Риболов на Ватос и Морска котка, как?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
kostadin11
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 266
Регистриран на: Пет Апр 06, 2012 1:40 pm
Местоположение: Бургас

Риболов на Ватос и Морска котка, как?

Мнение от kostadin11 »

Колеги, реших да пробвам този риболов, виждал съм хванати риби на плажа след Солниците- Бургас. Това което знам е че ватоса няма отделителна система и мирише на амоняк.... Кое е ватос/морска лисица/ и кое морска котка, кое е с шип?..
Пръчка- здрава тояга, влакно 0,60, куки 4,0 с бидем 0,45 с дължина 30 см.
На какво разстояние, 2 или 3 куки? Стръв? Смятам да пробвам на дребна таранка?
Приемам съвети за такъм, стръв....какви тънкости има при закачането на стръвта, как се засича, ако се залепи за дъното какво правим....
Какви места препоръчвате за риболов, залива е изоран от дънни тралове и ме съмнява да има риба, но....
Ще съм благодарен за съветите.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Риболов на Ватос и Морска котка, как?

Мнение от rikitikitavi »

Абе малко си омешал понятията и техниките. Туй дет си описал би ставало от лодка...изключая таранката.
Значи лисицата има копчета почти като на калкана и почти не доближава брега.
Котката има шип от който трябва да се пазиш. И тя рядко минава на по-плитко от 10тина метра.
По-шанс има котка да срещнеш.
Оборудване което е препоръчително за котки
Прът. 4.20биичкастер с изхвърляне 100-150грама
Плетено влакно към 20кг тест или малко отгоре.
Макара за шаранжииски риболов или подобен морски модел.
Повод 1.2метра0,6мм флорокарбон.
Олово 100грама за далечно хвърляне.
Кука 2/0 кована с ухо от тези модели дето за сомове се ползват.
Стръв 10-12см пасъчно попче, живо, закачено през очите или през двете устни. Може и хариб, или граца.
Рибата преди замятане се превързва с водоразтворимо влакно точно зад оловото. Така играе роля на стабилизатор на полета.
За търсене на котета избираш буна или вълнолом,измахваш се поне на 100метра на вътре. Разполагаш две две или три въдици в различни посоки и през няколко минути пресуркваш бавно по един метър към тебе.
За вадене на котето е по удобно голям кеп с много дълга дръжка. Или канджа.
Смятам отговорих на питането ти
Наслука
Пп котетата обичат пясъчно дъно
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
kostadin11
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 266
Регистриран на: Пет Апр 06, 2012 1:40 pm
Местоположение: Бургас

Re: Риболов на Ватос и Морска котка, как?

Мнение от kostadin11 »

Благодарности.....при успех ще споделя резултата.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Риболов на Ватос и Морска котка, как?

Мнение от Митко Кирилов »

Дано да имаш успех!
За 35 години дънен риболов имам само 2 извадени такива риби, когато съм хвърлил за кефалови!
Не съм чул някой специално да залага и търси улов на скатовите.
Щом искаш, пробвай!
Всеки сам си избира!
На слука!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Риболов на Ватос и Морска котка, как?

Мнение от nkolev66 »

Колега, тъй като си от Бургас имаш няколко варианта за риболов на "котка" - тази с отровния шип и без копчета. Мястото на което съм ловил е вълнолома на "Нефто базата" в Отманли, но зная за достоверни сведения от буната преди къмпинг "Европа" преди Поморие, както и от камъните до "Солниците". За такъма и стръвта, колегата е описал добър вариант, но аз съм ползвал малко по-различни.
1. Прът - способен да хвърля олова над 60 гр. с дължина (според моите разбирания) най-малко 3,6 метра.
2. Линия - преди ползвах за основно монофил 0,30 мм., но сега може и плетено според предпочитанието.
3. Повод поне 0,30 мм. с дължина около 80 см. (виждал съм уловени риби с много по-къс повод, а съм ловил и с над метър), монтиран под оловото, което в моя случай винаги е било подвижно.
4. Кука (не пиша случайно в единствено число) един брой 2/0 до 3/0 -няма нужда от по-голяма.
5. Олово според течението но не по-малко от 60 гр. (ползвал съм над 120 при силни течения) на "Нефто базата".
6. Стръв - за мен винаги е била жива рибка сафрид или илария забодена в задната част от тялото.

През по-топлата част на есента (през септември най-често) се ловят "котки", но при захлаждане се ловят предимно лефери (аз всъщност за тях съм ходил, а "котките" са "прилов", който не е търсен, но е голям кеф, защото дърпа яко. На времето съм имал скъсани такъми често, както и счупени куки, но постепенно с подобряване на инвентара и знанията почти всяка "котка" се изважда ако не се откачи.

Едно дребно нещо позволява да се извади "котката" без да се убива и дори без кеп е това, че шипът и "работи" само нагоре (към гърба) и не може да удари нищо намиращо се от коремната и страна - вадил съм повечето си "котки" с гола ръка, като им бъркам с два пръста в устата и сгъвайки пръстите се законтрят (но естествено трябва да се внимава).
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”