Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от Чакала от Варна »

bullbg написа:
vanko4at написа: Някъде беше писано ... използвайте плувките като бомбарда !
Много често аз правя обратното - използвам бомбардата за плувка, когато съм на буни примерно. С плаваща бомбарда замятам на далече и ако не се закачи нещо в далечина започвам много бавно да обирам когато наближи. Така по-страхливите риби имат възможност да се възползват от "безплатното ядене" :twisted:
От къде знаеш ,къде е бомбардата в далечината,пък и като наближи... ?
Морето обича хората,които го обожават !
Аватар
bullbg
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Пон Юни 25, 2012 11:55 am

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от bullbg »

Чакала от Варна написа:
bullbg написа:
vanko4at написа: Някъде беше писано ... използвайте плувките като бомбарда !
Много често аз правя обратното - използвам бомбардата за плувка, когато съм на буни примерно. С плаваща бомбарда замятам на далече и ако не се закачи нещо в далечина започвам много бавно да обирам когато наближи. Така по-страхливите риби имат възможност да се възползват от "безплатното ядене" :twisted:
От къде знаеш ,къде е бомбардата в далечината,пък и като наближи... ?

нали за това написах плаваща , тя като наближи на 20-тина метра почва да се вижда, особенно ако е чиста водата даже често виждаш как ято дребни иларии плуват след кукичката и се чудят дали да се пробват на червея :)
А иначе ако нещо удари в далечената то се усеща :D
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от Чакала от Варна »

bullbg написа:
Чакала от Варна написа:
bullbg написа:
Много често аз правя обратното - използвам бомбардата за плувка, когато съм на буни примерно. С плаваща бомбарда замятам на далече и ако не се закачи нещо в далечина започвам много бавно да обирам когато наближи. Така по-страхливите риби имат възможност да се възползват от "безплатното ядене" :twisted:
От къде знаеш ,къде е бомбардата в далечината,пък и като наближи... ?

нали за това написах плаваща , тя като наближи на 20-тина метра почва да се вижда, особенно ако е чиста водата даже често виждаш как ято дребни иларии плуват след кукичката и се чудят дали да се пробват на червея :)
А иначе ако нещо удари в далечената то се усеща :D
Приятелю,през цялото време става дума за нощен риболов !
Там бомбардата не можеш да я видиш и ще направиш поразии на себе си и на колегите около тебе.
Има и светещи бомбарди,но там има друг проблем ако покрай тебе има други риболовци.
Бомбардата не е плувка в общия смисъл и не може да я замени,тя по предназначение, повече прилича на ваглера и то точно ,когато става дума за чернокопски нощен риболов.

Наслука !
Морето обича хората,които го обожават !
bubamara
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 243
Регистриран на: Пон Авг 31, 2015 12:15 pm

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от bubamara »

Имаше на времето едни немски бомбарди забравих им марката бяха плаващи като не ги водиш и бомбарда е в покой се изправя като плувка и мисля , че ще е удачна за нощен риболов. Сега някаде видях по магазините проходна плувка /да я монтираш като бомбарда/30-40 грама предполагам ,че с нея ще има по добра дистанция
Аватар
bullbg
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Пон Юни 25, 2012 11:55 am

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от bullbg »

Чакала от Варна написа:Приятелю,през цялото време става дума за нощен риболов !
Там бомбардата не можеш да я видиш и ще направиш поразии на себе си и на колегите около тебе.
Има и светещи бомбарди,но там има друг проблем ако покрай тебе има други риболовци.
Бомбардата не е плувка в общия смисъл и не може да я замени,тя по предназначение, повече прилича на ваглера и то точно ,когато става дума за чернокопски нощен риболов.

Наслука !
Приятелю, за тази цел си има флуоресцентна боя, мацваш тялото на бомбардата и си готов.
Иначе да, прав си че бомбардата не може да замени плувката или булдото, но като нямаш точните аксесоари търсиш начин да се справяш както можеш :)

Наслука.
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от stefannankov »

Сравнително отскоро съм риболовец но имам и утежнена плувка, и бомбарда за риболова на чернокоп. И двете имат някакви предимства. Утежнената плувка оказва по-голямо съпротивление във водата и когато се опъне линията много по-лесно се усеща това обстоятелство, това ми позволява да оставя плувката на дистанция по-дълго време, освен това при вълнение и течение в морето плувката се придвижва по-бавно. Недостатък е че не хвърчи много добре независимо от модела. В магазините от 2 години ми изпродадоха какви ли не ваглери , но явно повечето не ходят за риба. Ваглерът не е достатъчно тежък, в повечето случаи и особено сега при сравнително силен североизточен вятър, освен това закрепването му за линията е на едни тънки телчета които от огъване се счупват за 2-3 часа хвърляне. Единствено в един магазин на Битоля , където собственика сам си прави утежнени плувки има подходящ модел който хвърчи прилично, тежък е ,и отдолу не се чупи и огъва за продължителни риболови и няколко дена хвърляне.
Бомбардата хвърчи повече, но понеже плува легнала, се носи по течението като лодка и се влияе и от вятър и вълни, това от своя страна изисква от риболовеца непрекъснато да обира поради което престоя й във водата е по-малък особено пък на дистанция. Чернокопът рядко удря веднага при приводняването. При много риболовци неминуемо води до риск от оплитане. Виждането и може да се осигури по 2 начина - фосфорна боя или разпробиването на 4,5 мм дупка за да се сложи светулка. Недостатък и на двата подхода е че тогава светва цялата и това може да е негативно за риболовеца. Преди няколко дни ми се наложи да съм с бомбарда а до мен мятаха двама приятели с утежнени плувки - те взеха по 2 риби а на мен не ми кълве, чак като изчаках да извадят ми прикълва една риба. Вчера също се случи странно нещо - човека със светещата бомбарда все 4-5 риби една след друга, а пък аз със утежнена плувка до него люпя семки - явно движещото се светещо нещо дразни една част от чернокопа. След това обаче почнах да взимам аз до края на излета , а той люпеше семки и нищо не му кълвеше.
Сега съм си наумил да разпробия една бомбарда на няколко места и по описанието на колега от форума да я доутежня до около 40 гр. с тежести в дупките, но все още предстои да видя ефекта. При вълнение прозначна бавно потъваща бомбарда сваля филето под водата и може да се окаже решение, защото при по-силни вълни рибата слиза надолу и не ще да пипне филето. Поне снощи така се разви работата - до към 2 ч. вървеше риболов, после излезе вълна и рибата изчезна.Вероятно слезе на дъното , но пък пусто нямах сили на туй място да нося куфар с тежестите , дънарки и стойка.
Хубаво е и монтажите да се изприказват, аз съм изхвърлил ваглери и бомбарди в морето за поне 100 лв през последните 2 години докато стигна до някои изводи.
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от Чакала от Варна »

bullbg написа:
Чакала от Варна написа:Приятелю,през цялото време става дума за нощен риболов !
Там бомбардата не можеш да я видиш и ще направиш поразии на себе си и на колегите около тебе.
Има и светещи бомбарди,но там има друг проблем ако покрай тебе има други риболовци.
Бомбардата не е плувка в общия смисъл и не може да я замени,тя по предназначение, повече прилича на ваглера и то точно ,когато става дума за чернокопски нощен риболов.

Наслука !
Приятелю, за тази цел си има флуоресцентна боя, мацваш тялото на бомбардата и си готов.
Иначе да, прав си че бомбардата не може да замени плувката или булдото, но като нямаш точните аксесоари търсиш начин да се справяш както можеш :)

Наслука.
Приятелю,
не давай такива съвети без уточнения ,защото някой ще си изпроси боя ! :D
Ако работиш на буната сам ,може и шапката си да закачиш вместо тапа.
Обаче ,когато си рамо до рамо с колеги,които работят с ваглери ,тая работа с бомбардата няма да стане!
Тя се снася много по бързо от теченията и вятъра,в сравнение с плувките и ще заплита няколко ,,комшии''наведнъж !!!
Има още един проблем и той е вълната,но оставям на вас да се сетите ,каква роля играе тя на нощния риболов с бомбарда боядисана с фосфор ?!
Да не говорим ,че монтажа на бомбардата за чернокоп е специален, не е като за зарганата !
Морето обича хората,които го обожават !
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от Чакала от Варна »

Кой видя джурума вчера на Аладжата ?

Щом не пишете,значи фащате ...
Някой казва ,че няма чернокопи и лефери,а ?!
Морето обича хората,които го обожават !
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от Чакала от Варна »

Заргана 4-та буна Кранево !
Морето обича хората,които го обожават !
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от Митко Кирилов »

Чакала от Варна написа:Заргана 4-та буна Кранево !
Колко броя хвана и кога? Нали знаем: риба имаше, но.....вчера! :lol:
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от Чакала от Варна »

Митко Кирилов написа:
Чакала от Варна написа:Заргана 4-та буна Кранево !
Колко броя хвана и кога? Нали знаем: риба имаше, но.....вчера! :lol:
Митак,не беше вчера,а онзи ден.
Вчера на 3-та се взеха малко заргани,а после като дигна ,ПРОТИВНО НА МОИТЕ ОЧАКВАНИЯ,чернокопа не дойде ?!
С морски вятър,с добра вълна,перфектно време ...???!!!
Ти, да не очакваш от мен да прогнозирам за утре,а ?! :D :D :D
Аз се занимавам с годишни,многогодишни и месечни прогнози - е на ,казвам ти, след морската провеза сега ще я спукаме.. :rolleyes: :wink:
Морето обича хората,които го обожават !
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от lusienn »

Днес духа яко,
Но 2 лодки виждаме
В залива на маслен нос,на
Завет.
IMG_20181007_164356.jpg
Аз вързах за утре,за Мешан риболов.
IMG_20181007_160149.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Desert Leo
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Пет Май 11, 2018 1:24 pm

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от Desert Leo »

- Оставете си ,,сладките'' куки и шаранжийските пръчки в къщи!
Чакале, дай съвет и за куките (за морски риболов от брега) - дълго или късо рамо, с лопатка или с ухо, блестящи, матови, бели сини, червени, жълти. Размери (въпреки, че при различните производители има разлики в размерите при еднакви номера). Форма? За чепаре, дъно, бомбарда, за различните видове риби ...
В твоите клипове, за чепаре използваш никелирани куки с дълго рамо и лопатка, но в същата тема за качествените чепарета, прочетох мнение в полза на куките с късо рамо.
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от Чакала от Варна »

Desert Leo написа:
- Оставете си ,,сладките'' куки и шаранжийските пръчки в къщи!
Чакале, дай съвет и за куките (за морски риболов от брега) - дълго или късо рамо, с лопатка или с ухо, блестящи, матови, бели сини, червени, жълти. Размери (въпреки, че при различните производители има разлики в размерите при еднакви номера). Форма? За чепаре, дъно, бомбарда, за различните видове риби ...
В твоите клипове, за чепаре използваш никелирани куки с дълго рамо и лопатка, но в същата тема за качествените чепарета, прочетох мнение в полза на куките с късо рамо.
Приятелю,
е сега се връщам от вълнолома. Снощи провал/3 риби/ ,днес същата работа- пак 3 риби.

Ограничил съм хората, с които ходя на риболов до минимум,по мои си съображения.Тази вечер бях с един от тях-неограничените. :D :D :wink: Той работи с куки със свръхдълго рамо/казва ,е са за мухарки за едри риби/,аз обратно ,уважавам късите рамена и въобще не се съобразявам с никого.
Той обаче, взе също 3 чернокопа,но и един кандидат карагьоз,даже и един сафрид от хайманите !!!??? Все бях виждал,ама...за карагьоза, де !!!
Гелетата при него бяха повече ,ама тя е луда работа - като отидохме духаше,плискаше,спря,бяхме на ,,Пяната''/ако я знаеш /,аз бях пообъркал някои работи,докато ги оправя ,рибата спря да взима,абе луда работа...даже и на мен може да се случи... :wink: Той през това време резлизира подвизите...

Според мен няма значение -с лопатка,ухо или както си ги описал...
В момента съм с джигова кука първи номер и червена ,горна 5-ти номер,що е така-питай ме да ти кажа/бях писал-сантименти,някакви по червеното.../ ?!
ОБЪРНИ ВНИМАНИЕ НА ПОДВИЖНАТА ГОРНА КУКА !!!

Резултатите са добри за мен при такова стъкмяване,като изключим вълнолома вчера и тая вечер :fishing7: ...Аз не съм му фен на това място,въпреки ,че съм израстнал на праговете му.
Ама заради салантията,къде да ходим...пък и кой да знае ,че вятъра ще ,,пусне'' в 20.30-21.00ч. ???!!!

пп
Струва ми се ,че ме бъркаш с Луси по отношение на клиповете и чипаретата,той е страхотен !
Аз ,държа да съм анонимен,не качвам,но се опитвам да помагам, с каквото мога...
Морето обича хората,които го обожават !
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Тема за въдичари -гости на Черноморието-КЪДЕ И КАК ДА СИ ХВАНЕМ РИБА ПО МОРЕТО ?

Мнение от stefannankov »

Чакале, къде успяваш да хвърлиш на дъно на вълнолома, там винаги е гора от плувки. Не се ли оплитате ?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”