СИЛАТА НА МОРЕТО

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
Шморхи
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 742
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Шморхи »

Важно е вътрешното удовлетворение от това, което правиш и да знаеш сам за себе си отговора - защо го правиш. Какво ще кажат хората....тяхна си работа. Простотия и завист има навсякъде, където има хора.
Разликата между английските ,руските и българските форуми:
в английския форум задаваш въпрос, отговарят
в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо
в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от КИРО »

Evgeni Jordanov написа:...... а някои даже казаха, че било глупаво и че сме нямали акъл да ходим в морето да ги вадим...
В повечето случаи за оказаната помощ вместо едно "Благодаря" получаваш някоя друга псувня или ти теглят една майна (извинявам се, колеги, за израза).
Чакай малко,не се пали.
То в БГ жителя си има нещо такова заложено по рождение май.
Как така няма да помогнеш ? - Ами това е човек там в морето,няма начин да го оставиш.
Всички си патим в морето понякога.
Няма такъв дето да каже, че не може да му се случи.
Вярно,до сега не ми се е налагало да участвам в спасителни акции,
но си мисля че никога няма да откажа.

Млад си още Евгени,но така като те гледам ще станеш морски вълк.
Ще се научиш да отсяваш плевела,има време.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
evgeni jordanov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Сеп 07, 2010 9:48 pm
Местоположение: Варна

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от evgeni jordanov »

...
На мене ми направи лошо впечатление това, че Гражданска защита не ни взеха на буксир до някъде на по-плиткото, а само ни питаха "как сте" и си заминаха.
Незнам защо въобще дойдоха, като не направиха нищо по въпроса, май най-добре щеше да е, ако си стояха на кея, а не да бият път до нас, само за да ни питат как сме...
Това, което не ни убива, ни прави по-силни!
Аватар
Шморхи
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 742
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Шморхи »

По-хубаво да се пали Кире. Аз поне се паля, па уж се водя дрът вече и трябва да съм по-улегнал. Сам знаеш колко са разказите, темите и примерите за отминали лодки с отказ за помощ, че дори и съдове на портови флот и разни държавни организации. Е и Булти е разправял такива случки, и други.
Трябва да се развие непоносимост спрямо непукизма и егоизма на хората.
Сам видя какъв интерес имаше към темата "Днес съм в морето около....".
Как ще откажеш!
Седя си на Змийския остров с един приятел лятото, почиваме си, събираме слънце и гледам на около половин километър, самотен плувец. Е, има ги такива, влиза, плува няколко километра и си излиза, ма се пак ме жегна нещо. Свирнах на авера, скокнахме в лодката и гаааз към плувеца. Го питахме, как е, добре ли е, иска ли да го замъкнем до брега. Той се засмя човека и вика "благодаря момчета, аз от години си плувам сам и навътре". Е, поговорихме си няколко минути(той дори не поиска да се хване за лодката и да почине) и се разделихме. Ма се пак съм доволен. Друг ден помогнахме на жена, без да ни е молила, да си изкара каяка на брега, че умния и мъж скочи в морето току преди прибоя и реши да поплува и я заеба сама да се оправя с каяка. Вълните я подкараха към тетраподите(то не беше дълбоко - до гърдите), ма жената седи в каяка и се мъчи там с греблата. Изкарахме каяка, че и на ръце го мъкнахме до мястото откъдето го е взела под наем. Тежи пущината, че и слънцето ни пукна, но пак си бях доволен. Не ме молят, но се натискам. Така и трябва според мен! Не искам да ми казват мерси, да ми дават пари или да ме тупат по рамото. Искам аз да съм доволен. Да кажем, че си купувам индулгенции така. Кой как иска, така да ме разбира! Това са моите разбирания, па нека ми казват, че преигравам и много си вярвам или каквото там измислят. Все ми е тая!
Хората масово си мислят, че това е като да пукнеш гума на пътя. Прохождаща нация сме все още като морски хора и дъъъълго време ще сме такава, ако и да сме "морски" откак България я има на картата. :(
Разликата между английските ,руските и българските форуми:
в английския форум задаваш въпрос, отговарят
в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо
в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост
Аватар
evgeni jordanov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Сеп 07, 2010 9:48 pm
Местоположение: Варна

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от evgeni jordanov »

И аз не чакам да ме молят, може докато ме помолят вече да е късно...
Не е и хубаво много да се натискаш, но понякога се налага.
Имал съм случки и на брега, които са били на живот и смърт, напрегнати и изтощаващи ситуации, но благодаря на Бог, че ме е запазил да се измъкна жив и невредим от всяка една рискована ситуация.
Това, което не ни убива, ни прави по-силни!
Аватар
Mi7chell
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1645
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 8:26 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Mi7chell »

Шморхи написа:По-хубаво да се пали Кире. Аз поне се паля, па уж се водя дрът вече и трябва да съм по-улегнал. Сам знаеш колко са разказите, темите и примерите за отминали лодки с отказ за помощ, че дори и съдове на портови флот и разни държавни организации. Е и Булти е разправял такива случки, и други.
Трябва да се развие непоносимост спрямо непукизма и егоизма на хората.
Сам видя какъв интерес имаше към темата "Днес съм в морето около....".
Как ще откажеш!
Седя си на Змийския остров с един приятел лятото, почиваме си, събираме слънце и гледам на около половин километър, самотен плувец. Е, има ги такива, влиза, плува няколко километра и си излиза, ма се пак ме жегна нещо. Свирнах на авера, скокнахме в лодката и гаааз към плувеца. Го питахме, как е, добре ли е, иска ли да го замъкнем до брега. Той се засмя човека и вика "благодаря момчета, аз от години си плувам сам и навътре". Е, поговорихме си няколко минути(той дори не поиска да се хване за лодката и да почине) и се разделихме. Ма се пак съм доволен. Друг ден помогнахме на жена, без да ни е молила, да си изкара каяка на брега, че умния и мъж скочи в морето току преди прибоя и реши да поплува и я заеба сама да се оправя с каяка. Вълните я подкараха към тетраподите(то не беше дълбоко - до гърдите), ма жената седи в каяка и се мъчи там с греблата. Изкарахме каяка, че и на ръце го мъкнахме до мястото откъдето го е взела под наем. Тежи пущината, че и слънцето ни пукна, но пак си бях доволен. Не ме молят, но се натискам. Така и трябва според мен! Не искам да ми казват мерси, да ми дават пари или да ме тупат по рамото. Искам аз да съм доволен. Да кажем, че си купувам индулгенции така. Кой как иска, така да ме разбира! Това са моите разбирания, па нека ми казват, че преигравам и много си вярвам или каквото там измислят. Все ми е тая!
Хората масово си мислят, че това е като да пукнеш гума на пътя. Прохождаща нация сме все още като морски хора и дъъъълго време ще сме такава, ако и да сме "морски" откак България я има на картата. :(
:smt023
Зарганолог
Аватар
evgeni jordanov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Сеп 07, 2010 9:48 pm
Местоположение: Варна

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от evgeni jordanov »

Ха, то такива "самотни плувци" на 250-350 метра от брега винаги има.
Ние сме плували до един такъв, а той като ни видя, бързо бързо ни изгони и каза, че не сме умеели да плуваме, да не се месим и да го оставим... Само дето не ни напсува.
Но на мене не ми пука, дали ако отида ще ме напсува или не - важното за мен е да проверя, дали е добре и има ли нужда от помощ. Пък каквото ще да казват той или другите...
Това, което не ни убива, ни прави по-силни!
gromost
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 126
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 12:00 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от gromost »

Ситуациите в морето са толкова различни ,колкото са различни хората.На млади години съм извадил поне пет човека от много,много лошо положение във водата,от тях само една немкиня успя да ми благодари,можеби защото тогава бяхме още в зоната на мечтите не търсехме благодарност.Другия случай е с първата ми лодка-около 81 г.закъсах с моторчето на средата на залива-махах,виках- няма братче,никой не се приближи дори,беше есенно време,бяхме доста лодки,за него време около двайсе.Вятъра ме отнесе почти до Евсиноград ..Добре,че моят съсед по лодка се връщаше късно и ме взе на буксир.Мисля,че в морето сме длъжни да сме абсолютно съпричастни и солидарни независимо дали караме сеферки или тези новите хвърчащи,красиви лодки.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от КИРО »

Вида на лодката ням значение - щом някой ти маха,значи е закъсал.
Миналата година отивахме към Галата,ами маха ми един.
Паднал му акумулатора.
Дадох му моя,запали човека - ама май от GOLF 3 му бе маторя.
после къв ряз даде ,малиййййй - може и аз да сменям мотора.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
gromost
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 126
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 12:00 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от gromost »

КИРО написа: - щом някой ти маха,значи е закъсал.
Така е!Напълно съгласен,но....Отиваме към Черноморец и свих малко към ачика,после пак по линията.....по средата някъкъв герой мааа,ама мааа яката и аз кво да правя отивам към него-знам ли кво е станало,а те двама двама юнаци в лодката са изпонапили крещят,пеят ни се смеят и размахват някакви якета като самарското знаме.На такива как да им обясниш,че има сигнализация в морето,която не е за пренебрегване, че това става малко като лъжливото овчарче и че следващият път,някой може да се замисли дали да им обърне внимание!
Аватар
Шморхи
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 742
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Шморхи »

Е, тук отиваме на ситуацията с морската ни култура и съобразяването, че не си сам. Сравнително скоро гледах по Дискавъри, този сериал, за раците. И там едни пичове закриваха сезона и току пред пристанището излязоха на борда на кораба и почнаха да палят ракети, пиратки и всякакви такива трещящи и светещи неща. Капитана чу от мостика, че нещо трещи, изскочи и ги натири на бърза ръка като думите му бяха - "Не ми се плащат глоби на бреговата охрана заради вашите глупости". Нещо такова беше случката.
Направи ми впечатление, че човека веднага помисли, че това може да се разтълкува като сигнал за бедствие и прекрати веднага панайра.
Тука кой ще се сети за такова нещо...Божееее, те минават на 2 метра от теб с пълна скорост за да ти покажат колко яка яхта са си купили и после ти правят една мини буря с вълни, та чакай някой да се сети да не маа като луд и да размахва якета. Кеф му е на човека маха, що трябва да мисли за другите!
Загубена работа.
Па дано съм прекален песимист, но мисля, че не съм.
Аз в един друг форум бях пуснал тема "глупостите на вода".
Разликата между английските ,руските и българските форуми:
в английския форум задаваш въпрос, отговарят
в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо
в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост
Аватар
evgeni jordanov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Сеп 07, 2010 9:48 pm
Местоположение: Варна

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от evgeni jordanov »

Шморхи написа:Е, тук отиваме на ситуацията с морската ни култура и съобразяването, че не си сам. Сравнително скоро гледах по Дискавъри, този сериал, за раците. И там едни пичове закриваха сезона и току пред пристанището излязоха на борда на кораба и почнаха да палят ракети, пиратки и всякакви такива трещящи и светещи неща. Капитана чу от мостика, че нещо трещи, изскочи и ги натири на бърза ръка като думите му бяха - "Не ми се плащат глоби на бреговата охрана заради вашите глупости". Нещо такова беше случката.
Направи ми впечатление, че човека веднага помисли, че това може да се разтълкува като сигнал за бедствие и прекрати веднага панайра.
Тука кой ще се сети за такова нещо...Божееее, те минават на 2 метра от теб с пълна скорост за да ти покажат колко яка яхта са си купили и после ти правят една мини буря с вълни, та чакай някой да се сети да не маа като луд и да размахва якета. Кеф му е на човека маха, що трябва да мисли за другите!
Загубена работа.
Па дано съм прекален песимист, но мисля, че не съм.
Аз в един друг форум бях пуснал тема "глупостите на вода".
Да, и аз го следя този "сериал" за риболовците...
Капитана много добре се е сетил да ги спре, защото по принцип повечето фоерверки са с червени ракети, а щом има червена светлина, червен пушек или каквото и да е било червено нещо, което гори или пуши във въздуха над морето, това е сигнал за бедствие.
Сигналите за бедствие по море са много и най-различни, но при сигналните ракети това е червения цвят.
Ако си забелязал в чужбина, когато се правят празненства по корабите, особено по яхтите или лайнерите, ако някой ще пали ракети, капитана му дава специално за този повод бели или жълти, защото при червена ракета веднага ще се дигнат и бреговата охрана, и спасителните катери...
Пък у нас в България почти никой не е запознат с тези правила. Махат си хората, махат от яхтата или моторницата, палят сигналните ракети и димни шашки, защото го мислят за забавно, и не знаеш, кога имат нужда от помощ и кога не... Но белята веднъж става, и в повечето случай завършва фатално, заради такива несъобразителни хора като тях...
(Става нещо като приказката за "Лъжливото овчарче")
Това, което не ни убива, ни прави по-силни!
Аватар
Шморхи
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 742
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Шморхи »

И оттук се налага извода, че не само не познаваме нрава и силата на морето, а не знаем и как да комуникираме помежду си когато сме в морето.
Случвало се е да търсим риба със сонара и да минем покрай спряла лодка. Човека на лодката маха с ръка и ние съответно се приближаваме да видим какво иска, а се оказва, че ни пъдел защото долу има водолази. Е хубаво де, не махай или ако махаш, поне махай с водолазния флаг, та да стоплим. Да не съм врачка, че да знам какво има отдолу.
Аз преди време щях така да цепна главата на един водолаз като диня...още изтръпвам като се сетя. Разминахме се само с псувни, някой ден ще я разкажа историята и да ме прощава колегата ако е съфорумец. И аз бях(то и още съм) аджамия и вероятно имам някаква вина, ама и той...на маса разстояние от лодката си...
Отделна тема трябва за това, че се разми идеята на тази.
Някой ако сметне за добре, да пусне тема "Произшествия и разкази на море" или "Колко сме глупави хората" или да обедини двете заглавия. Сигурен съм, че ще се получат забавни и поучителни писания.
Разликата между английските ,руските и българските форуми:
в английския форум задаваш въпрос, отговарят
в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо
в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от КИРО »

Шморхи,по повод за водолазите те тука писахме http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=2&t=30806
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
roko-koko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 08, 2009 8:33 am

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от roko-koko »

Да ,точно така си е даже и да е бил близо до лодката си е длъжен заради собствената си безопасност да има буй ,даже и да не е буй някакъв пояс или 10-литрово шише ,колкото да предупреди за някакво присъствие .Ама това си е закон за всички съвестни гмуркачи и водолази.А бе добре е очите да са на 4 -когато минаваме покрай безлюдни лодки .Честит 1-ви Май :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “На раздумка за морето!”