрай
да ви споходи урожая,
да си направите и снимки,
че да ви видим на картинки!
tolio_pm
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 826
Регистриран на: Сря Мар 26, 2008 8:48 pm
Местоположение: Поморие

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от tolio_pm »

Браво Боби,поздрави за слуката.
Тия дни ще ти звънна,да се чуем
Spear го каза в един друг форум:От вас зависи кога ще спрете и ще се задоволите с постигнатото, но едно е сигурно -
пътят е безкраен а бариерите си ги слагаме сами вървейки по него.
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от boqn_belchev »

Благодаря, Анатоли! Нали знаеш, че винаги когато съм във водата и ти си бил там, а за слуката и сполуката голяма част дължа на хора като теб. Така, че това е и ваша слука и сполука! Поздрави и до скоро виждане
Jikony
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Пон Апр 07, 2008 12:27 pm

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от Jikony »

преди 3 дни мой познат удари 4.900 платерина
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от Jack Daniels »

Jikony написа:преди 3 дни мой познат удари 4.900 платерина
За Анастас -приморския ли става въпрос ?
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Jikony
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Пон Апр 07, 2008 12:27 pm

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от Jikony »

Атанас таксито
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от Jack Daniels »

Аха, Танас-фиданата и се скатава още, а не вземе да почерпи :)
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от vatus56 »

Те и двамата са Насковци, че да не стане недоразумение.
За Анастас съм сигурен, защото я показа на снимка тлъстата бабушкера.
Никоя риба не е по - важна от живота !
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от Jack Daniels »

Няма лъжа, няма измама - на Наско-фиданата бабушкерата била по-голяма, а разправя че видял и по-големи, ама не им гръмнал щото се уплашил да не го отнесат към турско :lol:
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от spear »

Според мен става дума за Ешек платерини, по това време се появяват.
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от express.servise »

да те стават такива големи
едно клипче за сезон 2012
http://www.youtube.com/watch?v=vyHuHRMY ... ture=g-upl
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от boqn_belchev »

Много хубава риба. Пожелавам ти повече срещи с такива рибоци!
Благодаря за пушката, не се отлепя от ръката ми!
Аватар
stoikov
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Вто Мар 22, 2011 11:24 am
Местоположение: Добрич

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от stoikov »

Бравос, колега, express.servise !
megakoko
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Апр 29, 2011 9:39 am
Местоположение: Burgas

Re: СЕЗОН 2012

Мнение от megakoko »

вчера имах среща с тези ешек платерини.вървяха 2х2,явно сега им е времето.стрелях по 3, но успях да взема само едната (най-дребната) кило и нещо. обикалят в плиткача,на 60см вода
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”