Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

bubamara
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 243
Регистриран на: Пон Авг 31, 2015 12:15 pm

Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от bubamara »

Ловя от 15-16 години по морето .В сладки води нямам интерес и опит съответно фидер въдиците са ми чужди като вариант. Имам мач X-PROJECT 3 с акция 5-40 дл. 3,90м : TRABUCCO NEXIATCSbls Super Strong (болонеза нея най си я харесвам) акция 10-30 дл.4 м параболичен строи:Телемач POKEE ULTRA TROUT (параболична) акция 20-50 дл.4м и телемач CROSSFIRE с акция 20-80 дл 4м. Интесно ще са ми мнения за фидер (предимства и недостатъци) въдици и има ли значение въдицата в зависимост от вятъра , вълната , примамката(бомбардата) и активноста на рибата.
Има много изписано по темата но си мисля ако се конкретизира на база опит ще се изясни вечната болка може ли с 1 пръчка и за сом и за хамсия и както беше казал един колега от форума само х...я е универсална пръ4ка и става за всички п.........ки .
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от stefannankov »

Принципно по-малкия на брой водачи и по-широки водачи - специалните въдици за сбиролино , както и тези за пъстърва обикновено са такива допринасят за по-малко триене и съответно за повече дистанция. Сега за това дали да е триколенна въдица или телескоп - понеже ми писна от подвижни водачи - един глас да триколенен от мен. При вятър за мен помагат по-голямата тежест и съответно влакното , за да не се развива много бош, пък и той влияе на летежа. Затова противно на общоприетото за мен такава въдица трябва да може да изхвърля добре тежести от порядъка на 50-60 гр. колкото и да са редки такива бомбарди. При вятър и вълнение е по-добре по-тежко влакно, съответно потъващо такова. И като знам как ми се разбрица макарата от въртене на бомбарда - от значение е и макарата - да е лека и да обира много влакно на един оборот, както и да е лагерувана на повече точки - в повечето случаи някоя добра спинингова макара.
bubamara
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 243
Регистриран на: Пон Авг 31, 2015 12:15 pm

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от bubamara »

За макарите си абсолютно прав не е ли по висок клас си е най обикновен консуматив 2-3 сезона и на боклука.Мисля ,че ако се работи с плетеняк по добре е въдицата да е параболична за да компенсира липсата на разтегливост ,добре е и да е пуснат малко аванса иначе ако таккъма е 0.12 -0.14 често се къса още при засичане ако излиза и илария при водене ми се е случвало да им се късат устите. От един два сезона ловя с плетено и още не мога да свикна има разлика от монофила по добра чуствителност , но можеби инстинктивно прибързвам със засичането и имам много пропуски ,а при монофила се случва някак по естествено усещам атаката и реагирам по адекватно можеби е и въпрос на навик. Като цяло съм привърженик на по параболични(болонези) въдици някои колеги ги наричат ЛИГАВИ въпрос на вкус отчитам следните предимства някои и ти спомена далечна дистанция добра чуствителност напрежението в/у линията по време на проводка се усеща по добре тоест върха на въдицата винаги е извит Имам телемач с акция 20-80 стегнат строи лека за мен това е универсална пръчка с която покривам голяма част от мрския риболов от бряг бомбарда , чепаре на тапа в това число на плувка , на ваглер за зъбатко в канала и в тихата част на буните даже и на дъно за илария . Винаги ходя на риболов минимум с 2 пръчки едната е задалжително тя втората е в зависимост от това какво ще ловя но сигурно на всеки му се е случвало отива на блесна то излиза сафрид на чепаре , отиваш за зарган то илария на дъно и тнт.
bubamara
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 243
Регистриран на: Пон Авг 31, 2015 12:15 pm

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от bubamara »

Наскоро открих една бомбарда която след като я хвърлиш потъва като олово на дъното по бързо от бавно потапящите(прозрачните) а при проводка се дига на повърхноста в зависимост от бързината долу горе се държи като прозрачните.Идеална е ако пасажа е позициониран прехвърляш го и понеже пропада по бързо и не е нужно да изчакваш много за да стигне дъното после при проводката минаваики през пасажа примерно си на 4 метър а като излизаш от него вече си на 0.30 см от повърхноста според мен това дава голям шанс за удар. Б омбардата е синя на цвят плътна с бяла сламка има я в един магазин до Морска Гара Варна откриха го наскоро имам 2-3 риболова с нея но я скъсах ще си я закупя пак беше два лева и стотинки. Също съм забелязал ,че когато си на бързо потапяща (черна), а морето е бурно проводката се утежнява много има по голямо съпротивление тогава я сменям с прозрачна защото е по близко до повърхноста и това олеснява проводката но понеже рибата е по на дълбоко слагам на такъма на 20 -30 см от куките 1 олово грам два квото имам което го потапя и така си връщам по добрата чуствителност и пак вземам риби.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от rap66 »

Дълъг е пътя към съвършенството. Накрая си избираш бланка, избираш водачи като качество и размер, и получаваш въдица която ти отговаря на нуждите и макарата. Аз лично имам универсална пръчка за чвпаре, бомбарда и нощен на плувка, 3.90, 20-50 гр,
Аватар
stareca
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 504
Регистриран на: Нед Фев 26, 2017 4:44 pm
Местоположение: Бургас

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от stareca »

Лично за мен под 4,20 за бомбарда и чепаре от брега е немислимо.С 3,90 на юг агалин бурун и германката ще е катастрофа .
madevil_82
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 11:45 am

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от madevil_82 »

Хубав въпрос колега .Мен лично ме интересува , когато магазинера е идиот как да разбера параболик ли е или полупараболик пръчката която съм си харесал. Повярвайте ми на Автогарата , Пазара под билата и още един два магазина продавачите нестават чеп за зеле .Питаш нещо те те гледат като полезно изкопаемо и мигат като ....... чак се нервя докато пиша.Последно лових с филстар 4м теле onyx , дистанция горе долу бива , акция 20-50 ама дръжката идва една идея къса .Защо на плетеняк слагат шок мофил или флуорокарбон?Нали идеята е да има колкото се може по- малко триене , а с лидера възела така или иначе ще оказва влияние.Цаках се с евтинно китайче плетено , но догодина ще взема качествено и качествен флуоро.
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от Limanov »

bubamara написа:Телемач POKEE ULTRA TROUT (параболична) акция 20-50 дл.4м
Този макарон го имам и не става за нищо. За телескоп ползвам това https://bulit2000.com/siweida-ares-tele-match-3-90м ама със сменен връх от плътен карбон от майстор.

На нашия пазар няма хубави триколенни в момента. Навремето имаше хубави модели на Berkeley, Balzer, Mitchell и DAM. С фидер може и да стане ама с карбоново връхче ако е.
madevil_82
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 11:45 am

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от madevil_82 »

Точно такава Siweida ми предлагаха в магазина на полиграфията ( 1-то магазинче под земята ) Магазинера каза че работел със същата пръчка успешно и с чепаре , бомбарда и нощем на плувка.Колега Limanov , ако си от Варна кажи кой е майстора , че и аз искам да направя тунинг на една пръчка.Наслука колеги :)
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от stefannankov »

Наскоро разтрисах триколенен прът Filstar Lazer Cobalt 3,90 м - мисля че е добър избор за бомбарда и чепаре, само дето ценичката е малко...
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от Limanov »

madevil_82 написа:Точно такава Siweida ми предлагаха в магазина на полиграфията ( 1-то магазинче под земята ) Магазинера каза че работел със същата пръчка успешно и с чепаре , бомбарда и нощем на плувка.Колега Limanov , ако си от Варна кажи кой е майстора , че и аз искам да направя тунинг на една пръчка.Наслука колеги :)
Е същия дето ти я е предлагал той е и майстора :lol:
madevil_82
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 11:45 am

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от madevil_82 »

Limanov написа:
madevil_82 написа:Точно такава Siweida ми предлагаха в магазина на полиграфията ( 1-то магазинче под земята ) Магазинера каза че работел със същата пръчка успешно и с чепаре , бомбарда и нощем на плувка.Колега Limanov , ако си от Варна кажи кой е майстора , че и аз искам да направя тунинг на една пръчка.Наслука колеги :)
Е същия дето ти я е предлагал той е и майстора :lol:
Малко е особен той в добрия смисъл :lol: .Благодаря колега скоро ще го навестя пак :)
bubamara
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 243
Регистриран на: Пон Авг 31, 2015 12:15 pm

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от bubamara »

Първо искам да попитам stareca защо под 4,2 е немислимо да се хвърля на чепаре и бомбарда ако е проблем самото място разбирам ама аз от 15 години работя с 3,9 и 4 метра и си хващам доволно риба. На определени места има нужда от по дълга пръчка даже 4,5 -5 метра но не е невъзможно да се работи но е компромисно от всякаде.говоря главно за юг около варна няма чак такъв проблем.
Колега Limanov охарактеризираи думата МАКАРОН това ми е една от любимите пръчки АЗ ПЪК С КЛЕЧКИ ЗА ЗЪБИ РИБА НЕ ЛОВЯ .Всичко е въпрос на навик и предпочитания за мен е важно пръчката да е лека с дълга дръжка и да е МАКАРОН просто така удоволствието е по голямо за мен .
madevil_82 навести го освен че е майстор и много може да научи човек от него Оги е голям пич.
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от Чакала от Варна »

madevil_82 написа:
Limanov написа:
madevil_82 написа:Точно такава Siweida ми предлагаха в магазина на полиграфията ( 1-то магазинче под земята ) Магазинера каза че работел със същата пръчка успешно и с чепаре , бомбарда и нощем на плувка.Колега Limanov , ако си от Варна кажи кой е майстора , че и аз искам да направя тунинг на една пръчка.Наслука колеги :)
Е същия дето ти я е предлагал той е и майстора :lol:
Малко е особен той в добрия смисъл :lol: .Благодаря колега скоро ще го навестя пак :)
Той не е ,,малко особен'',той е МНОГО ОСОБЕН !!! :wink:
И е по чипаретата и ремонта на макарите,не толкова по тунинга на пръчките !
Морето обича хората,които го обожават !
Аватар
ribarya
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2010 6:08 pm
Местоположение: Варна

Re: Телемач ,мач, фидер или болонеза за риболов за зарган, Може би трябва повече от 1 пръчка.

Мнение от ribarya »

На нашия пазар няма хубави триколенни в момента.


Има има. Filstar supreme power 4,20м/8-30гр
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”