Нощен риболов на морето

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
Дядо Иван
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 307
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 12:42 pm
Обратна връзка:

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от Дядо Иван »

roko-koko написа:Ае свиркай си ,ко ти пука.Дреме ти на дедо Ивановия :lol: .
Прав си колега !!! Наистина ми дреме на ДЯДОВИЯ. :lol: :lol:
Дядо знае най-добре ,как да прави чепаре.
http://bukiiaz.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
jolich
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Апр 13, 2011 7:51 pm

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от jolich »

Аз харесвам нощния риболов от брега.По спокойно е няма жега.Така си почивам много добре.Аз обичам да ловя на плувка.Както се казва на аланкат.Ако пък и някоя рибка излезе хептен кеф.
ianimar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 863
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 9:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от ianimar »

аланкат и на плувка имат разлика.п.п просто за инфо
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от КИРО »

Яланкат и плувка - едно и също.
Ама едното на турски,другото по съвременно му. :wink: :D
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
ianimar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 863
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 9:57 pm
Местоположение: Варна

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от ianimar »

а аз си мислех че на аланкат по влакното няма плувка,ато какво излезе разлика в езиците.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от КИРО »

Сега като се замисля,верно че и така съм ловил.
Може и да си прав де. :smt017
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
erols
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Окт 03, 2010 12:09 am
Местоположение: Истанбул

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от erols »

КИРО написа:Яланкат и плувка - едно и също.
Ама едното на турски,другото по съвременно му. :wink: :D
Киро, просто за информация мога да ти кажа, че в турския език няма такава дума "Яланкат"... това може би е някаква друга чуждица?..
Erol
гр. Истанбул
«Несподелените знания нямат никаква стойност...»
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от КИРО »

Тука на гагаузкия език му викат турски,въпреки че доста се различават.
От де е излязла тази дума,идея си нямам,от старите рибари съм я научил,
и така си отива с годините.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
erols
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Окт 03, 2010 12:09 am
Местоположение: Истанбул

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от erols »

jolich написа:Аз харесвам нощния риболов от брега.По спокойно е няма жега.Така си почивам много добре.Аз обичам да ловя на плувка.Както се казва на аланкат.Ако пък и някоя рибка излезе хептен кеф.
И аз най-много обичам нощния риболов на плувка от брега... За тази цел съм си направил различни специални универсални плувки с изместен център на тежестта от коркови тапи или от готовите яйцевидни плувки от "ева", които се продават в магазините за риболовни принадлежности.
Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Изображение Uploaded with ImageShack.us Изображение

Uploaded with ImageShack.us

В долния край на плувката (в по-заострената част) монтирам оловна тежест мушкайки тежестта отгоре надолу, която държи плувката постоянно във вертикално положение. Тази тежест трябва да бъде толкова, че 1/4 от плувката да остане над водата...
Изображение

Uploaded with ImageShack.us
Изображение

Uploaded with ImageShack.us
Тези плувки са много чувствителни и поради самата им тежест дават възможност да бъдат метнати на по-далечни разстояния от брега.
Принципа им на действие е като при "неваляшките" - даже при най-слабото кълвене на рибата плувката веднага се навежда... На самата плувка съм монтирал и тръбичка, където мушвам светещата ампула за да се вижда по-добре от далече през нощта.
Монтажът изглежда ето така...
Изображение

Uploaded with ImageShack.us
На вирбела, който е откъм тръбичката за светещата ампула, вързвам корда 0,12 или 0,16 с дължина около 1,0 - 1,5 или 2,0 метра (в зависимост от дълбочината на водата), а на другия край на кордата връзвам една или две куки и на 15-20 сантиметра от крайната кука прикрепвам към кордата една много малка тежест (около 0,10-0,12 грама) и такъмът ми е готов...
Изображение
Този монтаж го използвам най-вече за риболов на сафрид от брега.
Същите плувки мога да ги използвам и като подвижни... ето така...
Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Erol
гр. Истанбул
«Несподелените знания нямат никаква стойност...»
Аватар
КОРСАР
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Май 07, 2011 7:03 am

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от КОРСАР »

Хъб бракониерска тема,кефи .
Stoian Benev
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Юни 26, 2011 9:40 pm

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от Stoian Benev »

Имам една идея която някой може да нарече глупава ама все пак мисля да опитам!
Иде реч за следното:
При положение че сафрида нощем бива привлечен от светлината на петромакс не е ли логично да се "захласва" и по чепаре на което(някаде по дължината)е прикрепена една или повече светещи ампули!?
Идеята ми хрумна преди ден-два и имам голям мерак да пробвам!
Някой чувал ли е да се практикува подобни нещо?
Аватар
rosssyy
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 2:43 am
Местоположение: Варна

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от rosssyy »

Stoian Benev написа:Имам една идея която някой може да нарече глупава ама все пак мисля да опитам!
Иде реч за следното:
При положение че сафрида нощем бива привлечен от светлината на петромакс не е ли логично да се "захласва" и по чепаре на което(някаде по дължината)е прикрепена една или повече светещи ампули!?
Идеята ми хрумна преди ден-два и имам голям мерак да пробвам!
Някой чувал ли е да се практикува подобни нещо?
Снощи на вълнолома видях един младеж, който беше сложил светеща ампула на чепаре с ластик и определено имаше ефект.
jolich
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Апр 13, 2011 7:51 pm

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от jolich »

Мога да кажа,че последните дни(последно ходих в понеделник вечерта на вълнолома),даваше добре.Взимаха и на ластик.Аз също не знам откъде произлиза аланкат и дали трябва да има плувка,но от рибарите от години така съм чувал пък и всяка сутрин от години като си тръгвам идващите сутрин ме питат как беше на аланкат.Относно това дали е бракониерство нощният риболов на морето,аз мисля че той не може да се сравнява със сладководния(който си е абсолютно забранен).Просто разликите във морския и сладководния риболов са съществени.Имам предвид че на морето за любителски риболов няма забрана и доколкото знам(за което наистина не съм сигурен)не се изисква риболовен билет.Не съм чувал някога на морето някой да е бил санкциониран за това че лови нощно време.
jolich
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Апр 13, 2011 7:51 pm

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от jolich »

erols написа:
jolich написа:Аз харесвам нощния риболов от брега.По спокойно е няма жега.Така си почивам много добре.Аз обичам да ловя на плувка.Както се казва на аланкат.Ако пък и някоя рибка излезе хептен кеф.
И аз най-много обичам нощния риболов на плувка от брега... За тази цел съм си направил различни специални универсални плувки с изместен център на тежестта от коркови тапи или от готовите яйцевидни плувки от "ева", които се продават в магазините за риболовни принадлежности.
Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Изображение Uploaded with ImageShack.us Изображение

Uploaded with ImageShack.us

В долния край на плувката (в по-заострената част) монтирам оловна тежест мушкайки тежестта отгоре надолу, която държи плувката постоянно във вертикално положение. Тази тежест трябва да бъде толкова, че 1/4 от плувката да остане над водата...
Изображение

Uploaded with ImageShack.us
Изображение

Uploaded with ImageShack.us
Тези плувки са много чувствителни и поради самата им тежест дават възможност да бъдат метнати на по-далечни разстояния от брега.
Принципа им на действие е като при "неваляшките" - даже при най-слабото кълвене на рибата плувката веднага се навежда... На самата плувка съм монтирал и тръбичка, където мушвам светещата ампула за да се вижда по-добре от далече през нощта.
Монтажът изглежда ето така...
Изображение

Uploaded with ImageShack.us
На вирбела, който е откъм тръбичката за светещата ампула, вързвам корда 0,12 или 0,16 с дължина около 1,0 - 1,5 или 2,0 метра (в зависимост от дълбочината на водата), а на другия край на кордата връзвам една или две куки и на 15-20 сантиметра от крайната кука прикрепвам към кордата една много малка тежест (около 0,10-0,12 грама) и такъмът ми е готов...
Изображение
Този монтаж го използвам най-вече за риболов на сафрид от брега.
Същите плувки мога да ги използвам и като подвижни... ето така...
Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Колега явно си си разработил твой начин на ловене.Аз не съм пробвал с такъв тип плувки,но аз ловя основно с директен телескоп и използвам по издължени плувки и затова не ми е нужно да хвърлям много надалеч
Аватар
Иван Байчев
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 7:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: Нощен риболов на морето

Мнение от Иван Байчев »

Хубави са идеите за нощен на плувка но ми се струва че са доста усложнени , аз ползвам 39 грамови пластмасови подвижни плувки с 35 грамови олова.Режа антената на плувката на около сантиметър от тялото след което на отрязаното стебло слагам слагам шлауха и светеща ампула .Монтажа е класически като за ваглер със стоп възел и две мъниста от двете страни на плувката като накрая завършва с вирбел на който закачам чепаре с 12 куки.този монтаж е удобен че може да коригираш дълбочината във всеки един момент и се избягва увиването на месината около плувката.Относно светеща ампула закачена на чепарето не съм убеден че има някакъв ефект по скоро обратното.Добра идея е да се ползват флуоресциращи ламета но само по едно на кука и не на всички или парче станиол с големина на дребен сафрид закачен някъде в средата на чепарето (това е доста стара техника и някой са много доволни от нея) което провокира рибите да дойдат и да видят какво става тука и съответно...хоп в кофата.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”