Харпуни

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: лаврак

Мнение от gunman »

Какво да кажа... Хубаво съм на ход, ама каквото и да кажа, ще прозвъчи като реклама от моя страна.Ами да почвам, че....к'вото стане. :roll:
Харпуните показани на тия снимки са "метровки" ( растоянието от отвора за захващане на ластика, до задната заечка е 1 метър). Преди време се чудех колко да е дълъг един харпун за Черно Море, но след като видях с каво работят едни от най-големите майстори (нека не споменавам имена) вече еднозначно се убедих, че "метровката" е оптималния харпун за нашето море.
Е... сега на север е по-мътничко и там момчетата успешно ползват пневматици с многозъби върхове, но нека не изпадаме в подробности, че трябва да пиша 3 дни.
Метровия харпун става и за платерини, и за лавраци, и за торуци (стига да им разбираш).
Сега...
Някои хора когато продават ( и аз го правя и не се срамувам, че продавам труда си) харпуните си, предпочитат да не ги окомплектоват, за да може ловеца сам да си сложи сетът за който мисли, че ще е оптимален.Е... аз мисля по друг начин.
Предпочитам да заложа на сигурно и да предоставя възможно най-добрия продукт, който може да се намери ( а в някои случаи и не може). В случая тези ластици са най-добрите, които може да се намерят на пазара. Спецално си ги внасям от САЩ, за да съм сигурен.Това са 2 х 14.5мм, чиято зарядна сила е 2 х 45кг=90кг.
Само за сравнение - средна стойност за ластик ф20мм се зарежда със сила около 70кг.
Другото , което няма как да видите на каквато и да били снимка, това е ,че тези ластици се разпъват на по-голяма дължина от ф20 (наричаме го коефициент), така стрелата ускорява по-дълго време, а да не говорим, че със съвсем прост експеримент мога да демонстрирам на всеки който поиска, че този ластик е много по-бърз от всеки друг, който съм използвал досега.
Спусъка... В един момент установих, че най-добре е сам да си направя спусък от 100% неръждаема стомана, от колкото де разчитам на нещо, което не познавам.
Стрелата ... Ами като кажеш "SALVI" и си мисля, че от там нататък няма какво повече да се казва.Закалена неръждаема стомана,с която можеш да пердашиш големите рибоци на фона на камъните , без да се притесняваш като за стрела "Беша" да кажем, която си иска внимателно отношение.
Това са основните продукти влизащи като "покупни" в един харпун. От там нататък следва формата на тялото, която винаги е била обект на дискусия.
От нея зависи как ще стреля харпуна. Само от нея и от нищо друго. Защото иначе с перфектни ластици, стрела и спусък, можеш да получиш перфектно "говно", което става само за печката (или камината), в което съм се убедил сам.
Специално тези харпуни, съм се постарал да са по-маневрени от всички стандартни в магазините (при главата в заредено състояние са 29-30мм,). Широки са в средата два-пъти повече от "нормалните", с което се опитвам да противодействам на отката в посока нагоре, благодарение на който обикновено стрелата прелита над рибата.
Масата тя е също по-голяма от това на "нормалния" харпун, а който се е занимавал поне малко от малко с оръжие е на ясно, че за стъбилен изстрел се нуждаем от голяма маса, която да противодейства на масата на излитащата стрела.
Ами това е като цяло, което мога да кажа с няколко изречения.Правя го не за да си направя реклама, а за да знаете ако търсите, какво точно да търсите в един харпун.
Между другото търябва да спомена, че точно тия харпуни са доста по-мощни (бих казал даже думата излишно) тъй като работят добре по платерините и с единия от двата ластика, а с двата можеш да стреляш и по зъбари и мерута в другите морета, но пък винаги е успокоително да знаеш, че ако случайно скъсаш ластик или тетива под водата (всичко става), то спокойно можеш да продължиш лова до края на деня, без да се притесняваш от кавото и да било. Това последното го казвам от личен опит.
А иначе с показания сет, просто няма риба в черно море, на която да не може да и се "освети маслото".
Ами... Това е. Дано съм бил полезен на някого. :wink:
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
Аватар
justinian
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 572
Регистриран на: Пон Юли 25, 2005 7:19 pm
Местоположение: In Female Dreams
Обратна връзка:

лаврак

Мнение от justinian »

Само за илюстрация- http://spearfish.org/e107_files/public/ ... age404.jpg
Сърцето на глупавите е в техните уста, а устата на мъдрите са в тяхното сърце.
na4ko21
новобранец
новобранец
Мнения: 49
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2007 2:56 pm
Местоположение: dobri4
Обратна връзка:

Re: лаврак

Мнение от na4ko21 »

Ок аз от каде мога да си купя такава пушка и за какви билети (пари:))става вупрос ???
6te go mislq
adventurebg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 10:01 pm
Местоположение: Слънчев Бряг
Обратна връзка:

Re: лаврак

Мнение от adventurebg »

Нямам думи за тази пушка, уникална е!!!! Хвърлил съм и око :smt101 и мисля да се споразумеем за една :D Видях я, държах я хареса ми!!Сега трябва само да поплувам малко с нея и съм аз :smt023
Последно промяна от adventurebg на Пет Сеп 11, 2009 8:13 pm, променено общо 1 път.
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕ ТОВА, КОЕТО МИ ДАВА МОРЕТО!
Аватар
spook
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 383
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 5:15 pm
Местоположение: несебър-влас и обратно....

Re: Харпуни

Мнение от spook »

Айде и аз да провокирам лекичко..

Та… имах една стотица Бюша с която мноого риба изтървах тая година (трудно маневрира под водата) и реших да я резна ..пък каквото стане :wink:
За 1 час я опрасках и се получи следната пушка:
75см. Харпун , 115 /6.5 стрела и 2 * 18см. Двадесетици (от бате Влади - :drinkers: )
Още не е пробвана в морето щот временцето гадно , но и това ще стане….

Пък дали не я оплесках.. :rolleyes: :rolleyes: :roll:
adventurebg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 10:01 pm
Местоположение: Слънчев Бряг
Обратна връзка:

Re: Харпуни

Мнение от adventurebg »

Абе Иване как ще си съсипеш харпуна бе човек???? :shock:
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕ ТОВА, КОЕТО МИ ДАВА МОРЕТО!
gogo26
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 9:06 am

Re: Харпуни

Мнение от gogo26 »

Gunman,а предвидил ли си място за макара :?: Няма ли да наруши баланса?
Не съм в час с "дърветата", но променя ли се плаваемоста на дървен харпун в различни по соленост води?
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Харпуни

Мнение от Булти »

na4ko21 написа:Ок аз от каде мога да си купя такава пушка и за какви билети (пари:))става вупрос ???
...пиши на лични на Gunman и си уреден , той е майстора :D ...лошото е , че не дава на лизинг
:cry: ....мамка им - криза , голи апартаменти(спя на надуваем дюшек :oops: ) , студенти , екипировки стари ( гмуркам с намерен неопрен :shock: :D лятото ) , откачени баби и вечномърморещи жени :axe: :axe: :axe:

П.С. Ъъъ , не стаа въпрос за мойта баба :D....и май са оспамих СОРИ :oops:
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Харпуни

Мнение от gunman »

gogo26 написа:Gunman,а предвидил ли си място за макара :?: Няма ли да наруши баланса?
Не съм в час с "дърветата", но променя ли се плаваемоста на дървен харпун в различни по соленост води?
@gogo 26 , място за макара колкото искаш. Два неръждаеми винта и... стягай, където ти е удобно :D Колкото до това дали ще се наруши баланса или не, зависи от най-различни фактори, но на първо място, това е плаваемостта на макарата заедно с навитото на шпулата въже.
Едно от нещата при някои харпуни ( като при дръжката на Бьоша Мундиал или стария Имерсион например) беше, че куката за автоматичното откачане на линията е точно пред спусковата скоба на дръжката и се пада под тръбата (така е и при пневматиците на Кресси, само че там е на самата спускова скоба), което причинява известно неудобство при боравенето с макара.
Тук куката за автоматичното откачане е горе странично от касетата на спусъка на възможно най-удобното място и този проблем го няма.
Има една междинна "закачка" , която служи за обтягане на линията (разбирай въженцето за стрелата), но тя се пада от лявата страна на харпуна, малко пред дръжката и така съм я натаманил, че по-скоро ти помага, отколкото да ти пречи в цялата игра. Друг е въпроса, че не е задължително да я използваш. Мисля, че една средна хубост макара, каквато е О.МЕ.Р "Мач"30 (или 50) няма да повлияе на баланса.
Колкото до това дали се променя плаваемостта на харпуна в различни по соленост води, ще е пълна глупост от моя страна, ако ти отговоря с "НЕ".
Разбира се, че ще се променя. И не само на харпуна. Всяко тяло което плува,водоизмества токлова вода, колкото е теглото му (ако потъва- значи = на обема му :shock: да е мир на праха на дедо Архимед), но при обем приблизително 2л (2000 куб.см)на целия харпун, колкото и да е раликата в солеността на водата (да кажем сравнено в Черно море или в Егейско море), не смятам, че палваемостта му ще се измени с повече от няколко грама.
Е... не мисля, че утре някой ще тръгне на подводен риболов в Мъртво море. :wink:
Да взема да ви изкопая от галерията и един маниашки харпун, дето става за "пушене" ли ? :weedman:
Изображение
Изображение
Изображение

И т.н. и т.н На който му се гледат да отиде в галерята. На който му се играе, да попълни липсващите тук. Тези показват долу-горе онова, което казах по-горе.
Дано съм ви бил полезен с тоя дълъг пост. :|
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
gogo26
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 9:06 am

Re: Харпуни

Мнение от gogo26 »

Определено си полезен :drinkers: "Канабиса" наистина е маниашки,но съм впечатлен от"Хилти"-то,ударно пробивната техника за мутирали попчета :supz:
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Харпуни

Мнение от gunman »

Сигурно е момента да се похваля :wink:
Вчера и аз се прибрах от морето, където пошетах малко с "Джонката". Бистро-мътно, бурно-тихо... каквото-такова.
Така се паднаха почивните дни, така ловувахме. 8)
В неделя следобяд успях да напаравя 5 изстрела и се прибрах с 3 риби на кукана, като средния размер е около и малко над половин кило.
В понеделник, пак се появи рибата едва след обяд и стрелях 9 пъти, от които 7 на кукана, една заковах за дъното и се скъса (груба грешка, че я целих в тялото, а не в главата), а на една и стрелях на "изпроводяк" и от около 4 метра я ударих в корема от към опашката, но се откъсна и тя, след като завъртя 3-4 пъти около стрелата. :roll:
Като цяло съм доволен."Джонката" не пропуска.
А стрелата се оказа невероятно дуракоустойчива и устоя на всички удари в каманаците, без кой знае какви видими съществени последствия.
За камуфлажа - просто нямам думи. Егати попадението.Уж много ярък и свети под водата, а то рибата минава на 3-4 метра от мене и тамън си мисля че ме е подминала и тя се върне да види какво аджаба е туй нещо.По няко е време се сепне и току си тръгне, ама с въжето на стрелата зад хрилното капаче. :rolleyes:
Всичко щеше да е още по-супер, ако когато се прибрах в къщи "Джонката" не падна на земята и един комшия мина с колата си (по-точно със задната гума) през нея, като при това главата и беше на бордюра, а дръжката на асвалта. :cry: За мое голямо учудване пораженията са почти невидими и ей ся ше ги оправя. Значи и кола да мине от горе и, пак нищо не и става... :lol:
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Харпуни

Мнение от Булти »

браво за улова и харпуна :drinkers: ...ама за ако съм на тебе ще повторя номера с колата и харпуна и ще пусна един клип :!:
Аватар
spook
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 383
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 5:15 pm
Местоположение: несебър-влас и обратно....

Re: Харпуни

Мнение от spook »

Булти , Джонката е невероятна !! Имах честта да го подържа за малко под водата (тенкс Владо :wink: ) С два пръста си го държиш и го местиш на всякъде без затруднения.. :D Абе Майстора си е Майстор.. :wink:

Да взема и аз да си намацам моя с тревици ли...??? :roll:
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Харпуни

Мнение от vatus56 »

Еииииии ще зарибите рибите с тая трева бе...
Никоя риба не е по - важна от живота !
Аватар
mares_sten1
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 10:01 am
Местоположение: София-Шумен-Морето

Re: Харпуни

Мнение от mares_sten1 »

Колеги, аз съм с Mares Sten 75cm (пневматичен) и съм много доволен : )) аз го зареждам с вътрешната част на бедрото и общо взето зареждането му е лесно. Основно удрам попчета и платерини.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”