Харпуни

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
Аватар
DrAkoN
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1052
Регистриран на: Нед Окт 02, 2005 1:24 pm
Местоположение: Стара Загора - София
Обратна връзка:

Харпуни

Мнение от DrAkoN »

Колеги ластичния харун не е ли по слаб и по неточен от колкото пневматичния ???? и според вас каква е наи добрата дължина на харпуна .
RIBOLOVECat
новобранец
новобранец
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Дек 27, 2006 10:48 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от RIBOLOVECat »

за мен 1.10м е добра далжина ,и претпочитам ластика :)
не рибар 'РИБОЛОВЕЦ'
Аватар
assen
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Апр 19, 2007 10:52 am

Мнение от assen »

Според зависи. Ластичния е предпочитан сред българските харпунджии. Дължина? Зависи по какво ще стреляш.
Ако е за попчета и 50 см са дъстатъчни.
Ако питаш опитните харпунджии, какъв ти трябва като начинаещ за летяща риба, ще ти кажат 90 см. Само че това е от тяхна гледна точка.
Все пак имат голям опит и слизат на дълбоко.

За това според мен, като начинаещ и на по-плитки води по платерини и подобни, 75 санта са напълно достатъчни.
Аз съм такъв и такъв съм взел. Не съжелявам.
Аватар
justinian
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 572
Регистриран на: Пон Юли 25, 2005 7:19 pm
Местоположение: In Female Dreams
Обратна връзка:

Мнение от justinian »

Бих те посъветвал да си купиш 90 см. ластичен харпун . От собствен опит знам, че тази дължина на харпуна го прави почти универсален. Предполагам, че колегите с опит ще подкрепят твърдението ми. В случай, че решиш да си купиш от турските лицензни харпуни, добре е да му смениш ластиците и да му купиш нова стрела с диаметър 6 милиметра.
Сърцето на глупавите е в техните уста, а устата на мъдрите са в тяхното сърце.
Paur
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 2:23 pm
Местоположение: Burgas

Харпун

Мнение от Paur »

С Моите цели 170 см височина 90 см е максимално разумната дължина - иначе зареждам много трудно, макар да не съм слаботелесен. 75 мисля, че е достатъчно за начинаещ.
За попчета дълго време бях с 50 см, турски, доста успешно. Миналото лято Купих някакво италианско миньонче - 35 см което изненадващо се оказа удачно!
С по-късото харпунче се борави по-лесно.
Ето няколко впечатления - стрелата да е възможно най-тънка, ластиците, скъпи, силиконови, "закачалката" да е чупеща.
За попчета - тризъбец със закалени върхове, но носи със себе си резервен за да не си развалиш кефа по средата на деня... Имаше и едни изглеждащи ужасно , с пластмасова основа, които обаче работиха дълго...
Буят е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН - хем да ти носи друг размер харпун, хем да те виждат рогачите с лодки и джетове...
Кратки гмуркания - 20-30 сек, за да го правиш цял ден без умора.
Преди влизане - никаква храна! Само едно шоколадче -50 гр, за да ти възстанови изгорената кръвна захар - ще намали драстично вероятността от схващания!
На слука (ако намериш все още къде да се съблечеш, че тия грозни строежи разкатаха фамиличта на брега...)
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Мнение от Булти »

да ти отговоря честно приятелю - за Черно море веке не ти требе никаков харпун , кото беше - БЕШЕ :cry: .....едно хавайско копие за попчета колкото да ти мине мерака , щи свърши работа :cry:
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

Булти гледах ги тези хавайски копия за попчета стават,но закалкан не.Понеже имат много малки контри и калкана се изнизва.Хърпуна пък за скалите нестава понеже като удари скалата и пак излиза заради голямата контра.А бе с две думи хубавое да имаш и трите. :wink:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Мнение от Булти »

калкана само го бодеш със стрелата и я хващаш после от другата страна да не се изниже рибата и контра не ти трябва , аз калканите ги пера с водолазен нож ( не харпунджийски ) , който си идва бая големичък и си има доста яка контра от " тъпата" - назъбената част
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

Булти нему разбирам макар,че имам харпун,но след забраната ще пробвам да бучна едно калканче около10 кила даречем :lol: :shock:
Аватар
DrAkoN
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1052
Регистриран на: Нед Окт 02, 2005 1:24 pm
Местоположение: Стара Загора - София
Обратна връзка:

Мнение от DrAkoN »

А къде е добре да се гмуркам за попчета ??? Около Поморие например и на каква далбочина да ги тарся ??
Аватар
Zahariev
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Юли 22, 2007 11:56 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Zahariev »

Аз си купих 90 см ластичен и много трудно успявам да го заредя. Въпреки дебелата джапанка, с която подпирам дръжката на харпуна, след няколко активни дни ми се появяваше рана на гърдите (гмуркам се без неопрен).
В Гърция, където започнах с подводния риболов, много рядко ползват ластични харпуни, за 16 дни, видях 2... срещу над 20 пневматични. Освен това моят ми се струва слаб за бистра вода, стрелата се движи бавно и пада преди да е изминала и 4-5 м. Определено ще си купя пневматичен за другото лято. Така че аз бих ти препоръчал да си вземеш такъв.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Мнение от Булти »

за разлика от колегите в харпунджийския сайт където пневматиката е табу , аз също съм на нея ...има си някой тънкости обаче при стрелбата - тва е все едно да сравняваме гладкоцевна пушка с карабина , при едната не се целиш ( мерник -мушка ) за разлика от другата , при едната динамично я въртиш в процеса на стрелба , докато при другата си статичен ....за удобството няма да коментираме ...и за сцепените палци :wink: ... да не коментираме и мътната вода :evil:

попчета от нос Емине до Елените дал господ на малка дълбочина :wink:
miricha3
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Авг 23, 2007 1:41 pm

НОСЕТЕ БУЙ СПАСЯВА ЖИВОТ

Мнение от miricha3 »

ехо здр. що чак сега прогледнах ве хора ????? купих си 65 см италиянски и ми е добре - след първия ден бях станал труден за рисуване ту тъмно син тту жълт натъртен с ухлузвания но щастлив после му хванах чалъма и остана само удоволствието . имам и хаваиско копие с ластици от прашка оригиналните не издържаха - за жалост обаче остана на турския бряг и някой фес - козар му се радва - халал да му е .И сега лошата новина :roll: :shock: :( нямам неопрен онзи ден се песнах на мартина на тюленово и се одървих . преде месец от там за час и половина съм излизал с 27 едри попа и по две три платерини олеее а раци ако намеря едри са супер. юли месец на силистар на плажа стана като в троянската война първия ден бях само аз с хавайското копие нямаше и два часа и един до мен зачатка с харпун - многориба има там . на втория ден бяхме вече 10ина и един рояк хлапета - третия беше кошмар трябваше ми вече и щит за стрелите ииии да викажа с хаваеца ги размазах тия с харпуните бяха много слаби и ми гонеха рибата понеже стрелят по далече , ама трябва и да се улучва . И сега финала пак там на самите скали на силистар от дясната страна на морето ме срещна -ТОЙ ЛАВРАКА - голяма грешка 4 кила виснаха на кукана иман късмет един приятел се беше върнал от испания и доиде примен за късмет си купи турски харпун и бях влязал да го изпробвам това му беше първия истрел в вода и лаврак незнам как стана а и ми отне доста време докато изкашля водата дето я глътнах - просто забравих и се развиках под водата ма беше за кратко бая зор видях ама като го вързах на плажа с едно въже поне сто човека се снимаха а и един родвайлер го здави хахаха едвам го отървах. Имам и една случка с един водолаз приятелката ми за малко да го удави НОСЕТЕ БУЙ СПАСЯВА ЖИВОТ
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Мнение от Булти »

Баааси късметлията , аз лаврак не съм виждал в морето от повече от 10 год. :D :D :D бравоссс :!: ....туй сигурно ще да е бил последния лаврак в Черно море :D :D :D ....бях на Силистар целия юни - слаба работа :( , ти си дошъл след мен и си избил рибата :D ...на късмета тва е :D :D :D
miricha3
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Авг 23, 2007 1:41 pm

Мнение от miricha3 »

Да наистина голям късмет. Аз бях на вила в Царево и всеки ден ходих до силистар тогава имаше много платерини и дракони аз ги биех с хаваиското копие само веднаж стрелях с харпун по лаврака късмет просто го взех да го пробвам . Интересното е че го барнах на плиткото между скалите вдясно от плажа посока резово ти ги знаеш имам и снимки в колата сега се сещам ще отида даги взема - аз съм аматьор и лаврак на живо не бях виждал само в Метро но там са малки този имаше меже би около 4 кила не остана време да го тегля . Имам обаче малко финансови проблеми и не успях да си купя неопрен но сам си намерил нещо 5мм 260 лв мисля че е добре но ми е нужен съвет - хубавото е че е с боне и може да се носи само горницата или долницата поотделно бягам за снимките че съм на работа .
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”