Избор на пръчка за морски риболов :)

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
madevil_82
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 11:45 am

Избор на пръчка за морски риболов :)

Мнение от madevil_82 »

Здравейте , искам да попитам по опитните колеги за мнение относно избора , на телемач за морето .
http://www.vidrax-fishing.com/shop/inde ... uct_id=521 това е единия модел , с малка акция за бомбарда .
http://riboco.com/index.php?mod=product ... parameters това са още 2 модела като 1-я е с по голяма акция .Ако имате предложения за марка пишете , всяко мнение ще е от значение :).Естествено цената за жалост е от значение :( мога да дам между 50 - 80 лева .Относно макарата моля за мнение за марката FL ,че ги има на добри цени и изглеждат сякаш са читави.
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на пръчка за морски риболов :)

Мнение от Limanov »

Ако твърдо си решил да е теле виж и този http://riboco.com/index.php?mod=product&show=2372&click

От същата серия на Mitchell има и коленен http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... anguage=bg
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Избор на пръчка за морски риболов :)

Мнение от Митко Кирилов »

За риболов с бомбарда хубаво предложение ти е дал колегата Limanov. Лично аз предпочитам три коленните пръчки по много причини! Все пак не съм ползвал въпросния модел и ти препоръчвам да я подържиш в ръка и да я поразтършиш. За този риболов пръчката трябва да е с "бърза", върхова акция, а не с параболичен строй! Няма две еднакви пръчки от различни производители: всяка пръчка си има своята динамика и след като я купиш, трябва да я усетиш и се нагодиш към нейните възможности и характеристики!
За марката FL и за вносителя и мога да кажа само хубави работи.От две години пръчките ми за дъно/сърф са от тая марка.Добро качество и изработка на конкурентна цена.
Успех, колега!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Lupo
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 9:40 pm

Re: Избор на пръчка за морски риболов :)

Мнение от Lupo »

Колената пръчка според мен е доста по-добра от телемача,щом ще я ползваш за бомбарда гледай да е с акция поне 20-50 грама по-големите бомбарди мисля,че бяха 40 грама.Успех с покупката.
madevil_82
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 11:45 am

Re: Избор на пръчка за морски риболов :)

Мнение от madevil_82 »

Благодаря за отзивите и коментарите .Относно поста на Limanow , тая пръчка вече е дискутирана във форума и отзивите за нея са много лоши.Имам мач на Masterline с 5-25 акция ,триколенен 4.20 см , но с бомбарда всеки път е натоварен на макс и може да се строши :), което не е желателно .Иначе доста риба съм хванал с него .Щом казвате че коленните пръчки са по-добри , това означава да се спра на някой фидер 30 -100 акция според сменяемите върхове.Има един който съм си харесал на Mikado , ще мина през магазина да видя точния модел и ще го коментираме дали става.Митко точно това не ми е ясно , коя пръчка е с параболичен строй , полупараболичен и т.н , ако може на лс да пишеш ще ти бъда благодарен.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Избор на пръчка за морски риболов :)

Мнение от Митко Кирилов »

За акцията и строя на въдица: влез в сайта на Fishing Mania и потърси във форума :" Още веднъж за избора на спинингова въдица", прочети и ще ти стане ясно за бърз строй /Fast/ и параболичен /Medium/.
З а бомбарда също ползвам и триколенен фидер на Джаксон, но.... специално тунингован от мен. По-добре потърси нещо подходящо от FL марката. Мисля, че имат триколенни мачове с акция 35 гр./оптималната акция е до 45-50 гр/.Свържи се със Сапуна и се консултирай.
Нямам друга актуална информация, тъй като съм достатъчно оборудвам и нямам нужда от други въдици.
Това от мен по въпроса.
Успех!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
orion30
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 716
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 10:59 pm
Местоположение: Варна, Елхово

Re: Избор на пръчка за морски риболов :)

Мнение от orion30 »

Дилемата ти се върти около цифрата 4, а именно:
1. Пръчка около 4м.
2. Реално да мята 40гр.
3. Макара за нея 4-ти номер, по номерацията на всички производители.
4. Брейд 0.4 по японската номерация.
5. Цена на комплекта около 400лв.
6. С въпросния комплект ще ловиш 4 вида риба. Сафрид-чепаре, чернокоп-плувка, илария и зарган-бомбарда.
madevil_82
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 11:45 am

Re: Избор на пръчка за морски риболов :)

Мнение от madevil_82 »

400 лева нямам за таками , не съм толкова луд :)Митак тоя сапуна кой е ?как да се свържа с него ?И все пак фидерче с мекия връх май ще е перфектния вариант , хем с твърдия за дъно :)Какъв е тоя тунинг на jaksona?Водачите ли и сменя?Ако не е тайна сподели тук или на ЛС .Моя Jakson e шаранджийски 3lb , корав връх и нестава за морето , само големите риби индикира , малкте направо не ги усеща :)
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Избор на пръчка за морски риболов :)

Мнение от rap66 »

С тоя бюджет само телескоп. Триколенен трът под 240 г. Читав за под 150 лв. Няма
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Избор на пръчка за морски риболов :)

Мнение от Митко Кирилов »

madevil_82 написа:400 лева нямам за таками , не съм толкова луд :)Какъв е тоя тунинг на jaksona?Водачите ли и сменя?Ако не е тайна сподели тук или на ЛС .
За да задоволя твоето разбираемо любопитство, а може би и на други:
"Тунинговане чрез разположение на нови водачи на фидер с дължина 3.9 м/13 фута
Причината: въпреки че разполагам с маркови и скъпи пръчки имах нужда да има далекобойно здраво и надежно оръжие за замятане на бомбарда, а и при нужда и на дъно/вече проверено!/.
Попаднах на новата концепция за разположение на водачите «Fuji К-guide.»
Базира се на :
1. Фуджи-водачите на все още масово продаваните пръчки са с остаряло разположение, не че е лошо и неприложимо.
2. Фуджи К е по-нова концепция, водачите се разполагат в конуса образуван от линията с начало върха на оста на КОНКРЕТНА макара до върховия водач.
3. Последният вариант, най-новият, е водачите да се разполагат в начупен конус: първите 3 до т.н."check point", а следващите, доста на брой, с еднаква височина и диаметър-до върха.
Като производители на водачи Фуджи са разработили хем добра схема, хем препоръчват повече водачи /това е техния интерес!/.
Наложи се да се запозная с теорията на Фуджи разположението на водачите във връзка с тунинговането на: фидера ми Ксенон на Джонсън-първата ми въдица за бомбарда с дължина 3.90 м. Отчитайки препоръките за максимална дистанция и тия от новата концепция на Фуджи, само след едно леко разместване на водачите в последната, върхова секция се спрях на следното разположение: като цифрите означават : последователно разстояние от водач до водач в см /за първия от средата на макародържача/, втората: диаметър на водача в мм, третата: височина до средата на отвора на водача от края на бланката.
1.водач: 105 см/28 мм/36 мм на 2 крачета, останалите са на 1 краче!
2.водач: 86 см/ 18 мм/24 мм
3.водач: 50 см/14 мм/20 мм
4.водач: 47 см/11 мм/15 мм
5.водач: 21 см/ 8 мм/10 мм
6. водач: 16 см/ 6 мм/8 мм
7 върхов водач11 см/ 3 мм
На първата бланка-нямам водач, на втората –само 2 останалите са на трета и четвърта.
За далечно хвърляне разстоянието от макародържача до първия водач трябва да е мин 90 см а неговия диаметър мин 28/30 мм.
За далечна дистанция има 3 фактора: физиката на пръчката, разположението на водачите, диаметър на влакното и разбира се задвъдичното устройство.В случая се опитах да подобря и смятам, че успях разположението на водачите.В резултат пръчката се представи добре: хем мощно изхвърляне, хем добра чувствителност и се представи с изваждането на 4 платерини от голяма дистанция.
Още разяснения
1. Комбинирах тази концепция с изискванията за далечно хвърляне.
2. Първият ми водач е на две крачета от стар прът за далечно замятане, но той се вписа в конуса, който се построява с конкретната макара Дайва Екселер/Регал 2500 и пръчка/моя фидер/ за определяне на check pointa, оттам и височината на водачите.
3.Всички останали водачи са поставени по Фуджи концепцията и имат наклон напред към върха /важно срещу оплитане на влакното/, но трябва да се има в предвид,че Фуджи, като производители на водачи, са заинтересовани да има повече водачи, дори и излишни. Затова поставих минималния брой и след като направих няколко теста и размествания ги фиксирах окончателно.
Фуджи "новата" концепция е за управление на "пружината" на влакното при хвърляне и срещу оплитането му във водачите: ефектът му върху дистанцията е незначителен.Дистанцията, при удачно разположение водачите на пръта и добро поведение на пружината, съобразени и с конкретната макара, зависи главно и единствено от физическите качества на самия прът /еластичност и строй/, дебелината и качеството на използваното влакно, теглото на оловото и опита и физиката на задвъдичното устройство.След като се постигне оптимален подбор на физическите фактори, каквото и да правите не ще можете да надхвърлите максималната дистанция предопределена за конкретната въдица
4. За споменатото по-горе тунинговане закупих плътен връх/стъкломат/ и го шлайфах до размер да влиза плътно в най горната стадка/вместо закупените 3 бр върхове на фидера/.
Надявам се да е интересно, разбираемо и полезно някому!"
Имаш и ЛС.
Поздрави
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Javor
новобранец
новобранец
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Яну 13, 2013 10:32 am
Местоположение: Varna

Re: Избор на пръчка за морски риболов :)

Мнение от Javor »

Ще допълня само че това което казваш в точка 2. го наричат "Fuji New Guide Concept" и е по старо като идея.
Това което описваш в точка 3. е "Fuji KR Concept" и е по-новата им коцепция.
Аз лично съм фен на KR Concept - бързо вкарване на влакното в права линия + много на брой малки водачи.
Изображение
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Избор на пръчка за морски риболов :)

Мнение от Митко Кирилов »

Яворе,
Благодаря за уточнението и коментара.
С оглед на постигане на максимална дистанция лично аз възприех варианта New Guide Conzept и съм доволен от
резултата!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”