Sabiki rig (късо чепаре)???

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Мишката
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Чет Фев 12, 2015 8:13 pm

Sabiki rig (късо чепаре)???

Мнение от Мишката »

Така. Значи нов съм в морският раздел и нямам никакъв опит в морският риболов. От години се каня да отида на морето и да се помъча да хвана някоя риба, но по една или друга причина все не става. От известно време гледам в youtube много клипове в които тема е риболовът с така нареченият sabiki rig който не е нищо друго освен късо чепаре от 6-7 куки с прикрепена перушина или силиконова примамка, което се замята от брега или от лодка със спинингова въдица. Интересно ми е мога ли да разчитам на някакъв успех при риболов с такъв монтаж от брега, на Черно море? И кога и каква риба може да се лови от брега по този начин, понеже нямам капитански умения и е малко вероятно да съм на лодка? Ще се радвам, ако някой разкаже нещо повече за този начин на риболов. Благодаря.
Късметът е на страната на подготвените.
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Sabiki rig (късо чепаре)???

Мнение от icefire »

Колега , където и да отидеш по нашето море ... в риболовните магазини е заринато с чепарета
Става и от брега , не всички ловят с лодка ... светвам те да си накупиш доста чепарета и тежести между 20-50гр ( в зависимост от акцията на въдицата) .. защото както не си ловил има да закачаш по водорасли и скали .. доволно ... :)
Напредне ли лятото от брега вече става по- трудно за риболов на чепаре , така че на есен ...
Желая ти успех !
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
Аватар
RAAZIEL
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1436
Регистриран на: Чет Яну 31, 2008 5:16 pm
Местоположение: Варна

Re: Sabiki rig (късо чепаре)???

Мнение от RAAZIEL »

Става да ловиш сафрид.В момента около Варна ще имаш успех на този метод.Но такъма е следния:Купуваш едно чепаре и в зависимост от дължината на пръчката оставяш 3-4-5 куки,като на края се слага малко джигче-3-5-7-10гр.Ми това е.Сега сафрида е набутан в брега и риболова така е супер успешен...Успех!
ПАЗЕТЕ ЧИСТОТА НА ВОДОЕМИТЕ
Мишката
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Чет Фев 12, 2015 8:13 pm

Re: Sabiki rig (късо чепаре)???

Мнение от Мишката »

А как се води това нещо? Ловя на блесна или воблер по реките и знам едно друго по темата, но чепаре не съм ползвал. Интересуват ме такъмите. Гледам хвърлят с едни огромни макари и дълги пръти от брега или със спининги и по-лек такъм. Имам макари в размер 3000 и 4000, но най-„дебелият“ ми прът за спининг е двуколенен FilStar 2.7м. 12-45г. акция. Ще ми стигне ли тая пръчка или трябва друга? В декатлона гледах сабикита и такива монтажи от сабики и и пилкер. Какви номера куки и цветове да търся? Има много и на алиекспрес, включително светещи от силикон и тнт.
Късметът е на страната на подготвените.
s_gaitandjiev
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Юли 23, 2016 11:01 pm

Re: Sabiki rig (късо чепаре)???

Мнение от s_gaitandjiev »

Мишката написа:А как се води това нещо? Ловя на блесна или воблер по реките и знам едно друго по темата, но чепаре не съм ползвал. Интересуват ме такъмите. Гледам хвърлят с едни огромни макари и дълги пръти от брега или със спининги и по-лек такъм. Имам макари в размер 3000 и 4000, но най-„дебелият“ ми прът за спининг е двуколенен FilStar 2.7м. 12-45г. акция. Ще ми стигне ли тая пръчка или трябва друга? В декатлона гледах сабикита и такива монтажи от сабики и и пилкер. Какви номера куки и цветове да търся? Има много и на алиекспрес, включително светещи от силикон и тнт.
Според мен имаш нужните такъми за риболов от брега. Лично аз мятам с фидер с акция до 80 гр и дължина 3,6м и си е екстра за чепаре и бомбарда. Също така нося една въдица Daiwa Black gold 2,9m 10-40 за блесна като понякога и слагам и чепаре. Макарите които ползвам са 2500 и 3500. В зависимост от локацията и времето 2,7м може да ти дойде леко късно но ще трябва да видиш според условията. Няма точно определен цвят който винаги върви. Аз ползвам съвсем нормални чепарета с лилав и електриково зелен цвят и си хващам на тях. Пробвал съм и такива с бяла перушина и пак върви и на тях. За номера на куките не съм сигурен но беше нещо от сорта на 8-12. По въпроса за воденето пак зависи от локацията поне според мен. Лично аз навивам доста бързо и на няколко оборота плавно но бързо засичам нагоре. Идеята зад това е чепарето да не стигне до дъното защото това почти винаги води до късане.
Мишката
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Чет Фев 12, 2015 8:13 pm

Re: Sabiki rig (късо чепаре)???

Мнение от Мишката »

А как да си избера място за хвърляне? Как да търся рибата. Както казах на края на монтажа в някои случаи има малък пилкер 20-30г. Колко да броя след като започне да потъва? На море половин риба не съм хванал, като изключим преди години на Кипър едни дребни сини рибки до вълнолома... Колко навътре се хвърля?
Късметът е на страната на подготвените.
s_gaitandjiev
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Юли 23, 2016 11:01 pm

Re: Sabiki rig (късо чепаре)???

Мнение от s_gaitandjiev »

Мишката написа:А как да си избера място за хвърляне? Как да търся рибата. Както казах на края на монтажа в някои случаи има малък пилкер 20-30г. Колко да броя след като започне да потъва? На море половин риба не съм хванал, като изключим преди години на Кипър едни дребни сини рибки до вълнолома... Колко навътре се хвърля?
Аз лично ходя на едно и също място всяка година. Идеята е да намериш на което няма много водорасли/рифове или скали във водата защото обикновено това води до неприятни закачки. Като мятам чепаре обикновено ползвам 30-40гр олово и гледам да започна да навивам почти веднага след като видя че цопва във водата. Иначе предвид факта че се ползва голямо олово аз гледам да го изсиля на макс за да отиде колкото се може по-навътре.
ianimar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 863
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 9:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Sabiki rig (късо чепаре)???

Мнение от ianimar »

най добре ще направиш като погледаш местните рибари ,от тях ще разбереш колко навътре и къде са закачките
Мишката
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Чет Фев 12, 2015 8:13 pm

Re: Sabiki rig (късо чепаре)???

Мнение от Мишката »

А може ли да се лови паламуд така?
Късметът е на страната на подготвените.
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Sabiki rig (късо чепаре)???

Мнение от icefire »

Мишката написа:А може ли да се лови паламуд така?
Може бее колега .. как да не можее .. то и бели акули така от брега може...
Толкова безсмислена тема .. има няколко теми за чепарета тук във форума , вземи прочети нещо ..
Колегата по-горе ти казва , като отидеш там - на място ще видиш местните рибари как ловят и тва е ...
2.70 - въдица е къса за морето , освен ако не си от лодка ... акцията също е важна..
и такива смешни въпроси : колко се замятало!?!?!? WTF !? ами замята се 36 метра 70 санта и 2 мм ...
Но ти продължавай с въпросите поне смях да става :)
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”