Апнея за начинаещи

Модератор: nkolev66

Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Апнея за начинаещи

Мнение от rikitikitavi »

Реших да напиша моето новобранско мнение за туй странно нещо апнеята. Малко дълго излезе ама който иска и мерак има може да си го прочете.

Апнея за начинаещи.

Както обикновено зимата е време за разбор и обмисляне. Прекарвайки няколко изминали години през главата си забелязах ,че съм влязал в нещо като затапване на апнеята си. Докато ми бяха за цел попчетата бях стигнал (преди много години де) до 4,30 минути статична и към 2 минути динамична апнея. Което водеше до два – три изстрела и две попчета на едно гмуркане. Тогава карахме на принципа на хипервентилацията. Сега това се доказа като грешен метод. Явно и тялото ми го отхвърли и аз почнах гмуркане почти без раздишване. Карах на принципа отпускане-три четири вдишвания и надолу. Като резултат се получаваше 60-80 секунди динамична апнея. Достатъчна за спокойни риби и на ръба при стрелба на стресирани платерини.
Четейки из нета се оказа,че въпреки многото теми за апнеята повечето от начинаещите гмуркачи не са си направили труда да разберат или просто не са успели разбрали идеите описана в статиите. Оттам и се е получило едно припряно и нервно гмуркане. Едва ли не страх,че времето няма да стигне за гмуркане и чакане на риби,че и стрелба, а да не говорим за изплуване. Което води до кофти резултати и лежане на пет-шест метра по трийсетина секунди. Повечето от нещата обаче са на психологическа основа(основно от четенето на разни не-съвсем коректни мнения- „днес покорих осем метра. Успях да лежа цели двайсет секунди” и други подобни.). Казано в прав текст. Един нормален човек с няколко опита може спокойно да премине 2 минути статична апнея без каквито и да е теоретични знания.
Оттук нататака ще опиша една основа на базата на която аз започнах да се тренирам. Та нали от мързел и аз се докарах да не ми е комфортно на дъното.
Резултатите бяха видими още на втория ден. После накарах и един познат да пробва и при него се получиха нещата. с малко повечко побутвания де.
Искам обаче да предупредя. Това не е нито най-добрия метод, нито най-правилния. Просто е лесен. Това може да се приеме само за някаква основа.
Ако човек наистина иска да достигне максимума на своите възможноти е по-добре да се запише на курс за това. Има ги в Гърция.
Така. Основната идея за техниката е взета от книгата на Лагутин –Азбука на подводния риболов. Който желае може да си я прочете. След това се прибавят и съветите на Джоржо Дапиран от филма му за подводен лов на кефали и лавраци. Вкарани са и малко техники от Йогата.

ЦЕЛ-да се постигне постоянна над 2 минути динамична апнея. При желание да се надмине 2:30 минути. Това означава да се прехвърли психологическата граница от 3 минути статична и да се опитаме да покорим 4тата и 5тата минута.
Ясно е,че всички тези високи цели ще ги постигнем бавно(няма да стане за два дена я). Ама до началото на сезона време много. Също е ясно,че ще се наложи и доста работа по намаляне на потреблението на кислород от организма. Или казано с дтуги думи-трябва да се научим и да отпускаме тялото.
Ами след като ви дотегнах в всичките тези писаници да започваме.

Да започнем с коремното дишане.
Идеята му е чрез мърдане на диафрагмата да вентилираме долната част на белия дроб –обема,който повечето хора не ползват. Започваме със мърдане на корема. Отпускаме гърлото и съвсем леко почваме да вдишваме. В същия момент почваме да надуваме корема. Като приключим с това започваме пак лекичко издишване със свиване максимално навътре на корема.
Пробвахте, почуствахте се тъпо и нищо не стана. Не се претеснявайте. Легнете по гръб и опитайте отново. По-лесно е нали. Сега. Това е упражнение дето трябва да почне да ви учи да мърдате диафрагмата си. Ами пробвайте отново и се „заслушайте” в тялото си. Сякаш има някакво движение там. Все пак се оказва,че това с коремното дишане е загубена работа. Щото след няколко такива опита и се налага човек нормално да си поеме въздух. Така и трябва. Като за постоянни упражнения може да почнете да си движете корема напред-назад. Когато се сетите и където ви е възможно. Дрябва да се изградят малко мускули там. Което разбира се води до мускулна треска само на корема. Не е страшно. С времето се усеща едно помпане в областта на диафрагмата. Това е естинското коремно дишане. То се прави с горната част на корема. Ади сега да пробвате горното упражнение ама като движете основно само с горната част на корема. Сега се усеща и едно дишане и нуждата дълбоко да се вдиша е намаляла.
За коремното дишане техники в нета много. Може и от там да си харесате някоя.
Засега оставаме с основното упражнение. Да мърдаме максимално навътре корема за да се направят мускули, които после ще ползваме.

Сега е ред да се учим да отпускаме мускулите си.
Това е нещо, което много помага и в нормалния живот. Така се почива по-добре и се спи по-отпочиващо. И се заспива по-бързо.
За начало ни трябват примерно четири големи възглавници или нещо подобно(голямо, меко и не особено тежко). Лягаме удобно на леглото по гръб. Слагаме върху краката и ръцете си по една възглавница. Отново се наместваме удобно. Почваме да си отпускаме тялото. Започваме от краката. Вдишвате бавно. Издишвате бавно и отпускате краката. Пак вдишвате бавно и пак издишвате и отпускате. Като усетите ,че сте успели почвате с ръцете. (важно е възглавниците да не ви тежат много,че да ви спрат притока на кръв).отново вдишвате бавно и издишвате бавно. На издишване отпускате ръцете и краката. Като успеете сте направили първата крачка. Сега пробвайте да направите пълно отпускане на тялото. Запомнете усещането на възглажниците. Как са натежали и отпуснати вашите крайници. Така. Сега да почнем упражнението на сериозно. Махате възглавниците. Лягате удобно. Ръцете и краката в положение все едно има възглавници върху тях. Ако ви е леко хладно се завийте с нещо леко. Почвате пак дишане с отпускане. Първо краката. Представяте си тежестта на възглавниците. Отпускате и постепенно усещате как краката ви натежават и се отпускат и направо се размазват. Добре. Продълчавате пак бавно и леко да си дишате и минавате на ръцете. Пак отпускате и отпускате. После почваме тялото.И него отпускаме на всяко издишане. Вече сте отпуснали цялото си тяло. То е направо размазано и мускулите са се отпуснали толкова много.Сякаш не може да ги накараме да извършат никакво движение. Направо кеф. Така. Остана да отпуснем и мозъка. Нали там харчим и най-много кислород. Пак прослушваме отпуснатото ни тяло и почваме да отпускаме лицето, устата. Затворили сме очи още отдавна. Отпускаме и клепачите. Сега. Вдишвате –леко задържате-издишвате. Почва трудната част. Почваме да освобождаваме мислите. Забравете за това какво ще правите, какво трябва да правите и къде сте. Спомнете си плаж с кристална, топла вода. Как сте се отпуснали във топлата вода и се наслаждавате на самото усещане. Само вие и морето сте. …май не става. Мозъка скача накъдето си иска. Пак. Пробвайте. Сетете се за спокоен момент. На топло и тихо……... Май заспахте.Събудихте ли се вече. Така. Време е за надигане и почване на делничните ангажименти. Преди лягане пак пробвайте техниката.

Сега трябва да съберем двете техники. Преди сън лягаме в леглото и след като отпуснем тялото упражняваме коремно дишане. За в началото го правете леко и бавно. Старайте се да мислите само за вдишване и за издишване. Разбира се в синхрон с вашето дишане. Като понатрупате малко опит(примерно след два-три дена) започнете постепенно да задълбочавате коремното дишане. В началото тези опити ще ви развалят отпускането ама не се отказвайте. Вдишвате ,задържате малко, издишвате. Така примерно три-четири вдишвания. После пак няколко леки неангажиращи вдишвания и отново дълбоки. Следете да не ви стане дискомфортно по какъвто и да е начин. Всякакво туптене, замайване, причерняване и разни подобни главонеразположения са сигнал за хипервентилация. Спирате с упражненията. Отпускате се или ставате.

След като сте оттренирали всичко по-горно и ви е комфотрно да се отпускате в леглото да вземете да се пробвате и на една апнея. Повтаряме пак стъпките. Отпускаме. Дишаме. Вдишваме ведъж малко по-дълбоко, втори пат по същия начин. После издишваме напълно и при последното вдишване разпъваме и чат от гръдния кош.( Ако обаче напълним до откат и гръдния кош се получава едно чувство сякаш сме глътнали топка и дискомфорт,който пък намаля апнеята ни).Задържаме. Почна ли да ви се замайва главата, да ви бръмчат зъбите, да ви причернава или да чувсвате ,че потъвате. Не? Страхотно. Успели сте да раздишате правилно. Сега почвате да броите бавно на ум. Нали сме със затворени очи и не виждаме часовника. Най-лесно се брои така:
1,2,…..9,10,1,2,3…..9,20,1,2,…..9,30. като стигнем минутата и пак почваме 1,2,3..9,10…
Какво стана с задържането. Май много дойде всичко накуп и се оплетохте малко. Нищо не е сташно. Пробвайте пак.( А ако наистина искате и малко предизвикателство то всяка цифра си я представяйте в съзнанието си.Ама това при подводен риболов няма да го правите. Там съзнанието ни е необходимо да следи за риби и да ги мери добре.)
Хайде пак да се пробвате. Този път предполагам всичко е почти идеално. Е повечето време нещо ни убива на гърба…ма това са подробности. До колко успяхте да преброите. Почти до минута и половина предполагам. Следващия опит ще ви изненада приятно. Със сигурност ще останат броени секунди до покоряване на двете минути.

Вече сте на фазата експерименти. Всеки сам трябва да си намери колко пъти как да вдиша. Колко пъти и как да раздиша. Това се променя според настроението на човек,но с много малко тренировки се усеща настроението на тялото ни.
Всяка тренировка започва с малко задържане.Често е и под двайсет секунди. Постепенно комфортното ни време за задържане се увеличава. След няколко дена опити вече постоянно трябва да минавате двете минути. Все пак този тип упражнения са скучни. Минути наред нищо не правите. Ама няма да се отказвате. Пет-шест опита и почвате да правите нещо друго. Като ви дойде музата може пак да се пробвате.

Дотук всичко това е статична апнея. Развивайте си я. Наслаждавайте се на отпуснатото си тяло. Запомнете тези усещания. Те са основата на динамичната апнея.

Сега вече имате техниката. Почвате да тренирате при всеки полъх на желание от ваша страна. Когато поусвоите малко дишането без да го мислите много много почнете коремно дишане прав. Лесно се усвоява. Седнал обаче не е добра идеята. За поза седнал само мърдане на корема.

Дотук добре.Почваме нова тренировка. Сега както сте изправени се постарайте да отпуснете максимално всичките си мускули. Затворете очи. Спокойно, няма да паднете. Продължавайте с отпускането и почнете бавно коремно дишане. Леко. Сега вече бавно отворете очи. Усещането е странно. Нали. Направете две малко по-дълбоки вдишвания и след това едно максимално дълбоко. При последното се стараете гръдния кош да не се разпъва много. Щото почва да ви пречи въздуха в него и разваля отпускането. Поели сте си въздух. Почнете бавно да броите наум. До коя цифра стигнахте? Ако сте минали 30 е идеално за първи опит. Сега повторете отначало. За втори опит е нормално да сте преброили( ама разбира се,че може да гледате голямата секундна стрелка на стенния часовник. Това си е ваша тренировка) до към 90-100.

Това по-горе е едно нормално раздишване. Сега го повтарям на крачки:
Отпускане на тялото заедно с коремно дишане
Две-три по уплътнени вдишвания.
На максимум издишване с прибиране на вътре коремната стена.(онази тренировка от началото е за този момент)
Максимално дълбоко коремно вдишване и средно повдигане на гръдния кош (колко да е това стрено сами ще откриете).
Задържане
Не трябва да се получава световъртеж,изтръпване,главоболие или подобно антиполезно за нас нещо.
Трябва да се усеща покой,отдалеченост от тялото (и как краката ни са стъпили на пода. Ама това са неудобствата от липса на басеин за тренировки).
За да ни е успешна динамичната апнея, трябва да се научим да изключваме всякакви странични и не необходими мисли и мускули.
Започваме с ходенето. Реално то имитира разхода на кислород по време на едно гмуркане. Помните как бавно се движат плавниците при гмуркане ,нали? Значи и така бавно трябва да ходите. Крачка,две,три. Забаване. Спиране за секунда. Пак крачка…
Просто е.

Почваме тренировката. Спирате. Отпускате всички мускули и бавно дишайки коремно тръгвате да се разхождате. Трябва да усещате ударите на сърцето си и мислено да се опитвате леко да ги забавате. Нека сте съсредуточени вътре във вас. Трябва да повървите няколко минути без да усетите някакво напрягане или увеличение на пулса си. Не забравяйте да сте отпуснати и да не мислите за странични работи. Направете няколко опита. Успахте ли да усетите ка сякаш се носите из въздуха. Не успяхте. Спокойно следващия път ще го усетите.Като усвоите спокойното годене с дишане почваме с динамичната апнея.

Спирате. Отпускате. Раздишвате.Издишвате. Взимате въздух задържате и пак тръгвате. Бавно. Отново целта е да сме спокойни и отпуснати. Пулса ни в началото е бавен,но с намаляне на кислорода в кръвта ни почва да се увеличава. За начало не е пречка. Все пак сърцето ни не трябва да се опитва да ни излезе през ушите.
Опитайте. Не сте забравили и да броите наум нали. За в началото ще успеете да покорите цели 30тина секунди. После че са примерно 40. Няколко пъти ще са все толкова и след това от веднъж ще скочите и на минута. Когато преборите една минута сте преборили своята вътрешна граница. Вече сте сигурни във себе си. Няколко опита(ама не веднага. Отпразнувайте първата минута покорена в динамичната апнея като спрете тренировката) след това и сте минали цели 20 секунди след минутата. Това е страшно много време под водата. Можете да легнете на 7 метра, да седите цяла минута на дъното и да изплувате. Страхотно. Не сте забравили нашата цел . Нали. Да покорим двете минути. Ами то не е останало много. Повечко тренировки и желание трябва. Може да си представяте едно гмуркане. Времето на планиране към дъното(15 секунди). После търсене на място за засада между камъните(10 секунди), заставане неподвижно за изчакване(20 -30-40 секунди). Изплуване(10 секунди). Това е упражнението.Ама хич и да не ви пука,че ви се е наложило да си вземете въздух точно преди да почнете да изплувате. В началото може рязко да получавате много силен порив за вдишване. Тогава се пробвайте да задържите вдишването само четири секунди и си вдишайте. С това макар и дребно задържане над желанието на тялото почваме да преминаваме това,което сме смятали за наша граница.

Сега да утежним тренировките. Тялото ни трябва да свикне да се движи с ниско съдържание на кислород в кръвта без да създава паника. Намерете си някакво леко изкачване. По-стръмна улица, стълби. Каквото ви е удобно. Раздишайте и почнете в много, много бавно темпо да се изкачвате. Май не става. Отиде на двайстата секунда и толкова. Скокойно. Това е нормално. Реално това е много тежко упражнение и целта му не е толкова голям период на задържане,колкото постоянна работа на тялото ни при нски нивана кислород и изграждане на доверие на самите нас към…нас си.

Което и упражнение да правите тялото трябва да е отпуснато,а при раздишване да не усещаме напрягане. След поемане на въздух трябва да ни е удобно.

Сега се опитайте при последното поемане на въздух да вземете още малко повече въздух. Усетете как диафрагмата ви буквално загребва въздуха. Как гръдния кош повдига долната си част за да поеме още малко обем. При изчакването стойте спокоини.Не бързайте да си поемате въздух при първите пориви. Не сте под водата и няма страшно. При получаване на пориви за вдишване се старайте да отпускате мускулите на тялото си. Трудно е. Колкото успеете все е добре. С това не трябва да се прекалява обаче. Не трябва да ви боли гръдния кош или да ви причернява. Упражненията трябва леко и плавно да се изпълняват. Отпускането и доверието в нашите възможности са последните цели в нашия урок. Знайте,че имате въздух.
Най-големите ви врагове са нервите,притеснението,паниката,стегнатите мускули и причерняването. Избягвайте ги.
Приятни тренировки и Наслука.
Успешен ЛОВ на всички.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Апнея за начинаещи

Мнение от baretata »

Евалата Ники. Дано и аз успея някой ден да направя това, ама нещо ми е много трудно.
Пашата обича смелите.
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Апнея за начинаещи

Мнение от spear »

Поздравления за положения труд Ники! Полезно четиво не само за начинаещи, но и за напреднали.

Искам да добавя нещо към твоя труд. Аз също извървях доста път заради апнеята, дори 2 години и на йога курсове ходих с цел да изуча пранаяма(различните видове дишания). След всичко преминато установих за мене си, че от менталната подготовка по-важно за апнеята няма.
Защо понякога само с едно вдишване можеш да направиш завидно дълга апнея а друг път колкото и вида дишане да владееш и 20 пъти да раздишаш правиш кратка и мъчителна апнея?
Отговора е в самовнушението.
Най-добрата книга на българския пазар е "Самовнушението в древността и днес" от Никола Петров:
http://www.book.store.bg/p54814/samovnu ... etrov.html" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow
Човека е описал всички техники на самовнушение ползвани от най-добрите фридайвинг инструктори.
Това е 2-то издание, по-обширно от 1-то което може да бъде свалено безплатно ето тук:
http://www.morikuend.ovo.bg/Book/Priloj ... enieto.doc" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow
погледнете страница 25 за пример.
Владеенето на техниките за самовнушение описани в книгата помагат не само за гмуркането, но и за много стресови ситуации в живота.
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Апнея за начинаещи

Мнение от boqn_belchev »

Златко ти с твоето бягана правиш много а и знам, че имаш много добра апнея.
Много е добро и действа. Аз само за седмица стигнах до 1,40 от 40сек. динамична.
Това, което казва Юли също го изпитах по някога правя минута а понякога 1,30 при едни и същи тренировки.
Но всичко взето заедно стават чудеса.
Благодаря Юли за споделеното втората кника я почнах а първата мисля да си я поръчам за 24 май.
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Апнея за начинаещи

Мнение от boqn_belchev »

Има ли някой, които започна? Нека да сподели, какви са резултатите в началото.
Аз снощи стигнах до 1,50 динамична два пъти! Благодаря на Ники и на Юлиян!
Аватар
Valyo68
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 240
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Апнея за начинаещи

Мнение от Valyo68 »

Сега ще принтирам, че ми е трудно да остана спокоен пред компа:-) :fishing6:
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Апнея за начинаещи

Мнение от rikitikitavi »

Щото в една друга тема ма изловиха и аз без бой си признах, ще напиша тук моята мързелива тренировка.

МЪРЗЕЛИВА ТРЕНИРОВКА ЗА ГМУРКАНЕсега то си е ясно,че пълно щастие няма. От мързел се отказах с динамичните апнеи и минах само на дишане и управление на пулса. Идеяте е да се свикне тялото при умерено натоварване да не се вдига много пулса а и от там консумацията на кислород. Страничен ефект е намаляне на умората. Като цяло се стремим да ползваме само тези мускулни групи,които са най необходими. 
Първа част. 
Бавно ходене. Представяте си,че носите чаша напълнена до ръба с 23 годишна ракия,отлежала в няколко месеца в черничево буренце и след това сложена на хладно и тъмно в дъбова бъчвичка. Ходите така,чеда не разлеете и капка. Докато бавно пристъпяте се стараете да успокоявате и намаляте ударите на сърцето си. Трябва да усетите как стават по дълбоки и по бавни. Някъде към 61-62удара е добре. Надолу които успее,успее.
Част втора.,
Съшо като първата ама качвате стълби. Тук целта е задърж ане на сърдечния ритъм на нивото накоето сме почналида качваме. Към то 64-68удара на минута.

Третата част е качване през стъпало с малки отскоци за отлепяне във въздуха и на двете стъпала едновеменно. Тук целта ена всяко качено стълбище да позволим леко вдигане на пулса до към 85удара и на площадките за три крачки да го смукнем максимално възможно абе до към75. И за следващото стълбище наново. На края на изкачването с три четири издишвяния се успокоява тялото. Е сърцето идва зор да се успокои ма с повечко качвания става
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Апнея за начинаещи

Мнение от nabor4eto »

голяма благодарност на хората , направили си труда , да споделят знанията си в полза на начинаещи гмуркачи , като мен :prayer:
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”