Размишления по Акваскутера

Модератор: nkolev66

Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Размишления по Акваскутера

Мнение от spear »

Както доста от вас вече знаят аз не влизам от няколко месеца в другия форум(spearfish) поради "търкания" със собствениците му.
В края на миналата година там отворих тема за Акваскутера за да обменяме опит всички които го ползват и малко по-късно тази тема стана много четена и коментирана.
Аз винаги съм споделял опита си както и всичко, което открия из мрежата и преценя, че ще е полезно за всеки харпунджия. Така и сега, искам да споделя първите си впечатления и малкия опит който вече имам с акваскутера, но не мога да го направя в другия форум в моята тема, затова ще го споделя тук отваряйки нова тема.
Преди месец си направих борда, отне ми около час:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Преди 2 седмици най-после тествах борда вързан към скутера:

Изображение

Изображение

и установих, че всъщност нещата не са толкова лесни както изглеждат на видео. След 3 дена със скутера в морето се прибрах с мускулна треска на почти всеки мускул от врата до кръста :)
След като скутера бъде запален той буквално хуква веднага защото няма съединител. Първия зор е да яхнеш бодиборда и това е доста трудно, все едно да яхнеш кон докато бяга :).
След като го яхнеш стискаш здраво скутера за дръжките. Отпуснеш ли ръце скутера се извива нагоре към небето и скороста пада. Докато се наместваш и се опитваш да държиш скутера правилно неусетно се изхлузваш от борда... и така нататък.
Видях от гръцките и италианските форуми, че повечето си правят "седла" като вариантите са два:
- с нещо като топка:

Изображение

- и с нещо като това което аз направих:

Изображение

Изображение

Изображение

това е пвц профил за топла вода от магазин ВИК и струва 3лв :)
Та идеята е усилието да се разпредели и дори да отиде напълно отзад в седлото и всъщност ще се получи бутане като това ще облекчи значително ръцете.
Следват тестове този уикенд живот и здраве и пак ще споделя как е било :)
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от Pretor »

Мдаааа, нямала си баба работа, че си взела прасенце :). Играчката може да е полезна. Ако работи безотказно и успееш да се пребориш с неволите по яхването и придвижването. Обаче ако недай си Боже те изостави на няколко километра от брега, в бурно море и с подобаващ вятър, тогава риторичният избор е аз или тя. Което пък те връща с доста назад. Иначе като средство за придвижване, за раздвижване на мозъчните клетки и за запълване на свободно време с майсторене на аксесУари е идеална. Със здраве да си я караш и винаги да те връща до брега (на ход ;) ).
Изображение
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от spear »

Юри благодаря за пожеланията :)! Колкото до опасенията ти то това е най-обикновен двутактов двигател и същия риск се отнася и до всеки с лодка ползващ двутактов двигател, тоест колкото често се случва при тях толкова често ще се случва и тук. А ако се случи ще се плува няма начин :).
Като оставим настрана страха от горното още на първия тест успях да посетя един борун който се чудех как да достигна от поне 5 години защото се намира на 2км от точка на влизане, не става дори и със супер джип, не става и с плуване защото винаги има яко насрещно течение. Обаче боруна се оказа голямо разочарование - само пясък но пътувайки към него и наблюдавайки дъното открих сека пълна с риба на място на което си мислех, че е само пясък :)
Най-голямо облекчение е при течение. Най-богатите на риба места са тези над които преминава течение, защото то носи кислород и храна. Обаче знаеш как се гмурка когато има течение. Апнеата е максимум 30-40 сек. Сега просто се отпуснах по него и когато след 5-6 гмуркания течението ме отдалечаваше от най-доброто място си палвах скутерчето и се връщах там ;)

Предимствата са много, но аз не искам да обсъждаме тях а начинът на ползване на машинката. Темата по никакъв начин не е отворена с цел реклама а с цел обмяна на опит. Италианците си имат цял форум само за акваскутера с няколко стотин теми: http://pescasubapnea.forumfree.it/?f=7475487" onclick="window.open(this.href);return false; . Както и гърците и т.н... дори и руснаците http://www.garpun.de/forum/index.php?topic=8.15" onclick="window.open(this.href);return false;
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от boqn_belchev »

Здравей, Spear!
Много хора се запалиха по тези водни мотори. Преди две седмици ми се случи да чувам звук от мотор във водата, но не виждах лодка. След известно време се появиха 3 борда с развети байраци и 3ма юнаци. Оприличих ги на морски рокери. Та един от тях беше Иво. Това, което ми се стори, че видях при тях, е че моторът е вграден в бодиборда. Дали по този начин ще става и по лесно управлението и прехода. Не съм гледал чужди форуми. Гледах клип на Иво.
Тези пластмасовите винтове от чужбина ли са или ги имат и тук? Аз още не съм за мотор а само за борд гледам и ви се радвам. Къде се връзва въжето с котвата, за тази в средата, където е скобата-точно по средата на двете за мотора? Как се държат на мястото за гмуркане- моторът и бодиборда?
Поздрави и много приятни моменти в това, което правиш!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от spear »

boqn_belchev написа:Много хора се запалиха по тези водни мотори.
Така е, само във Варна има продадени 9 броя :)
boqn_belchev написа:Това, което ми се стори, че видях при тях, е че моторът е вграден в бодиборда. Дали по този начин ще става и по лесно управлението и прехода.
Не мисля, че ще е по-лесно. Така или иначе трябва да удържиш борда или скутера с ръце а това умаря.
boqn_belchev написа:Тези пластмасовите винтове от чужбина ли са или ги имат и тук?
Тези винтове ги купих от този сайт: http://santoloco.com/Creatures-Bodyboard-Leash-Plug_1" onclick="window.open(this.href);return false;
boqn_belchev написа:Аз още не съм за мотор а само за борд гледам и ви се радвам.
Борда го купих за 45 лв от Декатлона в София
boqn_belchev написа:Къде се връзва въжето с котвата, за тази в средата, където е скобата-точно по средата на двете за мотора?
Въжето го връзвам точно в предната част отпред на борда. Има винт и скоба и го хващам там. Все още за котва ползвам тежеста от буя, но мисля и аз една от котвите за акваскутер да взема: http://www.meandros.in/wp-content/uploa ... _open1.png" onclick="window.open(this.href);return false;
boqn_belchev написа:Как се държат на мястото за гмуркане- моторът и бодиборда?
Просто ги забравяш. Все едно си с буй. Тръгнеш ли обаче бързо да се придвижваш на плавник скутера се тегли по-трудно отколкото един борд или стандартен буй.
boqn_belchev написа:Поздрави и много приятни моменти в това, което правиш!
Много благодаря, винаги съм готов да споделя и помогна :)
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от rikitikitavi »

Машинката е супер. Даже се заглеждам и аз. Перфектна е за обикаляне на места с труден достъп до водата.
Юли, не искам да се засягаш ама мисля си тръгнал в грешна посока. Помисли над следното. Първо правиш един ъгъл на борда спрямо скутера и се получават загуби на мощност и мускулна сила. После имаш мека връзка борд-скутер-пак води до същото. Пръчката дето си я харесал е доста дълга и ще бере вода по време на движение-добре е да е по къса от ширината на бедрото поне с 3-4см.

Според мене най-добри качества ще получи това моторче ако намериш начин да монтираш по един борд преди и след него. Неподвижно. Ще се получи ефекта на глисиращата лодка и ще те влачи по-лесно.
Колкото до топката на съседите-мисля не е избрана случайно. Само я прескачаш и не се занимаваш с точно поставяне.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от spear »

Ники аз реално мисля борда да го влача отзад. Тоя захват на скутера към борда е от предното стъкмяване, което засега отпада.
Хващам с 2 ръце скутера, вкарвам теглича между краката и газ а борда се влачи отзад на 3 метра.
Колкото дължината на теглича и аз мисля че е дълъг, но ще взема ножовка с мен и ще има корекции.
Намеря ли подобна топка ще пробвам и с нея.
Но определено глисиране тук няма как да се получи. Няма такава мощ и като легнеш върху скутера или борда потъват на 1 педя.
Движението е почти под вода, само шнорхела и главата ти(на моменти) стърчат.
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от boqn_belchev »

Благодаря, за изчерпателните отговори!
Ще следя темата с интерес.
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от spear »

Теста е успешен, когато те "бута" скутера за ръцете е голям релакс :)
Говорих с друг ползвател, той вместо моята ВИК пръчка е сложил топка и е по-доволен отколкото от "пръчката.
Ще пробвам и с топка.
roko-koko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 08, 2009 8:33 am

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от roko-koko »

Какво разстояние изминава при идеални условия ?
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от rikitikitavi »

spear написа:Теста е успешен, когато те "бута" скутера за ръцете е голям релакс :)
Говорих с друг ползвател, той вместо моята ВИК пръчка е сложил топка и е по-доволен отколкото от "пръчката.
Ще пробвам и с топка.
Аз пак да се обадя.
Що вместо топка не се закачи едно от онези твърди харпунджийски буйчета или едно от онези дето отстрани на яхтите ги слагат да не се удрят в кея(май кранец се казваше).
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от spear »

rikitikitavi написа: Що вместо топка не се закачи едно от онези твърди харпунджийски буйчета или едно от онези дето отстрани на яхтите ги слагат да не се удрят в кея(май кранец се казваше).
Ники точно това от яхтите имам предвид и аз. Казва се кранец или на английски fender. И аз мисля, че то е най-удачно.
roko-koko написа:Какво разстояние изминава при идеални условия ?
12 км с 1 резервоар.
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от spear »

Понеже имах подобен проблем и да не обяснявам на всеки по телефона как се прави ще го обясня тук.
Ако скутера пали трудно или гасне след като бъде вкаран във водата е нужно да му се вдигнат малко оборотите. Причината е различното атмосферно налягане при теста в завода и тук.
Това става с ей това ключе(всеки го има в синия комплект):

Изображение

Махате гуменото калпаче и виждате тези 2 "болта". Интересува ни само болта с буква Н:

Изображение

Пъхаме ключето в него и завъртаме по часовниковата стрелка 1/4 оборот(45 градуса):

Изображение

След това влизаме в морето и пробваме и ако е нужно(скутера гасне) пак леко врътваме още няколко градуса болта.

В случай, че това не помага при паленето сменете свеща с резервната и пак пробвайте.
Когато е на смукач(run/marcia) трябва да се дръпне няколко пъти докато се чуе опит за припалване. След като се чуе трябва да се премести лостчето в положение start/stop и тогава пак да се дръпне.
Октана на бензина не е от значение важно е маслото да е качествено и задължително синтетично.
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от spear »

В допълнение към горното един документ с подробно обяснени настройки на карбуратора от италианския гуру на Акваскутер Paolo. Текста в началото е на италиански както той ми го прати на мен, но след това съм добавил превод на български.
GUIDA ALLA CARBURAZIONE.doc
(38 KiB) Свалено 178 пъти
Тази финна настройка отнема 10 минути и се прави докато сте във водата.
yavorsub
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 6:18 pm

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от yavorsub »

Батка топката май е по-удачна понеже има и плаваемост, но определено смятам че скутера трябва да се монтира в борда. При един внимателно обмислен дизайн смятам че няма да има натоварване в ръцете, но ..... това ще е факт едва когато се хвана да направя един а това не се знае кога ще е .
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”