с блесна на море

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

skalar
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Май 18, 2006 1:53 pm

Мнение от skalar »

Събота бях на Гърция и лефера кълвеше, но имах проблеми със поводите. Това нещо ги прегризваше без никакъв проблем. Сигурно трабва се ползва метален повод.
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Блазя ти!Тука го чакаме в средата на септември,кажи му да идва по-скоро!

Относно металните поводи,немисля,че са добра идея,особено ако блесната ти е малка/№1-2/.Какви блесни изпозваш и какви са габаритите на рибите?Добра алтернатива е дебелото плетено влакно,вземи пробвай/някъде над 0.25-30/,аз поне така правя,но тук няма нужда от дебело чак,щото рибките,дет ги вадя са не повече от 250-300гр и си ползвам 0.10,че по-надалеч хвърчи. :lol: Къде точно ги ловите/кей,пристанище,буна/,на какви блесни,по кое време,разкажи малко.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
skalar
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Май 18, 2006 1:53 pm

Мнение от skalar »

Ловят се на кея нощем, на дъно. С полиангистро, т.е. дванадесет кукички вързани през 1-2 см. и с тях увиваш една средна сардела/сардина/. Пробвах и на блесна но нищо. Явно не съм улучил такъма. Всъщност резултата беше два лефера / гофари на гръцки/ по около 500 гр. и две скъсвания.
Аватар
Боро
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 12:07 pm
Местоположение: Варна

Мнение от Боро »

Ех това "полиангистро", метод си е за начинаещи и мързеливи. Вярно е, че така можеш да хванеш дори акула. Но за всяка риба си има начини. За лефера поне метода с "тройките" знаеш ли го ? Гърците са много слаби рибари.
Идва сезонът на знаеш какво (пиша така заради колегите от "турската" тема), зарадвай ни с една планинка !
:)
skalar
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Май 18, 2006 1:53 pm

Мнение от skalar »

Колега, не съм съгласен. Гърците разбират от риболов и то много. Само за инормация че има хора които се издържат от риболов с въдица която продават на ресторантите. Но първо трябва да те въведа в обстановката. Това е един кей, около който имаше дребен сафрид , т.е. граца в такива количества че морето беше почерняло. Грацата се лови с най обикновени кепчета като с едно гребване във водата можеш да хванеш поне 200-300 гр.. Освен грацата около кея циркулират поне още 5-6 вида дребри риби. С две думи около теб ври от дребна риба. В същото време големите риби идват да се хранят, но избора им е много голям. Поради това лова с блесна и други изкуствени примамки е много труден или почти невъжможен. Този риболов се практикува през пролетта и есента, когато дребната риба не е в такива количества. Другия проблем е да задържиш стръвта върху куките, защото каквото и да хвърлиш във водата се изяжда за секунди от по-дребнете риби. Затова се използва полиангистрото. Другия проблем е че не знаеш каква риба е влязла в пристанището - може да има лаврак, лефер, кефал, сафрид, ципура, зарган и т.н.. Когато отидеш на пристанщето има поне 50 човека и повече, които ловят риба и се използват почти всички методи познати за риболов. Накра хващат тези които имат повече късмет. В крайна сметка положението е много по различна от това по нашето Черно море. Същия ден в края на кея вадеха лаврак, аз хванах гофари а едни момчета от петрич вадеха зарган.
hrismi
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Юни 19, 2006 12:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от hrismi »

Здравейте на всички!
Мен ми предстои ходене по Халкидики началото до средата на септември. Ще ходя на средния ръкав, където бях и миналата година. Тогава лових няколко пъти от кея на едно градче - Никити, но излизаха само зарган и една риба, която мисля че се казва спарос или нещо подобно, които излизаха на блудо, отзад с морски червей (местен, който струваше майка си и баща си).
За съжаление миналата година не бях подготвен особено и не пробвах блесни, воблери, това полиангистро, с което ловеха всички гърци, ми се струваше много тъпо, но сега като чета горните мнения и започвам да си мисля, че май е по-добре да гледаш местните какво правят и да се учиш.
По-нагоре някой писа, че с някои блесни се замята много малко, и ако не с в лодка и да влачиш няма смисъл от тях. Интересува ме не е ли възможно да ги комбинираш с бомбарда и какъв ще е ефекта? Аз поне това смятам да направя тази година в Гърция. Отделно това се отнася и за нашето Черноморие - ако ловиш от скали или кей - с бомбарда би трябвало да замяташ достатъчно навътре, за да излезе по-сериозна риба.
Аватар
Боро
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 12:07 pm
Местоположение: Варна

Мнение от Боро »

skalar написа:Колега, не съм съгласен. Гърците разбират от риболов и то много. Само за инормация че има хора които се издържат от риболов с въдица която продават на ресторантите.
За мен показател е когато никой не хваща някои да хващат. Не аз. Не бях подготвен.
Имам честа да познавам някои от, като например най-добрият грък на октоподите, калмарите и сепиите... Със сигурност е поне в района .Кей има в Олимпиада, а пристанище в Уранопули. Предполагам, че става въпрос за Олимпиада. Между другото доста хора сигурно са бъхтили през Амфиполи до там... Най-добро0то място за риболов в Олимпиада знаеш е покрай корабчето дето излиза за скариди.
Последно промяна от Боро на Нед Авг 05, 2007 8:35 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Доста често съм се канил да пробвам комбинация от бомбарда и блесна,както и от воблерче и блесна,но като се огледам наоколо всички ловят на плувка,или на чиста изкуствена примамка и се отказвам. :lol: Прав си за късата дистан.ция,която се достига с блесна,не мисля,че е лоша идея да се комбинира с бомбарда,особено от скали.Аз гледах един път по Сашо и Пешо едни мълчугани как ловяха някакви местни морски хищници от един скалист бряг,като използваха комбинация от силиконов туистер и полупотъваща бомбарда.Незнам за вас,обаче тая година аз със сигурност ще пробвам този метод. :D
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
hrismi
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Юни 19, 2006 12:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от hrismi »

Аз също ще пробвам тази година, пък каквото ще да става. Даже мисля да забия някаква специализирана "апаратура" по случая (пръчка, влакно, туй - онуй), защото съм много бос на тази тема. От две години започнах да мухаря и лека - полека забравих за другите видове риболов, ама миналата година в Гърция видях, че съм много зле и за тази смятам да се подготвя :wink:
А така и така като стана дума - на какво разстояние е най-добре да е воблера или блесната от бомбардата - повечето колеги във форума дават мах. повод 1,50м за бомбарда - като че ли е достатъчно за блесна, че по-късо може бомбардата да плаши рибата. Ама какъв е случая ако пуснеш повече, напр. 2,00 или 2,50м - ще бъде ли яко оплитане (ако въобще дължината на пръта ти позволява да замяташ) и по-скоро - ще можеш ли да засечеш нещо?
Аватар
Harmanlieca
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Юли 22, 2007 8:10 am
Местоположение: Harmanli,Burgas

Мнение от Harmanlieca »

Колкото е по-тежка бомбардата толкова по-дълъг трябва да е повода.Например за 15гр. бомбарда слагате 1.50м.повод за 40гр. поне 2.00м. няма страшно от оплитане нали сте с дълги пръти.Пробвано е и работи поне на р.Марица а пък за морето изобщо няма да има проблем. :wink:
Относно засичането пак няма проблем, влакното е почти винаги обрано и навременна засечка "и край на мача"дет се вика.
Риба с въдица свършване НЯМА!!!
hrismi
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Юни 19, 2006 12:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от hrismi »

Благодаря за тази информация.
Дано да има какво да засичам, ама все си мисля, че трябва много да съм разсърдил Всевишния, че да не хвана съвсем нищо...
Айде сега и един друг въпрос, дето остана недоизяснен - дебел плетен повод или метален повод?
Аз мисля, че при блесната металния май повече пречи, отколкото да помага. Лошото е, че мойто мнение не е много меродавно, защото не съм хващал все още сериозни риби със сериозни зъби и от опит нищо не мога да споделя. Ама като го слушам skalar как рибата му прегризвала повода и взех нещо да се плаша - все пак не мисля да купувам 20-30 блесни, за да остане накрая някоя :)
Аватар
Harmanlieca
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Юли 22, 2007 8:10 am
Местоположение: Harmanli,Burgas

Мнение от Harmanlieca »

Виж сега,ще хвърляш блесни и воблери така че според мен нямя да ти трябва метален повод.За да ти е мирна главата вземаш един плетеняк и си готов.хем няма да разваля играта им.Метални поводи само за плувка,щот там се чака хубаво да налапа и зъбите стигат до кордата и и може да прегризе.
Риба с въдица свършване НЯМА!!!
grandal_331
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1779
Регистриран на: Пон Яну 08, 2007 9:02 pm
Местоположение: Сливен

Мнение от grandal_331 »

baralya написа:Колега grandal огъваш ли някак тази дръжка от вилица/лъжица или си я оставяш права ?? На Жребеца от лодка ли ловиш с нея или от брега ??
извинявам се за късния отговор . със клещи огъвам блесната във вид на буквата s . върши страхотна работа до към 3м дълбочина . а откакто излизах тикайки със плуване спукана уфимка на жребеца никой не може да ме накара да вляза пак
niko_taisan
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Юни 01, 2011 5:14 am

Re: с блесна на море

Мнение от niko_taisan »

A
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
checho_58
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 3:57 pm

Re: с блесна на море

Мнение от checho_58 »

Брех :shock:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”