Молба за инфо за риболов около Ахелой

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
miroslav_mihailov
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 1:55 pm

Молба за инфо за риболов около Ахелой

Мнение от miroslav_mihailov »

Здравейте колеги! От 26 този месец съм на почивка в Менада Марина Кейп до Ахелой и понеже смятам част от почивката да отделя за риболов, моля ако някой е запознат с местата там, какво се лови в момента и на каква стръв? В главата ми се върти риболов на дъно или бомбарда,но ще съм благодарен на всякакви съвети, както и ако има някой вълшебен монтаж гарантиращ богат улов или поне някакъв такъв? Предварително благодаря на всеки решил да ми отговори и наслука на всички!
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Молба за инфо за риболов около Ахелой

Мнение от rikitikitavi »

На дъно на живо попче излизат котки
На плувка на морскк червей излиза платерина и зеленущки
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
ionko_terziev
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 993
Регистриран на: Пон Мар 09, 2009 11:21 pm
Местоположение: ахелой

Re: Молба за инфо за риболов около Ахелой

Мнение от ionko_terziev »

Имаш избор и за морски и за сладководен риболов..Морски- слизаш долу на плажа и тръгваш в посока пречиствателната станция,по целия плаж можеш да хвърляш и на дъно и бомбарда и ако улучиш ден може да наловиш платерини и иларии..СЪЩО МОЖЕ И ДА ПРОБВАШ ОКОЛО ГЪБАТА И СЛЕДВАЩИЯ КЕЙ,ПОЧТИ ВСЕКИ ДЕН ТАМ ИМА РИБАРИ И ЩЕ СЕ ОРИЕНТИРАШ..сладководен - реката е на близо и можеш да ловиш пре доволно таранки на царевица като очаквай и страховити удари на шарани и речен кефал ..Има и морски кефал но нещо не иска да кълве за сега..Язовир Порой също е в нашия район и там в момента се ловят шаранчета до 2-3 кг. а ако ти се лови на джиг има и много костур..
miroslav_mihailov
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 1:55 pm

Re: Молба за инфо за риболов около Ахелой

Мнение от miroslav_mihailov »

Благодаря за информацията! По принцип по - ме съблазнява морския риболов, понеже съм от вътрешноста на страната и сега е една добра възможност. На дъно на морски червей с три куки и тея тапички за повдигане на стръвта нали така и олово около 100 грама нали не бъркам? Предполагам, че гогов бидем мога да си взема от магазина или да опитам нещо сам да правя? Има ли значение цвета на основното влакно, защото мисля да взема шаранджииските си телескори и на тях е 0,30 шарено влакно, мога ли него да използвам или да взема някое синьо да навия ? Куки 7 добре ли е? А за бомбарда досета съм ползвал 0,22 основно синьо и към 1,40м. повод 0,18 с прави куки 10, предполагам е добре но с това съм ходил за зарган, а сега май го няма много та ако трябва да коригирам нещо ще съм брагодарен за съвети! Май по морето повече харесват черните прави куки по принцип - така ли е или съм останал с грешно впечатление
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Молба за инфо за риболов около Ахелой

Мнение от Митко Кирилов »

Малки корекции:
1.Може с 3 куки с тапички, НО за препоръчване е с 2, като при този такъм долната кука да виси 25-30 см под оловото.Препоръчително е стръвта да се сменя на всеки 10-15 минути , за да може с 1 доза морски червеи да ти стигне за 1 излет с 2 въдици. Такъм: майка 0.25-0.30мм/на юг излизат и големи риби/, бидеми 0.20-0.22 мм с дължина 7-12 см . В тези горещини завивай пакета с дозата червеи с изцедена мокра кърпа, за да се запазват годни.Ако ти артисат, с кърпата най-долу в хладилника!
2. Ако ще ловиш с шаранджийските си сопи, олово от 100 гр е достатъчно, иначе 60-80 гр тежести ще ти са достатъчни.Куки №7 са класиката, а № 5 или 6 –за по-едри риби.Цветът на куките не е от особено значение.Прави и с лек чапраз/извивка/ са за препоръчване.
3.Влакно с дебелина 0.30 мм не е за препоръчване: основното да е 0.22-0.25 мм.Почти винаги на морето има вятър и при дебелина над 0.25 мм на влакното има провисване /бош/ и ще ти бъде трудно да забележиш кълването.Дали е шарено влакното или не, няма значение: кефаловите налитат на добре нанизан и…. пресен червей!
4. На дъно за по-едри риби използвам и триколенни „шаранджийски“ пръчки 2 бр.х 3,90 м акция 3.5 лб. за по-голяма дистанция.
5.За бомбарда е препоръчително монофил 0.18/евентуално с шок лидер 0.22/ или 0.20 мм,повод 1.60-1.80 см /при въдица с дължина над 3.6 м/ с дебелина 0.14-0.16 мм/препоръчително от флуорокарбон, куки № 12-14 /по са уловисти!/.Шансовете за зарган към момента са минимални. Може да пробваш за кефалови, но се огледай и виж местните рибари как , къде и с какво ловят, а също как си нанизват червеите.
6.Не забравяй и не се увличай: на фъстъци и уиски понякога излизат и русалки :D , но повечето кълват на златна стръв :lol: .
Това накратко колега! Желая ти успех и ……приятни емоции! :fishing6:
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
miroslav_mihailov
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 1:55 pm

Re: Молба за инфо за риболов около Ахелой

Мнение от miroslav_mihailov »

т.е. кука с червей на нея, 30см. повод, неподвижно олово може и с вирбел 80-100 гр. и вързано към него основно влакно на 40 см на основното влакното ухо и втора кука с червей на 20 сантиметров повод- правилно ли съм разбрал!
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Молба за инфо за риболов около Ахелой

Мнение от Митко Кирилов »

Правилно си разбрал, но за втората кука поводът 7-15 см, за да не се усуква.И, разбира се, тапички на всеки повод!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
miroslav_mihailov
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 1:55 pm

Re: Молба за инфо за риболов около Ахелой

Мнение от miroslav_mihailov »

Благодаря за съветите, ще пробвам с две куки пък каквото сабя покаже. Поздрави и наслука на всички!
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Молба за инфо за риболов около Ахелой

Мнение от Митко Кирилов »

Пиши и сподели за резултатите! Късметът винаги е на страната на начинаещите !
Успех! :fishing1:
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
miroslav_mihailov
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 1:55 pm

Re: Молба за инфо за риболов около Ахелой

Мнение от miroslav_mihailov »

Вчера се завърнах и общо взето само попчета лових, т.е. само това се хващаше и слънчеви рибки също, но за начесване на крастата става. Нещо по- интересно така и не удари. Попчетата обаче си кълвяха доста активно. Това го пиша за информация ако някой чете темата за да се информира за напред. Иначе питах на езна бензиностатция момчето къде ловят и то вика: Аз не съм запален рибар, но колегата ще ти каже къде и как, а колегата вика:" аз ходя по морето не тук, тоя залив нищо няма!", но за забавление става де, та на тези които ще пробват за напред - на слука!
Аватар
@Poly
новобранец
новобранец
Мнения: 65
Регистриран на: Нед Май 15, 2011 6:23 pm
Местоположение: София

Re: Молба за инфо за риболов около Ахелой

Мнение от @Poly »

Колеги, каква риба се лови в края на май от брега на морето около Ахелой ? Благодаря предварително на тези, които ще пишат :) !
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”