Търся съвет за монтаж на линия с макара.

Модератор: nkolev66

Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Търся съвет за монтаж на линия с макара.

Мнение от rikitikitavi »

Въпросите са доста.
Имаме харпун и сме си купили макара.
Какво въже трябва да и навием. До колко е добре да напълним барабана.
Амортисьорче ще се слага ли. Ако не се слага защо. Ако се слага от кой тип и с какви точно възли.
Вирбел къде слагаме. Трябва ли да е с карабинка.
На харпуна кое е по добре да имаме, 1мм динема или 1.2 мм корда.
Реално такава тема не намерих. В нета варианти всякакви по клиповете. Ама този път поне ми се иска да не откривам топлата вода ами наготово да получа съвет.
Както се досещате след голям период от време реших да си сложа една макара,основно да ми тежи на харпуна.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Търся съвет за монтаж на линия с макара.

Мнение от boqn_belchev »

Знам ,че ме проверяваш та да напиша до къде съм стигна и какви въпроси имам.
Въжето на макарата не ми е пълно, може ли да го снадя или да си купувам ново?
Амортисьор може и купешки до сега съм бил с такъв, но може и да си направим.-от ластик 8мм с въже като на макарата черно. Дължина-10-12см.
Беше малко по-дълъг, но го скъсих. Възли като за ластици.Въже даинема черна. През ластика е прекарано въже на максималната възможност за разпъване. От едната страна с вирбел вътре в ластика. Вирбелът не е от харпунджийските, но такъв имаше в рибарският магазин в Каварна.
Не ми хареса, че има точно на закопчалката две стърчащи телчета, които драскат тялото на харпуна. Мислех за термошлаух, но бързах и сложих парче от маркуч 8мм и сега не трака. Не знам за здравината дали е добре, но ще сменя вирбела при възможност с такъв какъвто трябва да е . Не е голям разход. Карабинка май ще е по-добре. Там усилието според мен ще се разпредели по-добре и при големи риби по-няма да има опасност да се отвори.
Може и без вирбел.
Цел на вирбела да се откачат по-лесно рибите по някога когато се налага.
Миналият сезон карах без вирбел със самозатягащ възел и пак нямах проблеми.
Може и без амортисьор, но така по добре се опъва линията и не се откача.
Линията ако е от корда трака повече по тялото ако е по-слаба. Същото се отнася и за вирбели, жълъди и тетива ако са метални. Ластиците вибрират ако не са плътно до тялото.
За динема или корда, пак това което съм научил от …. При кордата е по-точен изстрелът, но рибата се протрива по-лесно и се къса, когато остане на въжето.
Та нека тези, които знаят да напишат два три реда.
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Търся съвет за монтаж на линия с макара.

Мнение от spear »

Да добавя и моя скромен опит.
На макарата се навива полиестерно въженце или чиста дайнима, варианти според парите. На стрелата е влакно минимум 1.2мм. Накрая му правиш клюпче с кримп. Привързваш въжето от макарата към това клюпче с шкотов възел и си готов.
Амортисьорче вече не е нужно когато ползваш макара особено ако макарата е от тези, които се освобождават при изстрел или опън.
На макарата е добре да се навие колкото се може повече въже, да речем 50м.
Това е, готов си.
Така бях стъкмен и на 1-то ми ходене на Егейско през 90-те години. Предния ден си бях купил чисто нов харпун 90см Есклапез от Марио Христов с макара към него. Стъкмих го по описания начин, но без кордата. И те така, гмуркам си значи аз и по едно време бях увиснал на 14м в нищото да гледам една голяма черна риба как влиза и излиза в една дупка(по-късно разбрах, че това е рофос), та свършва ми апнеята и поглеждам нагоре и гледам цяло ято големи сребърни риби около мене(или бяха зъбари или огромни ципури, все още незнам). Та стрелям инстиктивно аз, стрелата се забива по средата на една много голяма и в следващия момент усещам как ми се изтръгва харпуна от ръката и хуква след рибата. Та толкова го ползвах този харпун, 1 ден. Макарата, въпреки че беше отключена не успя да реагира на мигновенния опън а и аз май не съм стискал достатъчно. След този случай винаги влизам с допълнителна макара, която е закопчана с безопасна катарама от колан за тежести на десния ми лакът и харпуна е възран към нея. Идеята е ако блокира макарата на харпуна да пусна харпуна и да остана на въжето на макарата на лакътя. Ако и тя блокира с едно движение изхвърлям цялата линия и излизам горе.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Търся съвет за монтаж на линия с макара.

Мнение от rikitikitavi »

Мерси за съветите.
Аз се бях насочил към много дълъг и тънък амортисьор. Да обира всеки изстрел и да не се отпуска въже от макарата и само при дърпане от риба да се пусне макарата. Ама и не знаех за самоотпускащи се макари. Както и по-горе казах доста назаде съм с този материал...още.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Търся съвет за монтаж на линия с макара.

Мнение от boqn_belchev »

Благодарско и от мен!
Та ще гледам за още въже. Може ли по-подробно за закрепването на втората макара. Не ми трябва за сега но, живот и здраве ако някога се наредя да посетя съседни морета да имам на представа за монтажа.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Търся съвет за монтаж на линия с макара.

Мнение от Диканаров »

Братлета, аз съм си хващал с карабина харпуна за буя с 30 метра твърдо въже и така съм си спестявал и рискове и нерви. Стрелям по голяма риба-от 15-60кг. и ако не мога да я извлека, пускам харпуна и с въжето я контролирам. От буя си свалям вторият харпун и прострелвам с втора срела , като оставям вторият харпун да се влачи по дъното. така рибата каталясва по-бърже и тогава слизам , хващам тория харпун и излизам, като водя рибата с двата харпуна. Най-голямата ми риба бе скат - Рая или мраморен скат. Шофьорът ми тегли приготвените филета в таргите и излезе 45кг. чисто месо, без глава, дроб, гръбнак и опашка. И друг път съм писал за това, че мисля за най-безопасно и същевременно сигурно за прибиране на рибата да се връзва харпунът с въже за буя.
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Търся съвет за монтаж на линия с макара.

Мнение от rikitikitavi »

Аз така карах близо. ....(срам ме е да кажа колко години, че ша са разбере къф съм папардак). Ама за това лято ще пробвам нови тактики,а при тях въжето на буя плаши платерините. Отделно макарата ще даде малко повече тежест и от там малко повече устоичивост на ръката. Затова реално, почти по принуда, ще имам вече макара.
Пп да не се чудите много, една от ситуациите е голяма вълна на средна дълбочина(10тина метра)
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”