Съвет за Харпун.

Модератор: nkolev66

valvigi
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 7:57 am
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от valvigi »

Здравейте, колеги
Включвам се за първи път и дано да сам в правилната тема. Питането ми е предимство или недостатък е харпуна да плува със стрелата?
Понеже срещам различни мнения.
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от baretata »

Според мен е недостатък, понеже като легнеш на дъното харпуна ще иска да изплува нагоре, а ти ще го натискаш надолу за да може да си на линия за стрелба. Това ще изисква усилия от твоя страна, а това води до загуба на енергия и съответно загуба на кислород. Не съм специалист , но мисля че е това проблема. Мисля че даже би ще попречи и на точната стрелба. Има доста специалисти тук които биха ти дали добри съвети.
Пашата обича смелите.
Аватар
flippo
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 1:49 pm

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от flippo »

a като е направен да потъва, няма ли усилия, за да го задържаш :D ?
Аватар
alex_vp
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Май 20, 2009 6:37 pm
Местоположение: Бургас

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от alex_vp »

Ако е правилно балансиран един харпун би трябвало да потъва хоризонтално и много бавно със стрелата, а без нея да изплува.
valvigi
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 7:57 am
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от valvigi »

Благодаря за отговорите.
Аз вече си купих нов харпун, за който ми казаха че би трябвало да потъва със стрелата, но на практика се оказа че плува със стрелата. Единствено има усилие, когато далдисваш - трябва първо да го насочиш надолу, но на дъното е много маневрен.
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от ildobrev »

Да не си купил Mares Fantom? :)
valvigi
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 7:57 am
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от valvigi »

Питането ми май е като след дъжд качулка, но исках да проверя прекарал ли съм се или това е нормално (плуването със стрелата). Иначе харпуна е Seatec Snake 110.
И преди бях стрелял със плуващ със стрелата Picasso Bazik 100 и бях впечатлен. Може би, защото досега съм стрелял само със 75-ица ( събран от Omer Dragon, Cressi дръжка, 19.5 мм ластици Seatec и 6мм стрела Salvi). Идеален, но започна да ми идва малко къс.
maslin
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 8:44 am

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от maslin »

Сподед мен харпуна трябва да плува или още по-добре да е неутрален. Не мога да си представя как човек, може да направи засада, след като непрекъснато трябва да повдига носа на харпуна, да седи под напрежение в ръката с харпуна и т.н. Аз мисля, че харпуните на Пикасо са с концепция от 70-те години, шумни и нелепи. Това име Базик, според мен идеално отговаря на съотношението качество-цена. Дори консервативна фирма като Омер, която има за хедлайнер Спорасуб, въведе водача на стрелата, елиптичната форма, иновативни желади и други подобни. Да се сравнява Сийтек със Пикасо според мен е нелепо. Вярно е, че старата дръжка на Сийтек не е много удобна, но аз лично съм видял същата да използва Дапиран във филмите, а неговите харпуни стрелят точно на 7 метра в идеална среда. Според мен, при положение, че човек има избора на квалитетни италиански фирми като Омер, Салви, Креси и Сийтек е безмислено да се опитва да намери нещо в други такива. Да не говорим, че един наш приятел и досега се чуди как му е избягала една врана, а не сеща за гадното прищракване на недодялания спусък .......
5.08 STA. 115 DYN with stereofins in 50 meters pool.
Аватар
JIRO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 180
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 1:49 am

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от JIRO »

Масова заблуда напоследък е схващането харпуна да плува със стрелата (малцина отдават значение че здравия захват на дръжката по време на изстрел е от огромно значение за точността и силата на изстрела) ,правилно балансирания за мен харпун е почти неотрален със сравнително преотежнена глава(потъвайки максимално бавно със стрелата,върхът на стрелата докосва дъното а дръжката остава да сочи нагоре),това балансиране ни дава добър контрол на харпуна при вълна и различни маневри ,добър захват на дръжката във всяка секунда.
Не на последно място ще отбележа че почти нама идеално балансиран купешки харпун(добре е в началото да им се поприказва за да се получи добър баланс).
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от baretata »

Жиро натъпках дръжката на моята Апнеа с фибран ама пак потъва с дръжката надолу. Махнах втулката която ми сложи защото с нея стрелата пропадаше с още няколко сантиметра надолу от десетката. Сега на четири метра пропада само с около пет санта. Мисля че ще трябва само да обърнем контрата отдолу и ще се реши проблема. Иначе пък Патоса сега стреля от четири метра точно в десетката.
Пашата обича смелите.
Аватар
JIRO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 180
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 1:49 am

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от JIRO »

Той коноса беше по голям с 5 десети от стрелата!
Ми понеделник можем да я свършим таз работа с обръщането на контрата и балансирането на дръжката!
Аватар
darkspot
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Дек 28, 2010 7:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от darkspot »

А по Патоса какво пипна, че на 4 м. няма пропадане, и какъв ти е сета по принцип на Патоса ?
Георги Маринов:
Генерален спонсор на Мтел,Енерго-про и Лукойл.
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от baretata »

Патоса е Про 90, стрела 130/6,25, ластици Праймлайм 17,5 отрязани на коефициент 3,3. Пет дължини корда които вчера замених с макара. Обърнах контрата. И съм с дайнима на ластиците , метални втулки от двете страни.
Пашата обича смелите.
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от express.servise »

На мен ми е по удобно когато харпуна потъва с дръжката надолу.Някога го оставям на дъното за да се наместя или да оправя нещо по екипировката и като реша да хвана пак той се е завъртял нагоре и трябва да си усуча ръката да го хвана пак .което губи ценно време,освен това когато изстреляш стрелата и обработваш рибата ,това че дръжката е по лека обръща клипа (камерата ) на обратно .Според мен :харпуна трябва да левитира на половин метър под повърхността или да едва да изплува когато е без стрелата в хоризонтално положение с дръжката надолу. Така не се налага да го държиш за да правиш клип ,не потъва в камъните,и е максимално утежнен за да няма откат . Получава се че като сложиш стрелата потъва бавно с предната част надолу защото стрелата винаги е разположена малко по напред от центъра на тежестта.Не съм експерт само споделям как се случват нещата при мен. :wink:
Смяната на контрата ли подобри изстрела?
Извинявам се сега те разбрах правилно!
Най удобно ще е ако го разглобиш в предната част и намериш кухина в която да вградиш малко олово с силикон като внимаваш да не повредиш уплътненята (ринговете).
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Съвет за Харпун.

Мнение от baretata »

Вчера гледах някакъв италиански клип с простреляна едра риба и забелязах че харпуна виси с дръжката надолу точно както моя. Не използвам камера така че засега не виждам някакъв кои знае какъв проблем.
Пашата обича смелите.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”