Намиране на кефаловите риби по вертикала

Модератор: nkolev66

Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Намиране на кефаловите риби по вертикала

Мнение от rikitikitavi »

Смятам да започна една почти неспоменавана тема в подводния риболов. А именно как да търсим и намираме кефаловите риби във вертикалния воден стълб.

Може да ви е странно ама реално подводния ловец следи около метър дебел воден стълб. Говоря по време на неподвижната засада. Ама нали и при кефалите първо спираме да мърдаме и тогава почваме да се кадявяме да минат.
 Така.
Знаем пътека на рибите. Там си минават и сме имали слука. Имаме дълбочина от примерно осем метра. Лягаме си както обикновенно на дъното и чакаме платерините да минат покрай пясъка да си ги гърмим. Е минават ама не така като ни се иска.
Покрай гмуркане с колеги(те да си признаят кои са)често забелязвам как рибата минава над нивото на риболовеца. Като често той и не забелязва тези минаващи риби.
 Какво трябва според мен да се прави в такава ситуация. Първо трябва да намерим нивото на което минават в момента пасажите. Как става това. Почваме да залягаме плътно в камъните и то от малка дълбочина. Примерно на метър. Това че под нас каменния скат слиза надолу и обикновенно рибите минават далеч от позицията на която сме не е страшно. Важно е да видим пътеката. На три гмуркания ако не мерним риба почваме да чакаме на два метра. После на четири. В момента в който засечем пасажа е важно да не мърдаме. На нас ни трябвят в този момент напълно нестресирани риби за да видим къде ще минат. Разбира се харпуна е насочен и ако някоя риба е в обхват си стреляме на общо основание.
 Видяли сме пътя. След като минат рибите оставяме още малко на дъното. Избираме си за следващо гмуркане коя скала да ни пази и къде ще лежим. Запомняме пътя по който да се гмурнем за да сме постоянно прикрити. И запомняме как ще се изнесем от мястото на засадата без да мътим допълнително.
 После си се раздишваме и засядаме на мястото. Обикновенно рибите ни търпят към половин час. Може и по малко. После сменят хоризонта. Незнам как ни усещат но си е факт.
След като пак сме изтървали рибите имаме два варианта на действие. Пак според мен де.
Първия е за хора имащи още свободно време. Той е прост и работещ. Сядате на един камък,махате маската и изчаквате петнаисетина минути. После си се гмуркате на старата позиция. Рибите си минават по същия път.
Втория е да се преместите в страни от мястото където сте били примерно с петнайсет метра и там да почнете лов чрез прокрадване,опипвайки всички дълбочини бавно и методично. Ввжно е да не махаме излишно с плавници. Много е интересен факта,как на място никога нямало риба, минават разни гъсти пасажи. И още по интересно е къде изчезват тези пасажи на второ трето наше гмуркане.
Като ги изгубим си се връщаме ка старата пътека.
 Добре. Ще питате ко правим с мюрето. Ми зарязввме го на едно място да си седи само и го проверявяме от време на време. Ако на друго място има повече видимост или повече риба го местим там.
  В началото на моята практика бях убеден,че кефаловите си обичат да се човъркат по пясъка. Сега мисля,че това го правят само гладните риби. Тези риби,които просто си се движат си търсят удобен слой вода. Винаги се оказва при двуслойно море(горе мътно и топло,долу бистро и студено) че рибите стоят в мътния слой на около метър и малко дълбочина. При обратното море(долу мътно,горе бистро и водата с една температура) рибата е на границата мътно с бистро като държи по към мътното.
 Много от нас предпочитат да си чакат в бистрата вода,но според мен е грешка. Стоим в мътното по диагонал към бистрото и държим харпуна максимално назад. Стреляме риби които са на ниво различно от нашето,което си е трудна работа. Ако мътния повърхностен слой е дебел метър и малко е удобно да сме стъпили на камък или на дъното и с протегната нагоре ръка с сочещ към повърхността харпун да стоим под пътеката. Това е една опасна за околните плувци позиция и трябва да сме сигурни,че други хора във водата няма. Тази позиция може да се пробва и при миграция в много мътна вода. Рибата почти се вижда на фона на небето. Улучването обаче хич не е лесно. Рибата се огъва при плуването си.
 Какво да си правим мюрето ако е много мътна водата. Да го Залагаме и по стандартния начин е загуба на време. Рибата го заобикаля а ние не я виждаме. В такава ситуация мюрето ни е до лакътя,а харпуна е половин метър пред него. Важно е хич да не мърдаме и да не се опитвяме да следим мярнатите риби. Стреляме при застанала пред стрелата риба. В такава ситуация повечето риби се въртят около главата ни ама поне мяркаме по някоя.
 Като иазахме ре се сетих нещо интересно. Няколко колеги засякох да връзват поплавък на мюрето стигащ до повърхността . Предполагам се страхуват да ке го загубят в мътното. Това лесно се избягвя по един прост метод. Наричам го метода на стъпките. Като раздишваме запомняме как изглежда камъка под нас. Рапани,миди,петна. Той ни е отправната точка. От него се гмуркаме и следвсме най ясно запомнящия се ръб,камък,мини пясъче. От там си запомняме на колко разстояние залягаме и на кои камък се държим. Правим три пъти едно такова гмуркане и чак тогава си залагаме мюрето. До това време препоръчвям мюрето да е закачено на буя. Вариант си е да го закотвим и до голяма удобна скала де ама буя си е най удобен.
 Опитах се да обясня как да виждаме кефаловите ама сега като чета какво съм написал.......дано сте разбрали нещо то горния миш маш. След месец рибите са тук. Сега е момента да почваме с подготовката. Както физическа,така и теоретична. Основната работа за един подводен риболов се извършва преди самия риболов. Всичко мисленно трябва да е проиграно,раздишано и обмислено. Като дойде момента за топене в морето за нас оставя да се разтвотим в него и да стреляме.
 Успешен лов!
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
ianimar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 863
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 9:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Намиране на кефаловите риби по вертикала

Мнение от ianimar »

зд. по темата не мога да коментирам.но за мен си най добрия
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Намиране на кефаловите риби по вертикала

Мнение от rikitikitavi »

Благодаря за високата оценка ама с ръка на сърцето си признавам,че не е така. Просто съм много мързелив. Гледам да си правя кефа и се кефя,когато покажа и на други как да се кефят на подводния свят.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Намиране на кефаловите риби по вертикала

Мнение от Митко Кирилов »

Поздрави, Ники!Много полезно и изчерпателно!
Имам следния въпрос: прави ми впечатление, че много често делфините преминават покрай брега почти по един и същи малшрут? Не е близо, но точно от тези места съм вадил едри платерини.Означава ли това, че те следват "пътеките" на кефаловите?
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Намиране на кефаловите риби по вертикала

Мнение от rikitikitavi »

Делфина е много интелигентно същество и кефаловите са едни от рибите в менюто им. Реално делфина знае в радиус от няколкостотин метра какви точно риби има. И ходи да похапва това което в момента му се яде. Пътеките на кефаловите са и пътеки на още няколко вида риби. Всички до една са в менюто на делфина. Та делфина си мимава от там редовно.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Намиране на кефаловите риби по вертикала

Мнение от Митко Кирилов »

Благодаря за отговора! Така и предполагах, особено ако това е констатирано и "от долу"!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”