СИЛАТА НА МОРЕТО

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от КИРО »

По идеята на Дели.
И афектиран от двата случая на Шабла и Болата днес и оня ден.
Тук да споделим какво ни се е случило,та по младите да се учат от нашите грешки в морето.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
glarusa
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3908
Регистриран на: Пон Окт 06, 2008 5:25 pm
Местоположение: гр.Бургас

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от glarusa »

Нека аз да започна..незнам дали е уместен но...Веднъж като се гмурках ми се схвана крака...и от зор се разкрещях на хората които бяха на брега да влизат д аме вадят...страшно си беше.Дъното бе на около 7-8 метра.Тогава еидн човек ми каза да си нося кърфица,ако ми се схване пак крака да се убода!Да чукна на дърво не ми се е схващал оттогава и не съм го пробвал,затова не мога да кажа дали е вярно!
Въпрос: По какво си приличат опашката на кучето и опашката пред някоя администрация?
Отговор: В основата на всяка опашка стои гъз!

Умберто Еко: „България?! Там тези които мислят за бъдещето емигрират.“
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от КИРО »

Добре,дублирам това видео,но с Тошето мислихме поне 30мин. дали си заслужава влизането.
[youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/s5uv-WeVqAk&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/s5uv-WeVqAk&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]

А днес беше с пъти по-лошо.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
MARLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 409
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 1:42 am
Местоположение: Варна

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от MARLIN »

Морето ни е опасно затова и не случайно е кръстено Черно...Преди 3 години влязохме с един приятел до Галата с лодка да се поразходим. Времето не беше много походящо но двигателя беше 75 коня това ме успокояваше :wink: Излизаики от яхтеното пристанище под моста беше о.к., но като навлязахме в морето вълните започнаха да се усилват :roll: имаше две три лодки в морето, които започнаха да се прибират , но ние спряхме до един колега който си вадеше сафрид и... тази рибарска караста от къде го видяхме ..... Я вади чепаретата :P около 30 мин. рибата кълве като луда.. Но вятъра и вълните леко ни отнесоха навътре .решихме да излизаме доста започна да ни люлее е да ама Не. старт бутона отказа да запали :? Какво толкова ще палим на ръка... дърпаме въжето на двигателя не запали...втори път дъпраме въжето се скъса :!: телефоните останаха в колата :rolleyes: жилетка имаме само една... другата жилетка, котвата и греблата ги бе откраднал някой ПЕДАЛ както и доста инструменти , а ние си мислим че имаме.. Вълни, вятър, небето потъмня като морето :? АД. имах един нож с който успях да извадя капака на двигатея. Въжето се бе протрило в капака и затова се бе съсало. успях да го вържа но възела беше дебел и пречеше на паленето тъй като се бе скъсало от късо. в каютата намерих едно сезалово въже вързах него и успях да запаля :) двигателя беше мощен и бързо ни прибра. От тогава неподготвен не влизам в морето дори и за малко.. С МОРЕТО ШЕГА НЕ БИВА, КАКТО И НЕ Е ДО КОЛЕНЕ ! Това го знаем всички, но не трябва да го забравяме.
DANI_
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Авг 11, 2008 3:25 pm

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от DANI_ »

То си е за мислене,Кире
Аватар
dedeff
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1100
Регистриран на: Вто Апр 11, 2006 6:09 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от dedeff »

Водата е страшна сила,поглъща те за миг,та затова жилетката си е здължителен аксесоар,дори човек да е отличен плувец.Дребните неща не са за пренебрегване тъй като една дреболийка може да коства човешки живот.
Без жени можем,без риболов не можем!
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от КИРО »

Преди да стигнем до жилетките,има други важни неща.
Преди всичко да не се влиза при силен западен вятър,гумената лодка стои върху водата и вятъра бързо я носи навътре.
Стабилна котва и дълго въже.За дълбочина 20м,пускам към 35-40м въже за да може да ми захапе стабилно котвата.
И все пак ако ви хване времето в морето,седнете вътре в лодката,а не на балоните.
Все идва една по-силна вълна,която може да ви изхвърли от лодката,то и при дървената се получава понякога тоя номер,
ако не си подготвен,се получава изненада.
Колегите да допълват.Има още много неща за напомняне.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
lefera1
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 353
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 11:13 am

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от lefera1 »

Поддържайте лодките и двигателите в безупречно състояние. Спасителни средства и надеждна комуникация като УКВ са просто задължителни ако имате постоянно работа в морето. Съобразявайте възможностите си вашите и на вашата лодка с метеорологичната обстановка и винаги имайте предвид, че особено в Черно Море тя се променя адски бързо, буквално за половин час.
Аватар
Mi7chell
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1645
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 8:26 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Mi7chell »

Излизал съм няколко пъти с лодка,с познати.Преди да изляза съм преглеждал всички възможни сайтове с прогнози и прогнози по телевизията и т.н.Правете го,понякога и прогнозите лъжат,вярвам че проверявате и вие.На няколко пъти съм отказвал на покана да изляза с лодка именно по горе споменатите прични,имайте страх от морето,колкото и да сте смели и добри плувци,аз се имам за добър плувец тъй като дълго време съм тренирал и плувам от 5 годишен,но знам че с морето шега не бива,веднъж ме хвана мъртво вълнение,бях 10 годишен ако не се лъжа на плажа на фичоза,дъното на морето беше каменисто и докато направиш 2 крачкки от брега вече си потънал.Това,че дъното беше каменисто ми спаси живота,гмурках и се предвижвах по дъното като драпах с ръце и крака по камъните към брега,морето ме дръпна на не повече от 15-20 метра навътре докато се усетя,а излизането ми продължи около 20 минути,сещате се за какъв мъртвак става въпрос.Сега като си спомням какви начини и опити направих за да изляза ми е смешно,но това ми беше за поука,и от тогава съм доста по-внимателен!
Зарганолог
spetro
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Съб Апр 04, 2009 5:51 pm
Местоположение: Варна

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от spetro »

Страх-лозе пази.В нашия случай-живот
nikgeo
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 233
Регистриран на: Сря Мар 01, 2006 6:15 pm
Местоположение: Добрич - 43˚34'25" N, 27˚49'43" E

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от nikgeo »

Тъй, като, темата се повдигна във връзка с нещастните случаи в Шабла и "Болата", то искам да ви кажа какво се случи на същата тази "Бола" на 19.09, т.е. сега, в събота.
С колега натоварихме лодката и двигателя и в 8.45, бяхме на линия. Морето беше много добро. Със слизането от колата, запердаши як дъжд. Прикрихме се от него в пещеричките и зачакахме спирането, за да влезем във водата. След не повече от две-три минути, изненада. Нямаше нищо общо с морето което заварихме при пристигането. То вече почти вреше. Всички лодки които се намираха вътре, бързо, бързо излязоха. Лодката ни така си остана на тавана на колата.

Колеги, искам да повдигна и един друг въпрос. До преди известно време, в сайта на НИМХ, свободно можеше да се проследи прогнозата за силата на вятъра, вълнението на морето и честотата. Сега, за да видиш тези данни трябва да си абониран. Все пак, този институт е държавен и се издържа от нашите пари, парите на данъкоплатците. На мен не ми трябва целогодишен абонамент. Ако трябва да се заплати някаква такса, то следва да има възможност чрез SMS и обратна парола, да имаш възможност да получиш данните. Едва ли бих тръгнал с цялата цигания, ако имам информация какво е морето и какви са прогнозите за силата на вятъра и вълнението. Ако обаче се изтъпаниш с цялото оборудване на морето, то, като нищо може да се подлъжеш и белята, както се казва е на "една ръка разстояние".
!!! Едно е да си ПРОСТОСМЪРТЕН,а съвсем различно е да си ПРОСТ и СМЪРТЕН ...... но някои така и не го разбраха !!!
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Тедо »

КИРО написа:Добре,дублирам това видео,но с Тошето мислихме поне 30мин. дали си заслужава влизането.
А днес беше с пъти по-лошо.
това от видеото не бих го нарекъл бурно море - по-скоро неприятно да стоиш на котва... сега като бях в Гърция единия ден като задуха... вълните се захлупваха... направо се припотих докато си прибера лодката в заливчето... Въобще не ми беше до снимки...
rimohit
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 9:04 pm
Местоположение: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от rimohit »

значи от снимки и клип винаги се губи представа и не се пресъздава коректно имай го в предвид
А потвърждавам , че морето си беше излючително гадно .Големи дълги мечки , комбинирани с отразени в друга посока и ветрова от трета .За мен спасителната жилетка дори и да я има ако си седи в лодката няма да помогне.Чак толкова не пречи ако я носим а в случей на нужда много помага.
татовамомченценаучибезбройнещаотмоитерепортажидобисмелостоттяхвидячеивБългарияможедаселовирибаскаяккопираабсолютновсичкитемимаршрутиирепортажиипослегипредставикатосвоивМаниятаинаРиба
Дели
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 538
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 4:48 pm

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Дели »

Всеки който влиза в морето с лодка трябва да е с мисълта ,че може да му се обърне лодката или просто да падне от нея.Рано или къстно на всеки се случва.
Моторите , колкото и да са поддържани в един момент отказват и по законите на Мърфи, които важът и на море точно в най-неподходящият момент.
Това обаче не означава, че всички рибари са обречени. Обикновенно остават лоши спомени и обеца на ухото.
Опастностите в морето са много и подценявайки ги, можете да си доведете неприятности, но има и такива които водят 90% до фатален край. Тях искам да повторя :
- обръщане на лодка в бурно море в близост до скали. Задължително попадаш в месомелачка. Никаква екипировка не може да ти помогне да излезеш жив. Не е и задължително да ти се обърне лодката. Достатъчно е да ти откаже двигателя близо до скалите. Толкова близо, че да нямаш време да пустнеш котва. За да не се случи това влизайте и излизайте само от защитено от прибоя място и после - далеко от скалите ;
- втората опастност е да паднеш неподходящо екипиран.Особенно неподходящи са гумените дрехи и гумените ботуши
Аватар
salmo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 495
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 4:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от salmo »

Първи случай - 1990г. ноември месец бяхме с баща ми на акулските парагади на два часа и половина път от брега (тогава нямаше още GPSи , ориентира беше компас , часовник и точно определен ход на лодката) . Съвсем лек северен вятър. Ливарахме и трите парагади и вече по тъмно тръгнахме да се прибираме. На десетата минута ход , двигателя изкюфка и угасна. Естествено веднага се хванах за греблата , а баща ми пробва да отремонтира мотора. След около час и половина достигна до прозаичната истина , че горивото е свършило и сме забравили резервната туба на брега...
Осем часа и половина гребане и СЛАВА НА БОГА , че времето се запази почти без промяна.
Втори рекорд на Варварския залив ... първият е гребане 14 часа. :lol:
Вторият случай който искам да споделя с вас се случи през 1994г. - Пак бяхме на акулските парагади , но този път беше 5 декември(ден преди Никулден) Времето не беше от най - подходящите , духаше студен (макар и несилен) източен вятър , но желанието да имаме прясна акула на никулденската трапеза надделя и след три часа бяхме на парагадите. А този път св. Никола щедър - почти на всяка кука имаше акула и така до средата на парагадата понеже времето съвсем сговняса ... усили се източния и премина в чист северен вятър. Представете си над 150 акули средно по 7-8кг. Повече от един тон допълнителен товар на лодката при силния северен вятър , който постоянно хвърляше вълната върху нас прибирането трая около 5 часа и коства около 60- 70 риби които изхвърлих зад борд ,по заповед на капитана , тоест баща ми, за да облекча хода на лодката и да не прегрей мотора... :rolleyes:
Когато стъпих на пирса бях измръзнал , мокър до кости , а краката ми трепереха , като на циганче в клетката на лъва...
Св. Никола и този път ни защити от нашата чисто човешка глупост и алчност....
От този ден Никулден е най - светлият празник през годината за мен , а синът ми носи неговото име...
ИзображениеYou'll Never Walk AloneИзображение
Публикувай отговор

Обратно към “На раздумка за морето!”