Съвет за пръчка за кефалови

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

demonik
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 18, 2008 4:20 pm
Обратна връзка:

Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от demonik »

Здравейте. Първо да уточня, че съм рибар любител и не претендирам да имам кой знае колко знания в тази област. Ходя на риба с удоволствие, когато имам свободно време, колкото и малко да е то. До сега имам опит само с речен и язовирски риболов. Стана 2 - 3 години, като ходя на почивка, гледам как от плажа ловят на дъно иларии и платерини, та се реших да си взема една подходяща въдица и аз. Попрочетох тук там, но главно писано има за риболов с бомбарда, а мен ме интересува като начало за дъно....някак си по ми допада на бирата :) (да си пия бира на стола и да чакам да клъвне). По принцип предпочитанията ми са за телескоп с водачи или телемач и доколкото ми стана ясно, трябва да е с дължина 3.9 - 4.2 м и мек връх, но не ми стана ясно каква акция трябва да имат.... Та ако може да ме напътите нещо в ниския ценови клас под 100 лв, като за начинаещ, докато се запаля достатъчно :)
Благодаря на всички и поздрави!
Аватар
Krokodil
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Апр 19, 2008 8:40 am

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от Krokodil »

demonik написа:Здравейте. Първо да уточня, че съм рибар любител и не претендирам да имам кой знае колко знания в тази област. Ходя на риба с удоволствие, когато имам свободно време, колкото и малко да е то. До сега имам опит само с речен и язовирски риболов. Стана 2 - 3 години, като ходя на почивка, гледам как от плажа ловят на дъно иларии и платерини, та се реших да си взема една подходяща въдица и аз. Попрочетох тук там, но главно писано има за риболов с бомбарда, а мен ме интересува като начало за дъно....някак си по ми допада на бирата :) (да си пия бира на стола и да чакам да клъвне). По принцип предпочитанията ми са за телескоп с водачи или телемач и доколкото ми стана ясно, трябва да е с дължина 3.9 - 4.2 м и мек връх, но не ми стана ясно каква акция трябва да имат.... Та ако може да ме напътите нещо в ниския ценови клас под 100 лв, като за начинаещ, докато се запаля достатъчно :)
Благодаря на всички и поздрави!

Телемача няма да ти свърши много работа. По принцип за този риболов се залага понякога на по-големи тежести, които в зависимост от мястото и течението може да отидат на 80-100 гр. Аз поне не се сещам за телемач с подобна акция.

Има две опции - евтин телескоп с водачи с относително мек връх, който да има акция до 80 +. Без особено значение модел и марка. Има много предложения в ценовия порядък и под 30 лева дори. Във всеки риболовен магазин във Варна или Бургас ще ти предложат.

Другата опция, която ти препоръчвам - е да се ориентираш към някой Хеви Фидер. Така хем ще имаш възможност да си смениш върха в зависимост от вълнение, течение .. хем ще си с по- добра чувствителност за отчитане на кълването.

Марки и модели .... много :)

Успех в начинанието :drinkers:
Не щя ... не щя ... не щя .... че кат спря :D
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от lusienn »

За нашето море фидер ще му свърши работа.

Модели много,да е с по голяма акция до 120 гр.

За други морета се ползва сърф пръчка-4.50 минимум,и сърф макара-с тях се мята 100 те метра,докато на нашето-40-50 метра дистанция е достатъчна.

С фидера,може да ловиш и на бомбарда и на чепаре-успех и пусни после снимки какви ги свърши.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
demonik
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 18, 2008 4:20 pm
Обратна връзка:

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от demonik »

Хеви фидерите са хубави пръчки, но не са мой тип такива....пък и се съмнявам, че посочените от мен пари ще стигнат. По скоро телескоп с водачи, като за начинаещ :) най много като екстра да е нискобюджетен карбонов китаец :)

п.п. Всъщност гледам на filstar има евтини фидери, но моите предпочитания винаги са били към телескопичните пръчки...
Аватар
Krokodil
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Апр 19, 2008 8:40 am

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от Krokodil »

demonik написа:Хеви фидерите са хубави пръчки, но не са мой тип такива....пък и се съмнявам, че посочените от мен пари ще стигнат. По скоро телескоп с водачи, като за начинаещ :) най много като екстра да е нискобюджетен карбонов китаец :)

п.п. Всъщност гледам на filstar има евтини фидери, но моите предпочитания винаги са били към телескопичните пръчки...

След като държиш на телескоп .. погледни тези:

http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=4934

Има с акция 100 гр. на 4 м.

Късмет .
Не щя ... не щя ... не щя .... че кат спря :D
demonik
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 18, 2008 4:20 pm
Обратна връзка:

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от demonik »

Krokodil написа:
demonik написа:Хеви фидерите са хубави пръчки, но не са мой тип такива....пък и се съмнявам, че посочените от мен пари ще стигнат. По скоро телескоп с водачи, като за начинаещ :) най много като екстра да е нискобюджетен карбонов китаец :)

п.п. Всъщност гледам на filstar има евтини фидери, но моите предпочитания винаги са били към телескопичните пръчки...

След като държиш на телескоп .. погледни тези:

http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=4934

Има с акция 100 гр. на 4 м.

Късмет .
Този е симпатичен :) Благодаря!

А за сърф кастърите какво ще кажете? Чета за тях и се чудя, никога не съм хващал такава сопа. Вярно е, че не се вписват в бюджета, но може да се намери нещо втора ръка, ако си струва....
Аватар
Kodjito75
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 821
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 9:29 am
Местоположение: Варна

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от Kodjito75 »

Има сърф въдици и под 100лв.
http://ribibg.com/shop/index.php?p=s_ge ... bgroup=318
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от Митко Кирилов »

Изборът на въдици е въпрос на: за какво, през колко време, постоянно или епизодично и….на „показност/келешлък“!
Щом ще ходиш през малкото си свободно време не си струва да се хвърляш на престижни и скъпи модели.Достатъчно е да си вземеш 2 телескопа/обикновено се лови с 2 бр.,може и китайски!/ с дължина от 3.60 до 3.90 м с акция 60-90 гр. с върхов параболичен строй. На макарите -основно влакно 22-25 мм, олово 60/80 гр., готов такъм за кефалови, ако нямаш, и си готов.
Лично аз този сезон, от“ келешлък“ си взех 2 китайски болонези 3.9 м х около 15 лв всеки , с акция 25 гр., махнах им прекалено меките върхове,сложех им плътни такива за по 4 лв всеки , 2 нови водача по 1.50 лв и общо за 41 лв се сдобих с 2 сполучливи решения за дистанции 60-80 м.
Иначе колегата Коджито 75, признат майстор в този риболов, ти е посочил подходящ моделq ако ще търсиш дистанции от брега над 90-100 м.
Съвети от колегите да, но решението си е твое!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от lusienn »

13 06 15 021.JPG

13 06 15 010.JPG


Така трябва да изглежда такъма за далечна дистанция.

Тежеста е 90 гр.

Пръчката е дълга 5 метра-Трабуко-Италия.

Тежичък такъм,но ловят и Лавраци по 2 кила,понякога.

С дълга пръчка се постига по далечно замятане,и като е високо изправена влакното не се удря в разбиващата се в брега вълна.

Тоя такъм е над 200 лв.

Сложих го за цвят на темата,това го снимах в Италия.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
demonik
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 18, 2008 4:20 pm
Обратна връзка:

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от demonik »

Благодаря! Златни сте!
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от Митко Кирилов »

Колега lusienn,
Много хубави снимки, такъми и допълнение по въпроса!
Същата работа за сърф на дъно и резултати/проверено!/ ми вършат работа и 2 триколенни /не съм фен на телескопите напоследък !/ карбонови въдици с дължина 3.9 м, акция 3.5 либри, оперативни тежести, които ползвам, 80-110 гр. С тях на дъно търся кефаловите и над 100 м. Индикират кълването на дребни барбуни и попчета.При вятър и вълнение нямам проблем с тях! Двете пръчки са за135 лв, с доставка,при много добро съотношение цена-качество.
За съжаление съм скаран с фотографията и не мога да пусна снимки!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от lusienn »

Аз съм за фидера,от гледна точка че при пясъка,

Телескопичните се надраскват при събиране,

И по бързо се чупят.

Морската вода,вятър и пясък спомага да полепват,

Песъчинки,които трудно се почистват на място при събиране.

Фидера ми е един китаец с акция 120 гр.

Лек е и става и за бомбарда,дори съм мятал и чепаре

За Сафрид,може да се ползва и по вътрешните водоеми,дори за мачов риболов на шаран.

Е как изглежда,не е по скъп от твойта пръчка.
IMG_20160804_185652.jpg
IMG_20160804_185440.jpg
Макара с широка сърф шпула имам 2.

Имаше и влакна с променлив диаметър,на 220 метра.

Сърф влакно,почва ролката с 0.18, постепенно надебелява,и края му завършва с шок лидер 0.45.

Скоро не съм виждал такова.

Фидера ми е с транспортна дължина 125 см.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Kodjito75
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 821
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 9:29 am
Местоположение: Варна

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от Kodjito75 »

Колега с тоя фидер ако хванеш две платерини по 500,600гр.ще можеш ли да ги вдигнеш.
Универсална въдица няма!
Но всеки сам си решава с какво да лови.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от rap66 »

Митко Кирилов написа:Колега lusienn,
триколенни ... карбонови въдици с дължина 3.9 м, акция 3.5 либри, оперативни тежести, които ползвам, 80-110 гр. ...
Може и 3 либри, аз съм ползвал и 3, и 3.5, и все още се колебая коя от двете е по подходяща.

п.п. Фидера е уникално неподходяща пръчка за всякакъв морски риболов. Не че не може да се хвърля всичко с него, но и на мерцедес можеш да закачиш плуг и да изореш лозето.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Съвет за пръчка за кефалови

Мнение от Митко Кирилов »

Митко Кирилов написа:Колега lusienn,
триколенни ... карбонови въдици с дължина 3.9 м, акция 3.5 либри, оперативни тежести, които ползвам, 80-110 гр. ...
Може и 3 либри, аз съм ползвал и 3, и 3.5, и все още се колебая коя от двете е по подходяща.

п.п. Фидера е уникално неподходяща пръчка за всякакъв морски риболов. Не че не може да се хвърля всичко с него, но и на мерцедес можеш да закачиш плуг и да изореш лозето.
Мнение по повдигнатите въпроси:

1.През 2006 г за бомбарда си закупих 3.9 м фидер Ксенон на Джаксон без да имам опит и познания.С течение на времето се проявиха неговите недостатъци, за които става дума по-горе.Това наложи да го тунинговам с цел да изтискам от него максимална дистанция : смених върховата секция с плътен връх от вибростъкло/от шарените/ махнах му водачите и сложих нови по концепцията на Фуджи и с него стана възможно да се хвърлят тежки бомбарди над 35 гр.на дистанция над 90 м, а също така и да се вадят и по-едри платерини.На практика стана друга въдица, нямаща нищо общо с първоначалната.Ползвам го от тетраподи, където има опасносто от падания .
2. Предпочетох за „сърфовите“ акция от 3.5 лб. , за да имам известен запас при хвърляне на 100-110 гр тежести.
Въдиците са триколенни, на FL /не правя реклама!/ с дължина 3.9 м.Едната е Диамонд, която първоначално взех за проба:,мощна, чувствителна и с върхов бърз параболичен строй.Реших да си взема още една, но ги бяха спрели от производство.От същата фирма си взех Карп Легенд със същите характеристики, но с малко по-малък параболичен строй.Върши ми същата работа и също съм доволен от нея.Опитът показа, че всяка от тях, поради своята динамика и еластичност, изисква да се съобразяващ с нея и да хвърлящ по различен начин!!! Така че, според мен е важно не само каква върхова акция ще си избереш, а това дали въдицата ще ти пасне и дали ще можеш да се нагодиш към нея.С двете вадя, когато ги има, кефалови без проблеми.
На слука!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”